Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Genoa sau Brescia?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce-mi recomandati sa vizitez din cele doua si de ce?

#2
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Primul, pentru trei motive:
-cel mai mare centru medieval din Europa;
-cel mai mare acvariu din Europa si al doilea din lume;
-sosul pesto alla genovese, cu trenette sau trofie (paste specifice italiene) si branza parmezan sau pecorino.

Daca stie cineva: e coada mare la intrarea la Acvariu? Cam cat dureaza statul la coada si cam cat dureaza o vizita normala, pentru un vizitator mediu, nepasionat?

#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststlx, on 11th November 2010, 15:01, said:

-cel mai mare acvariu din Europa si al doilea din lume;
Cat de sigura e informatia asta?Eu stiam ca cel mai mare ar fi Oceanograficul din Valencia.Informatiile gasite pe net sunt contradictorii,insa parca mai des il dau pe cel din Valencia ca fiind mai mare.Personal,nu l-am vazut decat pe cel din Valencia,asa ca nu pot face inca o comparatie.
Pro Oceanografic/Valencia:
The Oceanogragrafic of the City of Arts and Sciences is the largest aquarium in Europe
http://en.wikipedia....Valencia,_Spain
Pro Genova:
The biggest in Europe!
Una peste alta,sunt convins ca si cel din Genova e extrem de interesant.

Edited by zuv, 11 November 2010 - 21:35.


#4
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Cu toate ca litoralul si portul in general este mai putin ingrijit te sfatuiesc sa te duci la Genova.
Centrul orasului se iveste datorita barocului si is multe cladiri frumoase.

#5
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postzuv, on 11th November 2010, 21:35, said:

Cat de sigura e informatia asta?Eu stiam ca cel mai mare ar fi Oceanograficul din Valencia.Informatiile gasite pe net sunt contradictorii,insa parca mai des il dau pe cel din Valencia ca fiind mai mare.Personal,nu l-am vazut decat pe cel din Valencia,asa ca nu pot face inca o comparatie.
Pro Oceanografic/Valencia:
The Oceanogragrafic of the City of Arts and Sciences is the largest aquarium in Europe
http://en.wikipedia....Valencia,_Spain
Pro Genova:
The biggest in Europe!
Una peste alta,sunt convins ca si cel din Genova e extrem de interesant.


Cateva ghiduri turistice il dau drept cel mai mare, dar daca cel din Valencia e mai nou, mai mult ca posibil ca el sa fie mai mare, m-am lamurit deja cu informatiile din ghidurile tursitice, sunt foarte bune cand e vorba de istorie, la tot ceea ce e de data recenta sunt depasite mai toate.
Acum si asta cu  "cel mai mare"...la ce s-o fi referind? la suprafata, la numar de exponate? -de fapt pentru un turist ca mine care a vazut doar acvariul din Constanta nu are atat de mare importanta daca e cel mai mare sau doar al doilea din Europa.

Totusi, la cel din Valencia, cat timp ti-a luat vizitarea? Intreb ca sa-mi dau seama daca-mi ajunge in Genova o zi, sau imi trebuie doua, pentru centru si acvariu.

View Postmarcuzzzo, on 11th November 2010, 22:29, said:

Cu toate ca litoralul si portul in general este mai putin ingrijit te sfatuiesc sa te duci la Genova.
Centrul orasului se iveste datorita barocului si is multe cladiri frumoase.

Baroc? ma asteptam sa fie medieval, centrul.

#6
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Poststlx, on 12th November 2010, 07:47, said:

Baroc? ma asteptam sa fie medieval, centrul.
e chiar rococo, si e valabil mai ales pt interioarele cladirilor. pentru baroc,  o calatorie (si) in sicilia e obligatorie...

#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststlx, on 12th November 2010, 05:47, said:

Totusi, la cel din Valencia, cat timp ti-a luat vizitarea? Intreb ca sa-mi dau seama daca-mi ajunge in Genova o zi, sau imi trebuie doua, pentru centru si acvariu.
Aproape o zi.Mai exact,vreo 8 ore.Si nu m-am plictisit.
Dar Oceanograficul e ceva ce nu-ti poti imagina pana nu vezi.

Edited by zuv, 12 November 2010 - 16:39.


#8
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflc, on 12th November 2010, 07:12, said:

e chiar rococo, si e valabil mai ales pt interioarele cladirilor. pentru baroc,  o calatorie (si) in sicilia e obligatorie...

si la Lecce,un intreg oras baroc!  :thumbup:

#9
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Pentru baroc, ceea ce mai vreau sa vad in Italia este Torino, am citit ca sunt acolo cateva realizari comparabile cu cele ale lui Borromini, din Roma. Mie nu-mi place barocul in general, imi place barocul lui Borromini, Bernini si Pietro da Cortona. Inventivitate in spatialitate, structura, geometrie. Nu decoratiile excesive si mie mi se pare ca in Lecce despre asta e vorba. Iar de Sicilia, nu stiu ce sa zic, poate voi ajunge odata si acolo, dar mai mult ca sigur nu pentru baroc.

Revenind la subiectul topicului, inca n-a spus nimeni ce ar fi de vazut in Brescia. Eu stiu doar de marmura de Brescia, din ea a fost construit Il Vittoriano.

#10
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postanonima1, on 11th November 2010, 14:50, said:

Ce-mi recomandati sa vizitez din cele doua si de ce?
nu stiu prea  multe de Brescia, stiu doar ca e un oras mai mult industrial deca tistoric.... in Genoa am fost si-ti confirm ca merita. in orice caz Genoa are o rezonanta mult mai mare decat Brescia, e un oras mai mare cu mai multe atractii si cu o f lunga istorie.


View Poststlx, on 11th November 2010, 16:01, said:

Primul, pentru trei motive:
-cel mai mare centru medieval din Europa;
-cel mai mare acvariu din Europa si al doilea din lume;
-sosul pesto alla genovese, cu trenette sau trofie (paste specifice italiene) si branza parmezan sau pecorino.

Daca stie cineva: e coada mare la intrarea la Acvariu? Cam cat dureaza statul la coada si cam cat dureaza o vizita normala, pentru un vizitator mediu, nepasionat?

"centru istoric" e cel mai potrivit termen.... si intradevar e f interesant cu acele ultie foarte stramte (carrugi)

eu am fost vara....in iulie la acavriu, intr-o zi de weekend. nu era f mare coada...nu stiu daca am stat mai mult de 5 minute.... cred ca l-am parcurs in vreo 2-3 ore....vizitator mediu, nepasionat, asa cum spui tu. am vizitat doar acvariul desi in cadrul complexului mai erau si muzeul marinei, muzeul marii si alte chestii.... din ce imi amintesc a fost destul de piperata intrarea.

uh... troffie al pesto sunt printre favoritele mele, am mai mancat prin genoa si niste vinete cu mozarella de m-au dat pe spate...

#11
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postbubalus, on 13th November 2010, 09:41, said:

uh... troffie al pesto sunt printre favoritele mele, am mai mancat prin genoa si niste vinete cu mozarella de m-au dat pe spate...

Trofie sunt facute cu faina de castane, asa am citit. Totusi, mie-mi place mai mult sosul pesto cu trenette.

in privinta acvariului, poate voi renunta la el si o sa-l aleg pe cel din Valencia, fiind si mai nou ma intereseaza si ca arhitectura, design, nu doar ca exponate. Doua acvarii cele mai mari din Europa mi se pare prea mult, la cat ma pasioneaza pe mine viata marina.

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Poststlx, on 13th November 2010, 12:25, said:

Trofie sunt facute cu faina de castane, asa am citit. Totusi, mie-mi place mai mult sosul pesto cu trenette.

in privinta acvariului, poate voi renunta la el si o sa-l aleg pe cel din Valencia, fiind si mai nou ma intereseaza si ca arhitectura, design, nu doar ca exponate. Doua acvarii cele mai mari din Europa mi se pare prea mult, la cat ma pasioneaza pe mine viata marina.
pai daca nu esti pasionat....mai bine te duci si il vezi pe ala de la tulcea....si apoi te duci sa mananci si o ciorba de peste la mila 23... :)
chiar am fost acum vreo 3 saptamani... nu e mare ...e chiar dragut si e frumos aranjat....

#13
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
foto genova  Attached File  P1020530.JPG   1.26MB   27 downloads   Attached File  P1020531.JPG   1.25MB   22 downloads    


Attached File  P1020541.JPG   1.19MB   19 downloads    Attached File  P1020546.JPG   1.23MB   18 downloads   Attached File  P1020548.JPG   1.25MB   19 downloads    



Attached File  P1020559.JPG   1.26MB   13 downloads    Attached File  P1020562.JPG   1.38MB   14 downloads     Attached File  P1020574.JPG   1.3MB   17 downloads


Attached File  P1020591.JPG   1.27MB   14 downloads    Attached File  P1020592.JPG   1.17MB   30 downloads  Attached File  P1020601.JPG   1.42MB   19 downloads



Attached File  P1020601.JPG   1.42MB   19 downloads   Attached File  P1020619.JPG   1.26MB   18 downloads   Attached File  P1020612.JPG   1.26MB   14 downloads



Attached File  P1020624.JPG   1.32MB   16 downloads   Attached File  P1020648.JPG   1.3MB   13 downloads    Attached File  P1020680.JPG   1.27MB   16 downloads



Attached File  P1020689.JPG   1.35MB   16 downloads    Attached File  P1020690.JPG   1.32MB   16 downloads   Attached File  P1020691.JPG   1.36MB   16 downloads


Attached File  P1020703.JPG   1.13MB   26 downloads   Attached File  P1020699.JPG   1.25MB   28 downloads     Attached File  P1020725.JPG   1.36MB   26 downloads

brescia n-am vazut-o ,inca

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Le-am vizitat pe amandoua  si mi-au placut.M-a impresionat Sirmione ,un fel de Sighisoara a noastra :thumbup:

Edited by anonima1, 19 December 2010 - 11:48.


#15
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

View Postanonima1, on 19th December 2010, 11:47, said:

Le-am vizitat pe amandoua  si mi-au placut.M-a impresionat Sirmione ,un fel de Sighisoara a noastra :thumbup:
Ai fost la Laco di Garda?

#16
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postotelul, on 19th December 2010, 12:55, said:

Ai fost la Laco di Garda?
sigur ca am fost ,la Sirmione e si plaja la acest lac si mi-a placut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate