Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum îi spui unui om că o să moară?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011
comunicarea diagnosticului pacientului cu cancer dar si tuturor detaliilor disponibile cu privire la prognostic, posibilitati de tratament, evolutie probabila, etc. etc. etc., astea revin toate in sarcina medicului.

vreti sa va spun cum procedez eu, ca medic ? ca non-medic din pacate de multi ani nu mai sunt in stare sa judec nici o situatie medicala...

#38
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

 RaulDuke, pe 31st March 2011, 18:52, a scris:

vreti sa va spun cum procedez eu, ca medic ?

Da :)

#39
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009

 BlueSky2009, pe 4th November 2010, 20:06, a scris:

Dar de ce nu incercati si tratamente naturiste ?
Pentru ca-s niste tampenii inutile?

#40
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011
personal eu sunt destul de la obiect, cu cat mai putine ocolisuri. folosesc un pattern invatat de la americani. am o serie de intrebari predefinite pe care i le adresez bolnavului, si evaluez gradul lui de intelegere, cat doreste sa stie si cam cat e gata sa primeasca odata.
intai il intreb cam ce stie deja despre boala/starea lui, apoi cat AR VREA sa stie, daca vrea sa ii spun lui sau/si altcuiva sau poate DOAR altcuiva din familie. daca nu ma intreaba ceva explicit, nu ma apuc sa-i spun partile rele. daca in schimb ma intreaba detalii despre prognostic, ii spun tot cam ce pot stii si eu insumi, oricat ar insista familia sa NU ii spun. ca atare pentru situatii frecvente am formule predefinite pe care le folosesc, gen "statistic vorbind marea majoritate a pacientilor in starea dumneavoastra patesc asta sau asta" sau "nimeni nu poate spune cu exactitate ce se va intampla in viitor, dar literatura/statistica/medicina bazata pe dovezi arata ca speranta medie de supravietuire este de ordinul saptamanilor/lunilor/anilor etc, cu mentiunea ca unii traiesc mult mai mult, altii mult mai putin" sau "in momentul de fata, cu cunostintele medicale actuale, nu exista speranta sau mijloc de vindecare, tot ce putem face este sa prelungim perioada pana la aparitia simptomelor etc..." si multe si mai multe.
se poate spune ca "ii fac din vorbe" :D dar totusi e cel mai corect lucru care poate fi spus. nu zic niciodata porcarii de genul "mai are de trait atat" sau "nu trece de..." cum aud ca li s-ar fi zis unora, desi mi-e greu sa cred.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate