Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caini rezistenti la frig

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
iuli_iuly10

iuli_iuly10

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2009
Dupa parerea mea...Husky are the best dogs I ever seen...ii ador:X:X:X..cei mai dragutzy catei:X

#38
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postiuli_iuly10, on 26th November 2010, 16:13, said:

Dupa parerea mea...Husky are the best dogs I ever seen...ii ador:X:X:X..cei mai dragutzy catei:X
Frumosi dar au un temperament foarte greu de stapanit, ataca tot ceea ce misca prin jurul lor, capseaza chiar si stapanii, samoyedul este mult mai cuminte si ascultator...

#39
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
O varianta ar fi Saint Bernard .
Al meu a refuzat pur si simplu sa intre in garaj asta iarna la -30 de grade .
Iar de pazit ... sa il vad pe ala de indrazneste sa se apropie de gard !
Plus ca poate fi dresat foarte usor .

#40
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
pe de'o parte iti recomand si ciobanescul german (lupul)

#41
stecy

stecy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007

View Postmirceasmx, on 17th November 2010, 21:11, said:

Deja am 2 ciobanesti germani. Femela are peste 14 ani si se simte varsta dar baiatul are 2 ani, o mica problema la sold dar in rest se simte super bine si isi face datoria excelent. Mi-a adus cineva aminte de cane corso. Nu prea am gasit detalii despre ei referitor la frig. Mi-a mai spus un amic ca daca ii iau o cusca super izolata s-ar descurca si un caine cu blana mai scurta. Nu imi doresc caini foarte masivi, gen ciobanesti mioritici sau caucazieni, pentru ca uneori ii voi mai lua cu masina pe unde merg si...  Rottweiler nu as vrea. Voi incerca sa vorbesc si la o canisa in cele din urma. Deci, cum ramane cu, cane corso??

Am avut cane corso, 2. Cand a venit frigul nu stiau cum sa intre mai repede in casa.
Ca si caine de paza si care sa reziste la frig, noi avem 2 ciobanesti belgieni si 2 malinois.
Ca si sonerie avem 2 westie.
Stau in frig parca stau la plaja. apara tot ce stiu ca e a-l lor (ce apartine haitei dpdv lor de vedere).
Pe de alta parte ca sa ai un caine bun de paza trebuie lucrat cu el.
Nu as lua pentru paza un akita-inu, malamut sau huski. Sunt caini utilitari, foarte buni sa traga la sanie sau sa te pazeasca pe tine, dar sa nu te mire daca il cam doare in cot de casa ta.
Noi am crescut cu caini si n-as concepe sa traiesc fara caini, dar pe de alta parte trebuie sa le intelegi comportamentul.
Succes la alegere, dar cel mai bun caine este acela care te alege el pe tine.
Si iubeste-i. Isi vor da si viata pentru tine. Neconditionat.

#42
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010

View Poststecy, on 27th November 2010, 20:09, said:

Am avut cane corso, 2. Cand a venit frigul nu stiau cum sa intre mai repede in casa.
Ca si caine de paza si care sa reziste la frig, noi avem 2 ciobanesti belgieni si 2 malinois.
Ca si sonerie avem 2 westie.
Stau in frig parca stau la plaja. apara tot ce stiu ca e a-l lor (ce apartine haitei dpdv lor de vedere).
Pe de alta parte ca sa ai un caine bun de paza trebuie lucrat cu el.
Nu as lua pentru paza un akita-inu, malamut sau huski. Sunt caini utilitari, foarte buni sa traga la sanie sau sa te pazeasca pe tine, dar sa nu te mire daca il cam doare in cot de casa ta.
Noi am crescut cu caini si n-as concepe sa traiesc fara caini, dar pe de alta parte trebuie sa le intelegi comportamentul.
Succes la alegere, dar cel mai bun caine este acela care te alege el pe tine.
Si iubeste-i. Isi vor da si viata pentru tine. Neconditionat.


  Am stat de vorba cu un veterinar care mi-a spus ca el stie 3 catei cu 2 amstaff si un cane corso care au custi foarte izolate si nu au nici o problema iarna. Nu au racit, nu au slabit nu nimic. Clar este mai rar asa ceva dar vroiam sa spun ca se poate si asa. Stiu ca akita nu sunt paznici foarte buni ai unei curti si am inteles ca au tendinta sa se plictiseasca. Acum eu astept sa treaca luna decembrie si apoi voi lua un pui. Ce rasa, ma voi hotara atunci :D

Edited by mirceasmx, 28 November 2010 - 18:15.


#43
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmirceasmx, on 28th November 2010, 18:14, said:

Am stat de vorba cu un veterinar care mi-a spus ca el stie 3 catei cu 2 amstaff si un cane corso care au custi foarte izolate si nu au nici o problema iarna. Nu au racit, nu au slabit nu nimic. Clar este mai rar asa ceva dar vroiam sa spun ca se poate si asa. Stiu ca akita nu sunt paznici foarte buni ai unei curti si am inteles ca au tendinta sa se plictiseasca. Acum eu astept sa treaca luna decembrie si apoi voi lua un pui. Ce rasa, ma voi hotara atunci :D
asa o fi dar iarna cred ca stateau numai in cusca. stiu si eu "sfaturile" multor veterinar atotstiutori
orice caine cu blana scurta clar e mai friguros decat viceversa.
fa o lista cu toti cainii de paza si protectie.
incepi sa tai dupa lista ce nu-ti place (asta dupa un minim de informatii despre rasa respectiva)
alege si bun la frig
sa-ti placa
si cel mai important sa-l iubesti
dupa toate astea sa vii aici sa ne spui ce si cum e
spor

#44
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010

View Postvacaroz, on 11th December 2010, 04:11, said:

asa o fi dar iarna cred ca stateau numai in cusca. stiu si eu "sfaturile" multor veterinar atotstiutori
orice caine cu blana scurta clar e mai friguros decat viceversa.
fa o lista cu toti cainii de paza si protectie.
incepi sa tai dupa lista ce nu-ti place (asta dupa un minim de informatii despre rasa respectiva)
alege si bun la frig
sa-ti placa
si cel mai important sa-l iubesti
dupa toate astea sa vii aici sa ne spui ce si cum e
spor


  Multumesc de sfat! Va voi tine la curent.

#45
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View Postvacaroz, on 11th December 2010, 04:11, said:

asa o fi dar iarna cred ca stateau numai in cusca. stiu si eu "sfaturile" multor veterinar atotstiutori
orice caine cu blana scurta clar e mai friguros decat viceversa.
fa o lista cu toti cainii de paza si protectie.
incepi sa tai dupa lista ce nu-ti place (asta dupa un minim de informatii despre rasa respectiva)
alege si bun la frig
sa-ti placa
si cel mai important sa-l iubesti
dupa toate astea sa vii aici sa ne spui ce si cum e
spor


al meu nu sta deloc in cusca, indiferent de cat de frig e afara. :) si sunt sigura ca nici ai altor proprietari de asemenea caini.sunt prea energici sa stea locului. dar da, le este mai frig decat celor cu blana lunga,logic,dar se rezolva cu o hainuta:)

#46
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postmirceasmx, on 24th November 2010, 17:42, said:

Samoyed nuuuuuuuuuuuuuuuuu :D  Mai bine imi iau un bichon decat samoyed. Cel putin are mai putina blana de periat.

Astea cu blana la samoyede sunt povesti, sunt usor de intretinut, atat de usor incat dau cu peria din an in pasti  :rolleyes: .
Stai linistit ca nu iti va arata tie cum arata cei din expozitii pentru ca tu nu ai camera frigorifica si vara nu-i ca iarna  :) .
Daca il mai si tunzi de 2 ori pe an nu ii va mai creste parul nici atat.
Al meu nu e rau deloc decat cu alti caiini dar am vazut unul dat dracului.

In rest iti faci griji aiurea, pe la noi nu sunt friguri de sa zici ca-ti trebuie mai stiu eu ce caiine.
Vecinul are ciobanesc german, sta numai in curte.



View Postpiticapitika, on 13th December 2010, 15:48, said:

al meu nu sta deloc in cusca, indiferent de cat de frig e afara. :) si sunt sigura ca nici ai altor proprietari de asemenea caini.sunt prea energici sa stea locului. dar da, le este mai frig decat celor cu blana lunga,logic,dar se rezolva cu o hainuta:)

Unde pun gratarul de lemn, facut special pentru el, acolo SIGUR nu va sta niciodata  :).

#47
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
[quote name='vp-emanuel' date='14th December 2010, 14:21' post='9181894']
Astea cu blana la samoyede sunt povesti, sunt usor de intretinut, atat de usor incat dau cu peria din an in pasti  :rolleyes: .
Stai linistit ca nu iti va arata tie cum arata cei din expozitii pentru ca tu nu ai camera frigorifica si vara nu-i ca iarna  :) .
Daca il mai si tunzi de 2 ori pe an nu ii va mai creste parul nici atat.
Al meu nu e rau deloc decat cu alti caiini dar am vazut unul dat dracului.

Colegu, se pare ca ai samoyed, te rog nu da informatii gresite, astia NU se tund, pentru ca naparlesc si li se schimba parul de doua ori pe an, trebuie doar pieptanati, dar daca nu ii piepteni li se incalceste blana rau de tot;
daca vrei sa arate ca aia din expozitii, iti spun eu ca se spala cu un sampon special iar dupa ce se usuca se dau cu o pudra speciala care mentine parul infoiat si alb curat...
mai invata

#48
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postd-ardeleanu, on 14th December 2010, 14:41, said:

Colegu, se pare ca ai samoyed, te rog nu da informatii gresite, astia NU se tund, pentru ca naparlesc si li se schimba parul de doua ori pe an, trebuie doar pieptanati, dar daca nu ii piepteni li se incalceste blana rau de tot;
daca vrei sa arate ca aia din expozitii, iti spun eu ca se spala cu un sampon special iar dupa ce se usuca se dau cu o pudra speciala care mentine parul infoiat si alb curat...
mai invata

Ai spus nimic si cica "invata"  :death:

Il tund de 2 ori pe an, clar ca nu mai are cum sa-i creasca la fel de mare, restul sunt povesti auzite de prea multe ori ca sa mai conteze.
Asta-i unul din motivele pentru care al meu nu are blana mare nu ce-ai scris mai jos.

View Postd-ardeleanu, on 14th December 2010, 14:41, said:

daca vrei sa arate ca aia din expozitii, iti spun eu ca se spala cu un sampon special iar dupa ce se usuca se dau cu o pudra speciala care mentine parul infoiat si alb curat...

Am vazut asta la o expozitie, tot la expozitie am aflat ca tipa are camera frigorifica.
Deci nu mi-ai spus nimic nou, doar ti se pare.

#49
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006
Salut.

Locuiesc la curte si as avea si eu nevoie de un caine de paza. Am deja un metis de talie mica-medie care ma anunta destul de bine cand e cineva prin jurul curtii (in sensul ca latra mult mai insistent) dar mi-as dori si un caine de talie mare care sa le bage morcovu` in trei litere la hotii astia care s-au inmultit decand "ne face bine" taica Base.

Eu oscilez intre ciobanesc german, doberman, rottweiler (cam la astia m-a dus pe mine capul)

P.S. ar cam trebui sa fie bun si cu copiii, deoarece baietelului meu ii cam place sa "chinuie" animalele.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMasterDom, on 29th December 2010, 12:50, said:

Salut.

Locuiesc la curte si as avea si eu nevoie de un caine de paza. Am deja un metis de talie mica-medie care ma anunta destul de bine cand e cineva prin jurul curtii (in sensul ca latra mult mai insistent) dar mi-as dori si un caine de talie mare care sa le bage morcovu` in trei litere la hotii astia care s-au inmultit decand "ne face bine" taica Base.

Eu oscilez intre ciobanesc german, doberman, rottweiler (cam la astia m-a dus pe mine capul)

P.S. ar cam trebui sa fie bun si cu copiii, deoarece baietelului meu ii cam place sa "chinuie" animalele.
Dobermanul e exclus sa stea in curte. E extrem de friguros fiindca are o parul foarte scurt , exact ca al unui chihuahua. De ce nu te orientezi catre ciobanesti: romanesti, asia centrala, caucazian, german? Ciobanescul de Asia centrala e un caine extrem de impunator si din cate stiu isi protejeaza foarte bine familia. Rottweilerii sunt cam periculosi pentru copii. Au fost multe cazuri de atac asupra copilului stapanilor. Cel mai Ok este totusi un C.G. E extrem de docil, inteligent si ocrotitor cu stapanii si chiar animalele din curte. Eu am o corcitura de C.G. si 4 pisici. Niciodata nu le-a atacat, stie ca-s ale mele dar daca nimereste o pisica din vecini la mine in curte e vai si amar. Si mai are si instictul de paza extrem de dezvoltat. Dca plec de acasa, nici nu concepe sa ramana inauntru desi l-as lasa in casa pe gerurile astea ca e destul de batran. Iese afara si patruleaza la gard sau sta intr-un loc strategic ca sa aiba vizibilitate cat mai buna asupra intregii curti.

#51
stecy

stecy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007

View PostMasterDom, on 29th December 2010, 12:50, said:

Salut.

Locuiesc la curte si as avea si eu nevoie de un caine de paza. Am deja un metis de talie mica-medie care ma anunta destul de bine cand e cineva prin jurul curtii (in sensul ca latra mult mai insistent) dar mi-as dori si un caine de talie mare care sa le bage morcovu` in trei litere la hotii astia care s-au inmultit decand "ne face bine" taica Base.

Eu oscilez intre ciobanesc german, doberman, rottweiler (cam la astia m-a dus pe mine capul)

P.S. ar cam trebui sa fie bun si cu copiii, deoarece baietelului meu ii cam place sa "chinuie" animalele.

Cati ani are cel mic?

#52
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

View Postiuli_iuly10, on 26th November 2010, 16:13, said:

Dupa parerea mea...Husky are the best dogs I ever seen...ii ador:X:X:X..cei mai dragutzy catei:X
Caucazianul nu are nici o problema cu frigul, si daca ninge pe el....cred ca e fericit  :naughty:

#53
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006

View PostFreddy12, on 30th December 2010, 13:40, said:

Dobermanul e exclus sa stea in curte. E extrem de friguros fiindca are o parul foarte scurt , exact ca al unui chihuahua. De ce nu te orientezi catre ciobanesti: romanesti, asia centrala, caucazian, german? Ciobanescul de Asia centrala e un caine extrem de impunator si din cate stiu isi protejeaza foarte bine familia. Rottweilerii sunt cam periculosi pentru copii. Au fost multe cazuri de atac asupra copilului stapanilor. Cel mai Ok este totusi un C.G. E extrem de docil, inteligent si ocrotitor cu stapanii si chiar animalele din curte. Eu am o corcitura de C.G. si 4 pisici. Niciodata nu le-a atacat, stie ca-s ale mele dar daca nimereste o pisica din vecini la mine in curte e vai si amar. Si mai are si instictul de paza extrem de dezvoltat. Dca plec de acasa, nici nu concepe sa ramana inauntru desi l-as lasa in casa pe gerurile astea ca e destul de batran. Iese afara si patruleaza la gard sau sta intr-un loc strategic ca sa aiba vizibilitate cat mai buna asupra intregii curti.

multumesc pentru raspuns. oricum m-am mai gandit si se pare ca raman la CG. defapt la anu` (adica luni, peste 3 zile) vom merge sa vedem o femela de 6 luni si daca mi se lipeste de suflet o cumpar

View Poststecy, on 30th December 2010, 14:00, said:

Cati ani are cel mic?
5 anisori

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMasterDom, on 31st December 2010, 00:16, said:

multumesc pentru raspuns. oricum m-am mai gandit si se pare ca raman la CG. defapt la anu` (adica luni, peste 3 zile) vom merge sa vedem o femela de 6 luni si daca mi se lipeste de suflet o cumpar

5 anisori
  Sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos. Trebuie sa-l educi sa nu sacaie catelul. Cainele e caine si daca il deranjeaza cand mananca sau cand doarme, va incerca sa-l educe el pe copil dar in stil cainesc si n-o sa va convina. Veti spune ca e cainele nu stiu cum, agresiv etc . Trebuie neaparat sa-l faceti pe cel mic sa-l respecte pe caine. In acelasi timp si cainele trebuie sa respecte pe toti membrii familiei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate