Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Wii sau Xbox Kinect

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Rated_RKO

Rated_RKO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2009
Care credeti ca este mai bun ?..un Nintendo Wii sau noul Xbox Kinect ? Recent am auzit multe pareri de rau,multe puncte negative despre Xbox Kinect..gameplay-ul e aiurea rau,nu poti sa joci pe intuneric,trebuie sa stai la o anumita distanta,jocurile sunt praf, etc etc.. Majoritatea recomanda tot Nintendo Wii. Ce credeti ? Ce ati mai auzit ?

#2
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Wii - cu certitudine!
Motivatia..wii a fost conceput de la 0 ca fiind o consola activity si nu cred ca un adaptor poate avea succesul cunoscut de wii pe piata.
Xbox a vrut doar sa profite de aceasta inventie si de acest nou tip de gameplay...insa nu au avut suficient timp sa testeze si sa implementeze aceasta tehnologie suficient.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Kinect e abia aparut, nici n-ai cum sa faci comparatia asta. Nu mai spun ca Move ar fi si mai varza. Sa treaca timpul, sa imbunatateasca Sony si Microsoft tehnologiile si apoi am putea vorbi de o comparatie intre ei.

#4
Myrddin

Myrddin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 15.07.2010
Kinect, mi se pare scump si cu mult prea jos de adevara forta care o are o tehnologie ca asta. Dar este un inceput in lume jocurilor.

#5
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
personal aleg wii-ul desi ideea celor de la xbox pare un inceput bun

#6
Guts

Guts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.01.2009

 Rated_RKO, on 7th November 2010, 14:31, said:

Care credeti ca este mai bun ?..un Nintendo Wii sau noul Xbox Kinect ? Recent am auzit multe pareri de rau,multe puncte negative despre Xbox Kinect..gameplay-ul e aiurea rau,nu poti sa joci pe intuneric,trebuie sa stai la o anumita distanta,jocurile sunt praf, etc etc.. Majoritatea recomanda tot Nintendo Wii. Ce credeti ? Ce ati mai auzit ?


Poti sa stai pe intuneric si sa te joci pe Kinect lejereanu. Intr-adevar, trebuie sa stai la o anumita distanta, nu poti sa te bagi in sufletu Kinectului si sa ai pretentii sa mai mearga corespunzator. Aria in care ai mobilitate e destul de ok...

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Personal...aleg fara doar si poate Kinetic...l-am vazut si m-am jucat la Paris la salonul auto, in vara....e demential.
Sincer, Wii mi se pare invechit, iar la capitolul reactie al device-ului, Kinetic mi se pare mult mai rapid.
E doar parerea mea, nu vreau sa influentez pe nimeni, fiecare are gusturile sale.

#8
Ghiaur

Ghiaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.09.2007
Avantajul la kinetic ar fi ca nu mai ai nimic in maini.Ceea ce duce la o mare diferenta intre wii si xbox.La wii ai acea telecomanda care se mai leaga cu un fir de nunchak si te agiti cu ele intr-una

#9
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Tehnologic Kinect este cu cativa ani in fata Move sau Wii. Cred ca potentialul Kinect va fi eliberat pe piata incetul cu incetul pentru din ratiuni comerciale si de protectie a tehnologiei.

#10
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Comparam inutil Wii/PS3 Move cu Kinect.
Conform unor baieti de "afara" totul a fost o strategie de marketing a lui Sony sa compare PS3 Move cu Xbox Kinect. Smecheria a fost facuta din dorinta de a evita comparatia cu Wii (o clasa inferioara).
Din simplul motiv pentru ca Sony a reinventat roata in 2010, descoperire facuta de Nintendo in 2006!
Este adevarat ca PS3 are grafica si suport mai bun, dar Wii este mai distractiv.

..."Avantajul la kinetic ar fi ca nu mai ai nimic in maini."...
Singurul joc in care vei folosi o arma este Star Wars Kinect programat pentru 2011 - ramane de vazut cu o sa simuleze sistemul sabia Jedi?

Edited by dba, 05 January 2011 - 14:12.


#11
TheSimsFan

TheSimsFan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2011
Eu zic ca un Kinect (sper ca nu am scris gresit) este mai tare.
Eu am WII si dupa 2 luni de jucat cate 2-3 ore pe zi m-am plictisit.
Am un prieten care are XBOX cu Kinect si se joaca intr-una. Eu ma duc la el doar cand vreau sa ma joc. E super! Merita!
Dar intr-adevar este o diferenta de pret maricica.Eu as prefera Kinect.

#12
crigre69

crigre69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 21.12.2006

 vimann, on 7th November 2010, 20:31, said:

Nu mai spun ca Move ar fi si mai varza.
Varza e capul tau. Tu nu ai tinut in viata ta nici un SNES in mana si iti dai cu parerea.
Pune mana de joaca un Racket Sports pe Wii si un Sports Champions pe PS3 si atunci sa vi sa aberezi.
Remote-ul ala e o gluma proasta in astfel de jocuri pe langa Move.

La prima vedere, pare doar o versiune a lui Wii Remote si a companionului său Nunchuk. Dar la o analiza obiectiva încep să devină evidente diferentele-cheie:
*Move, controller mai destept: Cu Wii, dacă tintesti controllerul undeva în afara ecranului, camera o ia razna în joc sau jocul intră în pauză si îti cere să îndrepti controllerul spre ecran. Move are un giroscop si în combinatie cu camera Sony Eyetop transmite jocului pozitia precisă asa că jocul se poate orienta în directia în care arată controllerul, chiar dacă acesta e orientat în afara ecranului. Chiar dacă între controller si camera Eyetop apare un obstacol, de exemplu trece cineva prin fata ta, precizia scade dar jocul stie încotro îndrepti controllerul.
* Un singur giroscop: Wii Nunchuk are un senzor de miscare giroscopic dar mai putin precis ca Remote. La sub-controllerul de pe PS3 se pare că nu există asa ceva, giroscop având doar Move. De aceea, jocurile de tip box au fost demonstrate de Sony folosind două Move. Pe Wii acest gen de jocuri sunt controlate cu precizie mai redusă.
*Planul Z: Fără Wii MotionPlus, Wii Remote nu detectează foarte precis profunzimea. Senzorii Wii nu stiu foarte precis căt de aproape de ecran esti si când te îndepărtezi de el. Wii detectează profunzimea, într-o oarecare măsură, dar fără prea mare precizie. PS Move poate detecta asfel de miscări în planul Z, gratie bilei colorate. Dacă jucătorul se îndepartează de ecran, PlayStation Eye vede că bila se micsorează si se prinde că există o miscare în planul Z. Aceasta face diferenta majora intre stiftul de Wii Remote si Move, da ce sa stie taranul din fundul curtii.
Bine, exagerez si eu ca m-am enervat, Wii Remote nu e chiar un stift, dar daca apucati sa jucati, spre exemplu, tenisul de masa pe cele doua console s-ar putea sa-mi dati dreptate.

Si nu in ultimul rand:
*Mai putine butoane
*Nu consumi baterii
*Fără fire
*Bila colorată: Sfera colorată este folosită de PlayStation Eye pentru a detecta prezenta lui Move. Culoarea se schimbă în functie de ambient. Într-o cameră fără oranj, bila va fi oranj pentru a putea fi detectată mai usor. Asta ar putea deveni o marcă vizuală a lui Move.

Haide PA !

Edited by crigre69, 06 January 2011 - 01:37.


#13
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Slaba mișcarea pe la console.... cică Wii ne ia fața anu ăsta ...așa să fie...?! :confuzzled: Dacă vreți ceva cool la categoria asta de jocuri vedeți aici, dar au niște scoruri de te lasă... rece !

#14
Maidanezul

Maidanezul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 408
  • Înscris: 15.12.2011
Aleg WII, desi am avut ocazia sa ma joc pe amandoua.
Oricum, o sa apara Kinect pt. Windows.

#15
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Dupa mine o comparatie corecta ar trebui facuta intre WII si accesoriul de la Sony,anume Playstation Move.

 vimann, on 7th November 2010, 19:31, said:

Kinect e abia aparut, nici n-ai cum sa faci comparatia asta. Nu mai spun ca Move ar fi si mai varza. Sa treaca timpul, sa imbunatateasca Sony si Microsoft tehnologiile si apoi am putea vorbi de o comparatie intre ei.
Te-ai jucat tu pe Move sa spui ca este varza?Eu detin acest controller si pot spune ca este prea bun !!

 crigre69, on 6th January 2011, 01:19, said:

Varza e capul tau. Tu nu ai tinut in viata ta nici un SNES in mana si iti dai cu parerea.
Pune mana de joaca un Racket Sports pe Wii si un Sports Champions pe PS3 si atunci sa vi sa aberezi.
Remote-ul ala e o gluma proasta in astfel de jocuri pe langa Move.

La prima vedere, pare doar o versiune a lui Wii Remote si a companionului său Nunchuk. Dar la o analiza obiectiva încep să devină evidente diferentele-cheie:
*Move, controller mai destept: Cu Wii, dacă tintesti controllerul undeva în afara ecranului, camera o ia razna în joc sau jocul intră în pauză si îti cere să îndrepti controllerul spre ecran. Move are un giroscop si în combinatie cu camera Sony Eyetop transmite jocului pozitia precisă asa că jocul se poate orienta în directia în care arată controllerul, chiar dacă acesta e orientat în afara ecranului. Chiar dacă între controller si camera Eyetop apare un obstacol, de exemplu trece cineva prin fata ta, precizia scade dar jocul stie încotro îndrepti controllerul.
* Un singur giroscop: Wii Nunchuk are un senzor de miscare giroscopic dar mai putin precis ca Remote. La sub-controllerul de pe PS3 se pare că nu există asa ceva, giroscop având doar Move. De aceea, jocurile de tip box au fost demonstrate de Sony folosind două Move. Pe Wii acest gen de jocuri sunt controlate cu precizie mai redusă.
*Planul Z: Fără Wii MotionPlus, Wii Remote nu detectează foarte precis profunzimea. Senzorii Wii nu stiu foarte precis căt de aproape de ecran esti si când te îndepărtezi de el. Wii detectează profunzimea, într-o oarecare măsură, dar fără prea mare precizie. PS Move poate detecta asfel de miscări în planul Z, gratie bilei colorate. Dacă jucătorul se îndepartează de ecran, PlayStation Eye vede că bila se micsorează si se prinde că există o miscare în planul Z. Aceasta face diferenta majora intre stiftul de Wii Remote si Move, da ce sa stie taranul din fundul curtii.
Bine, exagerez si eu ca m-am enervat, Wii Remote nu e chiar un stift, dar daca apucati sa jucati, spre exemplu, tenisul de masa pe cele doua console s-ar putea sa-mi dati dreptate.

Si nu in ultimul rand:
*Mai putine butoane
*Nu consumi baterii
*Fără fire
*Bila colorată: Sfera colorată este folosită de PlayStation Eye pentru a detecta prezenta lui Move. Culoarea se schimbă în functie de ambient. Într-o cameră fără oranj, bila va fi oranj pentru a putea fi detectată mai usor. Asta ar putea deveni o marcă vizuală a lui Move.

Haide PA !
In sfarsit cineva care stie ce vorbeste!

#16
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Cred ca dupa vreo 2 ani o fi reusit baiatul sa decida ce trebuie sa cumpere  sau a renuntat de tot si sta cu o carte in mana.

#17
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Adevăru e că nu e fair să le compari. Așa zic și ăștia. Tot șpilu performanței rămâne senzorul de mișculanță. De aici vin toate: și deviceurile și jocurile în sine-softurile, etc... Apropo- am văzut că există un "covoraș" pt wii, ...știe cineva de unde se poate cumpăra ?. unde pot să găsesc o înșiruire a tuturor deviceurilor compatibile cu wii....

Mi-ar fi plăcut ceva super de la xsens, dar costă cât o mașină.... :thumbdown:

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ia explicati-mi si mie,rogu-va,cum e cu chestiile astea?I-as lua celei mici,9 ani,si nu stiu ce si cum.Nu l-as lua nou,pentru ca are boala plictiselii imediate.Care e mai bun?Modat(ce dracu-i aia),nemodat?L-as vrea pentru jocurile in care se face si miscare,poate ma dau si eu cu el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate