Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Mononucleoza infectioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Raul7Real

Raul7Real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2010
salut! in urma cu 2 luni am facut o mononucleoza infectioasa. nu stiu de unde, pentru ca nu ma mai sarutasem de vreo 3 luni. medicul mi-a spus ca se poate lua mai nou si din aer si din apa de la piscina, daca bei dupa o persoana infectata, orice mijloace care implica saliva. de vreo 3 saptamani am niste dureri in zona abdominala, splina, ficat, rinichi, cel mai des splina. chestia e ca mi-am facut o ecografie si medicul mi-a spus ca nu am nimic, dimensiunile sunt normale, dar mai trebuie sa astept o perioada pana sa fac efort, dar durerile persista. este posibil sa fie dureri intestinale? mi-a spus cineva ca de la prea multe antibiotice, luate din cauza complicatiilor, mi-as fi distrus flora intestinala. este ceva normal dupa boala sau ar trebui sa ma ingrijorez?

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E posibil să fie și de la mononucleoză, și de la antibiotice.

Pentru refacerea florei intestinale poți lua ceva de genul Biotics, sau iaurt.

#3
Raul7Real

Raul7Real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2010

 antigen, on 17th November 2010, 13:12, said:

E posibil să fie și de la mononucleoză, și de la antibiotice.

Pentru refacerea florei intestinale poți lua ceva de genul Biotics, sau iaurt.


Deja iau pentru refacerea florei ceva bio. deokmdata imi face bine. cred ca am facut o nevralgie inercostala sau o raceala ceva ca ma cam dor toate si nu prea imi dau voie sa respir. din cauza antibioticelor in exces mi-a slabit sistemul imunitar.

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Hmm... la nevralgia intercostală durerea e intensă și localizată (nu peste tot).

#5
Raul7Real

Raul7Real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2010

 antigen, on 17th November 2010, 15:35, said:

Hmm... la nevralgia intercostală durerea e intensă și localizată (nu peste tot).

mi se pare cel mai plauzibil motiv pentru ca de cand am racit ma simt asa si am durerea aia care e in zona splinei, dar ma gandesc sa nu fie muschiul ala intercostal de fapt. plus ca ala mi-a zis la ecografie ca nu am nimic si ca sunt niste dureri trecatoare.

#6
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
E urat cu mononucleoza asta, si eu tocmai am scapat de ea si momentam ma vindec. Vreau sa va spun ca am stat o saptamana in spital (facusem si hepatita mononucleotica) si ca in prima saptamana dupa ce am venit acasa (deci cand trebuia sa inceapa deja recuperarea) m-am simit mai rau decat in staptamana in care am stat in spital. Mi-au bagat gentamicina, penicilina, aspatofort si inca cateva in spital, iar apoi dupa ce-am venit acasa am luat silimarina si essentiale (pt ficat). Si cu toate medicamentele astea, dupa ce am venit acasa mi s-a format o iritatie foarte urata si groaznic de dureroasa pe amigdale (mi-a trecut intr-o saptamana cu Aciclovir), tot ca urmare a imunitatii slabite din cauza bolii.

Deci mie mi se pare ca la mononucleoza asta e mai grea recuperarea decat boala in sine. :lol: Insanatosire grabnica la toata lumea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate