Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Atac concertat de oferte false de munca pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Kiki Miki

Kiki Miki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2006
Salutare tuturor!

A mai aplicat cineva pentru acest job in Canada, postat pe ejobs? Iata linkul: http://www.ejobs.ro/...n-Canada/439416.
Sunt mai multe lucruri dubioase in legatura cu acest anunt: in primul rand, faptul ca sunt invocate atat companii canadiene care vin sa recruteze in mod direct din Romania, cat si guvernele din New Brunswick si Newfoundland. Mi se pare putin probabil ca guvernele regionale canadiene sa se implice in mod direct in recrutarea de personal din Romania si, colac peste pupaza, sa mai si trimita reprezentanti aici, care sa tina sesiuni de informare. Apoi, faptul ca singurele informatii de contact disponibile sunt doua numere de mobil, la care, fie nu raspunde nimeni, fie sunt ocupate, fie sunt inchise, este un alt lucru dubios. Nici vorba de vreun numar fix, e-mail sau adresa web, lucru ciudat pentru o organizatie care se respecta. Adresele web afisate sunt, intr-adevar, site-urile oficiale ale guvernelor din New Brunswick si Newlfoudland, dar acest lucru nu face altceva decat sa faca anuntul si mai dubios din motivele aratate mai sus. Cel mai normal era ca singura adresa web prezenta sa fi fost cea fost cea a firmei organizatoare a evenimentului.  
Cand, intr-un final, cineva a raspuns totusi la unul dintre cele doua numere afisate, persoana in cauza parea extrem de neprofesionista: nu s-a prezentat si nu a pomenit nimic despre organizatia pe care o reprezinta. Mi-a pus cateva intrebari legate de varsta, educatie, calificari, vechime in munca, limbi straine cunoscute, localitatea de resedinta, si apoi m-a facut sa astept la telefon un timp, ca si cum m-ar fi inregistrat intr-o baza de date, si mi-a spus ca m-a programat pentru un interviu la Hotel Ramada Majestic cu reprezentantii unei companii canadiene numita, citez: NL, de la Newfoundland. Mi-a spus sa aduc cu mine un CV in limba engleza, cat mai complex, si mi-a mai spus ca m-a programat si pentru conferinta finala care cica urmeaza sa aiba loc in aceeasi zi, cateva ore mai tarziu.
Nu stiu de ce, dar totul pare sa puta in legatura cu aceasta asa-zisa campanie de recrutare directa sau ce-o vrea ea sa fie. Faptul ca nu exista nicio informatie despre institutia care organizeaza evenimentul, faptul ca nu au numere de telefon fixe ci doar doua mobile, faptul ca nu au o adresa de e-mail sau un site web, precum si denumirea extrem de ambigua a presupusei companii, NL (cu explicatia ridicola din partea pesoanei cu care am stat de vorba ca cele doua initiale vin de la Newfoundland), ma fac sa cred ca e ceva necurat la mijloc in legatura cu acest presupus eveniment.
Deci, ce credeti? E teapa sau nu? A mai sunat cineva la ei? A mai fost cineva programat pentru interviu si conferinta? Si daca e teapa, in ce sens? Ce urmaresc sa obtina prin acest scenariu atat de laborios pus la punct?

#2
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007
Eu am vazut anuntul asta in ziarul Telegraf din 15.11.2010, dar cu data de 23. de la 17 la 18:30.
Am sunat la numarul de telefon luni sau marti, dar era inchis.
O sa vorbesc la  alianta, sa vad daca ei stiu ceva si revin cu detalii.

[ http://ionutbaban.ilive.ro/Anunt%20ziar0001.TIF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Kiki Miki

Kiki Miki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2006
Caz rezolvat! Anuntul este 100% real si legitim. Ofiteri ai serviciilor de imigrari din New Brunswick si Newfoundland, precum si angajatori canadieni vor fi prezenti la aceste evenimente. Asa ca, cei care vor sa-si schimbe viata in bine pot merge cu toata increderea la aceste evenimente. Totusi, faptul ca singurele numere de contact disponibile sunt mai mult inchise decat deschise, precum si vadita lipsa de profesionalism a persoanelor care raspund la aceste numere (atunci cand catadicsesc sa raspunda) denota o organizare nu tocmai stralucita... In rest, toate bune si mult succes tuturor.

#4
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Ai fost la interviu?Putem sa te felicitam?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate