Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

TVR 1: "ÎnTrecerea anilor"

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Emisiunea "ÎnTrecerea anilor" va avea premiera la TVR 1, la 27 noiembrie, de la ora 21.00. În acest show se vor confrunta două echipe ce reprezintă două decade - din anii '50 până în anii '90. Totodată, vom face o prezentare a jumătate de secol de muzică, televiziune, cinema, sport, modă, literatură etc. Va fi și o prezentare a mentalităților, a scării de valori, a climatului social, economic și istoric al acelor ani. Eu cred că acest program este o ocazie importantă de a reflecta, atât pentru tineri, cât și pentru cei mai puțin tineri, dacă prezentul este mai bun sau mai rău decât timpul care a trecut. Vom avea invitați de valoare din țară și din străinătate.
Sursa:Adevarul.ro

Edited by Shock-G, 11 November 2010 - 12:08.


#2
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Imi place ideea! Dar fara Mircea Radu.   :puke:

#3
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Gata colaborarea cu ANTENA 1?

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Sa vedem ce o sa iasa. Cred ca Mircea Radu si-a iesit din personajul "bre" si poate s faca treaba buna. In plus,m si eu cred ca ideea e foarte buna. Mai putin inspirat mi se pare titlul, e stilul TVR-ului, cu jocuri de cuvinte nesarate. (Mai lipseau niste "..." si era tacamul complet) :death:

#5
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

View Postchatnoir401, on 11th November 2010, 22:36, said:

Gata colaborarea cu ANTENA 1?
Din cate stiu terminase demult cu antenele...

View Postpufonel, on 12th November 2010, 00:55, said:

Sa vedem ce o sa iasa. Cred ca Mircea Radu si-a iesit din personajul "bre" si poate s faca treaba buna. In plus,m si eu cred ca ideea e foarte buna. Mai putin inspirat mi se pare titlul, e stilul TVR-ului, cu jocuri de cuvinte nesarate. (Mai lipseau niste "..." si era tacamul complet) :death:
posibil sa faca treaba buna dar oricum nu va mai avea succesul care il avea la antena 1.

#6
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostShock-G, on 11th November 2010, 12:06, said:

Emisiunea "ÎnTrecerea anilor" va avea premiera la TVR 1, la 27 noiembrie, de la ora 21.00. În acest show se vor confrunta două echipe ce reprezintă două decade - din anii '50 până în anii '90. Totodată, vom face o prezentare a jumătate de secol de muzică, televiziune, cinema, sport, modă, literatură etc. Va fi și o prezentare a mentalităților, a scării de valori, a climatului social, economic și istoric al acelor ani. Eu cred că acest program este o ocazie importantă de a reflecta, atât pentru tineri, cât și pentru cei mai puțin tineri, dacă prezentul este mai bun sau mai rău decât timpul care a trecut. Vom avea invitați de valoare din țară și din străinătate.
Sursa:Adevarul.ro

Seamana cu "Les enfants de la tele" de la Televiziunea Franceza (care a luat-o de la Endemol).

Un pic din ceea ce facem pe threadul "Radioul si Televiziunea de ieri"

Sper sa fie la fel de reusita! Succes.

Edited by RMC Info, 14 November 2010 - 10:11.


#7
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
În prima ediție din cele 11 ale producției, se confruntă anii 60 și anii 70. Vin sâmbătă la TVR trupa Gazebo și Chris Andrews, dar și actorii Ileana Stana Ionescu, Manuela Hărăbor și Ion Besoiu, sportivii Helmut Duckadam și Iolanda Balasz, interpreții Oana Sârbu și Vasile Șeicaru, trupa Compact, dar și „vocea Radiovacanța” – Doina Caramzulescu.

Despre emisiune:

        * Emisiunea este structurată în unsprezece ediții: zece confruntări directe și o „Mare Finală”. În fiecare ediție se înfruntă două echipe ce reprezintă două decenii diferite.

        * Echipele sunt formate din dansatori care realizează momentele coregrafice ale serii și concurează în fața unui juriu format din 100 de tineri, cu vârste între 18 și 20 de ani.

        * În fiecare ediție, vor veni la ÎnTrecerea anilor invitați speciali, importanți sportivi și artiști din țară și din străinătate, care vor puncta propriile decade, prezentându-și succesul muzical, cinematografic sau din domeniul sportiv al perioadei pe care o reprezintă.

        * Este un format Endemol.

        * Programul s-a difuzat cu mare succes în Spania (TVE 1), Franța (TF 1), Rusia (Rossya Network), Italia (Rai Uno).

Sursa:Paginademedia.ro

#8
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Pariul sfarsitului de an la TVR 1: Sambata incepe emisiunea lui Mircea Radu, "InTrecerea anilor". 


Premiera emisiunii de divertisment "InTrecerea anilor", pregatita de TVR 1, va avea loc sambata, 27 noiembrie. Show-ul, ce face apel la nostalgia telespectatorilor, este prezentat si produs de Mircea Radu si va avea 11 editii: zece confruntari directe intre doua echipe reprezentand doua decenii diferite, urmate de o "Mare Finala".

Ce inseamna "InTrecerea Anilor", potrivit unei informari TVR:
In fiecare editie se confrunta doua echipe, reprezentand doua decenii diferite (cu melodiiile, filmele populare atunci si succesele sportive semnificative), formate din dansatori care realizeaza momentele coregrafice si concureaza in fata unui juriu format din 100 de tineri.
Actorul Bogdan Talasman parodiaza intamplari si persoane cunoscute sau scoate la iveala obiecte la moda in fiecare deceniu aflat in competitie.
La fiecare editie participa invitati speciali - sportivi, artisti romani si straini - care-si vor prezenta succesul inregistrat in domeniul lor.
Programul s-a difuzat cu succes in Spania (TVE 1), Franta (TF 1), Rusia (Rossya Network). In Italia (Rai Uno), InTrecerea anilor a castigat "Best Programme of 2008" la Premio Regia Televisiva - versiunea italiana a Oscarurilor TV. Formatul emisiunii apartine casei de productie Endemol.
Echipa de realizare a emisiunii InTrecerea anilor este formata din Elena Stirbescu, Nicoleta Nae (realizatori), Dan Manoliu (regizor artistic), Mircea Radu (prezentatorul si producatorul emisiunii).

Prima editie va aduce o confruntare intre anii '60 si '80 si-i va avea ca invitati pe Chris Andrews si trupa Gazebo, pe Luminita Dobrescu (castigatoarea primului "Cerb de Aur" in 1969), actorii Ileana Stana Ionescu, Manuela Harabor si Ion Besoiu, sportivii Helmut Ducadam si Iolanda Balasz, interpretii Oana Sarbu si Vasile Seicaru, trupa Compact, dar si "vocea Radiovacanta" - Doina Caramzulescu.


Sursa: http://economie.hotn...erea-anilor.htm

#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Stie cineva, daca in cadrul acestei emisiuni se va prezenta si inregistrari TVR din anii 60', 70', 80' ?

Edited by KLMN, 23 November 2010 - 18:40.


#10
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostKLMN, on 23rd November 2010, 19:40, said:

Stie cineva, daca in cadrul acestei emisiuni se va prezenta si inregistrari TVR din anii 60', 70', 80' ?

Valorificarea arhivei TVR: asta a fost unul dintre motivele pentru care televiziunea publica a cumparat formatul acesta de la Endemol.

Edited by RMC Info, 24 November 2010 - 14:20.


#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Abia astept sa vad c le iese. Multa bafta!

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Chiar acum ma uit la emisiune. Mi se pare excelenta ca idee si OK ca realizare. Pacat ca nu e in direct, mi-ar fi placut si un sistem de vot pentru telespectatori.

Mircea Radu se descurca bine (si vorbeste engleza mai bine decat ma asteptam), dar "actorul" ala care cica e de comedie se scalambaie prea tare. Per total, as da nota 9 emisiunii. In sfarsit, reapare divertismentul de calitate pe TVR.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Da si in final banii din taxa TV nu se duc numai pe filme ieftine, emisiuni 0 barat si alte nulitati.

#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu ma asteptam mai mult de la aceasta emisiune, asa ca am fost putin cam dezamagit. Totusi, nota mea e de trecere,e nota 6. In ceea ce priveste acel "actor" de comedie, mentionez ca strica foarte mult emisiunea.

#15
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostKLMN, on 28th November 2010, 03:00, said:

Eu ma asteptam mai mult de la aceasta emisiune, asa ca am fost putin cam dezamagit. Totusi, nota mea e de trecere,e nota 6. In ceea ce priveste acel "actor" de comedie, mentionez ca strica foarte mult emisiunea.

Poate ca si eu sunt mai carcotas dar gasesc a reprosa cateva lucruri elementare emisiunii lui Mircea Radu:

- Documentarea si subiectele alese sunt superficiale (erau lucruri mult mai importante ce meritau a fi prezentate)
- Studioul este prea mic (ar fi trebuit sa foloseasca hala din Pangratti si carul 6)
- Cameramanii si regizorul de montaj parca ar fi incepatori (cadre alese aiurea de tot, lipsa unei macarale mai ample etc)
- Post-montajul emisiunii e facut din topor
- Coregrafia celor doua echipe este lamentabila
- Publicul este timorat si doar de decor, fara personalitate
- Textele lui Mircea Radu nu sunt foarte inspirate.
- Se simte bugetul foarte limitat al emisiunii

Nota Generala 6.

#16
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Prima ediție ÎnTrecerea anilor, de sâmbătă seara, de pe TVR 1 a avut o audiență medie de aproximativ 830.000 de telespectatori, din care peste 500.000 din mediul urban.

Performanța emisiunii prezentate de Mircea Radu este de câteva ori mai mare decât ce reușea TVR până acum pe acel interval orar.

Detalii, în continuare:

    În urmă cu o săptămână, pe intervalul de la ÎnTrecerea anilor, TVR avea o audiență medie la nivel național de aproximativ 220.000 de telespectatori la nivel național, din care aproximativ 90.000 din mediul urban. Și în alte săptămâni, audiența TVR pe intervalul lui Mircea Radu era de câteva ori mai mică.

    Media pe octombrie arată locul 5 în clasament, cu o adiență de 365.000 de persoane la nivel național, din care 214.000 la nivel urban.

Emisiunea ÎnTrecerea anilor a fost difuzată în două părți. Audiența, pe fiecare parte:

Partea I (21.10 – 22.10)

        * La nivel național, ÎnTrecerea anilor a fost urmărită de 910.000 de telespectatori.

        * La nivel urban, audiența a fost de 559.000 de persoane (4,9 rating).

        * TVR 1 a fost pe locul trei, după Antena 1 și Pro TV. Pe Antena 1 a rulat În puii mei, apoi meciul de fotbal Dinamo – FC Timișoara.

        * Antena 1 a avut o medie de 1,5 milioane de telespectatori la nivel național (din care 878 din mediul urban). La Pro TV s-au uitat 1,2 milioane de români (din care 660.000 din mediul urban).

Partea a doua (22.20 – 23.20)

        * Audiența a mai scăzut în partea a doua a emisiunii. La ÎnTrecerea anilor s-au uitat, în această parte, 753.000 de români, din care 517.000 din mediul urban (4,5 rating).

        * Pe acest interval orar, cei mai mulți români au stat pe meciul de pe Antena 1: 1,3 milioane, din care 836.000 din mediul urban.

        * Pro TV a avut o audiență de 1 milion de telespectatori, din care aproape 600.000 din mediul urban.

Sursa:Paginademedia.ro

#17
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
830.000 de telespectatori ? Peste 2 saptamani vor avea mai putin cu unul, pentru ca le mai dau o sansa in urmatoarea sambata, apoi voi renunta in a viziona aceasta emisiune. Nu este ceea ce ma asteptam. In ultimii ani emisiunile noi aparute anuntate cu "surle si trambite" au cam dezamagit. Exista si cateva exceptii: "Vrei sa fi miliardar" de la Prima TV, "Genialii" de la Antena 1 sau "Dansez ptr tine" la ProTv. La primele doua s-a renuntat de cativa ani.

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
A fost buna emisiunea intr-un fel, numai ca de saptamana viitoare se cam repeta, din nou anii 60 :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate