Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

NASA 15 nov.Conferinta televizata.

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostIxtl, on 16th November 2010, 11:59, said:

Sa moa' Cici.

Pentru cine ii urmareste in mod constant si are un interes in domeniile in care activeaza NASA, le cunoaste foarte bine stilul comunicatelor si continutul informatiilor pe care le prezinta.
DPDV stiintific este vorba de un obiect exceptional, treaba cu 'cosmic neighborhood' m-a facut si pe mine sa rad.

Asta asa e, sunt convins ca-i plina tara de gigei naivi cu o spoiala cojita de educatie stiintifica facuta pe Discovery si pe alde AXN SciFi, incapabili sa puna mana pe o carte sau pe un site de educatie si sa intre mai adanc in domeniul care cica-i intereseaza. Ca sa nu mai zic de lipsa acuta a unei gandiri critice vis a vis de orice, inclusiv de propria judecata. Ce mai, oile perfecte ale lui Huxley, preocupate La maxim!™ de derizoriu.
La ce te poti astepta de la o audienta autizata si imbecilizata de ani de zile de stiri construite - in special de media autohtona - fara noima, fara cap, coada si consecinte, stiri cu iz pompieristic, isteroid si panicarde.
nu da vina pe audienta pentru nimic. daca vrea audienta educata, nasa ar trebui sa comunice la NIVELUL AUDIENTEI, ok? si asta nu in sensul de cancan la care comunica. daca vrea sa faca un comunicat la nivel superintelectual, atunci sa-l trimita prin email numai "somitatilor" in materie. de ce si-ar fi imaginat un om obisnuit ca un kkt de gaura neagra de la dracu este un "obiect exceptional din vecinatatea cosmica"? huh?

#56
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Exceptional pentru oamenii de stiinta care se ocupa de asa ceva.
Comunicatul nu a fost diferit de altele, vezi arhiva de comunicate. Mass-media e cea care a preluat comunicatul,  l-a amplificat, a speculat si a provocat aceasta isterie.

Edited by vj_Heaven, 16 November 2010 - 17:36.


#57
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Cand eu am sustinut intr-o multime de posturi ca "oamenii de stiinta" ard gazul degeaba(a se citi fonduri uriase) au sarit tot felul de "savanti" sa ma combata ca neg rolul stiintei..Si ca o sa murim ingoranti :coolspeak: Este ca sa zic asa (desi suna ca dracul) "cea mai dovada" ca ni se servesc drept stiinta o gramada sau mai multe de bull-shit-uri.Din partea mea n-au decat sa descopere casa din astral a tuturor sfintilor disparuti de-a lungul istoriei.Oricum,primul bolovan care ne va vizita o va face fara ca NASA si alti mancatori de bani pe paine sa poata misca vreun deget.pt ca ei sunt ocupati sa se uite dupa gauri negre sau de alte culori aflate la  2 pasi colea..  :OK:

#58
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
De la atata tam-tam am crezut ca-i la 50ani lumina.  :lol:

#59
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu am ris, mai degraba de usurare, cind am auzit de 50 milioane de ani lumina. Dar daca ne raportam la univers (care are un diametru de zeci de miliarde de ani lumina, daca nu peste 100 - sint mai multe variante), 50 milioane e un fleac, e ici-colea, e mai putin de 1/1000 din diametrul universului.

#60
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si pamintul e foarte mare, insa daca descoperi un rahat la 100 de km, nu zici ca e prin vecinatate. oricit de proaspat ar fi, tot nu te ajunge mirosul. asa ca de ce sa urli ca ai descoperit un rahat in vecinatate?

#61
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postvj_Heaven, on 16th November 2010, 17:33, said:

....
Mass-media e cea care a preluat comunicatul,  l-a amplificat, a speculat si a provocat aceasta isterie.

Însăși formularea NASA œobiect excepțional în vecinătatea noastră cosmicăœ făcută cu, parcă, o zi înainte, este provocatoare de o posibilă isterie.
Ce pana mea trebuiau să anunțe cu o zi înainte?
Sau dacă așa fac, puteau să spună în clar despre ce dracu e vorba....
Nu crezi?

#62
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Posteddingro, on 17th November 2010, 11:15, said:

Însăși formularea NASA œobiect excepțional în vecinătatea noastră cosmicăœ făcută cu, parcă, o zi înainte, este provocatoare de o posibilă isterie.
Ce pana mea trebuiau să anunțe cu o zi înainte?
Cu 5 (cinci) zile inainte.

Quote

Oricum,primul bolovan care ne va vizita o va face fara ca NASA si alti mancatori de bani pe paine sa poata misca vreun deget.pt ca ei sunt ocupati sa se uite dupa gauri negre sau de alte culori aflate la 2 pasi colea..
Wrong.
Pentru un bolovan major (>1km), slabe sanse de a trece nedetectat. Exista si exceptii, ultramediatizate, dar care statistic se incadreaza intr-un procent infim. De cate ori ati intalnit in presa stiri care sa spuna 'NASA/ESA/JAXA a detectat un asteroid de 2km la 5 milioane km de Pamant'?

Quote

Cand eu am sustinut intr-o multime de posturi ca "oamenii de stiinta" ard gazul degeaba(a se citi fonduri uriase)
Probabil ca ti s-a mai pus intrebarea asta, dar spre exemplu calculatorul de la care scrii cuvintele astea, dimpreuna cu toata infrastructura care sa faca posibila publicarea cuvintelor de la ce crezi ca a plecat, si cine crezi ca a pus bazele functionarii lor si plecand de la ce cunostinte? Un punct de plecare - Isaac Newton.

Quote

de ce si-ar fi imaginat un om obisnuit ca un kkt de gaura neagra de la dracu este un "obiect exceptional din vecinatatea cosmica"? huh?
Cate dintre conferintele de presa ala NASA (de ESA sau JAXA nu mai vorbesc) ai urmarit live anul asta? Si de ce nu?
NASA nu vrea nici un fel de audienta. Pentru ei, exista proiecte ale caror bugete sunt aprobate de parlament, dupa revizuirile unor comisii de specialitate, formate in mare din oameni educati. Si educati bine, nu doar pe latura stiintifica, ci si in alte domenii. Motivul pentru care respectivii acorda catre NASA bugete il cautati si-l gasiti in alta parte.
Daca NASA are vreo responsabilitate fata de cineva, are in mod generic pt. cetatenii americani din ai caror bani isi duce existenta. Si in mod specific, in fata comisiilor de specialitate ale leguitorilor.

Nu le iau apararea celor de la NASA, pentru mine si-au dat cu tesla-n coaste incepand cu explozia Challenger din '86 si au repetat-o in 2003 cu Columbia, asa ca o parere prea buna despre modul in care lucreaza nu am. Si in cazul de fata balba cu 'vecinatatea cosmica' e de neiertat. Au nascut un bulgare de zapada pe care media in mare parte cretinoida (cel putin de pe la noi) l-a dus la dimensiuni colosale, iar bruma de creiere care a luat in serios media de pe la noi l-au exacerbat pana spre isterie.

#63
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Pe Protv International am vazut stirea cu gaura neagra.. din vecinatatea noastra, care a inghitit deja o cantitate de materie cat masa pamantului.. si NASA nu ne dezvaluie gradul de pericol in care suntem..
In timpul anuntului, pe ecran era un pamant supt intr-o .. presupun gaura neagra.. pe repeat.
Dupa ce mai dau ei niste detalii acolo, incep glumele cu prezentatorul meteo, care zice ca gaura neagra o sa se sperie de romania si o sa fuga :)
Pana la stirea asta, credeam ca doar OTV e senzational.

#64
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View PostIxtl, on 17th November 2010, 14:25, said:

Pentru un bolovan major (>1km), slabe sanse de a trece nedetectat. Exista si exceptii, ultramediatizate, dar care statistic se incadreaza intr-un procent infim. De cate ori ati intalnit in presa stiri care sa spuna 'NASA/ESA/JAXA a detectat un asteroid de 2km la 5 milioane km de Pamant'?

Probabil ca ti s-a mai pus intrebarea asta, dar spre exemplu calculatorul de la care scrii cuvintele astea, dimpreuna cu toata infrastructura care sa faca posibila publicarea cuvintelor de la ce crezi ca a plecat, si cine crezi ca a pus bazele functionarii lor si plecand de la ce cunostinte? Un punct de plecare - Isaac Newton.

traducerea pentru:"Oricum,primul bolovan care ne va vizita o va face fara ca NASA si alti mancatori de bani pe paine sa poata misca vreun deget.pt ca ei sunt ocupati sa se uite dupa gauri negre sau de alte culori aflate la 2 pasi colea..".Primul bolovan aflat pe traiectorie de coliziune va lovi Pamantul cu toata detectia celor de la NASA.Intre a-l detecta si a-l muta de pe traiectorie este o cale lunga.Ca de la aparitia vietii la extintie.Nu mai visati cu ochii deschisi.

BTW,acea gaura neagra creeata acum vreo 50 de milioane de ani o mai exista?Sau a inghitit atata materie pana a crapat? :coolspeak:

#65
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In US nici o televiziune nu a bagat in semna conferinta aia de presa a NASA (este drept insa ca cine vrea are pe cablu canalul NASA TV).
Numai romanii se ataca atat ca au fost dezamagiti de asteptare. Si mai ziceti ca mass-media locala nu are nimic de-a face...

#66
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
În seara aia am intrat pe linkul pus pe articolul din hotnews unde, chipurile, ar fi trebuit să vedem CONFERINȚA de PRESĂ...Am văzut timp de 15 minute o sală cu monitoare și în fundal o discuție în rusește!! Le-am tras o înjurătură, am închis calculatorul și am luat o carte din colecția Jules Verne.  :rolleyes: Mult mai interesantă decât limbajul de lemn științific de la NASA. :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate