Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Politica Hipermarket-urilor de a inchiria spatii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Aici ma refer la Real, Carefour, Kaufland, Metro...etc (sper sa nu fiu acuzat de reclama).
Tot vad pe langa galeriile clasice din spatiile comerciale si o sumedenie de spatii gen "insule". Ce afaceri sunt acceptate? .. Cat de greu/usor este sa obtii un asemenea spatiu?? ...... binenteles...francizele in special...dar...cu toate sapaturile care le-am facut in legatura cu chiria.....totul depinde de tipul de afacere.
Sincer nici nu stiu cum sa formulez intrebarea..pt ca sunt mai multe...dar daca cineva are mai multe detalii.... il rog sa scrie cateva randuri

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

 axo, on 18th November 2010, 08:41, said:

Aici ma refer la Real, Carefour, Kaufland, Metro...etc (sper sa nu fiu acuzat de reclama).
Tot vad pe langa galeriile clasice din spatiile comerciale si o sumedenie de spatii gen "insule". Ce afaceri sunt acceptate? .. Cat de greu/usor este sa obtii un asemenea spatiu?? ...... binenteles...francizele in special...dar...cu toate sapaturile care le-am facut in legatura cu chiria.....totul depinde de tipul de afacere.
Sincer nici nu stiu cum sa formulez intrebarea..pt ca sunt mai multe...dar daca cineva are mai multe detalii.... il rog sa scrie cateva randuri
In general, trebuie sa fie niste produse care sa corespunda unor standarde (ISO HACCP) si sa le aduca venituri. Ca sa poti avea loc pe o astfel de 'insula' trebuie sa devii Furnizorul lor. Daca nu ai incercat pana acum, du-te la ei si discuta cu Seful de magazin (Director Achizitii) si vezi care este procedura si taxele (nu stiu daca si la ce nivel mai sunt). Un lucru este cert: o sa ai de completat N formulare (de multe ori in engleza) si tot atatea batai de cap. Este foarte posibil sa trebuiasca sa 'atingi lumea' pe ici, pe colo pentru a avea mai multe sanse sa fii acceptat. De asemenea, trebuie sa iti iei in calcul logistica si termenul de plata (odata, era cam de 90 zile pentru 'food')
Fa-ti un plan de bataie pentru preturi in asa fel incat sa ai o foarte mare marja de eroare pentru ca daca le oferi pretul X, ei iti vor cere x-20% chiar daca le dai un pret sub cel mai mic pret de pe piata. Vrei sa apari in revista, costa niste sute bune de euro, in functie de numarul de produse listate sau locul ocupat pe pagina. 'Pe vremuri' exista taxa de raft (x eur/metru/luna) in functie de pozitionare/concurenta.
Ce ti-am spus pana acum, le stiu din proprie experienta, si se intampla prin 2004-2005 in reteaua Metro C&C (Metro + Real)

#3
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
CuteGuy: raspunsul tau e mirific, dar absolut pe dinafara.

axo: nu ai foarte multe limite ca tip de afacere, important este sa poti suporta cheltuielile. Odata chiria imensa apoi, iti trebuie 2 schimburi/ture sa poti acoperii orarul magazinului. Era o discutie pe un forum adiacent ca un nene a preferat sa inchirieze spatiu insula intr un mall cunoscut din Londra, a iesit mult mai bine la pret :) Gasesti telefoane de contact pe site urile centrelor comerciale, suna si spune ce doresti, te vor dirija spre cei care se ocupa. Dar nu cere info la telefon, fixeaza o intalnire si aflii acolo preturi. Acestea variaza in functie de suprafata si pozitia, nu de business ul tau.

Edited by Kidu, 18 November 2010 - 10:03.


#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
@Kidu: cu ce am fost pe dinafara?  :huh: Nu sunt analist in marketing dar am lucrat la un anumit nivel in domeniu si am incercat sa ii spun omului cum stau (ma rog.. stateau) lucrurile. Am evitat punctele 'fierbinti' legate de 'atentiile' cerute pentru a putea intra intr-o astfel de retea, tocmai pentru a nu lansa polemici pe aceasta tema, care pot fi outdated.
Prin situatia lui axo am trecut cand am fost asociat intr-un business si doream listarea unor produse in Metro, dupa ce am incheiat capitoul (KA - Key Account Manager). Deci, nu vorbesc din tutoriale/articole de pe bloguri sau seriale TV.
Pe viitor am sa fiu mai retinut in a mai raspunde in zona asta, ca sa nu mai fiu pe dinafara. In definitiv am altele mai bune de facut.
Bafta.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Esti pe dinafara pt. ca initiatorul se referea la insulele din galeria comerciala, nu din hipermarket.

#6
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

 Alice, on 18th November 2010, 11:14, said:

Esti pe dinafara pt. ca initiatorul se referea la insulele din galeria comerciala, nu din hipermarket.

Alice, "insule" se cheama acele spatii de prezentare produse, separat de rafturi/gondole, amplasate pe culoare. Daca axo s-a referit la standurile de pe caile de acces, pana sa intri spre raioane (cum sunt la Carrefour spre exemplu), deja vorbim de spatii pentru galerii comerciale si nu ale hypermarketului. Metro, spre exemplu, nu are asa ceva decat pentru promotii/samplinguri ale furnizorilor.
Exprimarea a fost inexacta si de aici, posibilitati diferite de interpretare. Doar proprietarul spatiului comercial poate decide in ce masura si in ce conditii poate inchiria un spatiu de 3x3m si nu concernul ce isi desfasoara activitatea (Metro AG sau Rewe).
End of story pentru mine la acest thread.

#7
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Imi cer scuze!... imi dau seama ca nu m-am facut inteles. Am formulat gresit. Ma refer de spatiile de langa galeriile centrelor comerciale. Din cate am inteles este destul de greu pt un intreprizator cu afaceri mai mici spre medii sa poata ocupa in conditii avantajoase un spatiu la galeriile de pe margine. Mult mai avantajos pt inceput este inchirierea unei "insule" (pe culuarul de acces din fata galeriilor). Momentan incerc sa strang cat mai multe informatii pt a-mi putea face un plan de bataie. Am citit foarte multe posturi care la un moment dat s-au dovedit utile pt mine ... cu referire si la alte sectiuni. Am zis ca nu strica sa intreb...si eventual sa mai invat cate ceva de la altii care au un oarecare know-how.
Ms ... si inca o data scz pt formularea subiectului

PS Inca o nelamurire ar fi: ... in ultimii 2 ani am urmarit cu mare atentie ce afaceri noi mai apar in aceste galerii..... nu sunt un mare "afacerist" ... dar daca afaceri gen "magazin de paine" sau "tutungerii"...unde fiecare a 2-a galerie pe langa ziare vinde si tutun... de paine nu mai vb intr-un hypermarket sunt considerate ok pt politica lor...atunci... no-comment. Inca un detaliu....intru zilnic in cel putin 2 mari centre comerciale...dar la exemplele de mai sus, nu am vazut mai mult de vanzatore inauntru, si dupa cum era de asteptat...una sa si inchis
Va rog sa nu fie luat ceea ce am scris ca critica...ci doar o nelamurire. Ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate