Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Achizitie desktop necesită completări

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
@ihaskitteh

Asta e proaspătă pentru mine.

Am unu de 120 mm acolo, tot sleeve bearing tot de la Scythe și nu văd să facă gălăgie deși lucrează aproape zilnic de 6 luni de-acum.

Ceva detalii legate de treaba asta? M-ai făcut curios de-acum, dacă-l pun pe ăsta mic vertical o să fie ceva diferit?

#146
ihaskitteh

ihaskitteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 13.01.2010
Era proaspata si pentru mine acum cateva luni, cand am decis sa-mi fac un sistem dead-silent. O etapa a fost inlocuirea ventilatorului de la sursa, asadar am luat un Nexus Realsilent de 12cm pe sleeve bearing. Era foarte silentios, dar dupa cateva zile a inceput sa ticaie enervant si l-am inlocuit cu un Zalman ZM-F3, tot pe sleeve. A inceput si asta sa ticaie dupa 2 zile si am zis WTF. Btw, ventilatoarele mergeau perfect montate vertical.

Noroc ca m-am uitat pe un review la ZM-F3 in care editorul mentiona "Bad for horizontal mount" si am inceput sa cercetez. Asa am gasit o gramada de postari pe forum-uri in care oamenii aveau probleme cu ventilatoare sleeve bearing montate orizontal. Un exemplu aici sau aici. Mai e un articol pe silentpcreview in care se explica tot despre problema asta, uite aici.

Si un quote de pe SPCR:

Quote

Sleeve bearing fans:
Don't use them in any orientation other than vertical. Not only do they not last as long, they quite often make more noise in positions other than vertical.

Pentru montare orizontala e recomandat sa folosesti un ventilator Ball-bearing sau Fluid Dynamic Bearing. Au si cei de la Noctua ventilatoare cu SSO-Bearing, is ok si astea pentru orice pozitie. Din experienta iti spun ca cele FDB si SSO is silentioase, cele ball-bearing is un pic mai zgomotoase.

Referitor la treaba cu Scythe-ul de 120 care are 6 luni de functionare, tine si de calitatea ventilatorului. Daca e de calitate buna te tine mai mult si pe sleeve dar viata ventilatorului oricum va fi mai scurta.

Edited by ihaskitteh, 27 June 2011 - 20:38.


#147
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
M-am mai interesat și eu între timp, dar de acum e târziu, am confirmat comanda.

Am văzut totuși destule ocazii în care lumea spunea că au rezistat funcționale în parametri până la 3 ani.

Sper să n-am ghinion cu el și să-mi funcționeze în mod acceptabil măcar un an, după aia mă împac cu el.

#148
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Abia acum 1 minut am primit SMS-ul cu preluarea comenzii de către Cargus. Bănui că deja e cam târziu pentru ei. Poate poate primesc totuși mâine.

Edited by Silver Wolf, 28 June 2011 - 17:18.


#149
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Gata, mi-au venit componentele.

Ceva mențiuni:

-ca și mai devreme, foarte cartoony aspectul la ambalaje la Scythe
-e un pic de greutate pe disipatorul ala
-are deasupra un design ce aduce aminte de shuriken
-cargus nu stie sa printeze numele cu diacritice (pe garanție și comandă e numele ok, la livrare lipsește un ă)
-e și o pastă în pachetul de la cooler care arată cam dubios.

Întrebare, cu ce dau jos pasta veche de pe procesor?

#150
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Stergi cu un servetel grosul, apoi faci curat cu vata + spirt; altii prefera betisoare de bumbab(da, de-alea de curatat prin urechi :)) ) + spirt...eu prefer  vata, sa stiu sigur ca merge totul mai repede. Faci asta si pt procesor si pt cooler(ca sa nu il lasi murdar saracul). Apoi stergi cu ceva uscat ca sa nu cumva sa ramana spirt(atentie sa nu dai pe placa de baza, ca el conduce electricitatea). Lasi 1 min la uscat si...gata; Normal se face cu alcool izopropilic ca nu conduce electricitatea, dar...mai costa si ala. Spirt probabil ai in casa

#151
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Param pam. Am instalat toate jucărelele.

Inițial am avut un pic de teamă legată de cum încape în momentul în care l-am montat.

"Ochiometric" am fost foarte emoționat. Nu rămâne cam 1 cm cum citisem pe net (cred pe forumu pcgarage) rămân 2-3 mm de fapt.

În rest toate bune și frumoase în ce privește jucăriile noi. Legat de alea vechi în schimb, fanul de 120 care era sus l-am pus lateral în parte de jos și merge ca ultimul ahtiat în turații foarte mari. Bănui că-i din cauză că e conectat cu adaptor direct la sursă și nu la placa de bază.

E ceva ce l-ar putea face să se calmeze? E cam gălăgios și mă gândesc să mă lipsesc de serviciile lui  :notangel:

Și 2 poze, cu telefonu' și pe grabă. Ziua de azi n-a fost tocmai bună cu mine :)

Attached File  Image0064.jpg   63.1K   30 downloadsAttached File  Image0065.jpg   38.83K   25 downloads

LE: dacă țin mâna sau o foaie în fața ventilatorului lateral e mult mai silențios. Dacă îi pun ceva gen filtru aș scăpa de problemă?

Edited by Silver Wolf, 30 June 2011 - 16:55.


#152
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Schimba-i firele. Pune-l pe 7V sau 5V, dar cred ca 5 i-ar prea mult turatiile.
http://www.mygarage....-7-12-v-mol.jpg
Scoti  firul negru din al2lea pin si il pui in al4lea, in ultimul..cel rosu il lasi in primul. Si in felul asta cand conectezi ventilatorul, va merge la 7V (se intelege cum, firul negru care vine din ventilator si intre in mufa molex mama; de mufa tata care vine din sursa nu te atingi)

#153
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Să văd dacă am înțeles corect, ar trebui să scot cablurile din adaptorul molex - vent da?

Nu există vreo soluție mai elegantă pentru a face asta? Un controller m-ar ajuta?

#154
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Sigur ca da, dar costa si bani :)).

#155
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Încă nu m-am lămurit cum stă treaba cu fan controller-ele care merită și care nu dar nici nu prea am avut timp să mă uit după ele.

În schimb, mi-am zis că e ok să vă spun cam ce temperaturi am acum în load după o oră de joacă.

CPU 37
Core 20
și mai mult datorită ventului lateral care ajută respirația mai bună la placa video:
GPU 50 (înainte era la 55-60)

Edited by Silver Wolf, 05 July 2011 - 00:13.


#156
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Si-a trecut ceva timp de când nu ne-am mai auzit.

În acest timp mi-a cedat mouse-ul așa că l-am înlocuit cu ăsta și am luat și un fan controller ca să-mi fac liniște fără improvizații.

Toate bune și frumoase doar că mi se pare că vent-ul lateral bagă cam mult praf în carcasă. Aș putea pune buretele de la baza cutiei de la placa de bază pe post de filtru pe lateralul carcasei sau e prea gros?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate