Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#5077
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Pai cam asta a fost si ideea sa incapa intr-un potbagaj de mitsubishi colt..ceva genul asta

Greutatea nu o afecteaza inca...ca nu o cara ea..vroiam mai multe detalii despre fiabilitate la plieri ca de piesele celelalte le cunosc si eu....si cu ghidonul ala e o tehnica pe care inca nu o inteleg..Cum reacu il las mai jos

Attached Files



#5078
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
cadrul ar trebui sa reziste fiind din otel, poate doar la quick release, nu stiu cat de solid e.
Oricum daca se pliaza cu atentie nu cred sa fie probleme.

Quote

Garanție pe viață pentru cadru (în afara de prinderi ) și furcă rigidă.

View Posttaxi1234, on 15 februarie 2017 - 21:24, said:

...cu ghidonul ala e o tehnica pe care inca nu o inteleg..Cum reacu il las mai jos
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hALNwsRv11o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar ce nu inteleg: ea merge si se plimba singura ?
Ca daca tu ajungi la locul plimbarii pe bicicleta si ea cu masina nu cred sa dureze mult pana se satura...

Edited by sirgoofy, 16 February 2017 - 06:50.


#5079
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsirgoofy, on 15 februarie 2017 - 19:38, said:

Greutatea se simte cand o urci/ cobori pe scara, plus urcat/ scos din masina, pt o femeie cam mult 14.5kg imo
De cate ori am urcat bicla pana la etajul 7. Nu ca era grea ma deranja, ci faptul ca era incomoda pozitia in care o caram.

View Posttaxi1234, on 15 februarie 2017 - 21:24, said:

Pai cam asta a fost si ideea sa incapa intr-un potbagaj de mitsubishi colt..ceva genul asta
Eu pur si simplu nu va inteleg pe astia cu biclele pe sau in masina. Daca vrei sa faci miscare, de ce plimbi bicla cu masina?
Mai stiu cativa care urca mereu Buciumul cu bicicletele pe masina, simtindu-se viteji doar in cei 6-7 km de coborare.

#5080
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postlucifer76, on 16 februarie 2017 - 07:21, said:

Eu pur si simplu nu va inteleg pe astia cu biclele pe sau in masina. Daca vrei sa faci miscare, de ce plimbi bicla cu masina?
Mai stiu cativa care urca mereu Buciumul cu bicicletele pe masina, simtindu-se viteji doar in cei 6-7 km de coborare.
Ca sa intelegi:
1. Pleci la o tura de weekend si nu e practic sa pedalezi 200km la deal pe cauciucuri de off road.
2. Sunt zone unde pur si simplu nu poti pedala in siguranta pana la locul cu pricina. Asa pui bicicleta in/pe masina, te plimbi 2-3 ore in parc, o pui inapoi, mergi acasa.

#5081
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu vorbesc de biciclisti de weekend, care fac ture scurte in jurul orasului. Repet, vad multi care urca dealul cu masina si il coboara cu bicla. Pai ce miscare mai e asta?
Avem un traseu amenajat intr-o padure la 5 km de oras. Se poate ajunge extrem de usor acolo pe un drum lateral, cu asfalt in stare f f buna, cat se poate de necirculat de masini. Cu toate acestea, moda pare a fi de a merge cu masina pana la marginea padurii. Dureaza mai mult ridicarea si coborarea bicicletei din masina decat plimbarea in sine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bZzw2a6fXBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tipul care a infiintat clubul de biciclete din Iasi. L-am injurat de nenumarate ori pentru coclaurii pe care ne-a bagat, dar dupa un timp i-am multumit pentru ca am ajuns sa cunosc mai bine imprejurimile orasului :)

#5082
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Ce nu este de inteles la "astia" care plimba bicla cu masina....Pai in primul rand nu-s din Iasi,eu sunt din Bucuresti si pentru plimbarile prin oras evident nu folosim masina ci bicicleta.Eu personal am un MTB destul de zdravan si fac destule nazdravanii cu ea.Prietenei mele nu-i surade ideea de a pleca hoinar pe bicla 1 saptamana cum mai fac eu uneori ci a dorit o bicla de oras cu care sa se poata plimba prin oras sau cand este cazul sa iesim 2 zile din oras pe undeva gen Cheile Zarnestiului,Cheile Dambovicioarei...etc ,sa aibe si posibilitatea de a pedala bicla ei.Ce o fi asa de greu de inteles oare?
Treaba cu de ce este pliabila si nu este normala....Deci ea,prietena,si-a dorit expre o bicla pliabila cu dimensiunile alea si culoarea aia pentru ca...i dont fucking no why...dar era un ...must have...pentru ea.Intrebarile legate de ce asta si nu alta am raspuns...este ca si cand tu/voi aveti papuci de casa maro simplii si prietena are papuci de casa cu forma de cap de iepurasi roz...pai de ce are cu capete roz sau iepurasi...cam asa suna si pt mine intrebarile cu ...de ce bicla pliabila si nu alta.

Edited by taxi1234, 16 February 2017 - 11:26.


#5083
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Stii, s-a inventat trenul. Nu costa decat cativa lei un loc de bicicleta si nu iti complici existenta cu parcarea masinii. Oricum, nu cred ca se plimba cineva distante mari cu o bicla pliabila, nu asta este scopul ei. Roti de 20 de inci pentru drum lung sau offroad?

Edited by lucifer76, 16 February 2017 - 13:13.


#5084
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Nu-mi vine sa cred ce carcotasi sunteti! Sau cred ca va prea plictisiti si mai animati aceasta subcategorie Posted Image.

Lucifer, stii, trenurile din Romania nu prea renteaza atunci cand e vorba de bicicleta, dar nu numai. Evident, ca-s foarte bune atunci cand nu exista masina sau cand tura nu se termina in acelasi loc.
De exemplu vreau sa ajung din Bucuresti in Sinaia cu inca un amic.

2 x Bani pentru biletul tau + 5 lei daca esti mergi cu Regio sau 10 lei, daca mergi cu IR. Cam aceeasi bani vei da si pe carburant, daca compari cu Regio, adica al mai jegos tren.
Soc, biletele pt bicicleta se dau total aleatoriu la trenuri. Mi s-a intamplat ca intr-un Regio eu sa iau bilet pt bicicleta, iar cei gasiti deja in tren sa nu fi avut posibilitatea de a procura bilete pe motiv ca nu se dau!  Soc, poti lua amenda daca gasesti un controlor cu mot si nu vrei sa platesti bilet dupa regulamentul lui, cc. 22lei pe distanta asta.

Sa presupunem ca ai avut noroc si ai luat la dus biletul, dar ce sa vezi, la intors, multe trenuri Regio sunt fara loc de bicicleta si la alea, crede-ma, e IMPOSIBIL de luat bilete pe motive evidente.

Daca mai aduc in discutie timpul petrecut in tren sau flexibilitatea, incepe sa devina ridicola discutia.


Quote

Stii, s-a inventat trenul. Nu costa decat cativa lei un loc de bicicleta si nu iti complici existenta cu parcarea masinii. Oricum, nu cred ca se plimba cineva distante mari cu o bicla pliabila, nu asta este scopul ei. Roti de 20 de inci pentru drum lung sau offroad?
Bicicletele pliabile au gratuitate la trenuri sau cel putin aveau acum cateva luni. Si tocmai d-asta e buna si o bicicleta pliabila intr-o masina, mergi in N destinatii si te plimbi 10KM prin imprejurimi in fiecare dintre ele.

Poate omul vrea sa-si duca prietena in zona muntoasa (de altfel, cum a si precizat).

Aici la campie e nasol cu dealurile, deoarece nu exista (Pe tura mea de antrenament care are 60km, am urcare de 161m). Nu avem decat muuulta campie si plat cat incape. Nu avem de exemplu padurea Barnova care-i chiar frumoasa!


Si acest post e scris la plictiseala. Posted Image

Edited by pg-soare, 16 February 2017 - 16:27.


#5085
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Posttaxi1234, on 16 februarie 2017 - 11:08, said:

...Treaba cu de ce este pliabila si nu este normala....Deci ea,prietena,si-a dorit expre o bicla pliabila cu dimensiunile alea si culoarea aia pentru ca...i dont fucking no why...dar era un ...must have...pentru ea.

Trebuia sa-i explici cum sta treaba, ea fiind habarnista incepatoare.
Dar daca e cum sunt unele, inteleg ca e greu/ imposibil Posted Image

View Posttaxi1234, on 16 februarie 2017 - 11:08, said:

... cand este cazul sa iesim 2 zile din oras pe undeva gen Cheile Zarnestiului,Cheile Dambovicioarei...etc ,sa aibe si posibilitatea de a pedala bicla ei.
Ce o fi asa de greu de inteles oare ?
Eu cred ca va ramane in urma cu rotile de 20" daca tu nu mergi incet, foarte incet.

Oricum e clasica problema, bicicleta buna si in oras, si pt offroad ocazional, si usurica daca se poate.
Nu exista, cea mai apropiata ar fi un hibrid, dar nu-s pliabile

Ce n-am inteles: tu cum iti transporti bicicleta pana la Cheile x... cum mergeti voi pana la parc/ plimbari ?
Tu pe bicicleta si ea cu masina ?

Edited by sirgoofy, 16 February 2017 - 17:10.


#5086
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postpg-soare, on 16 februarie 2017 - 16:27, said:

Sau cred ca va prea plictisiti si mai animati aceasta subcategorie Posted Image.
Ne-ai prins :).

View Postpg-soare, on 16 februarie 2017 - 16:27, said:

Lucifer, stii, trenurile din Romania nu prea renteaza atunci cand e vorba de bicicleta, dar nu numai.
Anul trecut am mers de doua ori cu trenul, la Piatra Neamt si la Suceava. Nu am avut nici o problema. Biletele au fost cumparate din timp, trenurile aveau loc special pentru biciclete. La Piatra puteam merge cu masina, eram doar 4, dar nu am vrut sa ne complicam cu grija parcarii.

View Postpg-soare, on 16 februarie 2017 - 16:27, said:

Poate omul vrea sa-si duca prietena in zona muntoasa (de altfel, cum a si precizat).
Zau,cu bicicleta de oras?

View Postpg-soare, on 16 februarie 2017 - 16:27, said:

Aici la campie e nasol cu dealurile, deoarece nu exista
Facem schimb? Pana la Dobrovat avem 800 metri diferenta, iar pana la Hadambu 1200 :). Singura problema e ca traseele sunt destul de dificile, nu poti sa mergi chiar cu oricine, ca lesina pe drum.

View Postpg-soare, on 16 februarie 2017 - 16:27, said:

Nu avem de exemplu padurea Barnova care-i chiar frumoasa!
Frumoasa e si padurea Uricani. Asta primavara am luat un ruscac de leurda din padure :)

#5087
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

Anul trecut am mers de doua ori cu trenul
Din 2008 pana in prezent am mers de zeci de ori ( fara sa exagerez ) cu trenul + bicicleta, placandu-mi muntele...

Quote

Facem schimb? Pana la Dobrovat avem 800 metri diferenta, iar pana la Hadambu 1200
Stiu, merge si pe cursiera tura pana la Dobrovat, daca nu ma insel!

#5088
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum sunt trecute in Mers trenurile care au vagoane speciale cu locuri de bicicleta. O initiativa laudabila, te scuteste de o multime de probleme.

Si la Dobrovat si la Hadambu (desi aici e o portiune mai nasoala) se poate merge cu cursiera. De cum incepe sezonul nu e weekend in care sa nu vezi o multime de grupuri ce pedaleaza de zor :)

#5089
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
@ sirgoofy....referitor la intrebarea ta ""Ce n-am inteles: tu cum iti transporti bicicleta pana la Cheile x... cum mergeti voi pana la parc/ plimbari ?
Tu pe bicicleta si ea cu masina ?""
-
Transportul bicicletei mele se face cu aceeasi masina, dezmembrata bicicleta(rotile,cadrul,ghidon slabit) cu dezavantajul ca eu o montez mai greu la loc decat ea adica in 7-8 minute fata de 10 secunde.
Si intrebarea cum mergem noi in parc/plimbari eu nu o inteleg...e vreo intrebare capcana sau ce pana mea intrebare e asta?
-
Cu trenul nu prea mergem,poate decat la Viena,in rest nu merita.punct..Ahh sa nu mai zic si noul tren care ar merge bucuresti -Grecia cu platforma pentru masini si costa vreo 300 euro/masina plus biletul tau vreo 100 euro...pai cu benzina de 100 euro ajung in Grecia pe rotile la masina.Referitor la faptul ca nu i-as fi explicat eu prietenei ca o alta bicla la aceeasi bani era mai buna ,,,pai sa te intreb si eu pe tine...Tu bati cu pumnul in masa cumva cand prietena ta doreste o bluza,o haina,orice,..ca trebuie musai sa fie modelul si culoarea pe care o vrei tu?ca stii tu ca aia care o vrei tu e mai buna ca ailalta...bla-bla..

ahh....si eu tot din plictiseala am raspuns.

#5090
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Cu placa aia de 60 de dinti sau cat naiba are urca rampele din Tineretului lejereanu.
taxi1234, nu inteleg de ce te-ai oparit, ne-ai cerut parerea in legatura cu o pliabila de 14kile jumate, ce dracu vrei sa-ti spunem? E de porc, stii si tu ca e de porc, dar daca asta si-a dorit prietena ta, foarte bine, ii doresc sa se bucure de ea.

#5091
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Nu ma oparesc...Nu mai stiu care dintre voi imi reprosa candva cand am postat cateva aventuri de ale mele despre cicloturism si apoi el imi reprosa ca de ce a trebuit sa-mi mai iau si oalele de aluminiu dupa mine ca ce...nu gaseam butic prin drumurile mele?...Pai si astia imi spun sau ma intreaba pe mine acum de ce mai merg si cu masina cand sunt cu prietena si se dau lupi moralisti.Pai...asa intreb si eu ...de ce pana mea se plimba doar o zi...dar nah...fiecare si le stie pe ale lui..Seara mistoaca sa aveti.

#5092
voodoo1

voodoo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.04.2009
Vad ca ultima data s-au cam incins un pic spiritel dar noroc cu zapada asta ca sa mai racit un pic :-)))
O intrebare ar merita sa schimb bicla care o am acum, e de oras,roti de 28",nimic complicat la ea, echipare slabuta, adica shimano tourney,frane v-brake, grea in draci,deja am schimbat la ea cauciucuri, janta fata,investitie aprox 2 mil,schimbat saua, tija, saboti frana deci se mai adauga ca investitie plus ca as schimba sistemul de franare cu unul shimano deore lxt t660 ori  sa iau o bicla cu frane pe disc mecanice sau hidraulice, o furca ceva mai buna cu o suspensie mai ok,echipare ceva mai buna decat am acum, sa scap de v-brake uri, si ca exemple ar fi astea :

https://www.olx.ro/i...tml#:2596e2ccf9

https://www.olx.ro/i...tml#:58f6833997

https://www.olx.ro/i...tml#:d37f467fd9

https://www.olx.ro/i...tml#:01178ac847

https://www.olx.ro/i...tml#:8e6b41b5e4

https://www.olx.ro/i...tml#:b62f443172

https://www.olx.ro/i...tml#:5140144445

https://www.olx.ro/i...tml#:118579fb95

Cam 95 kg cu tot cu haine,rucsac, fara doar 90kg, inaltime 1.85 .

Edited by voodoo1, 22 April 2017 - 16:37.


#5093
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nu schimba 28 de oras cu mtb de 26 ca o sa iti dea mucii dand la pedale sa mentii acelasi ritm ca inainte. Ia-ti 29er sau bicicleta de oras mai de soi.

Gen asta https://www.olx.ro/o...ca-ID7bKlY.html

#5094
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Dacă vrei mai rapidă ia cu roți de 28" și fără suspensie  ;)
Oricum nu aș băga mulți bani în actuala, ce te nemulțumește mai exact ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate