Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Transport maxim fara tahograf

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Cea mai buna solutie e duba de 3.5 tone + platforma pt Curse Romania -UE si retur sau cu remorca pt marfa dar e bine sa se faca mai multe curse intracomunitare!
Si cel mai bine e sa gasesti colaborare cu case de expeditie straine . E mai greu dar daca te lipesti mergi cu minim 0,45 centi /km.

#38
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postcucur, on 09 noiembrie 2010 - 12:34, said:

De unde 7-800 de euro pana in olanda. Sunt 2000 km pana acolo asa ca daca socotesti dus-intors ai 4000 de km (asta din Bucuresti ca daca pleci din ARAD vorbim de sub 3000 km). La un consum de 8-9% vorbim de 220-400 de litrii DUS-INTORS (in functie de punctul de plecare-sosire)....
Inmulteste asta cu 1.05 eur/litru (asta daca n-ai o sursa mai ieftina de motorina si faci plinul la pompa in RO/Austria/Belgia)

Daca ai client si la dus si la intors poti sa ceri 850 eur*2 adica 1700 eur. Scazi motorina (sa zicem 350 de euro), intretinerea (sa zicem 30-50 euro) si devalorizarea masinii (sa zicem inca 150 de euro) si tot ramai cu 1150 euro profit....

Daca ai client numai pe dus sau numai pe retur tot iti raman 300 de euro pentru maximum 4 zile de munca. Eu zic ca merita....

View Postcucur, on 09 noiembrie 2010 - 12:34, said:

De unde 7-800 de euro pana in olanda. Sunt 2000 km pana acolo asa ca daca socotesti dus-intors ai 4000 de km (asta din Bucuresti ca daca pleci din ARAD vorbim de sub 3000 km). La un consum de 8-9% vorbim de 220-400 de litrii DUS-INTORS (in functie de punctul de plecare-sosire)....
Inmulteste asta cu 1.05 eur/litru (asta daca n-ai o sursa mai ieftina de motorina si faci plinul la pompa in RO/Austria/Belgia)

Daca ai client si la dus si la intors poti sa ceri 850 eur*2 adica 1700 eur. Scazi motorina (sa zicem 350 de euro), intretinerea (sa zicem 30-50 euro) si devalorizarea masinii (sa zicem inca 150 de euro) si tot ramai cu 1150 euro profit....

Daca ai client numai pe dus sau numai pe retur tot iti raman 300 de euro pentru maximum 4 zile de munca. Eu zic ca merita....
Iti dau eu 350 de litri de motorina si 50 euro de cheltuiala sa mergi cu duba 3.5 to. in olanda tur retur doar din tg. mures in Zwolle sau Arnhem si mai vedem daca iti ajung banii sau motorina, asta sa nu spunem de bucuresti. Sau tu crezi ca drumul este gratis si nu exista vignete, sau preferi sa mergi pe nationale?

#39
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Nu mai va dati cu parerea daca nu stiti referitor la utilitara 3.5t+remorca 2.7T, deci total 6.2T. Daca utilitara este pe numele tau(nu pe firma)
nu ati trebuie nici o licenta nici tahograf. Cari in interes personal. Cititi legea. Nu ati trebuie nici macar C/E, ati trebuie BE. Cine ma contrazice
o sa va arat raspunsul de la ARR oficial cu numar de inregistrare pentru ca la fel eram nedumerit dupa multe parerei aiurea. Deci logic nici
in afara tari nu trebuie nimic pentru ca sunt aceleasi legi Europene. Sper sa ajut cu acest lucru anumitor persoane care au nevoie de o
informatie corecta.

#40
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Stai tu linistit si tine bine de hartia aia. Nu stiu ce lege ai citit dar ea suna cam asa:

Regulamentului (CE) nr. 561 / 2006

Quote

Prezentul regulament stabilește normele referitoare la perioadele de conducere, de repaus și la pauzele care trebuie respectate de către conducătorii auto ce asigură transportul rutier de mărfuri și de călători în vederea armonizării condițiilor de concurență între modurile de transport terestru, în special în ceea ce privește sectorul rutier și a îmbunătățirii condițiilor de lucru și a siguranței rutiere. De asemenea, prezentul regulament prevede promovarea unor mai bune practici de control și de aplicare a normelor de către statele membre și a unor metode mai bune de lucru în sectorul transportului rutier.
(1) Prezentul regulament se aplică transportului rutier:
(a) de mărfuri cu vehicule, inclusiv vehicule cu remorcă sau semiremorcă, a căror masă maximă autorizată depășește 3,5 tone sau
...
(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depășească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;

Daca ti vezi vreo persoana fizica pe acolo esti tare.

#41
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Tocmai citeste ce am scris pe prima postare si legea care ai puso tu. Autoutilitara personala deci e persoana fizica pe acte si in lege scrie clar ca pina la 7,5T nu ati trebuie. Nu mai incurca oameni. Daca e pe firma atunci ati trebuie tahograf si licenta.

Citeste (h). Ala e scop necomercial. Adica doar pentru tine. Ce transporti pe numwle tau asta e dovada ca e necomercial. Si nu ati trebuie nimic pana in 7,5T

#42
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
In primul rand ai o problema mare cu limba romana dupa cum se pare, si nici nu pricepi prea usor. Imi pare rau dar nu am cum sa te ajut Posted Image

Cred ca e evident pentru oricine(altcineva) ca nu e trecut nicaieri mudul de inscriere al masinii, ci doar scopul acesteia.

Edited by Esperatul, 26 January 2013 - 16:13.


#43
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Prietene eu incerc sa ajut nu ma contrazic cu tine. Eu sunt in cursa si scriu de pe tel.  Dar tu daca esti prea incult sa citesti legea si sa incerci s-o ocolesti asta e. O sa sterg numele meu de pe hirtia de la Arr si sa o atasez numai sa nu te mai aud vb aiurea pe aici. Cred ca nici nu sti ce e ala retardar.

#44
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Pai incearca sa intelegi ce scrie in lege daca vrei sa ajuti asa de mult, cand poti face o argumentatie coerenta in limba romana este binevenit.

Un retardar intradevar nu stiu, un retarder sau un retardo - incep sa cred ca invat prin exemplu.

Edited by Esperatul, 26 January 2013 - 16:32.


#45
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Pentru cei interesati nu alti care vorbesc si nu au nici permis de scuter, aceast raspuns pe care il am de la ARR o sa-l postez in cateva zile.
Pentru ca nu reusesc de pe tel.

Prietene mam lamurit de tine apropo de postarile tele nu stiai de facturi si TVA. :)
Daca vrea sa vada hartia in afara de retardo sa scrie aici.

#46
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Pentru tine din pacare nu mai e speranta, e clar ca nici 8 clase nu ai terminat dupa cum scrii. Oare in mintea ta esti mai coerent? Sper ca nu conduci cum rationezi, imi e clar ca ai sarit testul psihologic altfel te opreau acolo.

TVA? Daca dvs ar trebui sa platiti TVA ar trebui sa va intoarceti la meseria de baza, aceea de taximetrist :)

Edited by Esperatul, 26 January 2013 - 18:08.


#47
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Bine terminatule. Cel mai destept cedeaza. Uti urez multa sanatate.

#48
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Exact ca pe statie...oare nu este niciun moderator pe forumul asta???

#49
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Sunt curios sa vad si eu hartia. Oricum aveam de gand sa cer si eu lamuriri la ARR.

#50
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Raspunsul ARR. Daca mai pot sa ajut puteti sa ma intrebati. Sper ca am fost de ajutor

Asa cum am promis.

Asta e dovada pentru cei care se contrazicau aiurea si nu stiu sa interpreteze.

Attached Files



#51
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
E exact cum ziceam eu dar asta e, daca nu pricepi limba romana e greu.

#52
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Vezi ca eu tiam scris sa citesti la H cand ai postat si tu te-ai contrazis in continoare. Dar nu conteaza. Mai bine discuta in alta parte daca nu te intereseaza.

#53
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Iti explic, sper sa fie clar:
"vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depășească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;"

Asta inseamna ca daca iti tragi rutota, barca ta, iti cari masina personala pe platforma, da, nu ai nevoie de tahograf.
Dar daca faci transport contra cost sau in cont propriu ai nevoie. Deci daca in masina ai 8 insi + o masina pe platforma aia tre sa fie toti verii tai si ati fost in excursie iar aia e masina ta. Daca nu e asa e trasport contra cost(ca iei bani ca sa-i aduci unuia masina sau sa duci oameni) sau e transport in cont propriu.

Edited by Esperatul, 27 January 2013 - 20:18.


#54
emil837

emil837

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2013
Corect. Dar sa poti sa emiti si factura si sa ocolesti poti sa faci sa scapi de lege, eu am o platforma si o remorca auto cand ma oprit exact cum ai zis sunt masinile lu varimiu ei nu pot afla asta ati zic sigur, masina/remorca sunt pe numele meu dar  am contract decomodat pe firma  si pot taia si factura. Cand ma controleaza politia dai taloanele sunt prop personala si bunurile ale varului. Credema ca am fost oprit si in tara si afara si nu miau dat nici o amenda. Masina nu o am inscriptionata cu tractari sau alte lucruri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate