Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

TVR 1: "ÎnTrecerea anilor"

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
O sa se tot repete, pentru ca au 10 emisiuni + finala, iar subiecte sunt destule.

Inca o data, felicitari TVR! Este o emisiune diferita de tot ce dau canalele private, intr-adevar o emisiune unde se promoveaza adevaratele valori, nu mediocritatea si badarania.

#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008

 pufonel, on 5th December 2010, 00:46, said:

O sa se tot repete, pentru ca au 10 emisiuni + finala, iar subiecte sunt destule.

Inca o data, felicitari TVR! Este o emisiune diferita de tot ce dau canalele private, intr-adevar o emisiune unde se promoveaza adevaratele valori, nu mediocritatea si badarania.
Subscriu, a mai auzit cineva de ABBA la tv (eu sunt fan si am sub 20 de ani). Pana azi la TVR, nimeni. O emisiune speciala. Bravo TVR.

#21
mediaset

mediaset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.09.2005
Are cineva inegistrarae cu Doina Caramzulescu Vocea de aur ,apusa devreme,a RADIO Vacanta?Nu am stiu ca eset prezenta si am pierdut emisiunea.

#22
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 miki07, on 5th December 2010, 02:17, said:

Subscriu, a mai auzit cineva de ABBA la tv (eu sunt fan si am sub 20 de ani). Pana azi la TVR, nimeni. O emisiune speciala. Bravo TVR.

TVR Cultural a difuzat nu demult daca nu ma insel un documentar despre ABBA.

Insa mi-aduc aminte in emisiunile lui Tudor Vornicu de la inceputul anilor '80 cand se mai difuzau melodii cu ABBA.

Cateva cuvinte despre ei:

Dupa cum stiti ABBA a fost un grup suedez fondat la Stockholm in noiembrie 1970 si compus din Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeussi si Anni-Frid Lyngstad (Frida).

Initialele celor patru pe care le-am subliniat eu aici, au dat numele grupului. Au vandut peste 375 millioane de discuri. S-au separat in 1982, insa albumele lor continua sa se vanda si astazi (cca 3 millioane pe an).

Mai jos aveti doua fotorafii cu membrii grupului acum 40 de ani si... in prezent.

Attached Files


Edited by RMC Info, 11 December 2010 - 21:39.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 miki07, on 5th December 2010, 01:17, said:

Subscriu, a mai auzit cineva de ABBA la tv (eu sunt fan si am sub 20 de ani). Pana azi la TVR, nimeni. O emisiune speciala. Bravo TVR.
Eu aveam cam 12 ani cand a aparut ABBA. Asa ca au fost grupul tineretii mele. Imi amintesc clar ca TVR-ul de atunci le mai dadea clipurile, in special sambata, la emisiuna lui Vornicu.
Ma rog, dupa despartirea lor, TVR si-a redus emisia la 2 ore, hi, hi, dar nu ABBA a fost cauza ci Ceasca cu Elena lui, beep, ma rog, ies din subiect..
Off topic
Vezi ca au facut si un film cu turneul lor din Australia.
Iar din melodiile lor s-a facut un spectacol, care s-ar numi ''maica-mea" , sau "maiculita mea', hi, hi..
Ambele sunt dragute si ar cam trebui vazute..
Cine vrea ...traduce/cauta cu Gogu, youtub, etc..

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Parca ultima emisiune a fost mai slabuta. Bine, au fost si 2 decade mai indepartate, si nu prea au avut "clienti" din vremea aia. Dar pe ansamblu raman la parerea ca este cea mai buna emisiune noua la TV in 2010.

#25
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
Da stiu de ABBA si de toate documentarele sunt fan inrait! Ce spun inrait le stiu toate versurile. Dar asta e, ei nu mai fac audienta, bine ca fac copii minune, salamul si parizeru!

Filmul se numeste ABBA: The Movie

Spectacolul este Mamma Mia, care a avut si un film, care a fost cel mai bine vandut DVD al tuturor timpurilor.

Pe langa asta, ei sunt cea mai buna trupa (in opinia mea, din anii '70 si nu numai).

Despartirea lor a fost provocata pe de o parte de intentia fetelor de a face cariera solo si pe de alta parte de despartirile din cuplu, care au avut efect si asupra muzicii lor (vezi The Winner Takes It All si When All Is Said And Done). Din cauza ca muzica lor ajunsese la maturitate aceasta nu mai era o muzica care sa prinda la public. De acum nu ne mai intalneam cu "dancing queen", cu micile inselaciuni din cuplurile adolescentine de indragostiti. De acum era vorba de o muzica scrisa de ei, care reflecta de fapt vietile lor de cuplu. Insa eu consider ca si noi, toti, am fost de vina ca s-au despartit. Nu i-am iubit suficient incat sa isi doreasca sa ramana si dupa data fatidica de 11.12.2010 (ultima lor performanta ca si grup).

Poate sunt fanatic, dar asta e, nu prea imi place ce se da azi. Abba a revolutionat muzica, alungand non-valorile din muzica acelor ani, insa se pare ca nu a fost de ajuns. Ele au revenit, si astazi invadeaza playlist-ul CHR (a se vedea Lady Gaga). Poate ar trebui sa facem un topic separat despre ABBA. Ce spuneti?

Edited by miki07, 14 December 2010 - 13:06.


#26
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 miki07, on 14th December 2010, 13:54, said:

Da stiu de ABBA si de toate documentarele sunt fan inrait! Ce spun inrait le stiu toate versurile. Dar asta e, ei nu mai fac audienta, bine ca fac copii minune, salamul si parizeru!

Filmul se numeste ABBA: The Movie

Spectacolul este Mamma Mia, care a avut si un film, care a fost cel mai bine vandut DVD al tuturor timpurilor.

Pe langa asta, ei sunt cea mai buna trupa (in opinia mea, din anii '70 si nu numai).

Despartirea lor a fost provocata pe de o parte de intentia fetelor de a face cariera solo si pe de alta parte de despartirile din cuplu, care au avut efect si asupra muzicii lor (vezi The Winner Takes It All si When All Is Said And Done). Din cauza ca muzica lor ajunsese la maturitate aceasta nu mai era o muzica care sa prinda la public. De acum nu ne mai intalneam cu "dancing queen", cu micile inselaciuni din cuplurile adolescentine de indragostiti. De acum era vorba de o muzica scrisa de ei, care reflecta de fapt vietile lor de cuplu. Insa eu consider ca si noi, toti, am fost de vina ca s-au despartit. Nu i-am iubit suficient incat sa isi doreasca sa ramana si dupa data fatidica de 11.12.2010 (ultima lor performanta ca si grup).

Poate sunt fanatic, dar asta e, nu prea imi place ce se da azi. Abba a revolutionat muzica, alungand non-valorile din muzica acelor ani, insa se pare ca nu a fost de ajuns. Ele au revenit, si astazi invadeaza playlist-ul CHR (a se vedea Lady Gaga). Poate ar trebui sa facem un topic separat despre ABBA. Ce spuneti?

Tu? Fanatic? Nu cred... ;)


Ce mi s-a parut insa ciudat din anii '50 in emisiunea lui Mircea Radu este ca a fost ignorat insasi momentul inaugurarii televiziunii in Romania.

Documentaristii emisiunii sunt slabi de tot.

Sunt multe momente ale acelor ani care au schimbat viata romanilor pe plan local.. dar asta presupune o munca serioasa de documentare.  

Inteleg sa adopti un format dar fa-l cu cap si transforma-l intr-un lucru de calitate autohton. Asta inseamna un realizator bun!

#27
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
FANÁTIC ~că (~ci, ~ce) 1) și substantival Care este stăpânit de fanatism. 2) (despre sentimente) Care vădește fanatism; pătimaș. /<fr. fanatique, lat. fanaticus

Ma cam incadrez in definitie :) Ascult zilnic muzica lor si le stiu toate versurile.

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006

 RMC Info, on 14th December 2010, 13:44, said:

Ce mi s-a parut insa ciudat din anii '50 in emisiunea lui Mircea Radu este ca a fost ignorat insasi momentul inaugurarii televiziunii in Romania.

Documentaristii emisiunii sunt slabi de tot.

Sunt multe momente ale acelor ani care au schimbat viata romanilor pe plan local.. dar asta presupune o munca serioasa de documentare.  

Inteleg sa adopti un format dar fa-l cu cap si transforma-l intr-un lucru de calitate autohton. Asta inseamna un realizator bun!
Nu e timpul pierdut, nu uita ca emisiunea are 11 editii si ca anii 50 vor mai fi prezenti si alta data. Poate ca lasa momentul pentru o editie din preajma revelionului si atunci ii vor consacra mai mult spatiu.

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
Iar ABBA, ce pot sa spun MINUNAT. :)

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Ar fi interesant de realizat o serie de emisiuni asemănătoare, dar în care să fie invitați și oameni obișnuiți, nu numai vedete. Mie mi-ar face multă plăcere să povestesc despre anii '90, plus că aș putea să aduc diverse informații despre acea perioadă și obiecte din acea perioadă/care au legătură cu acea perioadă  :thumbup:

#31
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Azi a inceput noul sezon, de data asta in direct. Au facut in sfarsit ce trebuia sa faca de la prima editie: au dat posibilitatea publicului sa voteze.

Probabil ca nu se vor bate la audienta nici macar cu X Factor, dar pentru mine ramane printre putinele emisiuni de divertisment intr-adevar bune de la noi.

#32
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
Cea mai buna emisiune de divertisment din Romania. Din pacate si singura.

#33
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

 miki07, on 9th October 2011, 17:00, said:

Cea mai buna emisiune de divertisment din Romania. Din pacate si singura.

Subscriu.

#34
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
Am uitat sa zicem de "Sa va amintiti duminica", dar acea e slabuta. TVR face o super treaba. Pacat ca formatul nu prinde in Romania, cum a prins in Italia sau in Spania.

#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Cred ca nu prinde in primul rand pentru ca lumea inca mai are prejudecati fata de TVR. S-a vazut asta si pe topicurile dedicate TVR. Multa lume nici nu vrea sa auda de televiziunea publica, dar nici nu stiu ce pierd (vorba unui patron de tembeliziune si de partid) :D

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 19 decembrie 2010 - 03:42, said:

Ar fi interesant de realizat o serie de emisiuni asemănătoare, dar în care să fie invitaţi şi oameni obişnuiţi, nu numai vedete. Mie mi-ar face multă plăcere să povestesc despre anii '90, plus că aş putea să aduc diverse informaţii despre acea perioadă şi obiecte din acea perioadă/care au legătură cu acea perioadă  Posted Image

Ar fi frumos dacă s-ar relua emisiunea, cu propunerea mea. Cred că ar avea ceva audienţă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate