Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Caini rezistenti la frig

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrox, on 4th April 2012, 17:16, said:

Eu am gasit in fata blocului un ceva care arata ca un Husky (posibil sa fie metis). De cand l-am vazut si i-am dat o mana de boabe si pana acum nu s-a mai miscat de acolo. Bine, mai pleaca, umbla, dar vine inapoi. Isi impinge capul in mana mea si asteapta sa il mangai, cand dau sa plec vrea sa se ridice in 2 labe sa ma opreasca. E de talie... medie, dupa fata pare mai degraba pui sau tanar, habar nu am, nu ma pricep. I-ar cam trebui o curte... cu putina mancare n-o sa mai arate ca din lagar, de jucaus e extrem de jucaus... singura cerinta din cele enumerate de tine pe care n-o indeplineste e ca nu prea latra (eu cel putin nu l-am auzit sa latre decat uneori noaptea, cand latra si ceilalti caini si cand el mai mult urla).
Daca te tenteaza...
Despre husky stiu ca nu latra dar in schimb au momente cand urla. Sunt niste caini care se pierd usor daca nu sunt tinuti in lesa cand merg la plimbare. E foarte posibil ca si acesta sa fie pierdut de cineva.

View Postsorinvictor, on 4th April 2012, 13:10, said:

ai fost ironic?...n-ai motiv,eu chiar eram serios
Daca urmaresti site-urile de adoptii vei avea surpriza sa gasesti caini foarte frumosi. Nu te uita ca sunt slabi, murdari si au privirea aia obidita. Daca iei unul, il hranesti, il speli, il tunzi si il faci sa simta ca il iubesti iti garantez ca va arata mai bine decat un schnauzer cu pedigree( apropo", si eu am tot schnauzer care mi-a mancat sufletul cat a fost pui). M=am intalnit acum o saptamana cu sora unui prieten care se plimba de obicei cu un cocker dar acum era cu un caine foarte frumos dar nu recunosteam rasa. Era curat, cu o privire mandra si stralucitoare, am crezut ca e Shiba-inu dar mi-a zis ca e un comunitar. Acesta din poza e unh Shiba original dar sa stii ca puiul cu pricina era foarte asemanator. Avea urechile un pic mai lungi si coada mai putin imbarligata.

Attached Files


Edited by Freddy12, 05 April 2012 - 00:13.


#128
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostFreddy12, on 5th April 2012, 01:10, said:

Despre husky stiu ca nu latra dar in schimb au momente cand urla. Sunt niste caini care se pierd usor daca nu sunt tinuti in lesa cand merg la plimbare. E foarte posibil ca si acesta sa fie pierdut de cineva.
Asa am crezut si eu initial, dar dupa 4 zile de cautat toate anunturile cu caini pierduti de pe net, intrebat pe la toate cabinetele din zona si urmarit panouri de anunturi si rubricile ziarelor, am ajuns la concluzia ca pur si simplu nu il cauta nimeni  :(
Si ca poate a fost "pierdut" cu buna stiinta... decat pe strada, printre maidanezi si in ploaie, mai bine la cineva care sa il aprecieze si respecte, chiar daca nu e vechiul sau stapan  :peacefingers:

#129
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrox, on 5th April 2012, 02:08, said:

Asa am crezut si eu initial, dar dupa 4 zile de cautat toate anunturile cu caini pierduti de pe net, intrebat pe la toate cabinetele din zona si urmarit panouri de anunturi si rubricile ziarelor, am ajuns la concluzia ca pur si simplu nu il cauta nimeni  :(
Si ca poate a fost "pierdut" cu buna stiinta... decat pe strada, printre maidanezi si in ploaie, mai bine la cineva care sa il aprecieze si respecte, chiar daca nu e vechiul sau stapan  :peacefingers:
E foarte probabil sa fi fost "pierdut" cu buna stiinta. Sunt caini care au nevoie de plimbari lung, nu sunt caini de canapea. Trebuie sa ai timp si conditie fizica sa-l plimbi 2 ore minim. Citeam undeva ca trebuie sa mearga minim 10km pe zi. Daca sta in apartament, singur, multe ore poate deveni distructiv, vecinii fac scandal ca urla, sunt multe motive. Multi din cei care isi iau caine, il iau ca le place cum arata de parca ar fi vreo haina. Nu se gandesc ca e o vietate cu nevoile ei de mancare, miscare, pishu-kk. Ai apartament si vrei caine? Ia-ti un pitic . Vrei sa tii cainele in curte-iti iei un caine mai mare si mai blanos care sa reziste la ger si viscol. Am auzit atatea cazuri de ciobanesti in apartament si pekinezi in curte la cotet ca m-am saturat.

#130
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006

View Postmirceasmx, on 06 ianuarie 2011 - 15:11, said:

  Asteptam noutati!

Am luat-o atunci ! Acum are 6-7 ani, a avut 2 fătări, ulterior a fost operată și legate trompele, are cip, păzește curtea foarte bine mai ales în tandem cu maidanezu' care i-a fost și amant pe vremuri și cam atît.
P.S. o cheamă Aka :D

#131
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMasterDom, on 27 iunie 2017 - 11:11, said:



Am luat-o atunci ! Acum are 6-7 ani, a avut 2 fătări, ulterior a fost operată și legate trompele, are cip, păzește curtea foarte bine mai ales ĂŽn tandem cu maidanezu' care i-a fost și amant pe vremuri și cam atĂŽt.
P.S. o cheamă Aka :D
Pune si o poza.

#132
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am și eu o întrebare... am un ciobănesc german de 12 ani (aveam 2 dar unul s-a prăpădit în we, mare jale în familie).

Acum toți evident au devenit super protectivi cu bătrânelul și vor sa ii facă toate poftele. Toată viata lui a stat afara, a dormit mai mult pe unde apuca deși au avut cușcă și mereu stăteau direct pe terasa. Cand era zapada erau meeega fericiți. Îmi aduc aminte ca după 2 ore de aruncat mingea celalalt s-a așezat pe un maldăr de zăpadă și iesea abur din el și tot ar mai fi facut aport cu mingea.

De 2 ani le-a pus sotia niște covoare cauciucate pe care am văzut ca le cam folosesc ceea ce îmi da impresia ca nu mai e asa de rezistent. Acum 3 ani cred ca nici ni se atingeau de ele. Astăzi au decis sa îl bage în casa ca să nu mai fie singur. Nu imi dau seama dacă e bine sau nu... afara sunt 5-6 grade... or sa fie și -2 -3 grade. Are blana semilunga și destul de deasa dar parca nu asa de deasa ca cealalt. La celalalt efectiv puteam face lână cand naprlea. E și mai slab ceea ce pt inima și picioare e f bine dar nu îmi dau seama dacă și pt frig e f bine. De obicei îl țineam mai grăsuț dar având în vedere varsta as vrea sa stea asa mai slab ca ii face bine. Deja se ridica mai greu de picioarele din spate, nu are displazie e doar f batran. Pana acun 1 an sarea 1.5 înălțime... avem încă pe gard labele lui la peste 1.5 metri cand latra la câinii vecinei. Acum se mișcă mult mai greu, adica f greu. Nu mai sare de pe terasa 5 trepte. Parca deodată a îmbătrânit.

Întrebarea e... ce facem? Îl ținem în casa iarna asta? Sau sa îl las afara asa cum a fost obisnuit. Nu rezistam fără un pui și deja am vb de unul care va fi gata de luat în vreo 6 săptămâni. Totuși nu suntem convinși cum sa îl protejam mai bine.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2021 - 20:54.


#133
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Il tii in casa cand e ploaie, cand e viscol, cand temperaturile sunt sub 0 grade si pune-i in cușca ceva ma gros decat un covoras cauciucat. De exemplu, vetbed sau ii faci o salteluta dintr-o pilota veche. Am vazut mai de mult un sistem de incalzire a podelei pentru cotet de caine. Daca vrei ma apuc sa caut.
Daca are dureri articulare, ar trebui sa doarma pe moale asa ca ori ii cumperi o salteluta ca asta
https://www.zooplus....WxoCvhAQAvD_BwE
ori ii faci tu. Eu ii cumparasem fostei mele catele o saltea de pat pentru copii fiindca era mai gros decat saltelutele din petshop.
O idee de incalzire a cotetului
Folie de incalzire cusca
Se montează pe pardoseala custii pe un polistiren extrudat de 1, 2 cm grosime după care se acoperă cu placaj sau osb de maxim 1cm grosime.
Cablurile se scot prin spatele custii înainte de a se monta pardoseala și se introduc printr o țeavă pana la sursa de curent.
50cmx 25cm 60 lei 50cm x 50cm-75 lei 50cmx75cm-85 lei 50cmx100cm-90 lei
alte variante;1mx0,75m 100 lei

SE poate monta si termostat cu senzor de pardoseala

Edited by Freddy12, 23 November 2021 - 22:34.


#134
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2021 - 20:50, said:

Întrebarea e... ce facem? Îl ținem în casa iarna asta?

Aproape orice câine se simte mai bine în casă, lângă oameni, decât afară, singur, cu atât mai mult când e frig. Sunt animale care preferă socializarea. Obiceiul, care încă mai există la noi, de a ține câinele în lanț, afară, este unul barbar, care n-are de-a face cu o societate modernă și normală.

Dacă tot nu contează, lasă câinele să aleagă.

Edited by SmurfK, 24 November 2021 - 13:27.


#135
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Știi cat par lasa un caine dintr-o rasa de tip lupoid? Eu stiu fiindcă am ținut unul timp de 14 ani. Cristimate nu a scris nicăieri ca își tine câinele in lanț.  Totuși, daca lanțul este lung, câinele are mai mult spatiu decât intr-un țarc de 5/3 m. Eu am rezolvat problema impartind curtea in doua. Intr-o parte stau câinii si in cealaltă e gazonul unde le mai dau drumul din cand in cand. Dar stau cu ochii pe ei si cand vreunul din ei se apuca de săpat ii chem înapoi in curtea lor.

#136
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De unde și pana unde lanț fratie. Câinii mei sunt parte din familie și uneori i-am ținut în casa când era f frig de crăpau pietrele. Dar ei au stat în curte liberi sa se plimbe oriunde doreau. Au facut poteci, au sapat, au stricat zeci de flori... nu ne-a dreranjat... Le-am făcut culcușul lor, al doilea l-am luat după un an și jumătate exact ca să fie împreună să își tina de urat unul altuia când nu suntem acolo lângă ei. Întrebarea era dacă acum pt ca a rămas singur sa îl băgăm în casa. Are și 12 ani și pentru un Ciobănesc german este f batran. Putini ajung la vârsta asta. Aseară l-am băgat în casa și a stat cu noi. A dormit vreo 3 ore la parter și pe la 12.00 a început sa se miște prin casa semn ca nu se simte bine. Soția i-a deschis ușa și a ieșit imediat afara. Înainte când era frig stăteau împreună în căsuța lor pe care acum am mutat-o pe terasa. Și în fata ei am pus niște perne vechi peste care am pus covorul cauciucat. As face orice sa mai trăiască cu noi ceva ani...astăzi iarăși cel mic a tras de el sa între în casa și nu a dorit. A întrat, a dar o tura și a ieșit. Probabil știe ca nu e locul lui și se cere afara. E un grad afara... nu e f frig dar nici cald nu e. Ne dorim sa îi oferim toate condițiile dar el e pare pregătit pt frig... blana e deja uleioasa asa cum au mereu iarna și are deja crescuta blana aia deasa subpar sau cum se cheamă pt iarna. Cred ca ii e chiar greu în casa la căldură ca nu e obișnuit și apoi sa iasă la rece. O sa îl bag când vor fi sub -5 grade. Sau ma gândeam sa ii pun un bec din acela cu infraroșu pe care l-am folosit când cățelușa a avut pui... apropo după ce a fătat  am ținut cățeaua un baie cu puii 2 zile ca era frig afara și lână le-am făcut cald în căsuța cu becul infraroșu și un fel de usa la intrare... ce mai amintiri... tocmai avusesem primul copil acasă și buf... a născut și cățelușa. ;) nu ne-am prins ca cât eram noi ocupați cu nașterea și cei 2 iubaretzi au făcut și ei pui...

#137
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cainilor cu blana mare nu le place in casa deoarece e prea cald. Temperatura ideala pentru ei este intre 5-18 grade. Eu am acum si o catelusa shi-tzu care a fost tunsa la sfarsitul lui mai iar in rastimpul acesta i-a crescut blana destul de mult. Nici macar piticania asta nu vrea sa stea in casa fiindca ii este prea cald. Seara cand o bag in casa nu doarme in patutul ei ci ori pe parchet, ori pe gresie si am 22 de grade in casa, nu 24-25 cum am auzit ca ar avea altii. Singurul caine care ar adora sa fie 28 de grade e metisul de chihuahua care desi e imbracat, tot zgribulit sta.  Se simte cel mai bine la peste 25-26 de grade.
Am un prieten care are un ciobanesc de Bucovina, eram la el cand l-a chemat in casa, a stat 5 minute, a inceput sa gafaie si s-a cerut afara.
S-ar putea ca becul sa-l incalzeasca prea tare si sa nu suporte sau sa nu-i placa. Am pus si eu un bec mare in casuta cainilor si cand il aprind, refuza sa intre. Asa ca am montat un panou cu infrarosii iar cand e ger si viscol puternic dau drumul si la incalzirea in pardoseala.

Edited by Freddy12, 26 November 2021 - 10:05.


#138
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Iti recomand sa-i cumperi un covoras special, este vorba de vetbed original. E calduros si rezistent. Din cate am incercat acesta rezista cel mai bine. Sa fii atent si sa cumperi din cel cu captuseala verde. Celelalte sunt mai putin rezistente, mai subtiri si dosul e dintr-un plastic care cu timpul se scutura. Eu am si o cățea cu un nivel de energie foarte mare care a distrus tot in afara de paturicile astea, de aceea am renuntat la culcusuri si saltelute: cand imi era lumea mai draga gaseam curtea plina de vata de la salteaua cainilor.
https://www.zooplus....uri și coșuri

#139
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Al meu Akita, are 3 ani jumare  si nu a vazut in casa neam de neamul lui, dar nici nu vrea.

Iernile trecute cat si asta , a stat afara , cei drept are cusca, dar in casa ...never. Stie sa se opreasca in pragul casei dar nu l ar trece nici in ruptul capului. E un caine al naibii de rezistent la frig si umezeala, nu are nici pe naiba. Nici lant nu a vazut si nici nu v a vedea .

Attached Files



#140
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Dar cand e canicula ce faci cu el? Il tii in casa la aer conditionat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate