Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24577 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#12349
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ma bucur ca iti arati adevarata fata..dispari

#12350
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu vreau. E bine?

#12351
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 21 octombrie 2017 - 20:18, said:

prima porunca a lui Isus :pocaiti-va !
Pocainta cere ca sinele sa se smereasca, sa-si revizuiasca (,) constinta , sa o schimbe. Ca apoi sa primeasca (duhul sfant) in constinta lor : blandetea, bucuria, facerea de bine,  . . . .  si vorbirea cuvioasa .
Ma bucur ca esti un vas ales insa trebuie sa si aplici ce spune isus. Findca dragostea neimpartasita se stinge si in loc vor creste buruienile .

#12352
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
vreau pentru fiecare om ce imi doresc si pentru mine..consider ca indeplinesc porunca sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti..e greu sa arati iubire pentru un barbat, tu fiind barbat..e interpretabil..crede-ma pe cuvant doresc tuturor numai binele

#12353
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pocainta e una din tainele bisericii ortodoxe.

#12354
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Este si indemnul/chemarea lui Iisus. Dealtfel e o conditie pentru intrarea in Imparatia lui Iisus, adica pentru iertarea pacatelor. Este un botez care precede botezul cu Duhul Sfant.

Prin pocainta se intelege regretarea pacatelor infaptuite si schimbarea atitudinii fata de semeni. Nu te vei considera superior lor ci le vei sluji. Totusi, cand cineva strica invataturile sau duce inspre ratacire pe altii trebuie luat atitudine. Aceasta atitudine nu poate fi dura (ma refer la utilizare unui ton raspicat si dur in loc de unul ingaduitor) decat atunci cand se huleste lucrarea Duhului Sfant (adica atunci cand e cert ca cel ce "loveste" este constient de opozitia lui fata de Cuvant.

Edited by "Oblio", 24 October 2017 - 01:34.


#12355
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.

numai prin umilinta inveti sa te porti

as vrea citate din partea ta care iti confirma ce spui..eu mereu fac asa , sau aproape mereu

eu nu cred in niciun botez, trebuie sa iti schimbi inima, sa te schimbi tu...
cred ca cel care face botezul de fapt se roaga pentru cel botezat in numele lui Isus care e cea mai puternica rugaciune

Edited by legit10, 24 October 2017 - 12:04.


#12356
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
botezul cu Duhul Sfant e poate cel mai important dar cine poate boteza cu Duhul Sfant ? când te uiti cum sunt oamenii de fapt, si majoritatea sunt botezati si majoritatea mor in conditii tragice, fie de boli grave , fie de accidente

1. In vremea aceea au venit unii si au istorisit lui Isus ce se intamplase unor galileeni, al caror sange il amestecase Pilat cu jertfele lor.
2. "Credeti voi", le-a raspuns Isus, "ca acesti galileeni au fost mai pacatosi decat toti ceilalti galileeni, pentru ca au patit astfel?
3. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece insi, peste care a cazut turnul din Siloam si i-a omorat, credeti ca au fost mai pacatosi decat toti ceilalti oameni care locuiau in Ierusalim?
5. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel."



fara pocainta nu faci nimic

Edited by legit10, 24 October 2017 - 12:37.


#12357
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007

View Postlegit10, on 24 octombrie 2017 - 11:41, said:

34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.
Ce iti spune acest verset?

Quote

as vrea citate din partea ta care iti confirma ce spui..eu mereu fac asa , sau aproape mereu

View Post"Oblio", on 24 octombrie 2017 - 01:18, said:

Este si indemnul/chemarea lui Iisus.Dealtfel e o conditie pentru intrarea in Imparatia lui Iisus, adica pentru iertarea pacatelor.
Matei 3:2 El zicea: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape.”
Matei 4:17 De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască şi să zică: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape.”
Matei 9:13 Duceţi-vă de învăţaţi ce înseamnă: ‘Milă voiesc, iar nu jertfă!’ Căci n-am venit să chem la pocăinţă pe cei neprihăniţi, ci pe cei păcătoşi.”
Marcu 1:15 El zicea: „S-a împlinit vremea şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie.”

Quote

Este un botez care precede botezul cu Duhul Sfant.
Faptele apostolilor 1:5
Căci Ioan a botezat cu apă, dar voi, nu după multe zile, veţi fi botezaţi cu Duhul Sfânt.”
Faptele apostolilor 2:38
„Pocăiţi-vă”, le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Faptele apostolilor 8:14-17
Apostolii, care erau în Ierusalim, când au auzit că Samaria a primit Cuvântul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru şi pe Ioan.
Aceştia au venit la samariteni şi s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se coborâse încă peste niciunul din ei, ci fuseseră numai botezaţi în Numele Domnului Isus.
Atunci, Petru şi Ioan au pus mâinile peste ei, şi aceia au primit Duhul Sfânt.

Matei 3:11
Cât despre mine, eu vă botez cu apă, spre pocăinţă; dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine, şi eu nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea. El vă va boteza cu Duhul Sfânt şi cu foc.
Ioan 1:33
Eu nu-L cunoşteam, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă mi-a zis: ‘Acela peste care vei vedea Duhul coborându-Se şi oprindu-Se este Cel ce botează cu Duhul Sfânt.’

Quote

Prin pocainta se intelege regretarea pacatelor infaptuite
Luca 18:13
Vameşul stătea departe şi nu îndrăznea nici ochii să şi-i ridice spre cer, ci se bătea în piept şi zicea: ‘Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!’
1Imparati 8:47,48
dacă se vor coborî în ei înşişi, în ţara unde vor fi robi, dacă se vor întoarce la Tine şi-Ţi vor face cereri în ţara celor ce-i vor duce în robie şi vor zice: ‘Am păcătuit, am săvârşit fărădelegi, am făcut rău’,
dacă se vor întoarce la Tine din toată inima lor şi din tot sufletul lor în ţara vrăjmaşilor lor care i-au luat robi, dacă-Ţi vor face rugăciuni cu privirile întoarse spre ţara lor, pe care ai dat-o părinţilor lor, spre cetatea pe care ai ales-o şi spre casa pe care am zidit-o eu Numelui Tău,

Daniel 9:5
Noi am păcătuit, am săvârşit nelegiuire, am fost răi şi îndărătnici, ne-am abătut de la poruncile şi orânduirile Tale.

Quote

...si schimbarea atitudinii fata de semeni. Nu te vei considera superior lor ci le vei sluji.
Ioan 13:12 După ce le-a spălat picioarele, Şi-a luat hainele, S-a aşezat iarăşi la masă şi le-a zis: „Înţelegeţi voi ce v-am făcut Eu?
Marcu 9:35 Atunci, Isus a şezut jos, a chemat pe cei doisprezece şi le-a zis: „Dacă vrea cineva* să fie cel dintâi, trebuie să fie cel mai de pe urmă din toţi şi slujitorul tuturor!”
1 Petru 3:8 Încolo, toţi să fiţi cu aceleaşi gânduri, simţind cu alţii, iubind ca fraţii, miloşi, smeriţi.

Quote

Totusi, cand cineva strica invataturile sau duce inspre ratacire pe altii trebuie luat atitudine. Aceasta atitudine nu poate fi dura (ma refer la utilizare unui ton raspicat si dur in loc de unul ingaduitor)
Romani 14:1-4
Primiţi bine pe cel slab în credinţă şi nu vă apucaţi la vorbă asupra părerilor îndoielnice.
Unul crede că poate să mănânce de toate, pe când altul, care este slab, nu mănâncă decât verdeţuri.
Cine mănâncă să nu dispreţuiască pe cine nu mănâncă şi cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
Cine eşti tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuşi va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.

Romani 15:1-7
Noi, care suntem tari, suntem datori să răbdăm slăbiciunile celor slabi şi să nu ne plăcem nouă înşine.
Fiecare din noi să placă aproapelui în ce este bine, în vederea zidirii altora.
Căci şi Hristos nu Şi-a plăcut Lui Însuşi, ci, după cum este scris: „Ocările celor ce Te ocărăsc pe Tine au căzut peste Mine.”
Şi tot ce a fost scris mai înainte a fost scris pentru învăţătura noastră, pentru ca, prin răbdarea şi prin mângâierea pe care o dau Scripturile, să avem nădejde.
Dumnezeul răbdării şi al mângâierii să vă facă să aveţi aceleaşi simţăminte unii faţă de alţii, după pilda lui Hristos Isus,
pentru ca toţi împreună, cu o inimă şi cu o gură, să slăviţi pe Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos.
Aşadar primiţi-vă unii pe alţii, cum v-a primit şi pe voi Hristos, spre slava lui Dumnezeu.

Quote

…decat atunci cand se huleste lucrarea Duhului Sfant
1 Ioan 5:16 Dacă vede cineva pe fratele său săvârşind un păcat care nu duce la moarte, să se roage şi Dumnezeu îi va da viaţa, pentru cei ce n-au săvârşit un păcat care duce la moarte. Este un păcat care duce la moarte; nu-i zic să se roage pentru păcatul acela.

Quote

(adica atunci cand e cert ca cel ce "loveste" este constient de opozitia lui fata de Cuvant.
Numeri 15:30 Dar, dacă cineva, fie băştinaş, fie străin, păcătuieşte cu voie, huleşte pe Domnul, acela va fi nimicit din mijlocul poporului său,
Desigur, nu se mai aplica legea vremelnica a timpului vechi testamentar, mai mult avem versete care zic ca, poate fi iertata acum hula impotriva Fiului sau a Tatalui.
1 Timotei 1:13 măcar că mai înainte eram un hulitor, un prigonitor şi batjocoritor. Dar am căpătat îndurare, pentru că lucram din neştiinţă, în necredinţă!
Ramane insa valabila gravitatea hulei impotriva lucrarilor Duhului Sfant care nu se poate ierta (e si logic asta. Cand nu crezi in Tatal sau Fiul te pagubesti pe tine, e o alegere care te priveste exclusiv , dar cand Duhul lucreaza pentru Creatie, adica si pentru altii, iar tu alegi sa vii in urma ca sa darami ceea ce EL zideste, devine un afront care loveste/lezeaza lucrarile Lui, sau altfel spus,  e un atac direct asupra Duhului ce lucreaza la salvarea acestei lumi.

Tumora canceroasa e tot o carne din carnea organismului, nu?… dar nu face ceea ce face oricare din partile/organele ce compun acel organism. Cand o “carne” ameninta sanatatea intregului “organism” (fie ca este tumora fie ca-i un membru cangrenat, ori un plaman uscat, etc) extirpi, nu?... de dragul a ceea ce ramane bun si poate fi salvat (la fel am putea compara cu punerea in carantina a virusilor intr-un sistem de operare). Acesta e motivul pentru care exista un loc pregatit pentru ceea ce nu poate fi reabilitat, pentru pacatul care ar lupta si vatama mereu "organismul" ce l-ar intretine.

Revenind... ca sa fie de neiertat un pacat, acesta este facut cu voia, aprobat, constient fiind ca nu vizeaza adevarul si nici binele altora, ci e binele tau care primeaza indiferent cu cine te pui…
Evrei 10:26 Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate,
... deci acest fel de pacat este cel ce nu poate fi rascumparat.
(Daca privesti cu atentie continutul ultimelor trei versete postate, gasesti cuvintele: “păcătuieşte cu voie”, “dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărulu” versus “lucram din neştiinţă, în necredinţă” se explica limpede conditia sustinuta de mine cu privire la hula/pacatul care se iarta si care este de neiertat.

View Postlegit10, on 24 octombrie 2017 - 11:41, said:

eu nu cred in niciun botez, trebuie sa iti schimbi inima, sa te schimbi tu...
cred ca cel care face botezul de fapt se roaga pentru cel botezat in numele lui Isus care e cea mai puternica rugaciune
Aici sunt de acord cu tine, Dumnezeu nu are nevoie de ritualuri, omul parese ca inca mai are. Degeaba esti botezat ritualic daca in tine nu esti intors cu fata la Dumnezeu si nu ai Calea Sa ca nou dreptar de vietuire. Botezul cu apa semnifica partea ta din legamant, este consfintirea (“pecetea”, “stampila”) care marturiseste ( nu lui  Dumnezeu care oricum stie ce e in launtrul tau) martorilor pocainta si juruinta fata de noua ta tinta. Botezul cu Duhul Sfant este raspunsul Lui Dumnezeu la intoarcerea ta cu fata spre El. Daca pocainta si hotararea pe care le vede sunt suficient de convingatoare, va consfinti prin ungerea ta cu unele daruri ale Duhului Sfant.  Prin acestea te va implica si include in lucrarile si planurile Sale. (nu mai postez si aici versete, le cunosti daca ai citit Faptele apostolilor)
Cum ziceam, Dumnezeu care iti stie inima si se raporteaza la ea...
Geneza 20:6 Dumnezeu i-a zis în vis: „Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată, de aceea te-am şi ferit să păcătuieşti împotriva Mea. Iată de ce n-am îngăduit să te atingi de ea.
1 Corinteni 4:5 De aceea să nu judecaţi nimic înainte de vreme, până va veni Domnul, care va scoate la lumină lucrurile ascunse în întuneric şi va descoperi gândurile inimilor. Atunci fiecare îşi va căpăta lauda de la Dumnezeu.
Evrei 4:12 Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu şi lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăişuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul şi duhul, încheieturile şi măduva, judecă simţirile şi gândurile inimii.
...nu are deci, nevoie de pecete, de semnul vizibil al pocaintei, al intoarcerii si angajamentului.
Totusi, pentru a fi exemplu si intarire in Biserica Lui, precum si model altora care te-ar putea urma in credinta, acest lucru e bine sa fie facut. Insusi Iisus, cand ajunge in fata Botezatorului, cere sa se implineasca ce e bine sa fie facut.
Matei 3:14,15 Dar Ioan căuta să-l oprească. „Eu”, zicea el, „am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?”
Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit.” Atunci, Ioan L-a lăsat.

Daca dintr-un motiv anume nu are loc procedura, dar in launtrul tau esti pocait si intors, deci renascut, poti primi botezul cu Duhul Sfant si fara ca cel (ritualic) cu apa sa fi avut loc.
Faptele apostolilor 10:47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca* şi noi?”

Asadar continutul, spiritul a ceea ce reprezinta de fapt  botezul cu apa era implinit, pentru ca Dumnezeu raspunsese deja la ceea ce vazuse in inima si cugetul lor (botezul pocaintei).

Cu drag am implinit rugamintea ta acum, sperand ca nu s-a vrut doar o ispitire ci iti va fi de folos. Daca aveai, sau pastrezi inca indoieli in ce priveste baza scripturistica a celor sustinute de mine, fa ce crezi , Domnul insa stie inima mea si cred ca nu-i da niciodata un sarpe fiuui care cere lucruri bune.
Daca mai ai astfel de cereri vizavi de cele ce scriu, te rog cere-mi precizand la care spuse doresti lamuriri/intariri, si iti voi raspunde cel mai probabil in privat. Se lungesc prea mult postarile, nici nu am timp intotdeauna sa scotocesc in Biblie pentru ceea ce cred ca este in Duhul ei. Poti cauta dealtfel si singur (iti ofer suport daca doresti, despre cum poti cauta usor referintele Biblice).
In plus, scopul acestui topic nu este de a insira versete Biblice, ci altul pe care ar trebui sa incercam a-l respecta.

Edited by "Oblio", 04 November 2017 - 06:31.


#12358
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
acel verset imi spune (adaugat cu un altul) ca Isus vrea sa ne pocaim si nu putem invata asta decat dupa un sir lung de umilinte, de multe ori ne umilim intre noi , oamenii..Isus ne face sa ne certam

35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.

Edited by legit10, 14 November 2017 - 12:55.


#12359
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Mai concret, as zice ca vizeaza efectul produs de convertirea cuiva.

Acela care, inainte era alaturi de cei pagani, in familie ori printre prieteni si cunoscuti, practicand obiceiurile pagane, ajunge sa fie perceput (dupa renuntarea la obiceiurile vechi) drept un intrus si chiar un oponent al lor. Majoritatea dintre acestia il vor discrimina, nu vor aproba noua lui orientare. Va incepe un razboi/lupta pe temeiul crezurilor, vor urma renegari, dezmosteniri, prigoniri, iar la nivel mai amplu chiar varsare de sange (vezi Faptele Apostolilor si soarta mucenicilor).
Si astazi, chiar intr-o familie asa zis crestin-ortodoxa, cel pocait cu adevarat dintr-o familie crestina doar cu numele, este privit ca un nebun.

Edited by "Oblio", 14 November 2017 - 14:13.


#12360
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
se poate

toti crestinii, toti cei iubiti de Dumnezeu, au fost umiliti si s-au format ca niste caractere aproape perfecte

Edited by legit10, 14 November 2017 - 14:38.


#12361
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post"Oblio", on 14 noiembrie 2017 - 14:12, said:

Si astazi, chiar intr-o familie asa zis crestin-ortodoxa, cel pocait cu adevarat dintr-o familie crestina doar cu numele, este privit ca un nebun.

View Postlegit10, on 14 noiembrie 2017 - 14:38, said:

se poate

Am mai spus asta insa merita reamintit. In urma cu ceva ani o ruda trambita ca fiica ei a ajuns in corul  liturgic a bisericii ortodoxe din nu's ce cartier Constantean. Bucuros de acest eveniment am dorit sa-i felicit , si am mai  intrebat daca s-au pocait cu totii din familie, intrebare la care raspunsul a fost socant pentru mine :" Doamne fereste . . . "  a spus .Posted Image

Edited by pacopaco1967, 14 November 2017 - 15:29.


#12362
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Am spus doar, pentru multi, termenii acestia au capatat treptat alta semnificatie. Pentru ortodox "pocait" nu mai inseamna starea de smerenie (modestie si constienta starii sale pacatoase pe care dealtfel o recunoaste drept conditie a mantuirii) ci, pentru acestia defineste apartenenta la "sectanti" (cum au invatat de la clerici sa-i mai numeasca pe protestanti).

#12363
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Dumnezeu nu exista. Iisus a fost si este numai un personaj imaginar. Invatatura lui Iisus este profund gresita. Nu exista lumea spiritelor. Nu exista viata de dupa moarte. Biblia este o carte plina numai de fabule. Religia este o pacaleala si va vinde numai iluzii.

Iar cata vreme nu aveti puterea de a ajunge la modul serios la aceste concluzii, atata vreme sunteti rupti de lumea reala.

Si cam asa sunteti marea majoritate de pe aici:
23231660_1742499302721720_3982695637227709531_n.jpg

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 07:26.


#12364
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
iti imaginezi ca esti inteligent, dar nu esti

#12365
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postlegit10, on 15 noiembrie 2017 - 11:03, said:

iti imaginezi ca esti inteligent, dar nu esti
Si ma rog frumos cum masuram noi inteligenta unui om ? Cu cat acceptam mai mult sa credem fara dovezi in toate bazaconiile posibile cu atat mai mult inseamna ca suntem mai inteligenti ? Nu. Asta este iarasi una dintre marile probleme ale voastre, ale mintilor teiste, ca ati fost pacaliti de religie sa adoptati un sistem de valori fals, ce va invata niste prostii. Iar acest sistem de valori v-a rescris idea de inteligenta, iar voi acum traiti cu impresia ca o persoana cu cat este mai "delusional" cu atat este mai inteligent. Deci voi de acum masurati inteligenta in gradul de alienare fata de lumea reala, cu cat omul crede mai mult fara dovezi, complet irational, cu atat mai mult il aplaudati.

Asa ca nu, tu esti acela ce iti imaginezi ca esti inteligent prin intermediul religiei. Insa te pacaleste.

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 12:19.


#12366
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
s-a mai discutat cum sta treaba cu dovezile. Matematica este o stiinta exacta care are la baza afirmatii (adevaruri) care se admit fara demonstratie, mai exact, axiome.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate