Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Caini rezistenti la frig

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#73
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010
:)

#74
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

 stecy, on 27th November 2010, 20:09, said:

Ca si caine de paza si care sa reziste la frig, noi avem 2 ciobanesti belgieni si 2 malinois.


ciobanescul belgian nu este de fapt malinois (Belgian Shepherd Dog (Malinois))?

#75
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010

 cpg, on 21st January 2011, 17:06, said:

ciobanescul belgian nu este de fapt malinois (Belgian Shepherd Dog (Malinois))?


Exista patru variatii ale acestei rase, numite in functie de zona de provenienta (Groenendael, Laekenois, Malinois si Tervuren), insa pe plan international, de multe ori, ele sunt recunoscute ca o singura rasa.

#76
KenayRott

KenayRott

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.11.2007

 mirceasmx, on 17th November 2010, 21:11, said:

Deja am 2 ciobanesti germani. Femela are peste 14 ani si se simte varsta dar baiatul are 2 ani, o mica problema la sold dar in rest se simte super bine si isi face datoria excelent. Mi-a adus cineva aminte de cane corso. Nu prea am gasit detalii despre ei referitor la frig. Mi-a mai spus un amic ca daca ii iau o cusca super izolata s-ar descurca si un caine cu blana mai scurta. Nu imi doresc caini foarte masivi, gen ciobanesti mioritici sau caucazieni, pentru ca uneori ii voi mai lua cu masina pe unde merg si...  Rottweiler nu as vrea. Voi incerca sa vorbesc si la o canisa in cele din urma. Deci, cum ramane cu, cane corso??

Rott-ul nu rezista la temperaturi foarte scazute si nici foarte ridicate....asa ca nu este recomandat...dar am o intrebare....de ce ai avea probleme cu alegerea unu rott?!?!?! ti-e teama de rasa?
Tin sa mentionez ca nu sunt violenti....violenta o capata din cauza stapanilor...eu am un "pisoi" de aprox 60kg si este cel mai bland caine....dar....se impune doar cand il vezi cat e de mare:))
Incearca un Un Keeshond, poate avea o inaltime cuprinsa intre 41-45 cm si o greutate de aproximativ 14-22 kg. Este de origine din Olanda si este bun pentru paza.
Cainii din rasa Keeshond sunt inteligenti, vigilenti, prietenosi, atenti, dornici sa invete dar si galagiosi. Sunt ascultatori si loiali stapanului si familiei, si se inteleg bine cu copii sau cu alti caini din curte. Daca aveti pisica sau alte animale mici si vreti sa va cumparati un Keeshond aveti grija sa-l socializati de mic cu aceste animale. Este foarte rezistent la schimbarile bruste de temperatura, ii plac anotimpurile reci si prefera sa traiasca afara, in aer liber, dar se poate acomoda si cu viata intr-un apartament daca stapanul ii acorda timpul necesar pentru plimbare si exercitii.
Poti incerca Chow Chow, este un caine de paza excelent si un protector inascut devinind agresiv cu strainii atunci cand este deranjat. Chiar daca uneori este politicos cu ei lasandu-i sa il mangaie asta nu inseamna ca va fi prietenos sau va lasa pe oricine sa-l smotoceasca.
Sau Cainii din rasa Bullmastiff nu sunt foarte galagiosi dar au un instinct protector inascut, fiind utilizati la inceput de padurari pentru protectie, iar mai tarziu pentru paza si apararea gospodariilor.Datorita curajului, fortei si calitatilor de bun ocrotitor aceasta rasa este folosita in prezent de politie si armata.
Daca doriti sa va cumparati un caine de paza extraordinar, Bullmastiff-ul este alegerea perfecta, cu conditia sa dispuneti de suficient timp, conditii materiale si cunostinte necesare pentru a-l creste si educa asa cum trebuie.

#77
KenayRott

KenayRott

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.11.2007

 Freddy12, on 30th December 2010, 13:40, said:

Rottweilerii sunt cam periculosi pentru copii. Au fost multe cazuri de atac asupra copilului stapanilor.
  Nu cainele este de vina....eu am unul si l-am socializat de mic cu orice animal si fiinta umana...mai ales cu copii.
De multe ori copii vecinilor au sarit de gatul lui sa-l imbratiseze iar el...s-a asezat frumusel si si-a lungit gatul ca sa le faca loc sa-l tina in brate.
Repet Unii oameni au profitat de entuziasmul lor si i-au educat sa fie agresivi motiv pentru care acesti cainii s-au ales cu o reputatie proasta.

Totul depinde de stapani si de felul in care este dresat.
Ursuletul meu este super cuminte si docil dar daca primeste comanda...atunci isi face treaba.
Stau la curte dar il tin in casa, nu rezista la frig.
Nu este galagios...daca intra un strain in curte il lasa dar problema este atunci cand vrea sa iasa....NU MAI POATE
Am gardul inalt de 3m dar se mai intampla sa ma trezesc cu cate o minge (a celor care  joaca fotbal pe strada) in curte...multi s-au crezut stapani pe situatie si au sarit dupa minge...totul a fost ok....a dat din coada si s-a bucurat atat cat au ramas pe loc...cand au incercat sa sara afara....nu au mai putut...i-am gasit si pe ei facand de "paza" in curte...
Repet insa....nu oricine poate fi in stare sa creasca si sa educe un rottweiler.

#78
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010
Eu nu am posibilitatea sa tin in casa vreun catel. Deci curtea/padocul este al lui :). Nu imi este frica sa cresc si sa educ un catel pentru ca nu sunt delasator si nici indiferent mai ales ca va avea parte si de nu dresaj profesional.  Cum se spune, cum il cresti asa il ai. Iti multumesc mult de sfaturi si voi cauta mai multe detalii despre keeshond si bullmastif. Cat despre rott cum ai spus si tu, nu rezista la frig prea bine. Oricum pastram legatura si multumec.

#79
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 mirceasmx, on 24th January 2011, 13:34, said:

Eu nu am posibilitatea sa tin in casa vreun catel. Deci curtea/padocul este al lui :). Nu imi este frica sa cresc si sa educ un catel pentru ca nu sunt delasator si nici indiferent mai ales ca va avea parte si de nu dresaj profesional.  Cum se spune, cum il cresti asa il ai. Iti multumesc mult de sfaturi si voi cauta mai multe detalii despre keeshond si bullmastif. Cat despre rott cum ai spus si tu, nu rezista la frig prea bine. Oricum pastram legatura si multumec.
Terra-Nova iti place ?

#80
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Mie imi place mult Terra Nova, de fapt am si vrut sa imi cumpar, dar am citit ca este foarte atasat si sociabil si sufera daca sta singur, asa ca, avind in vedere ca n-as fi avut timp de el mai mult de 30 de minute pe zi, am renuntat, cu parere de rau. N-am chef sa tin un ciine nefericit prin curte. Necesita si multa atentie, dresaj, ingrijire, deci n-am vrut sa imi bat joc. Aveam solutia de a lua 2, sa aiba companie, dar asta nu solutiona toate problemele, in plus crestea costurile. Nu pierdeti din vedere ca maninca si mult, deci costurile sint mari. Asa ca, inainte sa va luati un ciine, vedeti daca puteti face fata exigentelor.

#81
bodo4my

bodo4my

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.01.2011
Iti recomand ciobanescul romanesc corb, excelent paznic al proprietatii, temperament echilibrat si foarte atasat de familie. Iti pun si cateva poze si un link pentru a te edifica...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wk0-WBk2H-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:thumbup:

Attached Files



#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 bodo4my, on 30th January 2011, 21:00, said:

Iti recomand ciobanescul romanesc corb, excelent paznic al proprietatii, temperament echilibrat si foarte atasat de familie. Iti pun si cateva poze si un link pentru a te edifica...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wk0-WBk2H-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:thumbup:
Frumos caine, si ce atitudine mandra are!!! Parca e constient de frumusetea si forta lui. Sa-ti traiasca. Ai putea sa dai niste amanunte despre aceasta rasa ca nu stiu prea multe despre ea. E omologata de AchR ? Citisem undeva ca sunt extrem de agresivi si greu de controlat dar acesta al tau, din poza nu da senzatia de caine nebun ci dimpotriva emana forta si inteligenta.

#83
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010

 Freddy12, on 30th January 2011, 23:24, said:

Frumos caine, si ce atitudine mandra are!!! Parca e constient de frumusetea si forta lui. Sa-ti traiasca. Ai putea sa dai niste amanunte despre aceasta rasa ca nu stiu prea multe despre ea. E omologata de AchR ? Citisem undeva ca sunt extrem de agresivi si greu de controlat dar acesta al tau, din poza nu da senzatia de caine nebun ci dimpotriva emana forta si inteligenta.

  Si eu sunt curios.

#84
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Am avut citiva ani un ciine exact ca cel din pozele de mai sus (nu numai ca rasa, seamana foarte mult si ca infatisare, as zice ca e al meu), si n-as mai vrea. In timp am ajuns sa avem probleme cu el, s-a salbaticit cu trecerea anilor, iar cind nu am mai fost siguri ca putem sta linistiti in curte in preajma lui l-am dat unor ciobani. La stina cica s-ar fi simtit in largul lui, din ce zicea ciobanul (cu care nu am mai tinut legatura). Nu stiu ce sa zic, cine e convins ca are timp sa se ocupe cum trebuie de el, poate lua unul si incerca sa il dreseze si sa il tina sub ascultare. Noi am fost cu el si la dresaj, la vremea cuvenita, nu facea in ruptul capului ce trebuia, nu s-a descurcat nici dresorul cu el. Pur si simplu refuza sa faca ce i se cerea, isi vedea de ale lui.

#85
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010

 abancor, on 8th February 2011, 12:39, said:

Am avut citiva ani un ciine exact ca cel din pozele de mai sus (nu numai ca rasa, seamana foarte mult si ca infatisare, as zice ca e al meu), si n-as mai vrea. In timp am ajuns sa avem probleme cu el, s-a salbaticit cu trecerea anilor, iar cind nu am mai fost siguri ca putem sta linistiti in curte in preajma lui l-am dat unor ciobani. La stina cica s-ar fi simtit in largul lui, din ce zicea ciobanul (cu care nu am mai tinut legatura). Nu stiu ce sa zic, cine e convins ca are timp sa se ocupe cum trebuie de el, poate lua unul si incerca sa il dreseze si sa il tina sub ascultare. Noi am fost cu el si la dresaj, la vremea cuvenita, nu facea in ruptul capului ce trebuia, nu s-a descurcat nici dresorul cu el. Pur si simplu refuza sa faca ce i se cerea, isi vedea de ale lui.


  Tind sa cred ca este un caz izolat, sau cel putin asa sper. Eu traiesc cu impresia ca orice caine poate fi educat intr-un fel anume.

#86
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 mirceasmx, on 8th February 2011, 13:36, said:

Tind sa cred ca este un caz izolat, sau cel putin asa sper. Eu traiesc cu impresia ca orice caine poate fi educat intr-un fel anume.
Daca nu stii sa te impui in fata cainelui si un pechinez  sau un bichon devine neascultator si agresiv.

#87
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010
Inteleg ca tu esti de parere ca abancor nu s-a impus in fata cainelui? Asa este abancor?

#88
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 mirceasmx, on 8th February 2011, 17:53, said:

Inteleg ca tu esti de parere ca abancor nu s-a impus in fata cainelui? Asa este abancor?
Nu stiu ce a facut abancor dar de regula acesta este motivul pentru care cainii devin neascultatori, vezi-i pe crizatii aia mici din parc. La cazul acesta ar putea fi si alte motive, de exemplu daca nu a fost socializat, integrat in familie sau din cauza ca nu-si consuma energia. Doar abancor ne poate spune cum s-au derulat lucrurile, cat timp ii acorda, cum se purta cu el, in ce masura acest caine isi consuma energia si altele. Oricum ceva s-a intamplat de a inceput sa aiba deviatii de comportament.

#89
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu prea ma ocupam de ciine, dar la vremea aia locuiam la parinti, in casa mai erau ei, plus frate-meu, iar tata si fratele erau cei aplecati catre a se ocupa - cu toate astea nu i-au facut fata, in conditiile in care s-au inteles foarte bine cu un ciobanesc german de pilda (si acum se inteleg foarte bine cu alt ciobanesc german). De aia am si specificat - cine e convins ca are timp si se pricepe, poate incerca. Io personal nu am altceva decit doi maidanezi (de cind locuiesc la casa mea), pentru ca nu am mult timp pentru ciini si nu vreau sa imi bat joc. Acesti maidanezi isi tin foarte bine de urit unul altuia, iar cu noi se poarta foarte ascultator si prietenos, desi nu le-am dedicat (si nu le dedicam) nici 10% din cit timp a dedicat frate-meu, la vremea respectiva, acelui ciobanesc corb. De unde rezulta ca tine de ciine - unii ciini au nevoie de mult mai mult timp si atentie decit altii. Iar eu asta am vrut sa arat - ca un corb are nevoie certa de mult timp si multa atentie, deci nu e pentru toata lumea. Sint sanse mari sa nu fie de ajuns sa ii dai de mincare si sa te joci cu el din cind in cind, ba nici dresajul, ci sa trebuiasca sa il domini in permanenta, ca sa nu i se suie la cap.

Edited by abancor, 09 February 2011 - 12:43.


#90
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Din cate stiu eu, ciobanestii, in special cei de oi, au nevoie sa fie ocupati, sa munceasca fiindca altfel fac tulburari de comportament gen agresivitate sau depresie. Nu sunt caini sa-i tii intr-o curte micuta la oras. Sigur, unii au o adaptabilitate mai mare si se acomodeaza dar unii - nu. Abancor, apreciez raspunsul cinstit pe care l-ai dat. Foarte multi ar fi spus ca e cainele defect la cap si ei nu au nici o vina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate