Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Viena de Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
iry_na

iry_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2010
Voi face o mica excursie de Craciun la Viena. Cine stie detalii despre ce se intampla acolo in aceasta perioada? Gen: targul de Craciun, transport in comun, magazine alimentare, taverne unde se mananca bine etc. Stie cineva daca de sarbatori(mai ales ca anul asta pica in week-end) au toate magazinele si restaurantele inchise? Multumesc!
Fara prescurtari de mIRC, te rog. Multumesc!

Edited by m&m, 23 November 2010 - 18:00.


#2
rockredbones

rockredbones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.11.2010
Nu e mai usor sa cauti pe google? Te-ai decis sa mergi singura sau prin intermediul unei firme? E mai usor prin firma, ca te orienteaza ei...

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Tirgurile/pietele de Craciun am impresia ca se inchid pe 24.

#4
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
am fost eu de 2 ori de Craciun. Pt cine nu le are cu mersul in club sau mai stiu eu ce ar putea sa nu fie extraordinar. La ei e mai pe baza de liniste si pace ,multe restaurante(daca nu chiar majoritatea) sunt inchise sau cu program special, cofetarii si baruri la fel, muzeele sunt cateva deschise dar multe si alea barem pe 25 inchise iar pietele de Craciun se termina pe 24 Dec din ce-mi aduc eu aminte. Totusi e frumos de plimbat(ar fi si mai frumos cu putina zapada/ninsoare), poti sa mergi la slujba de Craciun (eu recomand calduros Vesperele care se tin inainte de 25 Dec, spre seara, in Stephansdom si unde ,cand am fost eu, erau cu orchestra - se canta Psalmi - pe muzica de mari compozitori,e ca un concert si e gratis - daca mergi cu 30 de minute inainte poti sa prinzi loc si in fata - e frumos cu toate luminile aprinse in Catedrala, in mod normal le tine Cardinalul -la fel si slujba de pe 25Dec - foarte interesant), poti sa dai o fuga in afara orasului undeva, sa te interesezi care muzeu e deschis si sa il vizitezi ,sunt variante dar depinde de la om la om deci sfantul google ar trebui consultat

#5
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010
DEpinde in care din zile esti in Viena si de ce buget dispui.

In ultimele saptamani dinaintea craciunului are loc in fiecare week-end + intr-una din zilele dinainte de craciun (dar nu stiu cand) festivalul international de colinzi. Se tine in incinta primariei si e cu intrare libera in limita locurilor disponibile.

Mai sunt si diverse workshoop-uri pentru copii (in cazul in care mergi cu copii) si sunt chiar dragute. Au diverse locatii de desfasurare, functie de zi.

Daca iti permiti, e concertul de Craciun in cadrul Operei, dar e cam usturator de regula biletul.

Poti sa vizitezi Piata de Craciun din fata primariei si cred ca mai e una la Schonbrunn.

Mancarea, depinde de pretentii, dar e pacat sa nu incerci sa mananci macar o data in fata Primariei traditionalul "carnat" si sa bei o cana cu vin, care pe care poti sa o iei acasa ca o amintire placuta.

Sarbatorile in Viena sunt frumoase inca dinainte de sarbatori, adica toata luna decembrie, dar chiar in ziua de Craciun si orice duminica, posibilitatile sunt cam limitate. Austriecii respecta zilele libere cu sfintenie.

Daca imi spui cand exact esti acolo poate iti dau mai multe detalii. Noi anul acesta mergem 16-19 decembrie, ca sa prindem concertul de colinzi.

#6
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Andreea,

eu voi fi intre 19-22 decembrie in Viena, cu copilul. Ma intereseaza cum aflu programul acelor workshopuri pentru copii.

Multumesc.

B.

#7
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010

 Biankita, on 29th November 2010, 20:49, said:

Andreea,

eu voi fi intre 19-22 decembrie in Viena, cu copilul. Ma intereseaza cum aflu programul acelor workshopuri pentru copii.

Multumesc.

B.


Am dat de ele pe net intamplator dar nu mai stiu exact unde.
Am vazut ca erau de regula in incinta primariei, in fiecare weekend in preajma sarbatorilor, de fiecare data cand am fost acolo. Insa cand am citit am constatat ca se tin in mai multe locatii

De ex aici poti vedea cateva din ele, poti cauta dupa data care te intereseaza
https://www.wien.gv....S...&submit=Los

Copilul nostru e prea mic pt asa ceva, asa ca nu am cautat cu foarte multa atentie.

Concediu placut.

#8
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Multumesc!

am gasit si eu un link interesant, cu dispunerea tututor pietelor de Craciun: http://www.vienna4u....tmasmarket.html

Edited by Biankita, 29 November 2010 - 21:42.


#9
jazz7787

jazz7787

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2010
Am dat si eu cu presupusu' in vreo 2-3, e extraordinar !

Mergeti la Spittelberg sau Am Hof (amandoua sunt in centru, si usor de gasit pe Google Maps !!! Am ramas masca la ce atmosfera frumoasa e, mai ales seara cu o cana de vin fiert.

Preturi : intre 2.50 si 4 euro o bautura, acuma depinde ce vrei sa bei, de la clasicul vin fiert(miammm!) pana la lichior fiert de castane (asta e o vaga presupunere de-a mea, avea gust si mirosea a castane, deci ... :) )

Din pacate, despre programe cu copii nu am auzit nimic (poate ca din cauza ca nu e cazul :)) )

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Uite aici citeva detalii despre atelierele pentru copii http://www.christkin...W...0.html?&L=1

Io am nimerit intimplator cu fii-mea peste un grup de lectura, urma sa li se citeasca povesti copiilor intr-o casuta in parcul primariei, au invitat-o si pe ea (noi tocmai treceam pe linga casuta cind copiii intrau).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate