Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24537 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#17875
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvinciun, on 26 august 2021 - 10:58, said:

Corect. Intrebarea mai complicata e "cum a aparut prima celula vie". Deocamdata nu stiu daca exista un raspuns incontestabil.
Poate că nu știm răspunsul la întrebarea asta, nici la altele.
Asta însă nu implică și nu justifică nicidecum existența vreunui zeu sau altă ființă supranaturală.

Edited by DaculScoril0, 26 August 2021 - 11:35.


#17876
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
https://www.scienced...10316132121.htm

Pana un alta...religia se bazaeaza strict pe urmatoarlee aspecte:
1. O slaba intelegere si superficiala intelegere a naturii
2. Pe o doza imensa de ipocrizie
3. Meschina si egoista (nu pot concepe ca nu sunt miezul din dodoasca)
4. Xenofobie crasa (cine nu-i deacord este impotriva noastra si merita sa moara/eliminat etc)
5. O slaba educatie

#17877
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Se pleaca de la premisa gresita ca CINEVA a creat totul, cand mai degraba CEVA a creat totul....
In cartea Inteligenta Materiei a profesorului Dumitru Constantin Dulcan se explica aceasta capacitate a materiei de a se organiza si ulterior a se dezvolta.
Ganditiva ca Universul este atat de gigantic incat materia a avut teren de incercari pe milioane de planete. E ca si la Loto, una este sa participe 1 milion de oameni sa zicem si alta 1 miliard de oameni, in cazul din urma sansele de reusita sunt aproape 100%.

#17878
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpacopaco1967, on 26 august 2021 - 09:20, said:

Nu exista dovezi stiintifice in cartile de biologie care sa sustina evolutionismul.
Ba există, trebuie însă să treci pe la școală ca să afli despre ele.
În plus teoria evoluției e demonstrată interdisciplinar de arheologie și paleontologie, de genetică.

#17879
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostValmont43, on 26 august 2021 - 11:36, said:

Se pleaca de la premisa gresita ca CINEVA a creat totul, cand mai degraba CEVA a creat totul....

Această premisă vine din trecutul civilizaţiei, atunci când oamenii nu aveau informaţii despre fenomenele naturale şi sociale, deduse din analize şi experimente.

Există termenul numit etiologie, ce vine din medicină, şi care studiază cauzele şi factorii care duc la apariţia bolilor. Etiologia se aplică şi altor ştiinţe dar şi religiei. Astfel, în trecut, cauzalitatea fenomenelor naturale era acordată unor spirite imaginate de oameni, în lipsa informaţiilor experimentale. Însă odată cu răspândirea metodei analitice, ştiinţa a explicat tot mai mult cauzalitatea fenomenelor prin intermediul cunoştinţelor experimentale acumulate. Această metodă continuă să stea la fundamentul civilizaţiei actuale, deoarece ea aduce progresul tehnologic, şi odată cu el şi confortul psihic şi material.

Edited by lupini, 26 August 2021 - 11:53.


#17880
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlupini, on 26 august 2021 - 10:47, said:

"religiei" marxiste.

Exemple de icoane ale "zeilor" htonieni marxişti:

"Zeul" Lenin
"Zeul" Stalin

"Zeul" Mao Zedong

"Zeul" Ceauşescu

Toţi aceştia au fost "zei" ai marxismului, care propovăduiau "Raiul comunist" unde va ajunge omul după moartea iadului capitalist burghezo-moşieresc.

Foarte corect!
Toți ateii au zeii lor.

Iar religia marxista este o secta a ateismului.

View PostValmont43, on 26 august 2021 - 11:36, said:

Se pleaca de la premisa gresita ca CINEVA a creat totul, cand mai degraba CEVA a creat totul....
Ca sa crezi ca ceva a creat e mult mai dificil decat sa crezi ca cineva a creat totul.
Dar oamenii dotati cu o credinta colosala pot crede chiar si ca viata a aparut din piatra seaca.

View PostDaculScoril0, on 26 august 2021 - 11:44, said:

În plus teoria evoluției e demonstrată
E "demonstrata" extrem de slabuț. Trebuie sa fii sau foarte naiv sau foarte disperat pentru a ajunge să crezi basmele evolutioniste.

View PostDaculScoril0, on 26 august 2021 - 11:25, said:

Poate că nu știm răspunsul la întrebarea asta, nici la altele.
La foarte multe altele.
Singurul sistem filozofic care răspunde mulțumitor la întrebările vieții, este învățătura creștină în integralitatea ei.

View Postvinciun, on 26 august 2021 - 10:58, said:

Corect. Intrebarea mai complicata e "cum a aparut prima celula vie". Deocamdata nu stiu daca exista un raspuns incontestabil.
Există: dintr-o celulă moarta.

O celulă moartă a devenit, din întâmplare, celulă vie!
Iar asta, printr-o succesiune de întâmplări, cu ajutorul zeiței Selecție Naturală, s-a făcut cățel, purcel, maimuță, OM.
Ce-i așa greu de crezut?

E adevărat că asta s-a întâmplat o singură data, acum 13 miliarde de ani și niciodată după aceea.
Dar este științific.

Așa s-a nimerit! Posted Image
Ca la loto: tragi de treișpe miliarde de ori și tot se nimerește. Ca ai teren de încercare pe milioane de planete.
Nu crezi?

Edited by penticostalul, 26 August 2021 - 12:12.


#17881
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 26 august 2021 - 11:55, said:

Toți ateii au zeii lor.

Eu am spus care sunt "zeii" mei: aparatele şi diferitele servicii, cărora dacă mă rog (dacă le ordon), îmi îndeplinesc rugăciunile (ordinele).

Exemple: cer "zeului" Waze să-mi arate calea. Şi...îmi arată. :)

Cer "zeului" Google să-mi dea informaţii. Şi...îmi dă.
Cer "zeului" Glovo, Tazz sau Foodpanda să-mi aducă hrană, şi...îmi aduce.
Cer "zeului" iPhone să vorbesc şi să văd pe cineva "de la capătul Pământului", şi...vorbesc şi-l văd.
....
....
etc.
etc.
etc.
....
....
....

Prefer aceşti zei care sunt reali şi de ajutor omului decât nişte poveşti cu Dumnezeu, Isus, arhangheli, heruvimi, serafimi, care nu ajută cu nimic pe oameni. De ajutat poveştile acestea ajută, dar pe şarlatanii din biserici, care prin intermediul lor sperie pe "oamenii cu o singură carte" să le dea bani, că de nu...îi va arde flăcările iadului.

#17882
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbolovan, on 26 august 2021 - 11:28, said:

Pana un alta...religia se bazaeaza strict pe urmatoarlee aspecte:
Mai bine te-ai baza cu burta pe carte!

View Postlupini, on 26 august 2021 - 12:06, said:

Prefer aceşti zei care sunt reali
Fiecare ateu crede că zeii lui sunt reali și merită închinare mai mult decât zeii vecinului.
Pentru ca atunci când omul nu mai crede în Dumnezeu este în stare să creadă în... orice!
Viața a demonstrat-o din plin.

#17883
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDaculScoril0, on 26 august 2021 - 10:54, said:

a contesta teoria evoluției și a selecției naturale e ca și cum ai afirma că Pământul este plat.
Cei care cred in pamantul plat sunt persoane ce nu reusesc sa inteleaga dovezile fizice. Si in cazul ateilor e aceasi  tara, nu pot pricepe ca natura si intamplarea nu pot realiza o complexitate de asemenea anvergura.

View Postvinciun, on 26 august 2021 - 10:56, said:

Nu cred. De unde ai luat-o?
E o convingere a mea pe baza numeroaselor observatii.

View PostDaculScoril0, on 26 august 2021 - 11:25, said:

Poate că nu știm răspunsul la întrebarea asta, nici la altele.
Asta însă nu implică și nu justifică nicidecum existența vreunui zeu sau altă ființă supranaturală.
E singura explicatie acceptabila pentru aparitia vietii complexe. Evolutionismul darwinian e doar un basm pentru adultii creduli.

View Postbolovan, on 26 august 2021 - 11:28, said:

https://www.scienced...10316132121.htm

Pana un alta...religia se bazaeaza strict pe urmatoarlee aspecte:
1. O slaba intelegere si superficiala intelegere a naturii
2. Pe o doza imensa de ipocrizie
3. Meschina si egoista (nu pot concepe ca nu sunt miezul din dodoasca)
4. Xenofobie crasa (cine nu-i deacord este impotriva noastra si merita sa moara/eliminat etc)
5. O slaba educatie
Marea masa a religiosilor sunt persoane cu inteligenta redusa, dar iti pot da un exemplu marcant, marele filozof ateu Antony Flew recunoaste spre finalul vietii ca o astfel de complexitate nu poate fi decat rezultatul unei minti super inteligente.

Ce ai descris tu e rezultatul manipularii omenirii de catre jigodiile securiste din fiecare tara findca doresc sa detin un control . Chiar si ateismul e o metoda buna de a distruge constinta morala .

View PostValmont43, on 26 august 2021 - 11:36, said:

Se pleaca de la premisa gresita ca CINEVA a creat totul, cand mai degraba CEVA a creat totul....
In cartea Inteligenta Materiei a profesorului Dumitru Constantin Dulcan se explica aceasta capacitate a materiei de a se organiza si ulterior a se dezvolta.
Ganditiva ca Universul este atat de gigantic incat materia a avut teren de incercari pe milioane de planete. E ca si la Loto, una este sa participe 1 milion de oameni sa zicem si alta 1 miliard de oameni, in cazul din urma sansele de reusita sunt aproape 100%.
O numim  entitate creatoare, si nu e o singura fiinta ci miliarde si miliarde de "ingeri" si fiecare contrbuie cum stie mai bine. Asa se explica viata de la bacterii si pana la om.
In cazul celulei biologice nu poate fi vorba decat de creatie, nu intamplare . O asa complexitate coplesitoare nu poate fi pusa pe seama intamplarii mai ales si din cauza factorilor distructivi.

View PostDaculScoril0, on 26 august 2021 - 11:44, said:

Ba există, trebuie însă să treci pe la școală ca să afli despre ele.
În plus teoria evoluției e demonstrată interdisciplinar de arheologie și paleontologie, de genetică.
E doar o farsa foarte bine pusa la punct de catre inselatori.
Grav e ca voi ii credeti fara sa aveti dovezi si fara sa analizati ce va ofera.

#17884
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 26 august 2021 - 12:09, said:

Fiecare ateu crede că zeii lui sunt reali

Din câte ştiu, zeul iPhone e real. La fel şi zeul Internet. Dacă noi doi comunicăm aici, înseamnă că e real şi te închini şi tu lui. Penticostalul, nu-i aşa că ar dispărea ceva plăcut şi din viaţa ta, dacă ar dispărea zeul...Internet ? Posted Image

#17885
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlupini, on 26 august 2021 - 12:12, said:

Penticostalul, nu-i aşa că ar dispărea ceva plăcut şi din viaţa ta, dacă ar dispărea zeul...Internet ? Posted Image
Scriitorule, internetul e necesar și face viața mai plăcută.

Dar eu nu cred că este un zeu.
Decât pentru ateii care au ajuns să se închine la orice altceva decât Dumnezeul Adevărat.

#17886
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlupini, on 26 august 2021 - 12:12, said:


Din câte ştiu, zeul iPhone e real. La fel şi zeul Internet. Dacă noi doi comunicăm aici, înseamnă că e real şi te închini şi tu lui. Penticostalul, nu-i aşa că ar dispărea ceva plăcut şi din viaţa ta, dacă ar dispărea zeul...Internet ? Posted Image
Corect.  In trecut paganii isi faureau zei din metal, piatra, lemn, acum  lucrurile ce le fauresc  sunt  tehnologii superioare, adica creatie. Dar sa ajungi sa te inchini la propria creatie denota spirit inferior.
Insa orice descoperire/inovatie tehnologice nu schimba cu nimic spiritul  cain din om. Dovada ca la descoperirea energiei nucleare s-a ajuns la inarmare nucleara si exista riscul  distrugerii totale .
Tehnologia nu schimba omul , ci doar convingerea ca divinitatea e singura ce ne ofera sansa unei vieti cu adevarat fericita.

#17887
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 26 august 2021 - 12:15, said:

...internetul e necesar și face viața mai plăcută.

Dar eu nu cred că este un zeu.
Decât pentru ateii care au ajuns să se închine la orice altceva decât Dumnezeul Adevărat.

Un zeu e o persoană, o fiinţă sau un obiect venerat, adulat, admirat, preţuit, iubit...idolatrizat. Or, Internetul, aparatele şi serviciile de tot felul, care ne asigură bucuria, se supun acestor atribute. Ele nu sunt o necesitate, ci o plăcere fără de care omul suferă, deoarece ni se supun dorinţelor.  

Tu vorbeşti despre zeul antic al evreilor, ca fiind zeul Adevărat. Am mai scris eu definiţia adevărului dată de Platon: "adevărul e acea opinie care se potriveşte demonstraţiilor raţionale".

Eu pot prezenta demonstraţii raţionale că "zeii" Google, iPhone, Glovo, Internet...există. Prezintă şi tu dovezi raţionale că...zeul antic Yahwe al evreilor...există ! Nota bene: simpla enunţare a unui slogan nu ţine loc de demonstraţie raţională !

Edited by lupini, 26 August 2021 - 12:26.


#17888
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 26 august 2021 - 12:02, said:


Singurul sistem filozofic care răspunde mulțumitor la întrebările vieții, este învățătura creștină în integralitatea ei.
învățătura religioasă nu răspunde la nici o întrebare.
Doar înlocuiește întrebările o cu afirmația ”așa a vrut domnul.” și după aia te arde pe rug dacă cumva nu ești de acord.

#17889
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 26 august 2021 - 12:09, said:

Pentru ca atunci când omul nu mai crede în Dumnezeu este în stare să creadă în... orice!

Cum ar fi credinţa în libertate, ştiinţă, tehnologie. Perioada actuală, în care tot mai mulţi oameni cred în aceste concepte, e mult mult...mult mai bună decât perioada în care, cine nu credea în zeul evreilor, era...pârjolit, după ce înainte era schingiuit.


Manifestarea "iubirii creştineşti"

[ https://www.entrelineas.org/public/entrelineas/grandes/inquisicion.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#17890
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 26 august 2021 - 12:31, said:

învățătura religioasă nu răspunde la nici o întrebare.
Doar înlocuiește întrebările o cu afirmația ”așa a vrut domnul.” și după aia te arde pe rug dacă cumva nu ești de acord.
Așa afirmă teologii ateiști.
Dar nu-i adevărat Posted Image

View Postlupini, on 26 august 2021 - 12:25, said:

Un zeu e o persoană, o fiinţă sau un obiect venerat, adulat, admirat, preţuit, iubit...idolatrizat. Or, Internetul, aparatele şi serviciile de tot felul, care ne asigură bucuria, se supun acestor atribute.
Da, ateii pot apela la orice obiecte sau ființe atunci când aleg să-L respingă pe Dumnezeu.
Suntem de acord!

View Postlupini, on 26 august 2021 - 12:25, said:

Prezintă şi tu dovezi raţionale că...zeul antic Yahwe al evreilor...există !
Ateii știu bine că ei nu pot accepta dovezile pentru că atunci va fi necesar să renunțe la păcat.
Aicea-i buba cea mare! Posted Image

Preferă să creadă orice nerozie imposibil de acceptat de sărmana rațiune.
Dar, în disperare de cauză... rațiunea e siluită iar păcatul poate fi înfăptuit în liniște și pace.

Edited by penticostalul, 26 August 2021 - 12:56.


#17891
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlupini, on 26 august 2021 - 12:43, said:


Cum ar fi credinţa în libertate, ştiinţă, tehnologie. Perioada actuală, în care tot mai mulţi oameni cred în aceste concepte, e mult mult...mult mai bună decât perioada în care, cine nu credea în zeul evreilor, era...pârjolit, după ce înainte era schingiuit.


Manifestarea "iubirii creştineşti"

Nu intelegi ca aceste credinte nu schimba caracterul omului ?

In toate secolele au existat jigodii ce au folosit religia ca mod de opresiune a omului.
Dar asta exista si a existat si in ateism. Poate nu stii ce atrocitati sau comis ateii chiar si in acele momente cand  ziceau ca e pace si prosperitate.
Nu stiu daca stii de dementii din Coreea de Nord care interzic orice forma de expresie religioasa. Si nu inseamna ca e bun asta. Din ce stiu Carta drepturilor omului stipuleaza clar libertatea religioasa. Numai ca sarlatanii evolutionisti/atei incearca sa distruga altfel credinta omului. Si culmea, invoca lipsa dezvolatrii stiintifice din cauza libertatii religioase, ca si cum Coreea de Nord ar fi super dezvoltata si super democratie daca nu exista la ei libertate religioasa.
Faptul ca voi combateti si denigrati religia demonstreaza ca ceva va racaie groaznic constinta si nu aveti pace decat daca distrugeti credinta altora.

#17892
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpacopaco1967, on 26 august 2021 - 12:11, said:

E doar o farsa foarte bine pusa la punct de catre inselatori.
Grav e ca voi ii credeti fara sa aveti dovezi si fara sa analizati ce va ofera.
am să fac un efort și o să consider că discut cu un om rațional.

Explică-ne te rog cine și mai CE interes are să pună la punct așa o farsă?

După aia ne uită și la biserică să vedem dacă nu cumva o arde la buzunare știința asta păcătoasă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate