Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cartela prepay blocata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Ma trezesc acum vreo 10 zile ca de pe cartela orange in cauza(a 2-a cartela a mea)nu mai pot suna.Precizez ca aveam cam 5euro credit si 2-300minute valabile inca 15 zile.Sun la credit si imi spune "cont blocat.sunati la relatii clienti".Sun de pe alta cartela,mi see raspunde in mai putin de 1min,ii explic problema si:
-Cartela a fost blocata printr-o decizie a companiei
-Din ce motiv?
-Nu cunosc.Faceti o cerere scrisa la un shop.
Ma duc la shop,explic problema si duduia imi pune ac. placa..compania tralalala.In fine scriu o sesizare prin care cer sa cunosc motivul blocarii,ii face fata ce trebuie pe acolo si plec.Primesc mesaj peste 5 min de la 411 "Sesizarea dvs. a fost inregistrata cu referinta ...Vom raspunde acestei sesizari in termen de aproximativ 4 zile."
Trec cele 4 zile,trec 10.Azi sun eu la 444...aceiasi placa....
-si creditul de pe cartela?
-din moment ce numarul a fost sters s-a pierdut si creditul
-si eu pierd banii ca asa vrea compania?si fara sa imi spuna motivul?
-puteti face o reclamatie la opc... :death:
Cam asta a fost dialogul.
Ce parere aveti si ce e de facut?

#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Să iei legătura cu OPC. :) Da' sigur nu s-a făcut nicio măgărie cu cartela aia? Că nu-s nici ei (sper) atît de idioți să te trimită la OPC dacă se știu cu musca pe căciulă.

Edited by wirespot, 22 November 2010 - 19:14.


#3
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 16.02.2008

"Orange Romania are dreptul de a retrage creditul si/sau de a suspenda pe termen nelimitat si/sau de a inceta furnizarea Serviciilor PrePay clientului PrePay atunci cand Creditul PrePay al Clientului este rezultatul fraudei altui Client care a incheiat un contract de abonament."

Cred ca asta s-a intamplat, tu sau alta persoana ti-a trasnferat credit "murdar". Nu te salveaza nici mama OPC-ului.

Vezi ca se monitorizeaza foarte atent situatiile astea de frauda semnalate de clienti si se mai identifica indivizi sau retele care se ocupa cu asa ceva http://www.adevarul...._375562712.html




Edited by Radu18-, 22 November 2010 - 19:35.


#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
vezi ca am patit-o si eu odata.termin de vorbit la telefon si peste 5 minute hai sa sun pe altcineva..."numarul dvs a fost blocat,etc".sun la ei de pe un alt telefon,fac un scandal monstru,dupa 3 ore am putut initia apeluri din nou.desi am pus intrebari si facut sesizari sa aflu ce s-a intamplat,nu am primit nici un raspuns.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
ai sunat cumva pe zapp?

#6
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

Radu18- said:

Cred ca asta s-a intamplat, tu sau alta persoana ti-a trasnferat credit "murdar". Nu te salveaza nici mama OPC-ului.

Interesant. Dar dacă Orange ia astfel de măsuri cînd se încarcă fraudulos din WebCare, atunci de ce mai cere totuși banii posesorului de cont? Ori e fraudă și respectivul trebuie scutit, ori nu e și atunci de ce se blochează cartela destinatarului. Am eu așa senzația că operatorii (Vodafone face la fel) ar vrea să le aibă pe amîndouă: și banii luați de la unul, și blocat celălalt.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Astfel de masuri nu cred ca se iau cand se incarca frauduros din webcare, ci atunci cand se suna la diverse numere pentru a se cere bani pentru a se putea intra in posesia unor diverse ,,premii".

#8
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Nu am incarcat fraudulos si nici alte chestii.Atunci  stiam de ce m-au blocat si nu ma oboseam sa ii mai intreb.
Cartela era absolut curata.De aceea nu sunt lamurit ce au nesimtititele astea de portocale

#9
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
N-ai imprumutat telefonul la vreun ,,binevoitor" care a facut ceea ce se discuta pe-aici?

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
atunci e posibil ca,cartela ta face parte dintr-un lot care au fost folosite pt frauda si au inchis tot e o varianta

#11
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Daca te simti curat si nedreptatit fa o sesizare la ANPC ;)

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cumva cineva a facut o raportare falsa, cum ca s-a comis/incercat comiterea unei fraude de pe accea cartela ? A mai fost un caz aici pe forum.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Sa va detaliez ce problema am de cateva zile si nu stiu de ce:
am o panarama de nokia 1208 luat de pe net acu vreo 2 ani de zile a mers perfect pana acu cateva zile mi-a innebunit telu cu ajutorul celor de la orange,(dupa imei cred) cum bag cartela in el imi blocheaza cartela in max. 15 min operatorii nu au stiut ce sa-mi raspunda decat sa ma duc la un shop dar nu am timp sa fac 100 km pt asta
Beleaua este ca telefonul daca-l folosesc acasa nu se intampla nimic dar fac zilnic 70 km si in aria asta de actiune imi blocheaza astia cartelele pana acum ar fi vreo 4-5 antene care repereaza telu meu si le inchid.
Daca a fost inainte sa ajunga la mine telu si s-a folosit la ceva magarii de ce asa tarziu ar fi intrat in vreo baza de date, mai are cineva asa o problema?

#14
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005

 ceanu1980, on 5th March 2011, 10:24, said:

Beleaua este ca telefonul daca-l folosesc acasa nu se intampla nimic dar fac zilnic 70 km si in aria asta de actiune imi blocheaza astia cartelele pana acum ar fi vreo 4-5 antene care repereaza telu meu si le inchid.
Daca a fost inainte sa ajunga la mine telu si s-a folosit la ceva magarii de ce asa tarziu ar fi intrat in vreo baza de date, mai are cineva asa o problema?

EIR-ul (Equipment Identification Register) din MSC contine acele liste de acces: white list, gray list si black list. Daca proprietarul anterior a facut ceva magarii, cu superconcursuri cu superpremii atunci IMEI-ul telefonului se afla in black list.

Am auzit o varianta conform careia EIR-ul e sublim, dar lipseste cu desavarsire la Orange Romania si Vodafone Romania. Mai confirma cineva acest lucru?

Mie unul mi se pare ciudat ca acasa il poti folosi, iar in alte zone nu.

Edited by ghitapg2, 05 March 2011 - 11:01.


#15
za-uan

za-uan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.02.2016

 ceanu1980, on 05 martie 2011 - 10:24, said:

Sa va detaliez ce problema am de cateva zile si nu stiu de ce:
am o panarama de nokia 1208 luat de pe net acu vreo 2 ani de zile a mers perfect pana acu cateva zile mi-a innebunit telu cu ajutorul celor de la orange,(dupa imei cred) cum bag cartela in el imi blocheaza cartela in max. 15 min operatorii nu au stiut ce sa-mi raspunda decat sa ma duc la un shop dar nu am timp sa fac 100 km pt asta
Beleaua este ca telefonul daca-l folosesc acasa nu se intampla nimic dar fac zilnic 70 km si in aria asta de actiune imi blocheaza astia cartelele pana acum ar fi vreo 4-5 antene care repereaza telu meu si le inchid.
Daca a fost inainte sa ajunga la mine telu si s-a folosit la ceva magarii de ce asa tarziu ar fi intrat in vreo baza de date, mai are cineva asa o problema?

Scuze ca dezgrop discutia asta veche dar aici se discuta ceva foarte rar intalnit pe forum.

Exact asta patesc cu un telefon FOARTE vechi luat de pe OLX. Orice cartela (Orange, Telekom, etc.) introdusa, in cateva zile maximum se va bloca. Va avea semnal dar blocat si out si in.

Imei blacklisted. Si am pierfut numere usor de memorat si cu credit mult. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate