Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comision retragere numerar valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Aveti idee daca exista vreo banca la ora actuala care percepe comision 0 la retragerea de numerar in euro din contul curent? Sau daca nu exista, ce banci au cele mai mici comisioane de pe piata? Vorbim de retragerea unei sume de cateva zeci de mii de euro.

Edited by nuskunk, 15 November 2010 - 22:00.


#2
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Daca e vorba de zeci de mii de euro nu prea ii poti retrage in numerar. Trebuie sa folosesti un alt instrument de plata, spre exemplu un cec.

#3
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Banii se pot retrage si numerear dar trebuie informata banca cu ceva timp inainte. Altfel comisioanele devin din mari in extraordinar de nesimtite...

Presupunand ca banii ii retragi ca sa-i dai  mai departe cel mai bine ar fi sa-i trimiti prin ordin de plata unde comisioanele sunt mult mai mici (chiar si 0 in unele cazuri).

Edited by cucur, 16 November 2010 - 10:06.


#4
vanoss

vanoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.02.2008
Eu trebuie sa primesc 8000EUR de la Bucuresti la Oradea sa zicem.
Se pare ca cea mai ieftina metoda ar fi sa mi-i depuna intr-un cont curent de la o banca si apoi eu sa ii scot aici...
Am inteles ca Banca Transilvania are ceva oferta de comision 0% la extragere dar de pe card.. si cu o limita de 5000ron/zi si numai LEI bineinteles (ca este prin ATM)

Intrebarea celui care a deschis acest topic a fost buna, daca are cineva cunostinta despre vreo banca cu comision f mic la retragere numerar in valuta sa ne spuna si noua.... dar la obiect....

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Faci un depozit pe termen minim, parca era la o banca o saptamana perioada minima pentru un depozit, si retragerea e fara comision la expirarea depozitului, ba mai primesti si o mica dobanda.

#6
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 LunaCrystal, on 2nd December 2010, 02:21, said:

Faci un depozit pe termen minim, parca era la o banca o saptamana perioada minima pentru un depozit, si retragerea e fara comision la expirarea depozitului, ba mai primesti si o mica dobanda.
Majoritatea bancilor au comision de retragere chiar si-n ziua scadenta.

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Majoritatea bancilor pun conditia ca banii din depozit sa fie din surse noi (trebuie vazut ce inseamna la ei surse noi, unii zic doar cash, altii zic ca banii trebuie sa fi intrat de maxim 3 zile in banca lor pron transfer bancar in cont curent) ca sa-ti dea comision 0 la inchidrea depozitului..

#8
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
La Millennium Bank daca ai in cont peste 20.000 EUR iti poti face un cont Prestige care nu are absolut nici un comision.

Attached Files



#9
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Suna frumos dar din experenta mea cu bancile vor adauga comisioane dupa cateva luni asa ca vei iesi in pierdere....

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Banca transilvania are taxa de deschidere zero si comision lunar/anual zero. Dar totusi e un comision de 0.4 % la extragere. 4 euro la mie, cred ca e acceptabil.
Chiar zero cheltuieli nu ai cum sa ai, daca nu ai comision la retragere te ard la alte taxe aferente contului. Trebuie sa castige si ei ceva.

#11
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
O banca lenesa castiga doar din diferenta de dobanda la credit vs depozit/cont curent. In plus o banca ar trebui sa aiba un departament de investitii care sa aduca un randament mult mai mare.

In afara romaniei bancile nu au nici un fel de comisioane la depunere/incasare, ordin de plata, nici comision lunar,nici comision de inactivitate etc....
In plus nu-ti schimba conditiile o data la 6 luni...

Asa cum am mai zis sunt deja patit cu 3 banci. Mi-am facut cont la ei pentru ca aveau niste comisioane/dobanzi cat de cat acceptabile. Dupa catvea luni au inceput sa introduca comisioane, sa ceara bani pentru IB si in plus si au modificat drastic dobanzile. Asa ca daca vroiam sa-mi scot/transfer banii de la ei primeam mai putin decat pusesem cu 6 luni inainte.

Edited by cucur, 04 February 2011 - 16:04.


#12
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003

 cucur, on 4th February 2011, 10:17, said:

Suna frumos dar din experenta mea cu bancile vor adauga comisioane dupa cateva luni asa ca vei iesi in pierdere....

Eu am semnat pentru comisioanele respective. Nu am citit inca tot teancul de conditii generale ale bancii dar oricum nu am de gand sa tin banii prea mult in banca plus ca, nu cred ca isi permit sa piarda clienti importanti iar serviciul Prestige a aparut deabea in 2011, slabe sanse sa mareasca comisioanele curand.

#13
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010

 slai, on 4th February 2011, 15:54, said:

Banca transilvania are taxa de deschidere zero si comision lunar/anual zero. Dar totusi e un comision de 0.4 % la extragere. 4 euro la mie, cred ca e acceptabil.
Chiar zero cheltuieli nu ai cum sa ai, daca nu ai comision la retragere te ard la alte taxe aferente contului. Trebuie sa castige si ei ceva.

GLUMESTI ?
FAPTUL CA-MI TIN 10 MII EURO LA EI ( TRANSILVANIA)
- DEPOZIT LA TERMEN PE O DOBANDA DE MIZERIE IAR EI IAU PIELEA DE PE CEI CARE AU CREDITE E NIMIC ?

AM SA-I SCOT SI AM SA-I PUN LA ALPHA BANK UNDE AU COMISION 0 .
SI CA SA NU PLATESC CEI 0,4% =40 EURO = 130 RON  , AM SA VAD DACA POT SA FAC UN TRANSFER INTERBANCAR .
NU STIU CAT E COMISIONUL DE TRANSFER INTERBANCAR INTRE TRANSILVANIA SI ALPHA BANK

#14
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006

 archibaldo, on 18th February 2011, 00:36, said:

GLUMESTI ?
FAPTUL CA-MI TIN 10 MII EURO LA EI ( TRANSILVANIA)
- DEPOZIT LA TERMEN PE O DOBANDA DE MIZERIE IAR EI IAU PIELEA DE PE CEI CARE AU CREDITE E NIMIC ?

AM SA-I SCOT SI AM SA-I PUN LA ALPHA BANK UNDE AU COMISION 0 .
SI CA SA NU PLATESC CEI 0,4% =40 EURO = 130 RON  , AM SA VAD DACA POT SA FAC UN TRANSFER INTERBANCAR .
NU STIU CAT E COMISIONUL DE TRANSFER INTERBANCAR INTRE TRANSILVANIA SI ALPHA BANK



Acestea sunt comisioanele pentru plati în valuta (așa cum apar într-un pop-up în BT24):

0.10% din suma, minim 15 EUR, maxim 600 EUR (comision Swift inclus)
Comision de procesare si comunicare in regim de urgenta a efectuarii platilor in valuta:  
1 - 150.000 EUR  25 EUR / plata
> 150.000 EUR 75 EUR / plata

Comisionul de procesare si comunicare in regim de urgenta se percepe impreuna cu comisioanele aferente operatiunii.Operatiunea comisionata in regim de urgenta se efectueaza cu aceeasi zi data valuta sau data valuta -urmatoarea zi lucratoare(pentru platile efectuate in intervalul 09:00 - 18:00), iar mesajul swift final se transmite la sucursala in ziua efectuarii operatiunii.

NOTA: Pe langa comisioanele Bancii Transilvania, in cazul platilor in valuta catre alte banci, in cazul transferurilor cu optiunea SHA si OUR, se vor percepe comisioane de banci c1orespondente a caror cuantum este stabilit de acestea.

Edited by jschitt, 18 February 2011 - 16:00.


#15
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Exista vreo banca ce ofera posibilitatea de a retrage valuta de la ATM ? Am un card emis in UK de pe care vreau sa retrag lire sau euro.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
ING are bancomate Euro.

http://www.ing.ro/in.../sucursale.html
(bifeaza in stanga sa ti le arate)

#17
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
La ING nu poti folosi un card emis de alta banca.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Atunci ghinion, va trebui sa scoti lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate