Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Transportul animalelor cu avionul

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 cojocaru-diana, on 19th March 2011, 11:08, said:

In viitorul apropiat intentionez sa plec definitiv in Germania si nu plec fara cele 2 pisici. Am tot citit pe internet si pana acum am retinut ca totul depinde de tara in care pleci si de cerintele companiei aeriene (nu toate accepta animale sau cerintele sunt diferite de la companie la companie), animalul trebuie sa aibe pasaport si chip, vaccinarile la zi si sa fie deparazitat.
Dintre cei care au trecut concret prin aceasta experienta este cineva care poate povesti cu ce probleme s-a confruntat? Eventual cu companiile care fac curse spre Germania...
As vrea sa plec cu amandoua odata si cred ca initial voi pleca numai eu (nu si sotul) si as vrea sa le iau de la bun inceput cu mine.
Din cate am retinut trebuie sa stea in custi separate a caror dimensiune depinde de la companie la companie (pt cazul in care iei animalul cu tine in avion dar cum nu ma vor lasa cu o custi nu cred ca se mai pune problema de dimensiune maxima admisa; in plus doar nu le-oi lua tarc....).
Oare orice veterinar iti poate face pasaportul astfel incat sanu fie probleme. Eu am vb cu veterinara noastra doar vag pana acum....
In mod normal, orice veterinar iti poate face pasaportul cum trebuie. Pasaportul trebuie vizat la Directia Sanitar Veterinara din orasul in care esti (cred c-ar putea fi considerat o forma de control al veterinarului/pasaportului, dar nu te baza numai pe asta.)
Tot la veterinar intrebi daca legislatia germana difera de majoritatea legislatiilor europene, desi stiu ca-n UE singurii c-o legislatie mai tembela-s cei din UK. Pentru restu-i suficient sa aiba implantat un microchip, sa fie vaccinate (recent, cu minim o luna si maxim 6 luni inainte de plecare, daca nu ma-nsel) cu Tricat si antirabic si deparazitate, intern si extern. Vaccinurile, deparazitarile si seria microchipului ti le trece veterinaru-n pasaport.

Wizz nu accepta animale la bord, Blue accepta doar 2 animale in avion (daca au pana-n 6 kg, cu tot cu transportor, le poti lua cu tine-n avion; daca au peste 6 kg, merg la cala.) Poti verifica tu pe site-urile companiilor care mai au zboruri catre DE (germanwings si care or mai fi) daca mai sunt care accepta animale.

Nu stiu cum is pisicile tale, dar s-ar putea sa-ti fie greu cu ele (cu atat mai mult cu cat esti singura cu amandoua.) Ale mele sunt salbatice, stresate si scandalagioaice, asa c-am preferat sa facem mai multe drumuri cu masina sa le luam pe toate. :D

#20
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 s3ction31, on 19th March 2011, 12:57, said:

In mod normal, orice veterinar iti poate face pasaportul cum trebuie. Pasaportul trebuie vizat la Directia Sanitar Veterinara din orasul in care esti (cred c-ar putea fi considerat o forma de control al veterinarului/pasaportului, dar nu te baza numai pe asta.)
Tot la veterinar intrebi daca legislatia germana difera de majoritatea legislatiilor europene, desi stiu ca-n UE singurii c-o legislatie mai tembela-s cei din UK. Pentru restu-i suficient sa aiba implantat un microchip, sa fie vaccinate (recent, cu minim o luna si maxim 6 luni inainte de plecare, daca nu ma-nsel) cu Tricat si antirabic si deparazitate, intern si extern. Vaccinurile, deparazitarile si seria microchipului ti le trece veterinaru-n pasaport.

Wizz nu accepta animale la bord, Blue accepta doar 2 animale in avion (daca au pana-n 6 kg, cu tot cu transportor, le poti lua cu tine-n avion; daca au peste 6 kg, merg la cala.) Poti verifica tu pe site-urile companiilor care mai au zboruri catre DE (germanwings si care or mai fi) daca mai sunt care accepta animale.

Nu stiu cum is pisicile tale, dar s-ar putea sa-ti fie greu cu ele (cu atat mai mult cu cat esti singura cu amandoua.) Ale mele sunt salbatice, stresate si scandalagioaice, asa c-am preferat sa facem mai multe drumuri cu masina sa le luam pe toate. :D

Stam prost la capitolul greutate. Una din ele are 5 kg numai ea, cu cusca ar depasi 6 kg. Si in plus ori sunt amandoua in cala (am auzit tot felul de povesti cu animalele la cala), ori amandoua cu mine. Oricum cred ca atunci cand se va pune problema sa plec, merg mai intai sa ma instalez si cat de curand ma intorc si poate plecam toti 4...

#21
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 cojocaru-diana, on 19th March 2011, 18:24, said:

Stam prost la capitolul greutate. Una din ele are 5 kg numai ea, cu cusca ar depasi 6 kg. Si in plus ori sunt amandoua in cala (am auzit tot felul de povesti cu animalele la cala), ori amandoua cu mine. Oricum cred ca atunci cand se va pune problema sa plec, merg mai intai sa ma instalez si cat de curand ma intorc si poate plecam toti 4...
Eu n-am auzit povestile cu animale-n cala, dar pe ale mele tot nu le-as lasa acolo. Nu stiu cat de bine este izolata (si fonic, si termic) cala. In plus, vreau sa vad cum se simt, sa le calmez etc.
De exemplu, una dintre ele s-a suparat si speriat atat de tare ca, dupa juma' de ora-n transportor, langa mine, a facut pe ea (nu era obisnuita decat cu vizite scurte la veterinar, si nici alea nu-i faceau mare placere.) Am reusit s-o imbunez tinand-o in brate/pe picioare o mare parte din drum (destul de dificil, dar situatiile disperate...)

Avantajul este, intr-adevar, timpul mult mai scurt. Daca ai pisici cooperante sigur merita. Ar fi bine sa le si "antrenezi" inainte (plimbari, alea-alea), sa nu va panicati apoi toate trei.

Cred ca e de-ajuns ce-am scris mai sus pentru pasaport, ca noi am trecut si prin Germania. Veterinaru' meu e ieftin si de treaba: ne-a facut preturi de "en-gros", a costat circa 150 ron fiecare pasaport cu chip, vaccinuri si deparazitari, si ca bonus ni le-a vizat dansul la Directia Sanitar-Veterinara. :)

Sper ca ti-am putut fi de folos si ca veti avea o calatorie placuta.

#22
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 s3ction31, on 20th March 2011, 01:49, said:

Eu n-am auzit povestile cu animale-n cala, dar pe ale mele tot nu le-as lasa acolo. Nu stiu cat de bine este izolata (si fonic, si termic) cala. In plus, vreau sa vad cum se simt, sa le calmez etc.
De exemplu, una dintre ele s-a suparat si speriat atat de tare ca, dupa juma' de ora-n transportor, langa mine, a facut pe ea (nu era obisnuita decat cu vizite scurte la veterinar, si nici alea nu-i faceau mare placere.) Am reusit s-o imbunez tinand-o in brate/pe picioare o mare parte din drum (destul de dificil, dar situatiile disperate...)

Avantajul este, intr-adevar, timpul mult mai scurt. Daca ai pisici cooperante sigur merita. Ar fi bine sa le si "antrenezi" inainte (plimbari, alea-alea), sa nu va panicati apoi toate trei.

Cred ca e de-ajuns ce-am scris mai sus pentru pasaport, ca noi am trecut si prin Germania. Veterinaru' meu e ieftin si de treaba: ne-a facut preturi de "en-gros", a costat circa 150 ron fiecare pasaport cu chip, vaccinuri si deparazitari, si ca bonus ni le-a vizat dansul la Directia Sanitar-Veterinara. :)

Sper ca ti-am putut fi de folos si ca veti avea o calatorie placuta.


Multumesc de raspuns...."Fetele mele" nu sunt obisnuite cu plimbari. Cel mult vizita la veterinar, timp in care, pe drum (cc 30 min cu masina) sunt stresate, nu miauna f tare dar sunt toate numai "par in aer" si le trasnpira labutele. Intr-un final tac si se uita prin jur...Sunt cam salbaticute, obisnuite numai cu prezenta noastra. Cand vine cineva in vizita la noi intra sub pat pt ca mai apoi sa-si faca curaj si daca nu le bagi in seamna incep sa abordeze si musafirul dar timid. Nu cred ca va fi chiar groaznic drumul dar voi vedea...
Cred ca tot atat ma vor duce si pe mine cheltuielile cu pasaportul. Si vet-ul meu e super de treaba, inimoasa...

Acum am o nelamurire: ce cusca de transport sa iau?
Initial am vrut sa o iau pe aceasta
http://www.animall.r...t-voyageur.html

Dar nefiind IATA poate o sa am probleme. Din cate am citit nu e ogligatorie o anumita firma ci sa intruneasca criteriile IATA. Oare cele care se vand la aeroport de care sunt? Stie cineva? Mie cea de la Hagen mi se pare OK (nu stiu ce sa zic de modul de prindere a partii de jos cu cea de sus...din cate observ sunt mult diferite. Cea de la Hagen pare sa fie prinsa intr-un fel de suruburi din plastic.....)
Pana la urma sa o iau pe aceasta (logic ca voi lua 2 buc)?
http://www.animall.r...vion-caine.html

Edited by cojocaru-diana, 24 March 2011 - 13:57.


#23
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='cojocaru-diana' date='24th March 2011, 14:51' post='9650921']

Fi copiila desteapta ca tara geme de prosti.Imposibil sa nu ai unprieten cu masina.Ii platesti benzina si toate cele si te duce pana in DEUTSCHLAND ONE PROBLEME.ONE SORGEN. :naughty:

#24
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Fi copiila desteapta ca tara geme de prosti.Imposibil sa nu ai unprieten cu masina.Ii platesti benzina si toate cele si te duce pana in DEUTSCHLAND ONE PROBLEME.ONE SORGEN. :naughty:
[/quote]


Multumesc de raspuns, logic ca ma gandeam la masina dar eu intreb pt cazul in care singura solutie este avionul...

#25
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
cel mai ieftin ar fi sa platesti cuiva un bilet de avion dus-intors ca sa le duci pe amandoua in avion fara sa le bagi la cala.
Pe cea de 5kg o pui la slabit astfel incat sa nu depaseasca 6kg cu cusca cu tot...

L.E. de fapt in cabina nu-ti trebuie neaparat cusca, poti sa folosesti si asa ceva care are doar 2 kg (fata de 3-4 kg cat are o cusca): http://www.amazon.co.../ref=pd_sim_k_4

Edited by cucur, 28 March 2011 - 14:03.


#26
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 cucur, on 28th March 2011, 14:58, said:

cel mai ieftin ar fi sa platesti cuiva un bilet de avion dus-intors ca sa le duci pe amandoua in avion fara sa le bagi la cala.
Pe cea de 5kg o pui la slabit astfel incat sa nu depaseasca 6kg cu cusca cu tot...

L.E. de fapt in cabina nu-ti trebuie neaparat cusca, poti sa folosesti si asa ceva care are doar 2 kg (fata de 3-4 kg cat are o cusca): http://www.amazon.co.../ref=pd_sim_k_4



Costa o gramada de bani..dar asta e...
Am vazut parca si pe la noi asa ceva....
Nu stiu ce voi face....
Cui puii mei sa o pun la slabit? Am 2 matze..una mi se pare prea slaba (3.8 kg dar cd pun mana pe ea parca i se lipeste burta de spate, e parca scobita pe laterale, celalat e ca vita venita de la pascut), asta cam grasa...Cum as putea sa o pun la slabit daca se incadreaza in limitele normale pt consumul de hrana (inscrise pe ambalaj), este activa (dar castrata) si mai am inca o matza...serios...Chiar intreb serios cum as putea..

#27
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
ii dai mai putin de macare sau ii dai mancare de dieta..

#28
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 cucur, on 28th March 2011, 15:57, said:

ii dai mai putin de macare sau ii dai mancare de dieta..

Daca ii dau mai putin sa manace inseamna sa le dau la amandoua mai putin si cum grasu e hraparet, el o sa manace tot cat manca inainte iar cealalta o sa  ramana cu mai putin. Separat cu am cum sa le dau. Sunt plecata mai toata ziua de acasa si cum pisicile manaca de vreo 20 ori pe zi cate 5 boabe, ar insemna sa manace numai dimineata cat le las castronul in fata si seara cand vin, eventual sa li-l las peste noapte cand se intampla ce am zis la inceput (hraparetu...). Ceva mancare super premium si cu calorii putine...recomandari...? Acum mananca RC Young Female ca 100 g (cred) la 2 zile, 2 matza (Metabolisable energy (M)*:3,550 kcal/kg * Measured by Royal Canin Research Centre, Metabolisable energy ?**:3,317.5 kcal/kg, ** Calculated according to NRC 85) si 2 plicuri (Metabolisable energy ?*: 396 kcal). E mult?


Care o fi necesarul energetic pt o matza indoor in functie de varsta si greutate? Am cautat pe net dar nu am gasit...

Edited by cojocaru-diana, 28 March 2011 - 18:57.


#29
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010
Salut,
E cineva care a calatorit recent impreuna cu animalul de companie in cabina,cu compania Blue Air?
Dimensiunile custii de transport acceptate de ei nu prea se gasesc.
Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate