Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Luna de miere la inceputul lui octombrie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
brunhilda7

brunhilda7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.04.2009
Buna, tuturor! Trebuie sa aleg o destinatie pentru luna de miere si am cateva variante, insa as vrea si feedback-ul vostru.
Destinatia respectiva ar trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1. E vorba de 7-11 zile.
2. Sa fie inedita, nu banala.
3. Transportul cu avionul (chiar daca e low cost) preferabil sa se incadreze undeva la 600 - 650 euro/2 persoane.
4. Sa avem ce vizita, nu suntem genul care vrea sa stea toata ziua cu burta la soare, desi o zi, maxim doua putem dedica acestei "activitati".

Ne gandim la un  buget de maxim 2.000 euro pentru tot, deci as aprecia daca cei care au experienta ar putea sa-mi dea si variante de zbor catre destinatia respectiva si eventual un itinerariu daca e vorba de mai multe orase care ar merita vizitate.
Va multumesc!

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Eu as alege intre Italia, Franta si Spania ... pe langa destinatiile clasice gasesti o gramada de destinatii inedite in aceste tari ... si nu degeaba sunt printre cele mai vizitate tari din lume. Daca prin inedite te referi la non-europene, atunci ii las pe altii sa-ti faca recomandari :) In Italia de exemplu as merge pe un traseu care sa includa Coasta Amalfi/Capri, poate Sicilia ... asta daca nu vrei clasicele Roma, Venetia, Florenta. Daca as avea chef de plimbari mai lungi, as face un traseu de la Cinque Terre (unde poti ajunge cu avion via Pisa) pana la Barcelona, de-a lungul Rivierei italiene, franceze si spaniole (adica Cinque Terre, Portofino, Genova, Monaco, Eze, Nisa, Cannes, Marseille, Costa Brava, Barcelona - evident nu toate, ci unele dintre ele) ... desi poate e cam lung un astfel de traseu pentru luna de miere :) Eu ceva de genul asta as alege daca ar fi sa am o noua luna de miere (la vremea cand am fost eu in luna de miere, Eforie Nord era o destinatie care suna relativ ok, nici nu visam inca sa ies din tara).

#3
brunhilda7

brunhilda7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.04.2009
@ utopium: Iti multumesc pentru sugestii!

Astept si alte idei, inclusiv din afara Europei. :)

#4
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Tenerife, Egipt(pt octombrie e ok),Maroc

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbrunhilda7, on 14th November 2010, 18:58, said:

@ utopium: Iti multumesc pentru sugestii!

Astept si alte idei, inclusiv din afara Europei. :)
Maroc, Siria, Iordania

#6
brunhilda7

brunhilda7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.04.2009

View PostImperator, on 15th November 2010, 13:14, said:

Maroc, Siria, Iordania

Santorini ar merge ca varianta pt inceputul lui octombrie?

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbrunhilda7, on 17th November 2010, 15:48, said:

Santorini ar merge ca varianta pt inceputul lui octombrie?
Banuiesc ca este inca destul de cald...

#8
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Pt Santorini vremea :

http://www.greeka.co...ini-weather.htm

Si eu zic ca merge la inceput de octombrie

#9
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Recomand Sicilia- mie unul mi-a placut la nebunie si va asigur ca nu o sa apucati sa stati doar cu burta la soare: sunt o gramada de vazut/vizitat. De asemenea, va asigur ca o sa va intoarceti si cu ceva kilograme in plus :)) Daca sunteti gurmanzi-garantez ca o sa va placa!In rest: oameni deosebiti, calzi si primitori!Ai zbor direct low cost spre Catania (WizzAir si Blue Air).

Desi nu am fost, Malta pare a fi o alta destinatie promitatoare.

Edited by Basti, 17 November 2010 - 20:21.


#10
brunhilda7

brunhilda7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.04.2009
Eu aveam in minte urmatoarele destinatii: Maroc, Santorini, Malta, Sicilia sau Gran Canaria.
Noi vrem in Maroc sau Santorini, sincera sa fiu.
Cel mai probabil o sa alegem Santorini pentru saptamana de miere si sa lasam Marocul pentru anul urmator, caci 10 zile mi se par insuficiente ca sa vedem tot ce ne dorim in tara africana.
In legatura cu Santorini am o intrebare: care e cea mai convenabila modalitate de a ajunge pe insula?
Stiu ca exista posibilitatea cu avionul (destul de scump) ori cu ferryboat-ul din Atena, insa la ferry nu am gasit nici o varianta ok. Ma poate ajuta cineva?
Mersi!

p.s.: Ne gandeam la varianta avion pana in Atena si apoi fie avion, fie ferry.

#11
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postbrunhilda7, on 18th November 2010, 10:59, said:

Eu aveam in minte urmatoarele destinatii: Maroc, Santorini, Malta, Sicilia sau Gran Canaria.
Noi vrem in Maroc sau Santorini, sincera sa fiu.
Cel mai probabil o sa alegem Santorini pentru saptamana de miere si sa lasam Marocul pentru anul urmator, caci 10 zile mi se par insuficiente ca sa vedem tot ce ne dorim in tara africana.
In legatura cu Santorini am o intrebare: care e cea mai convenabila modalitate de a ajunge pe insula?
Stiu ca exista posibilitatea cu avionul (destul de scump) ori cu ferryboat-ul din Atena, insa la ferry nu am gasit nici o varianta ok. Ma poate ajuta cineva?
Mersi!

p.s.: Ne gandeam la varianta avion pana in Atena si apoi fie avion, fie ferry.


Easy jet pina la Milano si apoi tot Easy jet de la Milano in Santorini . Vezi sa se pupe orele . Pt sezonul de iarna mai mult ca sigur ca Milano-Santorini nu exista

Uita de Ferry pt ca face o gramada de ore si nici nu cred sa fie prea ieftin

#12
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postbrunhilda7, on 18th November 2010, 10:59, said:

Eu aveam in minte urmatoarele destinatii: Maroc, Santorini, Malta, Sicilia sau Gran Canaria.
Noi vrem in Maroc sau Santorini, sincera sa fiu.
Cel mai probabil o sa alegem Santorini pentru saptamana de miere si sa lasam Marocul pentru anul urmator, caci 10 zile mi se par insuficiente ca sa vedem tot ce ne dorim in tara africana.
In legatura cu Santorini am o intrebare: care e cea mai convenabila modalitate de a ajunge pe insula?
Stiu ca exista posibilitatea cu avionul (destul de scump) ori cu ferryboat-ul din Atena, insa la ferry nu am gasit nici o varianta ok. Ma poate ajuta cineva?
Mersi!

p.s.: Ne gandeam la varianta avion pana in Atena si apoi fie avion, fie ferry.

Cea mai buna posibilitate e charterul inchiriat de agentiile de turism romanesti.
Iti iei un sejur cu MD de 7 zile in Thira sau Imerovigli pe marginea calderei, pe insula iti iei o masina si te duci la plaja in Kamari, la Red Beach, in Oia samd

#13
brunhilda7

brunhilda7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.04.2009

View Postmenumorut81, on 18th November 2010, 11:57, said:

Easy jet pina la Milano si apoi tot Easy jet de la Milano in Santorini . Vezi sa se pupe orele . Pt sezonul de iarna mai mult ca sigur ca Milano-Santorini nu exista

Uita de Ferry pt ca face o gramada de ore si nici nu cred sa fie prea ieftin

Luasem varianta asta in considerare, insa orele nu sunt foarte convenabile. O sa mai cercetez. Mersi!

View Postrazvanait99, on 18th November 2010, 12:01, said:

Cea mai buna posibilitate e charterul inchiriat de agentiile de turism romanesti.
Iti iei un sejur cu MD de 7 zile in Thira sau Imerovigli pe marginea calderei, pe insula iti iei o masina si te duci la plaja in Kamari, la Red Beach, in Oia samd

Eu vreau sa plec in jur de 28 septembrie. Nu mai ofera nimeni pachete pentru perioada aia caci "nu mai e sezon" si, in plus, mi se par exagerat de mari preturile de la agentiile de turism.
Decat asa, prefer sa iau avionul, desi acum e 375 euro dus-intors/persoana. In plus, cazare rezonabila am gasit la aproximativ 350 de euro/7 nopti in Fira.

Oricum, mersi pentru varianta! ;)

#14
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Gran Canaria!!! Mai exact Maspalomas, e superb totul acolo!!!

Edited by torres_23, 14 December 2010 - 12:45.


#15
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 12.11.2003

View Postbrunhilda7, on 14th November 2010, 16:53, said:

Buna, tuturor! Trebuie sa aleg o destinatie pentru luna de miere si am cateva variante, insa as vrea si feedback-ul vostru.
Destinatia respectiva ar trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1. E vorba de 7-11 zile.
2. Sa fie inedita, nu banala.
3. Transportul cu avionul (chiar daca e low cost) preferabil sa se incadreze undeva la 600 - 650 euro/2 persoane.
4. Sa avem ce vizita, nu suntem genul care vrea sa stea toata ziua cu burta la soare, desi o zi, maxim doua putem dedica acestei "activitati".

Ne gandim la un  buget de maxim 2.000 euro pentru tot, deci as aprecia daca cei care au experienta ar putea sa-mi dea si variante de zbor catre destinatia respectiva si eventual un itinerariu daca e vorba de mai multe orase care ar merita vizitate.
Va multumesc!

Noi am fost in Tenerife in 2008; nunta pe 4 octombrie iar pe 6 octombrie eram in Playa de las Americas. Nu am ales sejur prin agentie, ci am rezevat online. Am stat la Sol Tenerife cu DP, conditii bune (parca 68 euro camera cu DP). Am mers cu Tarom pana in Madrid si apoi cu Air Europa. Daca rezervi din timp, este posibil sa obtii preturi mai bune la biletele de avion (astea au fost cel mai scumpe). Nu te vei plictisi pentru ca ai ce face: parcuri acvatice, gradini zoologice, vulcanul Teide, croaziera.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate