Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Monitor LCD Zgariat..HELP!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
-PROTOTYPE-

-PROTOTYPE-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2009
:confuzzled: Buna,aveti vre-o idee cum as putea fixa o zgarietura cat un varf de ac de pe ecran?..e cat un pixel...si seamana cu fenomenul ,,Dead Pixel",dar nu este...va asigur ca este zgarietura!  :deadtongue:
Multumesc!Uitati si poze:

Attached Files



#2
creative_techie

creative_techie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2010
Mai este in garantie? Poate il rezolva cei de acolo. :)

#3
-PROTOTYPE-

-PROTOTYPE-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2009

View Postcreative_techie, on 22nd November 2010, 19:06, said:

Mai este in garantie? Poate il rezolva cei de acolo. :)
Daca mai era in garantie,crezi ca nu ma duceam?... :notangel:

#4
-PROTOTYPE-

-PROTOTYPE-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2009
Mda...nu prea ma ajuta nimeni pe acest forum...

#5
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
La garantie degeaba ai fi mers pentru ca, fiind zgariat, nu e viciu de fabricatie.

Poti incerca cu solutia aia de se da pe zgarieturi la masini. Poate ajuta (macar sa nu mai agreseze ochiul). Zic POATE...

Sau, sub o lupa puternica, pui un pic de adeziv transparent (din cele slabe nu "Picatura") chiar in punct, sa nu mai reflecte lumina in marginile/peretii punctului. Asta daca a nu a trecut intepatura de folia ecranului pana la pixelii de sub ea, caz in care nu mai ai ce sa ii faci.

#6
-PROTOTYPE-

-PROTOTYPE-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2009

View Postcuculili, on 24th November 2010, 22:12, said:

La garantie degeaba ai fi mers pentru ca, fiind zgariat, nu e viciu de fabricatie.

Poti incerca cu solutia aia de se da pe zgarieturi la masini. Poate ajuta (macar sa nu mai agreseze ochiul). Zic POATE...

Sau, sub o lupa puternica, pui un pic de adeziv transparent (din cele slabe nu "Picatura") chiar in punct, sa nu mai reflecte lumina in marginile/peretii punctului. Asta daca a nu a trecut intepatura de folia ecranului pana la pixelii de sub ea, caz in care nu mai ai ce sa ii faci.

Dintre cele slabe,care?..ca inafara de picatura nu stiu..ai vre-o idee?..tot superglue?..

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Post-PROTOTYPE-, on 25th November 2010, 23:24, said:

Dintre cele slabe,care?..ca inafara de picatura nu stiu..ai vre-o idee?..tot superglue?..


cea mai buna idee este sa-l lasi asa cum este. chiar si o picatura de adeziv, oricat de transparent ar fi el, va scoate si mai mult in evidenta respectiva gaura din cauza de diferente de txtura si densitate comparativ cu protectia lcd-ului.

#8
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postc14h3r, on 25th November 2010, 19:57, said:

chiar si o picatura de adeziv, oricat de transparent ar fi el, va scoate si mai mult in evidenta respectiva gaura din cauza de diferente de txtura si densitate comparativ cu protectia lcd-ului.


Da, se prea poate.

Atunci roaga o cunostiinta care are auto (sau la un service, ceva) sa iti dea juma` de mililitru din solutia aia minune pentru masini. Aia de ascunde zgarieturile atat de miraculos si deloc hidos  :rolleyes: .
Numai ca eu nu stiu cum o cheama  :confuzzled:

#9
-PROTOTYPE-

-PROTOTYPE-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2009

View Postc14h3r, on 25th November 2010, 20:57, said:

cea mai buna idee este sa-l lasi asa cum este. chiar si o picatura de adeziv, oricat de transparent ar fi el, va scoate si mai mult in evidenta respectiva gaura din cauza de diferente de txtura si densitate comparativ cu protectia lcd-ului.
Sa-l las asa?!,l-am lasat 1 an de zile,si in fiecare se cunda ma holbez la el...innebunesc!

View Postcuculili, on 25th November 2010, 22:07, said:

Da, se prea poate.

Atunci roaga o cunostiinta care are auto (sau la un service, ceva) sa iti dea juma` de mililitru din solutia aia minune pentru masini. Aia de ascunde zgarieturile atat de miraculos si deloc hidos  :rolleyes: .
Numai ca eu nu stiu cum o cheama  :confuzzled:

Daca aflu si cum se numeste ar fi bine.

#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Post-PROTOTYPE-, on 26th November 2010, 17:01, said:

Sa-l las asa?!,l-am lasat 1 an de zile,si in fiecare se cunda ma holbez la el...innebunesc!



Daca aflu si cum se numeste ar fi bine.

una e ca lacul minune sa-ti reflecte culoarea (una singura) masinii si sa para ca nu este zgariata si alta este sa iti umple o gaura prin care trece lumina in ambele sensuri. iin acest caz nu ai numai reflexie ci si refractie. lcd-urile beneficiaza de un alt dezavantaj in cazuri ca al tau. lumina generata de lampa sau led-uri este polarizata si nu este acelasi lucru cu lumina naturala. indiferent de ce o sa pui in gaura respectiva, o sa se vada si mai hidos decat se vede acum si in secunda doi o sa-ti iei alt monitor. imagineaza-ti acea gaurica cat un varf de ac, marita de vreo 2 ori ca stralucire si vezi daca se merita experiente cu substante minune.

#11
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Din moment ce oricum nu mai suporta situatia si se prefigureaza o achizitie de monitor eu zic sa incerce ceva.
Poate merge, poate nu.

In plus poate testa umplerea impunsaturii aceleia si cu substante care se pot sterge.
Pare hilar dar as pune un pic de miere (prima ce imi vine in minte) sau altceva care se poate sterge lesne. Sa vada daca umplerea cu "ceva" face baiul mai agresiv sau nu.
Toata chestia este sa reuseasca sa puna, ce pune, doar in micuta cavitate. Cu un varf de ac, cu o lupa, ma rog...

#12
-PROTOTYPE-

-PROTOTYPE-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2009

View Postcuculili, on 27th November 2010, 09:09, said:

Din moment ce oricum nu mai suporta situatia si se prefigureaza o achizitie de monitor eu zic sa incerce ceva.
Poate merge, poate nu.

In plus poate testa umplerea impunsaturii aceleia si cu substante care se pot sterge.
Pare hilar dar as pune un pic de miere (prima ce imi vine in minte) sau altceva care se poate sterge lesne. Sa vada daca umplerea cu "ceva" face baiul mai agresiv sau nu.
Toata chestia este sa reuseasca sa puna, ce pune, doar in micuta cavitate. Cu un varf de ac, cu o lupa, ma rog...

Am incercat,numai ca este imposibil sa torn fix in punctul acela. fara sa se stearga..
off..si sunt asa de scumpe monitoarele acuma..nu vreau sa schimb monitorul pentru un singur punct de pe ecran..ar fi prostie..
va rog,poate gasiti ceva pe internet sa ma ajute  :console: multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate