Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cum reactionati la flash-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Nu ma refer la flash-uri scurte, de atentionare (de ex. pt radare), sau cand vrei sa permiti altui sofer sa iasa de pe un drum fara prioritate. E vorba de flash-urile agresive traduse prin " dispari vierme cu harbul tau ca trece Maria Mea!". Cum reactionati cand sunteti "bronzati" pe ceafa din spate insistent, agresiv si de cele mai multe ori nejustificat?

Ca exemplu: sambata asta  am facut un drum la Pitesti pe A1. La dus, urgenta mare, ardea camasa pe mine sa ajung mai repede, am pus antena pe masina ca sa am update cu MCV-urile (numai 2) si am facut autostrada undeva intre 160-180 km/h. N-am dat un singur flash, de cateva ori am mers cateva sute de metri in spatele unora cu semnalul stanga pus pana mi s-a facut loc. Am ajuns la timp, am rezolvat treaba dar mi s-a facut rau cand am vazut consumul mediu de 13,5, asa ca la intoarcere am zis sa merg economic sa mai echilibrez bugetul. Am pus cruise control-ul pe 110 si singura regula a fost ca toate depasirile sa le fac la o diferenta minima de 20-30 km/h fata de cel depasit. Mi-am luat atatea  flash-uri din spate ca simteam nevoia de o crema de protectie solara si probabil congelatorul plin pentru cateva generatii. Dupa un timp mi-am zis "La Roma, ca romanii" si m-am facut meltean cu meltenii : i-am tinut pe baietii aprigi la manie si degraba datatori de flash-uri in spate, mergand in paralel cu cel depasit  pana se indura acesta sa incetineasca ca sa pot fi depasit prin dreapta. Pentru cei care se pregatesc sa sara cu predici cum ca m-as fi bagat in depasiri incomodandu-i pe grabiti si punand in pericol siguranta traficului  le spun ca nu e cazul, in cele mai multe situatii nici macar nu se vedeau in retrovizoare, iar orga de flash-uri incepea de cum apaream in raza lor vizuala. Sa depasesti cu 120-130 km/h pe unul care merge cu 80-90-100 mi se pare acceptabil, am intalnit si eu de atatea ori si niciodata n-am recurs la flash-uri. In continuare am de gand sa reactionez la fel pentru ca singurul fel de a-i dezvata pe melteni de obiceiul asta e sa constate ca a devenit ineficient si neproductiv : in loc sa castige timp, pierd.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu reactionez. Ii ignor.

#3
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
cand sunt in oras unde viteza maxima este 60 la ora, iar cel care ma flashuieste nu e o masina a institutiei de stat, salvare/pompieri/jandarmi/politie, poa sa stea in spatele meu pana ii vine acru

in exterior daca exista prima banda il las sa treaca, daca nu sa fie sanatos

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ii las sa treaca daca au loc. Din fericire nu ma confrunt cu prea multe specimene de-astea in ultimul timp.
Acum cateva luni ca un drum mai lung pe autostrada (eu mergand mai mult prin oras) m-am confruntat cu un tip foarte periculos. Eu mergeam cu 100-110 (limita e 80-100) si la cateva pante in coborare, unde eu ajungeam la 120 maxim nemernicul s-a lipit de vreo 2 ori de mine, la maxim 2-3 metri  :eek:

De mentionat ca nu mergeam pe stanga , banda a doua (se conduce pe dreapta aici). El nici gand sa intre pe banda 1 desi avea viteza destula....am mai mers 1 km asa, accelerand sa il dezlipesc de mine , apoi cand iar a inceput sa se apropie puternic pe o panta, am verificat oglinzile, mai nimic in spate, am trecut pe banda 1 si am franat pana la 70-80 iar cretinul a trecut pe langa mine, tot pe banda 2.

Inventie buna tahograful/limitatoarele de viteza, pacat ca nu se folosesc peste tot, aici cei mai multi vitezomani pe care i-am observat pe autostrada sunt masinile de firma, multe cu tot felul de scari , scule deasupra, ba chiar am vazut si o gunoiera din-aia mare, mergea cu 130 minim...:death:

Edited by lawrence38, 07 November 2010 - 16:43.


#5
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
Cănd băieții mă bronzează cu flash-uri, uneori, depinde de starea mea de spirit și de cantitatea de UV primită le răspund cu :[ http://www.bestautovest.ro/media/catalog/product/cache/1/small_image/175x175/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/d/s/dsc00458.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
De folosit flash-urile, le folosesc doar în scopul atenționării radar sau să fac semn unui alt participant la trafic, că ii las pe el sa trecă/intre, chiar dacă nu are prioritate.

#6
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
da..m`am mai luat la fugarit cu unii pe strada libera cat cuprinde si ori de plictiseala ori ca te apuca o stare de aia de nervi ca ala vrea sa sari pe bordura ca sa depaseasca el cu fierul din germania,si cand colo ma trezesc inconjurat de 2-3 masini vrand sa ma opreasca ca i-am ofensat cumva..:)) nu dau detalii dar a fost ceva ca`n filme ..:D

Edited by Al3csutzul, 07 November 2010 - 16:48.


#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu merg de obicei la 9-10 mph peste limita legala, pentru ca aici este o lege nescrisa - nu te opresc radarele sub 11mph "peste". Daca altul se grabeste in spate, ii fac loc cu placere ca sa ma tin dupa el - in 99% din cazuri ori ia el radarul, ori ii vad franale disparate :D
Daca insa banda de langa mine este ocupata si am in continuare viteza mai mare decat aia, normal ca nu o sa franez si nici nu o sa fortez intrarea in banda aia doar ca altul este grabit.
Daca mi se intampla asa ceva:

 lawrence38, on 7th November 2010, 09:37, said:

Acum cateva luni ca un drum mai lung pe autostrada (eu mergand mai mult prin oras) m-am confruntat cu un tip foarte periculos. Eu mergeam cu 100-110 (limita e 80-100) si la cateva pante in coborare, unde eu ajungeam la 120 maxim nemernicul s-a lipit de vreo 2 ori de mine, la maxim 2-3 metri :eek:
... este simplu, mai ales daca sunt singur in masina - ating franele usor. Daca nu a luat distanta le ating mai tare. Merge perfect, masinile mele sunt platite in full, cam vechi, abia astept sa se infiga unul in fundul meu sa mi le schimb :D
De obicei cand vad ca este un "jmeker" cu Lexus, BMW sau Nissan ZX STIU ca dupa prima atingere nu o sa mai stea in spatele meu. Mai ales daca sunt cu Exporerul care are bara din spate solida, din fabrica, de tractiune - muhahaha. Da, platesc mai mult la benzina pentru "luxul" asta, dar nu am greturi.

Edited by SuperDuper, 07 November 2010 - 16:52.


#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Frinez usor si trag inspre mijlocul drumului sa-i fac loc prin dreapta .
Daca vad ca omul intradevar are o problema il las , trag dreapta si "da-i bataie" , se mai intimpla si sa fie real , la nunti , probleme de sanatate  etc dar astia ii vezi ca-s disperati , vin cu claxon , blitz-uri , miini pe geam si ce mai au in dotare .
Cel mai frumos este cund nu am nimic dupa mine pentru ca am 6 reflectoare in spate si ii fac in ciuda , el ma "pozeaza" nu-i nimic , eu il bronzez .

Edited by Neohori, 07 November 2010 - 16:54.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
in oras pun semnal stanga si ma dau cat mai aproape de mijlocul drumului. banda 1 o folosesc doar daca e mai rapida, si de multe ori e. in oras nu prea obisnuiesc sa schimb banda la cerere.

afara nu prea iau flashuri. mi s-a intamplat de cateva ori sa primesc un semnal scurt.
ori de atentionare de la unii patiti (ca si mine de altfel) cu chiori care vor sa schimbe banda cand esti in paralel cu ei.
ori, alta situatie ar fi ca sa vada mai bine ce e in fata, pe timp de noapte. de obicei cand e noapte si al din spate semnalizeaza bag faza lunga sa vada daca nu vine vreo curba sau ceva. zic ca multe flashuri noaptea sunt fix pentru treaba asta, nu ca sa-l orbeasca pe cel din fata.

Edited by undercoverbrother, 07 November 2010 - 16:55.


#10
car0l

car0l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.04.2008
n-am mai luat un flash de muuulta vreme . Oricum daca ma exaspereaza cu flash-urile(adica daca n-are rabdare si eu chiar nu am unde sa ii fac loc) ii trag o frana serioasa .

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 SuperDuper, on 7th November 2010, 16:49, said:

Eu merg de obicei la 9-10 mph peste limita legala, pentru ca aici este o lege nescrisa - nu te opresc radarele sub 11mph "peste". Daca altul se grabeste in spate, ii fac loc cu placere ca sa ma tin dupa el - in 99% din cazuri ori ia el radarul, ori ii vad franale disparate :D
Daca insa banda de langa mine este ocupata si am in continuare viteza mai mare decat aia, normal ca nu o sa franez si nici nu o sa fortez intrarea in banda aia doar ca altul este grabit.
Daca mi se intampla asa ceva:

... este simplu, mai ales daca sunt singur in masina - ating franele usor. Daca nu a luat distanta le ating mai tare. Merge perfect, masinile mele sunt platite in full, cam vechi, abia astept sa se infiga unul in fundul meu sa mi le schimb :D
De obicei cand vad ca este un "jmeker" cu Lexus, BMW sau Nissan ZX STIU ca dupa prima atingere nu o sa mai stea in spatele meu. Mai ales daca sunt cu Exporerul care are bara din spate solida, din fabrica, de tractiune - muhahaha. Da, platesc mai mult la benzina pentru "luxul" asta, dar nu am greturi.

Tu conduci un Explorer de 2.5-3 tone, eu o Corsa de ~850 kg. Ala din spatele meu era TIR cu container pe el...Full-size undeva la 40-50t probabil...Ce crezi ca se (putea) intampla daca franam brusc cand nemernicul era la o masina distanta de mine ? La astfel de riscuri nu ma bag. Daca eram la volanul unui Liebherr T 282B, nu numai ca franam, mai bagam si in marsarier peste el.... :notangel:

P.S. Idiotul despre care vorbesc NU mi-a dat flashuri, goarne...s-a multumit sa ma intimideze mergand la o distanta foarte mica si insistand sa-i fac loc sa ma depaseasca pe banda 2 :w00t:

P.S. 2 Ceva amuzant din toata treaba asta, pe portiunea de drum unde mi s-a intamplat asta sunt puse "Chevron"-e din alea check your distance.... :rolleyes:

Edited by lawrence38, 07 November 2010 - 17:07.


#12
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 SuperDuper, on 7th November 2010, 16:49, said:

... este simplu, mai ales daca sunt singur in masina - ating franele usor. Daca nu a luat distanta le ating mai tare. Merge perfect, masinile mele sunt platite in full, cam vechi, abia astept sa se infiga unul in fundul meu sa mi le schimb :D
De obicei cand vad ca este un "jmeker" cu Lexus, BMW sau Nissan ZX STIU ca dupa prima atingere nu o sa mai stea in spatele meu. Mai ales daca sunt cu Exporerul care are bara din spate solida, din fabrica, de tractiune - muhahaha. Da, platesc mai mult la benzina pentru "luxul" asta, dar nu am greturi.
Daca ne-am intilni sa mergem impreuna cred ca in maxim un an am dezvata pe multi de obiceiul asta  :lol:
Pe tine te las in fata sau in spate - depinde pe ce parte doresti sa innoiesti masina  :lol:

#13
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Ii da "ignore" pt ca si eu merg cu vreo 20kmh peste limita legala. Daca nici asta nu ii se pare viteza decenta sunt de parere ca ar tb sa isi faca un drum doar al lui....

#14
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Ii ignor (in prima faza). Daca insista, pisc putin frana cat sa se aprinda becurile de frana. Daca insista mai mult frana de motor. Daca e chiar ultimul nesimtit, merg in paralel cu ala din dreapta + avarii. Pana acum numai unul a facut parte dintre ultimii nesimtiti, insa ma indoiesc ca o sa ii mai arda, m-am pus in coada lui si l-am alergat pana aprope de Fetesti cu semnalizarea stanga continuu pusa (doar atat, sa vad cat il duce - de pe la 180 avea mici probleme cu acceleratul). La un moment dat a renuntat (bineinteles facea parte din noua subspecie care are Skoda Octavia - no offence dar au inceput multi dintre acesti posesori sa fie mai "distepti" decat orice alta subspecie).

Nota: niciodata nu stau pe banda 2 daca am loc pe 1, de asemenea daca il vad pe cel din spate ca e grabit si pot sa il las trecand eu intre autovehicule  de pe banda 1, o fac fara probleme. Si nu merg niciodata ca mucea  :thumbup: .

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 lawrence38, on 7th November 2010, 18:37, said:

De mentionat ca nu mergeam pe stanga , banda a doua (se conduce pe dreapta aici). El nici gand sa intre pe banda 1 desi avea viteza destula....am mai mers 1 km asa, accelerand sa il dezlipesc de mine , apoi cand iar a inceput sa se apropie puternic pe o panta, am verificat oglinzile, mai nimic in spate, am trecut pe banda 1 si am franat pana la 70-80 iar cretinul a trecut pe langa mine, tot pe banda 2.

 lawrence38, on 7th November 2010, 19:04, said:

P.S. Idiotul despre care vorbesc NU mi-a dat flashuri, goarne...s-a multumit sa ma intimideze mergand la o distanta foarte mica si insistand sa-i fac loc sa ma depaseasca pe banda 2 :w00t:
Poate sunt eu mai de moda veche, dar nu cumva pe banda I se circula si pe II se depaseste ?   :huh:


Nu prea-mi iau flash-uri, merg destul de repede si, daca vad o masina venind mai repede din spate (sunt atent in permanenta), o las sa treaca, eventual chiar franez usor in spatele unei masini ceva mai lente de pe banda I (unde sunt doua benzi), daca diferenta de viteza nu-i mare, iar depasirea, mergand in continuare in ritmul meu, ar dura prea mult; daca n-am loc sa ma repliez pe banda I pun semnal dreapta, sa vada intentia, si ma repliez cat de repede pot.

Daca n-am cum sa-i facilitez depasirea, iar el ma tine cu flash-uri care ma deranjeaza in oglinzi, modific putin pozitia oglinzilor, cat sa nu-mi mai scoata ochii (trec oglinda pe modul "noapte", de exemplu), si-mi vad de drum in ritmul meu.

Nu sicanez niciodata - frane, tinut in spate "la ambitie", etc...

#16
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
eu cred ca sunt genul de "meltean".
cand vad ca e liber pe banda 1 si el insista sa mearga pe banda 2 cu viteza mai mica decat limita+40 incep sa dau flashuri.
e libera banda 1 ..
urmatorul pas este mersul lipit de el , sa franeze , nu -i problema asta e, pana la urma de ce platesc casco ?
daca nu merge depasire pe dreapta urmand frana brusca.
pe autostrada mai dau flashuri de atentionare , e destul de naspa sa iti sara in fata cineva cu 130 cand tu ai 180.
cand cineva imi da flash ma trec pe banda 1 , dar destul de rar se intampla asta , eu mergand destul de tare de obicei.

totusi de ce draq sa nu te dai pe banda 1 daca drumul permite ???

#17
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IXlzla6mh-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
eu nu pot vedea videoul in forum.
Relevant, 30sec: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IXlzla6mh-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Highlander91, 08 November 2010 - 22:08.


#18
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Foarte rar mi se intampla sa-mi iau flashuri,de obicei stiu unde mi-e locul si in oras si in afara .
Pe autostrada daca sunt in depasire , si vad ca vine unul grabit din spate pun semnalul dreapta o data - cum am terminat depasirea cum o tai din fata lui(chit c aintru intre 2 masini mai lente cu 20-30 , daca vad ca am timp sa ma retrag si sa revin la loc pe banda 2 in timp util ma dau  .
Daca sunt flashuri date in semn de hai treci,o pisc imediat si multumesc cu avariile/mana .
Flashuri dau cand: las pe cineva sa-mi intre in fata / doarme vreunul pe banda 2 (prima data incerc cu semnal stanga in spatele lui si dupa 2-3 flashuri )daca ma grabesc renunt la fitele de mai sus :D .
Dupa ce termin vreo depasire mai din scurt , fie ridic mana spre ce-mi vine din fata,fie flash in semn de scuze in caz ca s-a speriat (oricum depasirea se termina in siguranta ) .
Mai lucrez din semnale stanga/dreapta, sa ma ajut la depasiri cu ceilalti , sau daca vad in coloana in spate vreunul ce vrea sa depaseasca fie accelerez sa-mi intre in spate,fie frana si mai pe dreapta . Daca vine unul din fata in depasire , si se intrevede sa trecem 3 in paralel  pun semnal dreapta sa vada ca eu il ajut si ma dau mai pe dreapta , majoritatea s-au prins .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate