Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

asigurare locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Referitor la asigurare:
- Cand expira perioada de un an a asigurarii locuintei, banca ma notifica in vre-un fel? Sau asiguratorul pentru incheierea unei noi polite?
- Care e "procedura" de re-innoire a politei de asigurare? Eu inchei polita si apoi o trimit bancii? sau cum se face? E posibil ca dupa ce inchei eu noua polita, sa vina banca sa imi spuna ca nu e "buna"?
- In cazul in care vreau sa schimb asiguratorul, ce conditii trebuie sa indeplineasca noua polita de asigurare? e.g: polita sa fie in favoarea statului roman, etc...

Edited by schumy80, 17 February 2011 - 09:10.


#20
IrinaSo

IrinaSo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2011
Buna,

peste o luna imi expira polita de asigurare a casei luata prin PC si care e facuta la BCR acolo unde am si creditul. Acum la ASTRA este o oferta mai avantajoasa pt asigurare cu vreo 40 euro mai putin. Problema mea este daca pot sa inchei polita noua cu ASTRA sau trebuie sa o reinnoiesc pe cea de la BCR. Sunt anumite conditii pe care aceasta polita trebuie sa le indeplineasca in afara de cesionarea in favoarea statului roman??

#21
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
buna intrebare

#22
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
daca sunt printre voi care ati facut simulari pentru asigurari de imobil,si ne puteti ajuta cu cateva informatii...ar fi super!

merci

#23
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View PostIrinaSo, on 5th March 2011, 11:06, said:

Buna,

peste o luna imi expira polita de asigurare a casei luata prin PC si care e facuta la BCR acolo unde am si creditul. Acum la ASTRA este o oferta mai avantajoasa pt asigurare cu vreo 40 euro mai putin. Problema mea este daca pot sa inchei polita noua cu ASTRA sau trebuie sa o reinnoiesc pe cea de la BCR. Sunt anumite conditii pe care aceasta polita trebuie sa le indeplineasca in afara de cesionarea in favoarea statului roman??

Pai e simplu: trebe intrebat la banca. Eu mai am cateva luni de asteptare, daca altii au ceva informatii, va rog, postati pe forum :D

Aaa, acuma vad, post-ul e din martie. Irina, cum ai facut cu asigurarea? Ai facut la Astra sau ai prelungit la BCR?

Edited by schumy80, 08 June 2011 - 16:46.


#24
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
din cate am aflat eu despre asig de imobil pt pc 4...ai mai multe optiuni,nu tb neaparat sa faci doar la bcr de ex,daca bcr e banca cu care lucrezi pt credit
poti sa alegi si o alta societate de asigurare...
asa am inteles eu
dar pana la urma cine e beneficiar?

#25
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
ieri am fost la banca si am intrebat de asigurarea imobilului,
sa stiti ca nu e obligatoriu sa o faceti prin banca cu care luati creditul,in cazul meu bcr
la un calcul de 31300 eur ...asigurarea mi-ar fi cam 50 eur pe un an
care include furt,incendiu,inundatie traznet...etc
ce parere aveti?

#26
MyUser

MyUser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2011

View Postaria_cluj, on 1st July 2011, 09:25, said:

ieri am fost la banca si am intrebat de asigurarea imobilului,
sa stiti ca nu e obligatoriu sa o faceti prin banca cu care luati creditul,in cazul meu bcr
la un calcul de 31300 eur ...asigurarea mi-ar fi cam 50 eur pe un an
care include furt,incendiu,inundatie traznet...etc
ce parere aveti?

Bancile sunt obligate ca, la cererea clientului, sa va puna la dispozitie lista asiguratorilor agreati. Impreuna cu asta, tot banca iti spune ce riscuri vrea sa fie acoperite, precum si suma minima asigurata.
Avand toate aceste date, te duci si iti faci asigurare unde vrei.

#27
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Vezi sa nu il gasesti tu p-ala de la BCR care iti face asigurare in alta parte decat la ei unde , normal, e cea mai scumpa .
Poate doar daca faci scandal sau respectivul nu are chef sa vanda .

Pe de alta parte, de multe ori m-am intrebat chestia asta , chiar vroiam sa vorbesc cu cineva avizat .
Eu fiind de buna credinta, platitor la zi, nu mi s-ar parea absolut deloc normal ca statul sa isi ia mai multi bani decat mi-a garantat si eu sa platesc ratele degeaba, ramanand cu avansul si cu investitia in  gaura .  

Referitor la incheierea a doua polite, am inteles  ca nu se poate .

#28
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008
Intrucat pana in data de 15 iulie 2011 ar fi trebuit sa-mi asigur locuinta, am cautat lista asiguratorilor acreditati. Dupa ce am citit mai multe articole si declaratii care se bateau cap in cap, am citit Legea nr. 260/2008 si am tras urmatoarele concluzii:

1. Sunt obligat sa-mi asigur locuinta “incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de la data adoptarii normelor” emise in aplicarea Legii nr. 260/2008, adica din august 2011 (art. 3, alin. 1 din Legea nr. 260/2008).
2. Pentru primul an, sunt obligat sa-mi asigur locuinta “pana la expirarea unei perioade de un an de la data implinirii termenului prevazut la art. 3 alin. (1)”, adica pana in august 2012 (art. 33 din Legea nr. 260/2008).
3. Voi fi amendat pentru nerespectarea obligatiei de a-mi asigura locuinta dupa expirarea perioadei prevazute la art. 33, adica incepand din august 2012 (art. 30, alin. 1, lit. a) din Legea nr. 260/2008).

#29
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
As vrea sa stiu si eu cum stie primaria, sau cine amendeaza, care si-a facut asigurare si care nu?

Asiguratorii nu isi dau baza de date in acest sens.


Asadar?

#30
Beto

Beto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2007

View Postmahetin, on 23rd July 2011, 04:12, said:

Intrucat pana in data de 15 iulie 2011 ar fi trebuit sa-mi asigur locuinta, am cautat lista asiguratorilor acreditati. Dupa ce am citit mai multe articole si declaratii care se bateau cap in cap, am citit Legea nr. 260/2008 si am tras urmatoarele concluzii:

1. Sunt obligat sa-mi asigur locuinta “incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de la data adoptarii normelor” emise in aplicarea Legii nr. 260/2008, adica din august 2011 (art. 3, alin. 1 din Legea nr. 260/2008).
2. Pentru primul an, sunt obligat sa-mi asigur locuinta “pana la expirarea unei perioade de un an de la data implinirii termenului prevazut la art. 3 alin. (1)”, adica pana in august 2012 (art. 33 din Legea nr. 260/2008).
3. Voi fi amendat pentru nerespectarea obligatiei de a-mi asigura locuinta dupa expirarea perioadei prevazute la art. 33, adica incepand din august 2012 (art. 30, alin. 1, lit. a) din Legea nr. 260/2008).

Deci ori platesti acum ori in august 2012 tot trebuie sa platesti pt anul asta nu? Doar ca nu primesti amenda pt ca e an electoral :)

#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Deci pana la urma care e termenul limita acum sau la anul? Unde sa fac asigurarea de locuinta obligatorie? La banca, daca da la care sau la o firma din asta mica? Unde e mai sigur? Si ce acte trebuiesc? Si cam cat costa ? Am 4 camere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate