Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Permacultura - sa lucram impreuna cu natura, nu impotriva ei

- - - - -
  • Please log in to reply
1891 replies to this topic

#1873
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postagriculturaecologica, on 09 august 2015 - 07:56, said:

Ce ma doare cel mai tare, este ca s-au pierdut soiuri rustice de legume sau fructe, bune,
adaptate ptr cultura de subzistenta, inlocuite fiind cu soiuri noi mai "productive" dar
facandu-ne dependenti de fabricantii de "tratamente preventive" si "fertilizari organice" !

Cultivi ceva? Vorbesti prin prisma experientei tale in camp sau e doar vocea dorintei tale interioare ? Dorinta pe care o avem multi, crede-ma, sunt destui fani ai soiurilor mai vechi, eu sunt unul dintre ei si crede-ma ca m-am uitat ani la rand cum imi mananca viermii prunele si bolile imi pun la pamant tomatele pentru ca doream sa ma lipsesc de acele tratamente preventive.
Io zic sa ne prezinti ceva legume si fructe din gradina ta si sa ne explici cum le cultivi evitand acea dependenta de fabricantii tratamentelor!
Sper ca nu esti unul din cei care n-a cultivat in viata lui nimic, dar stie sigur ca se poate cultiva bio fara batai de cap

#1874
agriculturaecologica

agriculturaecologica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2015
nu cultiv nimic ! ... m-au descurajat insuccesele anterioare !
nu am voie sa-mi dau cu parerea, daca nu sunt mare latifundiar ?
ti-ai desinfectat vreodata cizmele de cauciuc cu care intri in gradina ? ...
te-ai spalat temeinic pe maini vreodata inainte sa atingi o planta ? ...
faci compost din frunzele sau plantele taiate ? ...
faci dezinfectare cu abur a gradinii sau solarului ? ...
inainte vreme, oamenii se hraneau cu legume si fructe de sezon ! ...
acu manca ce apuca ! ... deh, suntem prea multi pe aceasta planeta ! ...
sunt convins ca intelegi diferenta dintre a te hrani si a manca !

Edited by agriculturaecologica, 09 August 2015 - 16:43.


#1875
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Probabil...cu totii regretam pierderea unor [soiuri] de legume...Personal,cultiv pt consum propriu,si din pacate am pierdut samanta de ardei capia,pe care il cultivam de 10-15 ani si samanta o alegeam de la cele mai frumoase exemplare;soiul respectiv,semana izbitor de mult cu urechea de elefant (Slonovo Uvo) ca si marime,insa erau tare [strambi].
Anul trecut,am apelat la banca de gene Suceava si am primit cateva soiuri de rosii ''inima de bou'',in speranta ca pot recapata acel soi de rosii taranesti pe care parintii mei le cultivau de f multi ani.Dezamagirea a fost destul de mare ...;tufele au facut 2-3 legaturi cu cate 1-2 rosii si acelea de ~100-150 gr bucata...Anul asta am incercat inima de bou aduse din Sardinia de copii,am ramas surprins de productivitate,marime(~250gr-media),insa nu sunt rezistente la boli,nici in solar nici in gradina...,in conditiile in care rila au avut o productie record~5kg/planta,atat in solar cat si in gradina si se prezinta f.bine la capitolul rezistenta la boli...

#1876
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007

View PostDIY, on 27 iulie 2016 - 20:25, said:

...

Anul acesta m-am intrebat ce papa albinele daca peste tot se ara; .... aaa de aia se tot muta  stupii (stiu ca e mai complexa treaba)...
Cand am cosit prima oara, am lasat palucri de "flori" (buruienile cu flori) , la insistentele fetelor. Au inceput sa apara multe insecte si multe albine.
In livada dupa ce am cosit, au inceput sa apara afide pe pomi. Si am mai observat ca dupa ce am cosit, pamantul s-a usucat foarte repede.
Apoi am cosit doar in jurul pomilor , am mulcit pomii si am lasat toate buruienile cu flori in pace. Un concert de albine, au venit si buburuzele...

De ce ai renuntat la mulci?
Pentru mine paiele, buruienile cosite  sunt mulci si le pun in jurul pomilor, dar lasata tulpina liber.

Edited by tricky_radu, 28 July 2016 - 11:14.


#1877
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
S-a stins curentul?

#1878
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017
permacultura este in multora dintre noi un vis frumos a celor care fumeaza iarba aia !
desi nu este nimic altceva decat sa lasi natura sa-si faca treaba !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rj7nrOjhMtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aurelde, 14 July 2017 - 17:04.


#1879
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Cand natura " isi face treaba" cel mult ca acum niste mii de ani doar ca atunci erau 10 bipezi care culegeau de pe suprafata pe care azi traiesc zeci de mii.
Curtea ta ajunge sa hranesti ...un soarece, asta daca aplici filosofia asta.


#1880
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017
cca 80% din suprafata agricola actuala este cultivata ptr animale. .. nevoia omului "modern" de proteina !
iar eu, hranindu-mi soarecele, as face la fel ca agricultura "moderna" Posted Image

Edited by aurelde, 21 July 2017 - 20:42.


#1881
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018

View Posttil, on 03 mai 2017 - 16:00, said:

S-a stins curentul?


Salutari...
Nu si sper ca nu...

Am dat jos pe tablet / offline , toate clasele predate de profesorul Hooker, de pe site-ul de  AICI.
Sunt la clasa numarul 7...

S-a uitat altcineva prin ele,ceva comentarii sau poate discutii constructive !?

Multam.

Edited by EmeraldHouseFarm, 04 March 2018 - 16:03.


#1882
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
site-ul a fost inchis..

#1883
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Ori se luase curentul

#1884
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
le am offline.
nu cred ca le voi putea pune sus undeva din cauza copyright.

insa,sunt foarte interesante… 38 de sesiuni si practica.
CE este frumos...mi-a deschis mintea cum sa design proprietatea in acele celebre 5 cercuri,cu centru fiind unde locuiesti si apoi,mergand spre exterior.
Am sa pun mai multe infomatii,probabil sesiune dupa sesiune cand voi urmari .

Edited by EmeraldCountryHouse, 16 September 2018 - 19:06.


#1885
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Liniste pe aici.

Daca mai este cineva interesat,cu permisiunea DVoastra recomand un abonament la aceste reviste:
https://reader.exact...nes/460/issues/

Multa bafta la citit si de ce nu,la aplicat in viata reala.

Edited by EmeraldCountryHouse, 11 December 2018 - 23:40.


#1886
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019
Atata timp cat omul RESPECTA LEGILE LUI DUMNEZEU poate sa faca orice.Cand te indrepti spre frumos si iubire,nu poti sa mai tii incarcerate animale pt placerea gustului sau bani,trebuie sa simti ca e impotriva firii.La fel si cu mancarea lor,mi se pare tradare maxima!cred ca cu dragoste se rezolva totul,trebuie sa iubesti,sa vezi in plante si animale niste prieteni e tot ce poti sa faci ca mod de recunostinta pt ce ti ofera,sa le dai dragoste,plantele sunt forme de viata de asemenea nu doar niste bunuri materiale in cazul in care ti aduc profit,si chinuirea lor impotriva firii iar nu mi se pare ok.Adica hai sa fim oameni intr adevar.stiinta si progresul.....e suficient sa observam natura si intelegem ce avem de facut.depinde cum o observam -cu dragoste,sau fara.chiar impotriva ei...si ajungem la situatiile cu ferme care put si vaci ce nu vad lumina soarelui

si inca o chestie,parintele permaculturii a trait liber,in afara sistemului in care traim noi pana la 28 ani.

#1887
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
A incercat cineva sa transforme gradina in asa mod ? https://richsoil.com/hugelkultur/
Ma gindesc la gradinile de pe linga casa , flori , nu la culturi agricole .

#1888
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006
las si eu un link: https://www.bbc.co.u...8257315?SThisFB

#1889
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Wow! Cata liniste. Am reusit sa recitesc subiectul, de aceasta data complet. Plus vreo cateva carti pe acest domeniu dar si agricultura naturala, majoritatea din cele de la TEI (mii de multumiri si multa recunostinta). Daca in ultimii ani am lasat-o mai moale, anul trecut am cumparat o casa cu ceva teren iar de curand inca un teren. Asa ca anul acesta voi avea teren de joaca. Plus livada deja existenta. Am hotarat sa renunt definitiv la chimicale de sinteza. Am dat drumul gainilor in livada iar rezultatul este interesant, suficient cat sa ma faca sa mai comand inca vreo cateva zeci de gaini dar si rate. Am inceput sa sap in lungul unui sant pe unde se scurg apele din ploi, asta cu gandul de a face o balta unde sa retin, macar o perioada, apa. Ma gandesc sa trimit si apa care iese din drenajul fosei. Oare este in regula? A mai incercat cineva? La tara, unde am cumparat casa si terenul, intentionez sa fac un mic baraj intr-o vaioaga pe unde se scurg apele din ploi, iar pe terenul care este in usoara panta sa incerc sa construiesc cateva din chestiile numite swale. Tot aici, in jurul vaioagei s-a format o mica padure, asa ca ar fi indicat sa incerc o etajare a vegetatiei. Orientarea terenului este ENE-VSV, desi aproape E-V, iar palcul este la partea de vest, deci etajarea va fi catre est. La celalalt capat al terenului (cam 100 de metri departare), adica spre est, se inalta putin terenul, la fel ca si spre sud, deci practic este un versant ascuns partial de vanturile de pe camp. Idei si propuneri? Casa este pe partea cealalta a strazii si vaii paraului, care curge uneori, si este pe versantul orientat catre est. Treimea superioara este padurice, apoi o zona unde am plantat cam 600 mp cu lavanda, apoi zona cea mai joasa este curtea cu casa, ceva pomi fructiferi, vite lasate in paragina si o zona, care pare sa tina bine apa, plina cu izma salbatica. Ma gandesc sa incerc sa plantez menta aici, iar intre pomi sa incerc sa plantez ceva capsuni, zmeura etc.

Edited by andidani, 14 March 2020 - 10:41.


#1890
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Cu rusine recunosc ca n-am reusit sa citesc tot topicul .  M-a pierdut inceputul ( primele 10 pagini ) cu generalitati  si discutii pro/contra.  
Ca tot romanul caut si eu o metoda de a nu mai munci mica gradina de legume si de a  fi in armonie cu natura . Gradina are cam 40 mp si pana acum am plantat rosii , ceapa  si capsuni  . Plus ceva verdeturi intercalate .  A folosit cineva  permacultura pentru a evita   muncile conventionale ?  
Nu ma plang ca dau in branci  cu munca la suprafata respectiva dar  daca exista o solutie la cele de mai sus de ce nu ?
Va rog nu ma trimiteti la carti de teorie sau clipuri de multe ore pe YT . Nivelul meu de cunostinte e la genunchiul broastei si m-ar ajuta mai mult sfaturi directe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate