Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24574 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#20701
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Posthorny_hornet, on 22 mai 2022 - 16:15, said:

Ai văzut și tu licurici iarna, ca Paco? Posted Image

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0168.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20702
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 22 mai 2022 - 12:41, said:


Nu știu exact, eu îmi imaginez niște nucleotide care se copiază singure în bule de acizi grași.
Nu stiu ce iti imaginezi tu dar in stiinta nu merge asa. Trebuie sa aduci dovezi, exact cum cereti dovezi religiosilor cu toate ca in cazul lor e vorba de credinta, in stiinta daca nu vii cu dovezi/demonstratii, te numesti farsor .
Deci astept ceva concret din partea evolutionistilor cum apare o celula cu structura formata din proteine inaintea producatorului de proteine.

View Posthorny_hornet, on 22 mai 2022 - 16:15, said:

Ai văzut și tu licurici iarna, ca Paco? Posted Image

Eu nu am vazut licurici iarna niciodata.
Ce am vazut eu erau niste lumini palide (licuricii sunt foarte stralucitori si ii vezi de la zeci de metri) care abia erau vizibile de la un metru.
Am intrebat pe multi chimisti, biologi ce ar fi putut fi, nimeni nu a reusit sa raspunda. Interesant a fost ca din patru persoane doar doua le vedeau .
Si nici la acest fapt nu am gasit explicatii nici de la profesori si ingineri chimisti.

#20703
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View PostPaco_ste1, on 22 mai 2022 - 19:29, said:

Nu stiu ce iti imaginezi tu dar in stiinta nu merge asa. Trebuie sa aduci dovezi, exact cum cereti dovezi religiosilor cu toate ca in cazul lor e vorba de credinta, in stiinta daca nu vii cu dovezi/demonstratii, te numesti farsor .
Abiogeneza nu a fost demonstrată în laborator. Eu ți-am zis cum îmi imaginez eu abiogeneza, inspirat de ideile lui Szostak. Ți-am zis că ARN-ul se poate copia singur, fără vreo proteină. Nu știu ce vrei de la mine.

View PostPaco_ste1, on 22 mai 2022 - 19:29, said:

Eu nu am vazut licurici iarna niciodata.
Știu că nu ai văzut licurici atunci. Apropo de vedenii și de design idiot, dacă vrei să vezi ceva interesant, privește cerul albastru câteva minute, vei observa la un moment dat niște puncte albe mișcându-se, sunt globulele albe care se mișcă prin venele care trec prin fața receptorilor.

#20704
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Posthorny_hornet, on 22 mai 2022 - 21:06, said:

Știu că nu ai văzut licurici atunci. Apropo de vedenii și de design idiot, dacă vrei să vezi ceva interesant, privește cerul albastru câteva minute, vei observa la un moment dat niște puncte albe mișcându-se, sunt globulele albe care se mișcă prin venele care trec prin fața receptorilor.

Fenomenul acesta este sesizat mai ales de cei care lucrează pe computer, datorită deteriorării fotoreceptorilor din retină.

View PostPaco_ste1, on 22 mai 2022 - 19:29, said:

Si nici la acest fapt nu am gasit explicatii nici de la profesori si ingineri chimisti.

Profesorii și inginerii chimiști pe care i-ai consultat tu, fiind oameni serioși, s-au abținut să-și dea cu părerea în lipsa studierii exacte a fenomenului descris de tine. Doar din povestiri... nu așa se face știința! :)

#20705
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View Postdark, on 23 mai 2022 - 06:35, said:

Fenomenul acesta este sesizat mai ales de cei care lucrează pe computer, datorită deteriorării fotoreceptorilor din retină.
Oricine vede bine poate vedea punctele albe, nu are legătură cu calculatorul. E ceva normal, ca pata oarbă. Oricine poate testa pata oarbă, e un test simplu pe wikipedia.

Mai interesante mi se par iluziile optice. Multe lucruri ne arată că informațiile sunt primite și procesate în mod inconștient de creier, care dă informațiile părții conștiente a minții. Partea conștientă a minții pare a fi cea decizională, de aici și iluzia de liber arbitru.

Edited by horny_hornet, 23 May 2022 - 06:50.


#20706
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Posthorny_hornet, on 23 mai 2022 - 06:49, said:

Oricine vede bine poate vedea punctele albe, nu are legătură cu calculatorul.

Nu le vede oricine, iar cei care lucrează mult pe computer, percep acest fenomen într-o formă mai accentuată.

#20707
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 23 mai 2022 - 06:35, said:

Doar din povestiri... nu așa se face știința! Posted Image
Știința nu.
Dar aici se discută despre basme evolutioniste.

#20708
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View Postdark, on 23 mai 2022 - 06:54, said:

Nu le vede oricine, iar cei care lucrează mult pe computer, percep acest fenomen într-o formă mai accentuată.
Nu are legătură cu calculatorul. Se pare că fenomenul are și o denumire:
https://en.wikipedia...ptic_phenomenon

Acolo zice că majoritatea oamenilor pot observa fenomenul, nu știu de ce unii nu îl pot observa. Poate că au probleme cu ochii cei care nu îl pot observa.

#20709
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020
Mi se pare amuzant cum mulți teiști cred că întregul univers a fost creat pentru noi. În realitate, noi toți am crăpa la primul pârț cosmic, care se poate întâmpla oricând. Cei care au scris biblia nu aveau habar de imensitatea universului. Universul lor era unu mic, plat, cu o boltă cerească pe care creatorul a lipit niște luminițe, cu împărăția creatorului undeva deasupra boltei cerești. De asta s-a și supărat creatorul cu turnul Babel, deși nu s-a supărat deloc cu blocurile zgârie nori sau cu programul spațial. Apropo, crede cineva că turnul Babel era mai înalt decât Everestul? Nu era mai logic să urce oamenii Everestul? Amuzante povești. :lol:

#20710
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 25 mai 2022 - 08:11, said:

Cei care au scris biblia nu aveau habar de imensitatea universului.
Universul lor era unu mic, plat, cu o boltă cerească pe care creatorul a lipit niște luminițe, cu împărăția creatorului undeva deasupra boltei cerești.
Asta cred oamenii care nu au citit Biblia și nici nu au cultură generală.

Ridicaţi-vă ochii în sus şi priviţi! Cine a făcut aceste lucruri? Cine a făcut să meargă după număr, în şir, oştirea lor?

El le cheamă pe toate pe nume; aşa de mare e puterea şi tăria Lui, că una nu lipseşte."


Dar El este Cel care a făcut constelația numită Cloșca cu pui și Orionul. Tot El transformă întunericul în dimineață și apoi ziua în noapte, cheamă apele mării și le varsă peste suprafața pământului. Numele Lui este Iahve!


El întinde miazănoaptea asupra golului și spânzură Pământul pe nimic


View Posthorny_hornet, on 25 mai 2022 - 08:11, said:

Nu era mai logic să urce oamenii Everestul?
Nu ar fi mai logic să te informezi tu când au urcat primii oameni pe Everest?
Și să faci așa un calcul simplu și să vezi cam ce distanță în timp este între zidirea Turnului Babel și cucerirea Everestului.

Edited by Sfantul Jakob, 25 May 2022 - 08:44.


#20711
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 25 mai 2022 - 08:48, said:

Dar El este Cel care a făcut constelația numită Cloșca cu pui și Orionul.
Mă miră că nu îți dă cu virgulă când citești chestii d-astea, fiindcă constelațiile nu există, e doar o perspectivă. Putea să creeze constelațiile doar dacă există un firmament, o boltă cerească, fiindcă pune luminătorii sub formă de constelații pe firmament, înțelegi? :lol:

View PostSfantul Jakob, on 25 mai 2022 - 08:48, said:

Și să faci așa un calcul simplu și să vezi cam ce distanță în timp este între zidirea Turnului Babel și cucerirea Everestului.
Apropo, cât de înalt era turnul ăsta? :lol:

#20712
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 25 mai 2022 - 09:26, said:

înțelegi? Posted Image
Nup!

View Posthorny_hornet, on 25 mai 2022 - 09:26, said:

Apropo, cât de înalt era turnul ăsta? Posted Image
Aproape 100 de metri.

#20713
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 25 mai 2022 - 09:35, said:

Nup!
Sunt mai multe probleme cu ideea de constelație. Prima problemă e că stelele din o constelație nu au vreo legătură între ele. Dacă schimbi perspectiva, arată cu totul altfel. Uite:
Attached File  constellation.png   4.23K   4 downloads

Fiecare cultură a văzut ce a vrut pe cer, în grupurile de stele. Spre exemplu, eu văd carul mare în genul ăsta:
Attached File  car.png   104.83K   3 downloads

Alții văd același lucru ca un urs care include mai multe stele:
Attached File  ursa.png   201.44K   3 downloads

View PostSfantul Jakob, on 25 mai 2022 - 09:35, said:

Aproape 100 de metri.
Nu e tocmai Burj Khalifa, nu știu de ce s-a supărat așa de tare zeul invizibil. Mai ciudat e că nu se supără deloc de programul spațial. Posted Image

Edited by horny_hornet, 25 May 2022 - 11:53.


#20714
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 25 mai 2022 - 11:50, said:

Nu e tocmai Burj Khalifa, nu știu de ce s-a supărat așa de tare zeul invizibil. Mai ciudat e că nu se supără deloc de programul spațial. Posted Image
Problema era preocuparile omului.
Secole la rand dupa aceea nu ar fi avut alta ocupatie decat sa-si construiasca turnuri. Cum stii ca unii si-au facut piramide, altii blocuri turn . . . .omul in loc sa lucreze la constinta avea ambitii cretine. Cam cum sunt multi de azi.
Deaia ne plangem unii ca e o societate defecta cu coruptie, minciuna, lacomie . . .

#20715
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 25 mai 2022 - 11:50, said:

Mai ciudat e că nu se supără deloc de programul spațial. Posted Image
Aia e știință!
Toată știința este de la Dumnezeu, 'member?

#20716
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 25 mai 2022 - 21:30, said:

Aia e știință!
Toată știința este de la Dumnezeu, 'member?
Puteai să zici că știința e de la inorogul roz invizibil, tot aia era. Știință înseamnă cunoaștere, vine de la "a ști". Tu tot zici că noi știm ce știe zeul invizibil, dar parțial, ceea ce e absurd. Eu știu că tu ești penticostal. Altcineva știe parțial ce știu eu, deci știe că ești costal. :lol:

#20717
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 25 mai 2022 - 21:30, said:

Aia e știință!
Toată știința este de la Dumnezeu, 'member?
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
cu siguranță.
De la zeul ăla care nu există.
Când termini să-ți dai cu părerea de chestii cu care n-ai nici o treabă (știință, logică de exemplu) poate îți amintești să ne dai o dovadă că există zeul ăsta cu care te tot lauzi.
Că ai tot promis și nu te-ai ținut de cuvânt. Nu c-ar fi de mirare.

#20718
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View PostDaculScoril0, on 26 mai 2022 - 07:10, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
cu siguranță.
De la zeul ăla care nu există.

Un zeu  etern are o alta structura materiala decat a noastra. Evident ca e din materie indestructibila in orice conditii. Si invizibila vederii noastre.
Dar avem destule argumente in favoarea existentei sale.
Mai e si dovada teofaniei personale.
Nu se arata tuturor . Unii se considera inteligenti. Le ofera sansa sa se dumireasca singuri . Bineinteles ca vor ajunge la aceasi concluzie , cu conditia sa fie sinceri cu ei insisi.
Am dat exemplul lui Antony Flew care spre finalul vietii a inteles ca o astfel de complexistate biologica e imposibil sa fie intamplatoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate