Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Achizitie desktop necesită completări

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
aha, cred ca vrea de la ei, ca el e din Iasi, si parca emag au si acolo magazin...

#20
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010
mai aveam eu prieteni dastia care au luat de la emag direct facut si au dat vreo 3-4 milioane in plus degeaba..ca vezi doamne de siguranta ca nu risca..blah blah blah..cel mia bine e sa iti faci calculatorul pe piese sa ti-l configurezi dupa voia ta si nevoile tale.

#21
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
O data la 50 cumparaturi mai apareti cate unul care ziceti ca e mai rentabil sa iei unul direct asamblat! Cum sa fie ma asa? Mai ales alea de la emag :|
In primul rand nu spune ce sursa are(brand) si sunt sigur ca e o raidmax de 520W. Apoi, carcasa aia Raidmax nu e prea buna; carcasele raidmax sunt ieftine si in bani putini ofera si multa racire si aspect 'futurist' - asta e cam mult pt acei bani si se face rabat la calitate, finisare.
Daca vrei sa ramai la 32 biti ia 3GB ram, am stat mult timp pe 2GB ram pe 32 biti si se poate, dar uneori simti nevoia de mai mult; si pe viitor nevoia o sa se simta si mai mult

#22
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010
daca ai mai pune bani ai putea sa iti iei -->  http://www.pcgarage....ishlist/295436/

#23
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
@smo_dust:fara suparare, dar placa de baza e destul de scumpa, se poate limita la ceva cu 100 lei mai ieftin ca sigur nu face OC, si are aceleasi beneficii la performanta; placa video e scumpa pt ce ofera, are gtx 460 1GB mai ieftin, si e peste! memorie poate lua mai ieftina + ca vrea sa ramana la 32 biti; + ca procesorul si sursa nu sunt disponibile, si ai depasit considerabil bugetul; in plus, nu are ce face oricum cu gtx460 pe un monitor de max 500lei, adica un 20" maxim.

Uite, cu 3GB ram, o placa video f buna care va face fata si in viitor la jocuri mai consumatoare cu PhysX activat, quad-core decent, carcasa e ok pt cat costa, vine cu 2 ventilatoare din start, sursa care duce fara probleme sistemul, placa de baza buna.
http://www.pcgarage....ishlist/295440/

la pcgarage asamblarea te costa 31 lei; atata timp cat componentele sunt compatibile intre ele nu pierzi nimic daca il iei pe piese, ba ai de castigat; daca se strica vreo piesa, desfaci pc-ul, vezi ce e in el, poate rezolvi chiar tu problema. Vrei sa pui un ventilator in plus, sa scoti ceva, sa cureti, nu te opreste nimeni. Daca il iei direct asamblat, un sistem pre-facut, e sigilat si trebuie sa mergi pt orice la firma de unde l-ai luat ca altfel pierzi garantia.
Si mai sunt destule avantaje.

Edited by priderzaur, 13 November 2010 - 12:48.


#24
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Să mă lămuresc cu toți.

Bugetul nu știu dacă poate fi extins. Să zicem maxim 3000 lei dar aici se include și monitorul, tastatura și mouse.

Carcasa nu are finisaj bun? Puțin îmi pasă, nu mă interesează nici aspectul, nici calitatea, vreau o sursă decentă și răcire bună.

Treaba cu sistemul de-a gata văd că mai toți o vedeți ca pe o belea. Eu am ajuns la concluzia asta doar din experiență. La calculatoarele cumpărate decent, ansamblate pe la varii locații de specialiști și-au luat în decursul ultimilor patru ani șase prieteni de-ai mei sistem. Locatiile au fost diferite în majoritatea cazurilor și sistemele in sine au configuratii diferite (majoritatea sunt pe gaming). Patru din ăștia șase au avut pe parcurs probleme fie cu ram-ul fie placa de bază vs anumite alte componente.

Prin contrast, unchiul meu, și la birou la mătușa mea, au sisteme luate de-a gata (Fujitsu-Siemens și HP). Băi nene, îi doare pe ei fix în partea mai moale de întreținere și nu știu ce. Stă prafu de centimetru pe ele dar n-au nici o problemă. Restart-uri nu, BSOD nu.

Știu și eu că sunt mai scumpe, dar consider că fac banii. E normal că nu e toată lumea de acord, dar hai să încercăm să ajungem la un consens și să vedem ce se poate și pe partea asta cu sistemul făcut.

Să presupunem că pot face rost de licență pentru Win 7 x64 prin cineva de la facultatea de info din Iași (unde primesc moca câte un OEM) deci s-ar rezolva cu 4GB.

Am ales varianta asta cu eMag pentru că doar la ei am găsit ceva mai multe variante în ce privește sistemele complete și pentru că au showroom aici (Iasi).

La plăci video sunt total pe din afară, au așa multe specificații și chestii de verificat că nu mai știu ce e cu ele și am încredere în voi. La urma urmei poa să fie și Ati dar aș prefera nVidia.

Încă o chestie ce mi-am amintit, fără HDD-uri Samsung. :)

Edited by Silver Wolf, 13 November 2010 - 15:13.


#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostSilver Wolf, on 13th November 2010, 15:06, said:

Tine si de noroc, si de ceea ce au cumparat si cine si cum le-au montat.

Apoi... Consideri sistemele facute de eMAG sau PcGarage tot una cu un HP, Dell, F.S? Cele facute de ei sunt ca cele care ti le propunem noi in mare parte, nu sunt gandite ca un intreg. Daca tot vrei neaparat sistem de-a gata ia un HP, un Dell si acolo sta altfel treaba.
HDDurile Samsung sunt foarte bune, daca ai auzit la vreun prieten ca a avut probleme, stai linistit. A avut ghinion...

http://www.emag.ro/d...98680-271810190
http://www.emag.ro/d...98624-271810193

Evident ca sunt clar mai scumpe, in banii aia iti faceai un PC si mai performant (cel putin la capitolul video) dar acum... Fiecare face ce vrea.

#26
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Deci sunt mai pe dinafara decat credeam.

Un sistem Serioux nu e decat o adunatura de componente alese de emag? Eu credeam ca e un sistem brand dar ca varianta mai lowcost.

Cu norocul n-am să spun că n-are nici o parte, dar ce și-au luat amicii sunt lucruri recomandate, toate placile de ram la aceeasi capacitate, surse bune, procesoare si placi video capabile si tot asa.

Legat de Dell-ul cu i5 pare o varianta buna dar cam cat ar suferi placa video fata de ce e in Serioux sau de ce s-a mai recomandat pe aici?

Edited by Silver Wolf, 13 November 2010 - 16:53.


#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cel Serioux e brand european, teoretic. Asta ar fi un sistem, nu doar o adunatura. Eu am zis de sistemele de la PCGarage si eMAG ale lor - ca fac si ei, nu cele brand.
Dar chiar si asa, desi nu l-am vazut/testat nu cred ca cel Serious se ridica la valoarea unuia HP sau Dell.

#28
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006

View Postd4m4g3, on 13th November 2010, 17:09, said:

Cel Serioux e brand european, teoretic. Asta ar fi un sistem, nu doar o adunatura. Eu am zis de sistemele de la PCGarage si eMAG ale lor - ca fac si ei, nu cele brand.
Dar chiar si asa, desi nu l-am vazut/testat nu cred ca cel Serious se ridica la valoarea unuia HP sau Dell.

Aici nu te contrazic, dar pe de alta parte de banii de pe respectivul Dell pun si un monitor la Serioux.

E cu plusuri si minusuri treaba dar e un compromis.

Dacă ar fi să mă orientez la dell-ul i5 nu prea ma aleg cu cine stie ce monitor. Am un televizor Toshiba LCD HD ready (care e folosit doar cu Wii-ul deci n-ar fi problema de utilizare) dar nu stiu daca ar fi o varianta buna. Sau să merg pe un CRT vechi o vreme?

Edited by Silver Wolf, 13 November 2010 - 17:53.


#29
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
decat sa-mi iau Serioux, mai bine il face eu, pun componente ok - asus, gigabyte, kington, wd, samsung, sirtec...etc...nu sunt ok?
doar toate au garantie :)

Edited by marius ro, 13 November 2010 - 18:26.


#30
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmarius ro, on 13th November 2010, 18:25, said:

decat sa-mi iau Serioux, mai bine il face eu, pun componente ok - asus, gigabyte, kington, wd, samsung, sirtec...etc...nu sunt ok?
doar toate au garantie :)


Dacă varianta aleasă ar fi dell-ul și monitorul amânat, tot pe varianta unuia făcut ai merge?

#31
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
eu personal , da

de exemplu, am sursa modulara Corsair cu 5 ani garantie, DELL nu cred ca au surse mai bune
placa de baza Gigabyte, alea de la DELL nu vad niumic in plus la ele, poate in minus
procesorul, hdd, memorii, placa video...si ei le iau de la ceilalti producatori (memorii s-ar putea sa faca, nu-s sigur)

deci ce ramane DELL? :)

#32
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Trebuie sa intelegi ca ori se cheama asrock, ori gigabyte, ori intel, ori amd, ori ati, ori nvidia, ori ca e facut gata, ori ca e pe piese, exista sansa sa se strice. Un ex de avantaj la un sistem luat pe bucati: placa de baza pe care o iei are si video integrat; ti se strica placa video. Ce faci? Desfaci frumos 'cutia', iei placa video, o trmiti la garantie, stai 2 saptamani pe aia integrata, deh nu te mai joci asa mult, dar macar ai pc...ai un sistem gata facut si se strica placa video. Ce faci? Iei unitatea de 10 kile(care 6, ca sursa in general e una proasta si usoara si carcasa la fel) si o cari la sediul alora, aia confirma ca e stircata placa video, te intorci acasa, stai pe integrata, apoi cand vine placa video, mergi iar la ei, asteapta sa ti-o monteze etc. Sa nu mai zic ca poate vrei sa faci un upgrade la o componenta. Daca ai sistemul gata facut trebuie sa mergi la ei sa iti scoata componenta veche, sa o vinzi sau stiu eu ce minuni. Poate ti se defecteaza un ventilator nenorocit, cine stie, incepe sa faca ca un nebun, nu poti sa umbli sa il deconectezi ca e carcasa sigilata...am avut si eu sistem gata facut si am trecut prin destule inconveniente.

Ce zici tu de sistemul de birou e altceva, alea nu's sisteme solicitate, nu consuma mult curent ca unul de Gaming. Chiar mi se pare o tampenie sa iei un sistem gata facut; eu nu sunt de acord nici cu Dellurile, de fapt nu sunt de acord nici cu Alienware-urile :))(stiu ca's bune, dar platesti cateva milioane bune in plus doar pt nume...prefer sa imi testez eu toate componentele , sa ma asigur ca's bune si sa nu dau altora bani pt ceva ce as putea face chiar eu). Cat despre emag ca au in iasi...big sh*t, si eu am vrut sa iau din emag tot ca au in iasi(sunt din pascani), dar am luat de la pcgarage si nu imi pare deloc rau.

#33
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
La urma urmei, poți să-ți iei calculatorul impecabil și să se impiedice cineva să cadă peste el și praf l-a făcut.

De sistemele de care am zis nu sunt office în configurație, au vreo 3 ani și au dual core de 2.8 si 2.6, 2 Gb ram placa video capabila (nu stiu exact ce dar nvidia amandoua). Unul din ele, a ajuns acum pe mâna lu varu-miu care ține server de GTA San Andreas și joacă tot felu de prostii care nu-s noi dar cu cerințe respectabile.

Eu unu am avut calculator mult timp dar n-am fost genu' care s-a conformat la moda de a merge cu hard-u prin vecini și alte alea, drept urmare nu-mi surâde fantastic să îmi iau sistem cu placa video integrată prevăzând că asta s-ar putea strica.

Partea cu emag și iași am ales-o nu neapărat de showroom cât de faptul ca e și service aproape. Lucru care conteaza.


Dacă fac o comandă cu un wishlist la PC Garage, primesc multe colete cu bucăți sau primesc sistemul ansamblat de ei deja? Cât mă costă asamblarea?

Totodată, cum e cu service-ul la PC Garage?

Edited by Silver Wolf, 13 November 2010 - 19:21.


#34
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
asamblarea te costa cam 31 lei
eu am preferat sa-l montez singur, ca a fost placerea mea :)
daca-l monteaza ei, iti trimit si cutiile de la componente, daca nu, primiesti toate sigilate intr-o cutie mai mare
am cumparat de vreo 7 ori de la ei pana acum, nici o problema
asta pt mine, pt prieteni altele
sunt ok, cum sunt si emag de altfel

Edited by marius ro, 13 November 2010 - 19:26.


#35
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Mna, pare interesantă oferta cu pcagarage.

Credeți că am șanse să găsesc ceva la un preț apropiat în vreun magazin offline care să fie similar la performanțe?

#36
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
asta doar daca mergi sa cauti vei afla
dar eu nu prea cred sa scoti un pret mai bun

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate