Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitie desktop necesită completări

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Așadar, mă interesează un nou calculator și am decis să merg pe varianta desktop. Desktop și sistem "de-a gata" să fie mi-am zis.

Ce caut:

-raport calitate-preț bun
-performante bune
-racire buna
-placa video in nici un caz on board

După ceva căutări, am dat pe eMag de sistemul de aici și mi se pare potrivit.

M-am uitat și pe la comentarii și am văzut că-s mulțumiți oamenii pe-acolo dar nu știu cât de sincere sunt comentariile pe emag și nici nu știu persoane să aibă așa ceva.

Voi ce părere aveți sau ce ați recomanda într-un buget similar?

Și ar mai fi o chestie, cam ce monitor ați recomanda pentru el (pretențiile ar fi să fie wide și până în 500 lei)

#2
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
deci ai cam 2700 lei

uite asa ceva http://www.pcgarage....ishlist/295234/

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
De ce nu vrei tu sa-ti faci un sistem? Ma rog, nu-l faci tu nici ca si configuratie nici ca asamblare. In general e mult mai bine asa si nu pierzi nimic...

Ca monitor daca trebuie pana in 500lei as lua asta. Nu are intrare digitala DVI si nici nu e foarte mare dar e ok.

#4
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Nu vreau să-mi fac sistem pentru că recent mai toți prietenii mei și-au luat desktop făcut și s-au lovit de varii probleme, fie la garanție fie la compatibilitate. Vreau să uit de-o grijă.

Chiar mă uitasem și eu la Philips-ul de 20 și îmi face cu ochiu, îl adaug pe lista de favoriți :)

@ Marius ro ce ai tu acolo pare mai slab ca sistem...  Iar monitorul îmi pare cam scump deși probabil face el banii ceruți.

Edited by Silver Wolf, 12 November 2010 - 20:43.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Probleme de compatiblitate nu o sa ai nici daca-l faci...cu cap. Sau daca e sa fie vreo problema aparte in sistemul respectiv in mod sigur tine de componenta X in particular, o avea un "defect" desi nu e defecta, nu prea stiu cum sa-ti zic. Se intampla tot felul de ciudatenii, asta-i cert.

Sistemul lui Marius e quad core nu dual core, are 4GB ram nu 3GB, HDD bun, monitor bun si mai mare, nu-i rau in principiu. Merita aruncata o privire, in anumite situatii quad core-ul face diferenta.

PS: problema la un monitor wide de 18.5, 19" este ca e foarte mic. O fi el mai lat dar nu e inalt deloc, o sa te lovesti de o problema stresanta cand o sa vezi ca n-ai loc in inaltime... Cel putin mie mi se pare stresant.
Parerea mea e ca merita unul de 22" wide sa fie mai mare, sa ai o rezolutie mai mare si implicit mai mult spatiu pe desktop pentru orice. Un dezavantaj ar fi pentru jocuri ca la o rezolutie mai mare teoretic sunt procesate mai greu de placa video si scade frame rate-ul.

Edited by d4m4g3, 12 November 2010 - 20:58.


#6
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Cu wide-ul si cu inaltimea nu stiu ce sa spun, m-am impacat cu un laptop de 15 wide mai bine de 2 ani. Altă situatie antipatică legată de monitor e că am văzut chiar de 22 care tot așa pare mult prea mic la înăltime.

Referitor la sistemul lui marius, n-am văzut cantitatea x2 la ram. Dar atâta timp cât n-am windows decat pe 32 biti, si nu mai dau inca 500 lei pe un os de 64 sa folosesc 4 Gb nu vad rostul.

Procesorul quad core, fata de i3-ul care e dual core pe 4 threaduri o fi, da nu stiu cat de mare si unde o simt eu. Dacă m-ati putea lămuri la treaba asta as fi recunoscător.

Placa video de acolo e mai slaba și sunt un oarecare fan nvidia :D

#7
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Eu tot ce iti spun este sa asculti de acesti oameni de pe forum si sa-ti iei PC facut din bucati, pentru ca ei stiu FFF BINE ce vorbesc si daca prietenii au probleme nu inseamana ca o sa ai si tu

Apropo, inaltimea la un monitor de 22 nu este mica asa cum ti se pare, inseamana ca nu ai vazut in realitate un widescreen de 22.

In concluzie, asculta de aceste sfaturi pentru ca ei iti ofera ce este mai bun in banii pe care ii ai disponibili;)

Edited by voltermort, 12 November 2010 - 21:28.


#8
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006

View Postvoltermort, on 12th November 2010, 21:25, said:

Eu tot ce iti spun este sa asculti de acesti oameni de pe forum si sa-ti iei PC facut din bucati, pentru ca ei stiu FFF BINE ce vorbesc si daca prietenii au probleme nu inseamana ca o sa ai si tu


Nu contest că știu foarte bine ce spun, dar la urma urmei eu plătesc și-mi asum riscul. Drept urmare vreau să fie cât mai mic riscul respectiv.

Oricum, achiziția va avea loc undeva peste vreo lună și sper să prind un discount ceva de săbători dar momentan mă documentez pe cât posibil.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
La ce o sa folosesti sistemul?
Nu e nevoie sa dai niciun ban pe OS, ca sa zic asa...exista si Linux iar Windows 7 spre exemplu merge si in mod trial o perioada destul de lunga, fara a fi cumparat. Cel putin la inceput merge testat...
Placa video poti sa o schimbi cu alta dar oricum e f. ok si AMD-ul ala 5770, depinde pentru ce-l vrei. Gaming, multimedia, etc.
Procesorul quad core e clar mai bun in cazul aplicatiilor/jocurilor optimizate pentru asa ceva. La o codare video face diferenta. La unele jocuri deasemenea. Pentru browsing, filme, etc merge foarte bine si Intel-ul. :)
Inaltimea la un monitor de 22" mi se pare potrivita. Daca tot o numesti mica, oricum e mai mare decat la unul de 19" tot wide, evident.

Oricum, daca te hotarasti sa iei in calcul si sistem facut pe bucati se mai poate lucra, se poate incerca si altfel dar ideea de mai sus e una buna oricum.

Edited by d4m4g3, 12 November 2010 - 21:30.


#10
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Am deja Windows 7 x32 luat cu laptopul (care intre timp s-a dus)... ce rost ar avea să stau pe linux, cu care am experientă minimă, sau pe un trial de x64.

Il voi folosi foarte mult la browsing, putin office, vreau să văd ceva filme HD și ocazional să mă joc. Jocurile nu sunt o prioritate, dar îmi place să cred că pot să joc Diablo 3 când apare (știu, de ani de zile aștept în van). În afară de D3 mai joc ocazional chestii antice gen, Warcraft 3 și NFS Porsche.

Dacă e de un joc nou poate-l încerc. Doar nu vreau să mă fac de râs, dar nici nu sunt genul care se oftică dacă n-are 60 fps pe ultra high în NFS-ul care apare peste 2 ani.

Cam ambiguu da sper că m-am făcut înțeles.

Aplicații, jocuri optimizate pentru quad ar fi chestii gen?

Codare video presupune să mă apuc de editat ce filmez sau altceva? Dacă e prima variantă mă îndoiesc c-aș face așa ceva vreodată :D

Nu vreau să par închis, dacă găsiți un alt sistem prin bugetul ăsta îl iau în considerare oricând.

#11
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
eu raman cu recomandarea la wishlist-ul de mai sus :), asta doar daca nu se modifica bugetul
athlon II x4, e mai de viitor decat un i3, si de prezent zic eu
dupa ce te obisnuiesti cu 22", nu vrei mai mic, are si DVI, este totusi o dif. fata de VGA
de sarbatori nu vei vedea mari oferte :), poate vor mai fi ca si acum, la un TV LCD, la o placa video...dar astea le ai si azi, asa ca nu prea are rost sa astepti
de 4GB ram ai nevoie, la unele jocuri in win7, am ocupat 2.5GB ram, iar cand nu-i ai...nu e bine, iar la pretul actual al memoriilor e pacat sa nu ai 4GB
HD5770 este o placa decenta, medie momentan sa zic asa, in 2 ani inca te vei putea juca lejer cu ea..
in final, iei ce-ti place, noi ne-am zis parerea

succes

Edited by marius ro, 12 November 2010 - 21:51.


#12
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Il iau atunci din alte motive, nu neapărat că fugăresc oferta de Crăciun. Că sper la o ofertă mai bun nu neg, dar nu e principalul scop.

#13
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Cam asta ar fi ideea mea de sistem complet daca vrei si ceva gaming. De carcasa nu sunt mindru' da' de restul da. :D

#14
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008

View PostSilver Wolf, on 12th November 2010, 21:50, said:

Dacă tot ai spus că vrei sistem gata făcut, poți arunca o privire și asupra Sistem PC Garage Vision Premium + un monitor.

Edited by the_ice_master, 12 November 2010 - 22:51.


#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Vision Premium-ul ala e cam aiurea pentru ca are 2GB RAM si o placa video slaba... :) 5770-ul e mult mai ok.

#16
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010
la e-mag poti sa specifici sa iti asambleze ei calculatorul facut de tine pe piese pentru vreo 50 de lei in plus! asa iti iei de o grija;)

#17
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
http://www.pcgarage.ro/servicii/

cam toate au

#18
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010

View Postmarius ro, on 13th November 2010, 11:27, said:


asta e adevarat...dar am zis si de emag ca am vazut ca omul pe el se uita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate