Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Alergie la frig

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
madalin19

madalin19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.07.2010
Ma confrunt cu aceasta boala de toamna pana primavara tarziu cand se incalzeste vremea.Sunt un om normal in tot timpul anului mai putin in perioada de care am amintit.Cand se face frig afara,mainile mele devin vinetii.Mai apoi cand temperaturile scad sub 0 grade, mi se umfla rau degetele si ma mananca ingrozitor noaptea.Este o boala inestetica deoarece mainile mele nu prea mai arata a maini asa umflate si rosii.Va multumesc ca v-ati abatut atentia asupra mesajului meu,iar daca cineva stie vreun tratament sau ma poate ajuta cu un sfat ii multumesc.

#2
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Pai nu ai fost la un alergolog ? Nu ti-a dat niciun tratament ?

Edited by robyzz, 08 November 2010 - 19:03.


#3
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
http://www.formula-a...ia-la-frig-6731
http://www.ecomagazi...lergia-la-frig/

#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Se cheama sindromul Raynaud si se datoreaza vasoconstrictiei periferice, in special la frig si la stres puternic. Tratamentul este 1.igieno-dietetic: renunti la cafea/ceai verde, tigari in general orice substanta vasoconstrictoare; 2.medicamentos. E bine sa mergi medic pentru investigatii suplimentare.

#5
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 madalin19, on 08 noiembrie 2010 - 18:59, said:

Ma confrunt cu aceasta boala de toamna pana primavara tarziu cand se incalzeste vremea.Sunt un om normal in tot timpul anului mai putin in perioada de care am amintit.Cand se face frig afara,mainile mele devin vinetii.Mai apoi cand temperaturile scad sub 0 grade, mi se umfla rau degetele si ma mananca ingrozitor noaptea.Este o boala inestetica deoarece mainile mele nu prea mai arata a maini asa umflate si rosii.Va multumesc ca v-ati abatut atentia asupra mesajului meu,iar daca cineva stie vreun tratament sau ma poate ajuta cu un sfat ii multumesc.

Aceasi problema daca stau 1 ora cu sosete subtiri in picioare(fie iarna fie vara) pe gresie rece  ...acestea se umfla (talpile) si provoaca un pic de durere daca se apasa pe noduri si mancarime pe talpa unde este pielea groasa.Se desumfla dupa 1-2 zile
Tratament : TELFAST 120 ,   antihistaminic  1/zi seara      
                     XIZAL                  antialergic        1/zi dimineata
                     SUPRADIN  efervescent (vitamine+minerale)
                     CALCIU       efervescent

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate