Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
23845 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1144 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (547 votes [47.52%])

    Percentage of vote: 47.52%

  2. Nu (505 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (99 votes [8.60%])

    Percentage of vote: 8.60%

Vote Guests cannot vote

#11611
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Ajunsesem la concluzia ca discutiile de-aici, fiind in general doar contradictorii, sunt sterile.
Dar uite ca am ocazia sa invat ceva inainte de a ma retrage.
SOCRATE_MMXII, avand in vedere ca ai spus ca am descris doar un om bun, desi eu credeam ca vorbesc despre un om prin care se manifesta sfintenia (chiar, cum as putea atunci sa stiu daca esti sfant, dincolo de absenta permanenta a interactiunii directe?)... si tot tu ziceai ca "Un sfant este recunoscut ca sfant si apreciat."... cum e un sfant?
Descrie-l, te rog, ca sa il pot recunoaste la o adica si sa nu mai fac vreo confuzie. Multumesc.

Aceleasi urari, celor care vor sa le primeasca. :)

Edited by Iztaccihuatl, 22 February 2017 - 19:20.


#11612
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Mulțumesc de urări. Asemenea și ție.
Îl vei recunoaște fără să-ți spună nimeni: uite sfântul, uite sfântul. Îl vei simți în adâncul ființei tale.

#11613
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Papa Francisc sugerează că „e mai bine să fii ateu decât un catolic ipocrit”



Quote


Papa Francisc a criticat astăzi o parte dintre membrii Bisericii Catolice sugerând că e mai bine ca o persoană să fie atee decât să se afle printre „numeroșii” catolici care, după cum a spus suveranul pontif, duc o viață dublă ipocrită, informează Reuters.
În cadrul unor comentarii spontane făcute în la slujba de dimineață susținută la reședința sa privată, Papa Francisc a spus: „Este scandalos să spui una și să faci alta. Asta este o viață dublă”.
El a adăugat că „există cei care spun: ‘Sunt foarte catolic, merg întotdeauna la slujbă, sunt în asociația aia sau cealaltă’, însă unii dintre ei ar trebui să spună și că „viața mea nu este creștină, nu le dau angajaților mei salarii corecte, exploatez oameni, fac afaceri necurate, (mă ocup cu —

n.r.) spălare de bani, (duc — n.r.) o viață dublă”, potrivit unei transcrieri a Radio Vatican.


#11614
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Aşa, şi?

#11615
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007

 Iztaccihuatl, on 22 februarie 2017 - 08:45, said:

Daca "lipsit de orgoliu, ambitii sociale, dorinta de acumulare de bunuri materiale, mereu senin si plin de intelegere fata de ceilalti" defineste un om bun si-atat, cum se manifesta sfintenia, din perspectiva ta?
Poti fi bun precum Eli care doar si-a mustrat fii lui cei rai dar nu a luat masuri pentru a impiedica manifestarea rautatii lor. Bun este mai ales Iisus, dar stim ca bunatatea Lui nu insemna si neimplicare. Din bunatate si dorinta de indreptare ii admonesta pe farisei si carturari, si tot din dorinta (buna) de ai indrepta le-a rasturnat mesele celor ce vindeau si faceau trocuri la Templu.

Cu alte cuvinte, chiar daca-s bun (si Domnul chiar se uita la inima omului mai presus de orice) totusi e de dorit sa poti lua atitudine/pozitie curajoasa in fata raului manifestat de semeni.

Cred insa ca bunatatea poate include si determina sfintenia asa cum sustineai tu, doar sa-ti detesti slabiciunile daca stii ca ai asa ceva. Probabil Socrate cam la asta se gandea, totusi nu exista sfinti precum Iisus, doar El era pur. Noi, desi curati datorita sufletului bun, suntem uneori neputinciosi si slabi in fapte... dar putem fi puri in credinta si astfel neputintele si slabiciunile ne vor fi uitate.

Edited by "Oblio", 28 March 2017 - 08:13.


#11616
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 christinne69, on 12 mai 2017 - 11:50, said:

Si oricum, se leaga ce cred eu: de ce la nunta din Cana a facut vin si nu Cappy de piersici? Ii cam placea sa bea. E plauzibila credinta mea, nu o poti da la o parte.
Cui nu-i place sa bea vin la nunta? Biblia spune ca vinul inveseleste inima si se potrivea ocaziei respective.
Dar daca tu crezi acum ca lui Isus ii placea sa abuzeze de vin, ei bine credinta asta nu e deloc plauzibila. Nu ai nicio dovada...

Edited by kruger, 12 May 2017 - 11:55.


#11617
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Eu ma intreb daca Dzeu stie cum e sa te gadile ceva.

#11618
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 TOPCATBV, on 12 mai 2017 - 12:49, said:

Eu ma intreb daca Dzeu stie cum e sa te gadile ceva.
Vezi că aici nu e forumul pentru preșcolari, să știi. :nonobad:

#11619
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Si daca a avut vreodata nevoia de a te scarpina.

 mario_bril, on 16 mai 2017 - 21:30, said:

Vezi că aici nu e forumul pentru preșcolari, să știi. Posted Image
Ce, te incuie o intrebare de prescolari? Unde sunt teologii sofisticati de alta data?

#11620
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Eu sunt spiritul etern,
Eu sunt Soarele care s-a ridicat din apele primordiale,
Sufletul meu e Dumnezeu, eu sunt creatorul cuvântului.
Răul e ceea ce urăsc, eu nu îl văd,
Eu sunt creatorul ordinii în care trăiesc,
Eu sunt cuvântul, care nu va fi distrus vreodată...

Sursa: The world of myth - David Adams Leeming, pagina 17:

Attached Files

  • Attached File  17.png   88.74K   18 downloads
  • Attached File  18.png   165.16K   17 downloads


#11621
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

 TOPCATBV, on 12 mai 2017 - 12:49, said:

Eu ma intreb daca Dzeu stie cum e sa te gadile ceva.

Avand in vedere ca se afla peste tot cred ca ar fi normal sa stie, nu crezi?

#11622
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Sunt pe Softpedia de vreo 3 ani dar nu am stiut de topicul asta .O singura parere o sa imi spun ,insa imi doresc sa nu fiu rastignit de catre cre(s)tini!
Nu cred in nicio religie,cult ,totul se reduce la BANI,toate religiile sunt facute pentru PUTERE! mi-e scarba de toti oamenii care se declara "Oamenii lui Dumnezeu" ,mi-e scarba ca sunt atat de ofensivi pentru ca am ales sa fim liberi.Mi-e scarba ca sunt atat "frumosi sufleteste" cand le dai bani si cand le spui ca "ma pis pe ideile voastre de rahat" sunt in stare sa itie dea cu "basketul in cap"(ca tot e la moda zicala asta )
Intamplare adevarata: erau 2 femei si cu un barbat in gara la Constanta ,daca te uitai la ei pareau atat de buni,atat de nevinovati si i-a mancat in fund sa ma bage in seama daca cumva nu doresc o carte de-alor si le-am spus frumos ca nu ma intereseaza,au insistat si le-am spus ca le iau a lor Iehova pe carici dupa care au inceput pur si simplu sa ma certe ca de ce nu ii respect.Exemple sunt multe dar sunt atat de SCARBIT de ceea ce se intampla cu astfel oameni incat simt ca locul meu este pe topicul "UPC digital HD)=)))

#11623
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 XeNonX89, on 05 iunie 2017 - 09:18, said:

Sunt pe Softpedia de vreo 3 ani dar nu am stiut de topicul asta .O singura parere o sa imi spun ,insa imi doresc sa nu fiu rastignit de catre cre(s)tini!
Nu cred in nicio religie,cult ,totul se reduce la BANI,toate religiile sunt facute pentru PUTERE! mi-e scarba de toti oamenii care se declara "Oamenii lui Dumnezeu" ,mi-e scarba ca sunt atat de ofensivi pentru ca am ales sa fim liberi.Mi-e scarba ca sunt atat "frumosi sufleteste" cand le dai bani si cand le spui ca "ma pis pe ideile voastre de rahat" sunt in stare sa itie dea cu "basketul in cap"(ca tot e la moda zicala asta )
Intamplare adevarata: erau 2 femei si cu un barbat in gara la Constanta ,daca te uitai la ei pareau atat de buni,atat de nevinovati si i-a mancat in fund sa ma bage in seama daca cumva nu doresc o carte de-alor si le-am spus frumos ca nu ma intereseaza,au insistat si le-am spus ca le iau a lor Iehova pe carici dupa care au inceput pur si simplu sa ma certe ca de ce nu ii respect.Exemple sunt multe dar sunt atat de SCARBIT de ceea ce se intampla cu astfel oameni incat simt ca locul meu este pe topicul "UPC digital HD)=)))
Cand tu intri aici cu cariciul sculat...esti demn de mila. Pari ca vii de nicaieri si te duci niciunde. Parca toti dansam vals si vii tu cu cass-ul pe umar in ritm de rap, deschizi poarta si zbieri din toti rarunchii: mi.e scarbaaaaaa. Bine, pa!


#11624
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015

 Travertin, on 05 iunie 2017 - 12:19, said:

Cand tu intri aici cu cariciul sculat...esti demn de mila. Pari ca vii de nicaieri si te duci niciunde. Parca toti dansam vals si vii tu cu cass-ul pe umar in ritm de rap, deschizi poarta si zbieri din toti rarunchii: mi.e scarbaaaaaa. Bine, pa!
Prietene se vede ca in loc de creier ai un pumn de nuci .Topicul se numeste" Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a" si este compus din 646 de pagini ,e clar ca nu o sa stau sa citesc atatea pagini pline cu rahat scrise de tot felul de inteligenti indoctrinati...intelegi ce vreau sa spun? Nu am citat pe nimeni,pur si simplu mi-am spus parerea referitor la topic.Dar cum spuneam...cum in loc de creier ai nuci sa nu spun..rahat e logic ca judeci si iti dau cu parerea  total aiurea.bine ..pa..._)_

#11625
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 XeNonX89, on 05 iunie 2017 - 13:15, said:

Prietene se vede ca in loc de creier ai un pumn de nuci ...
Dar cum spuneam...cum in loc de creier ai nuci sa nu spun..rahat e logic ca judeci si iti dau cu parerea  total aiurea.
Amice, că ești nou pe aici, îți atrag atenția că pe acest forum nu este obiceiul de a-ți jigni interlocutorii. Dacă nu te conformezi, un moderator te va sancționa. Sper să ții cont de recomandarea asta, bine?

Edited by mario_bril, 05 June 2017 - 13:21.


#11626
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 XeNonX89, on 05 iunie 2017 - 13:15, said:


Prietene se vede ca in loc de creier ai un pumn de nuci .Topicul se numeste" Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a" si este compus din 646 de pagini ,e clar ca nu o sa stau sa citesc atatea pagini pline cu rahat scrise de tot felul de inteligenti indoctrinati...intelegi ce vreau sa spun? Nu am citat pe nimeni,pur si simplu mi-am spus parerea referitor la topic.Dar cum spuneam...cum in loc de creier ai nuci sa nu spun..rahat e logic ca judeci si iti dau cu parerea  total aiurea.bine ..pa..._)_

Mai ai baterii la cass? Ai bagat snopdoghidog?

#11627
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
The theoretical physicist Michio Kaku claims to have developed a theory that might point to the existence of God.
“I have concluded that we are in a world made by rules created by an intelligence”, he affirmed. “Believe me, everything that we call chance today won’t make sense anymore.”
http://worldtruth.tv...hat-god-exists/

Edited by mario_bril, 03 July 2017 - 21:38.


#11628
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Io zic ca e timpul sa va convertiti si sa credeti in zeul lui Kaku Posted Image
Sa vezi acum imbulzeala la facultatea de matematica Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 1 anonymous users

Paco_ste1

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate