Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

relatie beneficiar - ISC (cazul constructiei in regie proprie)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gontrode

gontrode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2010
Stie cineva daca la o casa construita in regie proprie (P+1E+M) sunt obligatorii (cf legislatiei in vigoare, inclusiv reglementarilor ISC): DDE-ul, semnaturile RTE si controlorului de calitate la anumite faze de executie, procese verbale la respectivele faze, prezentarea programului de faze de executie reprezentantlor ISC, etc.?   In general, ce derogari/adaptari ale reglementarilor exista la casele in regie proprie?
Am autorizatia de constructie, am platit acei 0,1% la ISC si am trimis dovada platii, impreuna cu notificarea de incepere a lucrarii la ISC (conform indicatiilor celor de la primarie). Chiar in ziua primirii autorizatiei, am avut vizita unui inspector ISC (noroc ca eram doar la faza de “arat” gradina si legat fierul); acesta a cerut sa vada proiectul, fazele de executie si sa fie invitat la turnarea fundatiei. Mi s-a spus insa ca derularea executiei este mult mai complicata decat atat.
De ex., se pare ca notificarea nu este valabila fara semnatura unui diriginte de santier, la fazele de executie importante este necesara semnatura unui RTE (responsabil tehnic de executie) si a unui controlor de calitate, eventual trebuie prezentate dovezi ale calitatii materialelor (mai mult decat certifcate de calitate/conformitate??), etc.?
Ma poate lamuri cineva care sunt obligatiile beneficiarului in raport cu inspectorii ISC? De asemenea raportul cu ceilalti “actori” ai procesului de executie – “oamenii cu stampile”? Mentionez din nou ca este vorba despre o casa in regie proprie. Multumesc pentru ajutor/sugestii si imi cer scuze daca subiectul a mai fost discutat, in acest caz un link ar fi binevenit.

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Pe procesele verbale sunt urmatoarele semnaturi: RTE- desemnat din partea constructorului, diriginte santier, proiectant si inspector ISC. Ultimul, in general se rezolva la final, ISC-istii nu vin decat la lucrari cu categorie de importanta mai mare. La vilute nu prea se deranjeaza, decat daca sunt chemati in mod special.

#3
Nelsonescu

Nelsonescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2011

View Postgontrode, on 20th November 2010, 23:32, said:

Stie cineva daca la o casa construita in regie proprie (P+1E+M) sunt obligatorii (cf legislatiei in vigoare, inclusiv reglementarilor ISC): DDE-ul, semnaturile RTE si controlorului de calitate la anumite faze de executie, procese verbale la respectivele faze, prezentarea programului de faze de executie reprezentantlor ISC, etc.?   In general, ce derogari/adaptari ale reglementarilor exista la casele in regie proprie?
Am autorizatia de constructie, am platit acei 0,1% la ISC si am trimis dovada platii, impreuna cu notificarea de incepere a lucrarii la ISC (conform indicatiilor celor de la primarie). Chiar in ziua primirii autorizatiei, am avut vizita unui inspector ISC (noroc ca eram doar la faza de “arat” gradina si legat fierul); acesta a cerut sa vada proiectul, fazele de executie si sa fie invitat la turnarea fundatiei. Mi s-a spus insa ca derularea executiei este mult mai complicata decat atat.
De ex., se pare ca notificarea nu este valabila fara semnatura unui diriginte de santier, la fazele de executie importante este necesara semnatura unui RTE (responsabil tehnic de executie) si a unui controlor de calitate, eventual trebuie prezentate dovezi ale calitatii materialelor (mai mult decat certifcate de calitate/conformitate??), etc.?
Ma poate lamuri cineva care sunt obligatiile beneficiarului in raport cu inspectorii ISC? De asemenea raportul cu ceilalti “actori” ai procesului de executie – “oamenii cu stampile”? Mentionez din nou ca este vorba despre o casa in regie proprie. Multumesc pentru ajutor/sugestii si imi cer scuze daca subiectul a mai fost discutat, in acest caz un link ar fi binevenit.

Pentru P si P+M in mediul rural, nu se aplica prevederile Legii 10 - privind calitatea in constructii.
Fiindca ati mentionat P+1+M, trebuie sa aveti, in cazul in care executati in regie proprie, atat personalul aferent Executantului (RTE si CQ) cat si pe cel al beneficiarului (Diriginti in specialitatile necesare : Constructii cat C sau D - in functie de cum v-a incadrat Proiectantul, Instalatii electrice, sanitare, gaze etc. - dupa caz). Mi s-a parut ciudat ca v-a solicitat ca notificarea (anuntul) de incepere a lucrarilor sa fie semnata/stampilata de Diriginte, nu e prevazut asa ceva in legea 50... Dar, stiti vorba aia, cate bordeie... atatea interpretari ale legii.
Fazele determinante sunt stabilite de Proiectant, prin programul de control in faze determinante, care se vizeaza la IJC (ICMB-Ilfov, daca sunteti din Buc.-Ilfov). Fiecare faza se anunta (cand se atinge stadiul fizic respectiv), neputandu-se (legal) trece la o faza ulterioara fara semnatura Inspectorului...
La terminarea (integrala) a lucrarilor din autorizatie, se convoaca ( printr-o adresa trimisa cu confirmare de primire, sau depusa cu nr. de inreg. la Registratura) o Comisie de receptie ( in cazul de fata Dvs. si Repr. Autoritatii Locale emitente a AC), care semneaza PVRTL. In baza PVRTL ( va recomand sa semnati cam 5 ex. originale) se poate face cadastrul, intabularea, deschiderea rolului fiscal...
Daca nu terminati lucrarile in perioada de valabilitate a Autorizatiei, o puteti prelungi, o singura data, un an, cu plata unei taxe suplimentare de 30% din cat ati platit prima data. Cererea de prelungire trebuie depusa cu doua saptamani inainte de expirarea AC. Se depune si un referat prin care justificati intarzierea si un mini-proiect care evidentiaza stadiul fizic al lucrarilor executate si lucrarile ramase de executat. E bine sa le solicitati tot Proiectantului initial. Doar daca este cazul, desigur...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate