Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

despre divina comedie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mimida

mimida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.06.2010
Buna

Unul  dintre  colegii  de  la  servici m a  privit dubios  cand  am zis  ca  vreau  sa  imprumut  de  la  biblioteca DIVINA COMEDIE. A   inceput cumva  ca femeile ar  trebui  sa  stie  ce  carti  sa  aleaga, apoi cum  ca  "nu  degeaba  e  trecuta  pe  liste  speciale"...si  cam tot  asa pana  cand  a  trebuit  sa l  reped  ca sa  se  potoleasca.
Acusica, e  drept  ca ,exceptand  citate  celebre  de  acolo si  ce am  mai facut  prin  scoala,  nu  prea  pot  sa  tin o discutie profunda  pe  seama  cartii,  dar chiar  sa  fiu  luata  de  ciudata  ca  o  citesc? Ma  rog,  nici  motivul nu e  unul  serios, mai exact  am  vazut  un  film  la  hbo  si  acolo personajul  central zicea  ca  la  patania  ei  ar  trebui sa  mai  existe  inca  un  cerc  de  pacatosi  sau  ceva  pe  acolo...deja  am  zis  ca nu  prea  stiu  despre  ce e  vorba  in carte   dar  chiar  si  asa reactia  colegului imi  pare  exagerata si  l am  cam  trimis la  dracu,tot  ma  enerva  de ceva vreme.
Si pana  ma  dumiresc ce i cu  cartea, de  ce  ar trebui interzisa  femeilor?Cel  putin,  din  pdv ul tembelului  meu   coleg.
Scuze daca e  un  post aiurea  dar  m a  suparat tipu' asta

#2
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Eu iti recomand cartea. :)

#3
alinamiodrag

alinamiodrag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2011
Buna,
referitor la divina comedie, ca s-o intelegi iti trebuie multa rabdare, cunostinte istorice si mitologice. eu am studiat-o la facultate si e o carte foarte grea, dar care merita citita. ti-o recomand cu multa placere, iar daca ai ceva nelamuriri cu cercurile, bolgiile si malebolgele, ma poti intreba oricand :)

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt ce voi scrie sunt convins ca voi merita un warn. Ma rog, am deja 60%, luate pt ceea ce cconsider eu nedrept, acum voi lua unul pe bune, pt limbaj incorect dpdv politic
mimida
Am 47 si ceva si sunt inginer. Pt ca asta am vrut, am visat si am muncit pat asa ceva, nu mi-am dorit altceva si ma mandresc cu asta. Practic sunt al III-lea din familia mea. Ma rog, inainte au mai fost doi doctori, din care unul colonel..

Asa ca spunei colegului dumitale ca unul ca mine il baga in  ...cu picioarele inainte si cu gura larg cascata ca simultan sa ii gadilez omusorul..
Si fa-o sa sune limpede si clar, fara sa te balbai. Si daca te intreaba de ce ii zici asta ii raspunzi ca cine mama dracului e ca sa rada de un om care vrea sa citeasca?
Daca lui i se parea ca cartea e prea grea pt el, sa se duca in puii mei,  ma rog si ai tai, ca sunt larg la suflet si sa puna mana sa se spele la cap. Ca nu toti trebuie sa fie sfertodocti in lume asta...
Repet, nu uita sa fie clara, sa nu cumva sa intelega ca glumesti.
A, daca venea cu argumente contra celor ale dumitale, adica citise cartea si isi sutinea un anumit punct de vedere, diferit de alt tau, atunci era altceva. In acest caz retrag tot ce am scris, pt ca diferentele de opinii sustinute mi se pare normale.
Dar sa vorbesti fara sa fi citit, doar din ce ai auzit de la radio sant, sau 3 randuri de pe net, nu voi accepta indiferent de carte, meserie, etc.NEVER.
Morala. Ia sa ma uit prin biblioteca, pt ca si eu nu am citit-o. Si de aia nu vorbesc despre ea.

#5
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

 mimida, on 4th November 2010, 16:51, said:

Buna

Unul  dintre  colegii  de  la  servici m a  privit dubios  cand  am zis  ca  vreau  sa  imprumut  de  la  biblioteca DIVINA COMEDIE. A   inceput cumva  ca femeile ar  trebui  sa  stie  ce  carti  sa  aleaga, apoi cum  ca  "nu  degeaba  e  trecuta  pe  liste  speciale"...si  cam tot  asa pana  cand  a  trebuit  sa l  reped  ca sa  se  potoleasca.
Acusica, e  drept  ca ,exceptand  citate  celebre  de  acolo si  ce am  mai facut  prin  scoala,  nu  prea  pot  sa  tin o discutie profunda  pe  seama  cartii,  dar chiar  sa  fiu  luata  de  ciudata  ca  o  citesc? Ma  rog,  nici  motivul nu e  unul  serios, mai exact  am  vazut  un  film  la  hbo  si  acolo personajul  central zicea  ca  la  patania  ei  ar  trebui sa  mai  existe  inca  un  cerc  de  pacatosi  sau  ceva  pe  acolo...deja  am  zis  ca nu  prea  stiu  despre  ce e  vorba  in carte   dar  chiar  si  asa reactia  colegului imi  pare  exagerata si  l am  cam  trimis la  dracu,tot  ma  enerva  de ceva vreme.
Si pana  ma  dumiresc ce i cu  cartea, de  ce  ar trebui interzisa  femeilor?Cel  putin,  din  pdv ul tembelului  meu   coleg.
Scuze daca e  un  post aiurea  dar  m a  suparat tipu' asta

Dupa umila mea parere (fara falsa ipocrizie,caci poate ne desparte niste ani),cartea se adreseaza in special barbatilor.
Inainte de a fi catalogat drept misogin,argumentez.
1)Cititorul se indentifica cu personajul central(Dante).Beatrice este femeie.
2)Calauza (Vergiliu) reprezinta ratiunea,lucru care apartine preponderent barbatilor,femeile fiind considerate fiinte emotionale (in conceptia medievala si nu numai).
3)Trilogia are aluzii politice (in sens conflictual)=>iarasi,in conceptia epocii,domeniu rezervat barbatilor.
4)Patimile barbatului sunt diferite de cele ale femeii.

Si nu,nu cred ca ar trebui interzisa femeilor (WTF?!),cred doar ca o femeie nu va putea intelege pe deplin "chinurile" lui Dante,asa cum un barbat o poate face pentru ca,am mai spus-o,are capacitatea de a se indentifica cu el (suferintele lui,imi permit sa zic,sunt universal valabile pentru barbatul posesor de constiinta).

Ca si lectura,e destul de dura.Femeile prefera romanele siropoase. :P

Edited by tyrael, 26 February 2011 - 16:45.


#6
doctorulx

doctorulx

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.06.2015
E o carte superbă!

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 doctorulx, on 15 iunie 2015 - 20:32, said:

E o carte superbă!
Si foarte grea. Mai ai nevoie si de cunostinte solide de cultura generala pentru a te descurca cu vastitatea personajelor, locurilor si timpurilor.
Daca nu dispuneti de aceste cunostinte, Dictionarul Enciclopedic poate fi de un real ajutor.

#8
Anaiss12

Anaiss12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2020

 tyrael, on 26 februarie 2011 - 16:43, said:



Dupa umila mea parere (fara falsa ipocrizie,caci poate ne desparte niste ani),cartea se adreseaza in special barbatilor.
Inainte de a fi catalogat drept misogin,argumentez.
1)Cititorul se indentifica cu personajul central(Dante).Beatrice este femeie.
2)Calauza (Vergiliu) reprezinta ratiunea,lucru care apartine preponderent barbatilor,femeile fiind considerate fiinte emotionale (in conceptia medievala si nu numai).
3)Trilogia are aluzii politice (in sens conflictual)=>iarasi,in conceptia epocii,domeniu rezervat barbatilor.
4)Patimile barbatului sunt diferite de cele ale femeii.

Si nu,nu cred ca ar trebui interzisa femeilor (WTF?!),cred doar ca o femeie nu va putea intelege pe deplin "chinurile" lui Dante,asa cum un barbat o poate face pentru ca,am mai spus-o,are capacitatea de a se indentifica cu el (suferintele lui,imi permit sa zic,sunt universal valabile pentru barbatul posesor de constiinta).

Ca si lectura,e destul de dura.Femeile prefera romanele siropoase. :P

Nu toate femeile preferă romanele ‘siropoase’(urât cuvânt).
Nu generaliza. Cartea lui Dante este înțeleasă de o persoană cultă , inteligentă. O persoană care discriminează  nu are șanse să înțeleagă o asemenea operă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate