Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Locatii camere rovigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Vedeti fisierul atasat.

ATENTIE!
Sunt si multe statii mobile carora li se schimba pozitia.

Attached Files



#2
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Camere video de verificare a RO-vinietei ? Sa inteleg ca sunt automate, deci nu te opreste nimeni in trafic ?

Ce verifica mai exact?

- Concordanta intre plata taxei si placuta de inmatriculare, (ca in Ungaria, de pilda) ... exista deja la noi baza de date si sistemul informatizat/automat, necesar ?
sau
- Concordanta intre existenta sticker-ului de pe parbriz si plata taxei (ca in Austria- camere video fixe cu zoom inteligent exact pe o portiune de parbriz cu vinieta compostata)

Ca sa-mi iau o piatra de pe inima, unde gasesc pe net informatia necesara despre ce fac in caz ca am schimbat parbrizul cu vinieta inca valabila pe el ?

#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

View Postvladut_v, on 4th November 2010, 13:36, said:

.....
Avand in vedere ca acum e electronica si nu se mai da lipicios de parbriz, cred ca pica a doua varianta. Pe chitanta de robineta scrie s-o pastrezi minimum 1 an de la expirarea ei. Ghici de ce?
Deja s-au trezit unii cu robinete lipite ca-s chemati sa dovedeasca faptul ca le-au platit. Am o vaga banuiala ca baza de data are niste gaurele pe ici, pe colo si vor fi destui (printre care posibil si eu) ce vor avea de frecat timpul ca sa demonstreze ca-s vaci bune si au platit (degeaba) taxa de drum.

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Numai rovinietele nou cumparate sunt inregistrate in baza de date. Camerele scaneaza numarul si verifica automat in baza de date. Acum cand cumperi rovinieta noua iti da o hartie ordinara cu un cod de bare pe ea si bine-inteles bonul ca ai platit. Daca ai rovinieta veche, e posibil sa primesti amenda prin posta dar poti demonstra usor cu vechea rovinieta ca ai platit.
P.S. Chiar ma gandeam sa intorc numarul de pe fata de la masina neveste-mii invers, ca sa nu-l poata scana softul. :D Pana acum am vazut numai camere care te iau din fata, si e oarcum normal ca la hatch-uri numarul de pe spate e mai mereu murdar. Sunt curios care o fi amenda si daca nu se poate rezolva cumva in caz ca ma opreste garcea :P

Edited by filipxxx, 04 November 2010 - 13:59.


#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View PostCourage, on 4th November 2010, 12:09, said:

Vedeti fisierul atasat.
Sunt si multe statii mobile carora li se schimba pozitia.
Mai este si intre Arad-Timisoara chiar la intrare in Ortisoara dinspre Arad.
Baza de date cu numerele de inmatriculare pe care sau vandut roviniete il au deja de 2 ani....important este sa ai bonul de casa/chitanta cu care ai achiztionat rovinieta.
La vignetele astea noi transferul de date se face foarte repede catre baza de date a CNADNR echipamentul de vanzare fiind dat chiar de ei

Edited by feribalint, 04 November 2010 - 13:57.


#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postvladut_v, on 4th November 2010, 13:36, said:

Camere video de verificare a RO-vinietei ? Sa inteleg ca sunt automate, deci nu te opreste nimeni in trafic ?

Ce verifica mai exact?

In afara actiunii camerelor ......pe taica-miu l-a oprit saptamana trecuta pe E85 (afumati) un echipaj de politie . Au scos pda-ul si l-au verificat in baza de date !

Deci avem 3 tipuri : Camere fixe , Camere mobile si PDA-uri la echipaje de politie !

Nu are legatura vignieta din parbriz cu camera, ci doar numarul este verificat in baza de date ( ca in Ungaria)

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postfilipxxx, on 4th November 2010, 13:56, said:

Numai rovinietele nou cumparate sunt inregistrate in baza de date.
Aici te contrazic.....ca vanzator de roviniete de 2-3 ani aveam obligatia de a transmite numerele de inmatriculare/categorie/perioada valabilitate pt care sau vandut rovignete.
Baietii de la drumuri cu acele FIAT-uri galbene avea pe laptop-uri baza de date....

#8
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Comentariu inteligent: tare aia cu "Sloboz.". :D

#9
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Astia din Cluj s-au smecherit rau. Este o camera chiar intre Cluj si Floresti, mai bine zis intre iesirea din Cluj si Polus Center, deci cine merge la Polus si nu are, este pasibil de amenda! :angry2:

Edited by edmund.chevul, 04 November 2010 - 14:33.


#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ok, si daca stii pe unde sunt camerele preferi sa iti recalculezi traseul astfel incat sa nu intalnesti camerele ca sa nu platesti rovinieta?


Made in Romania.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E normal ca exista si inainte o centralizare, ca altfel nu ti-ar fi putut da aia amenda daca le aratai doar un bon printat. :D Ma refeream ca in sistemul nou sunt inregistrate doar rovinietele nou cumparate. Probabil costa prea mult ca sa se faca importul dintr-o baza de date in alta, doar pentru un an si cateva mii de roviniete care s-or fi vandut cu valabilitatea de un an.

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu le vad pe cele de la iesirea din TM catre Lugoj (la intrare in Remetea Mare), si de la iesirea catre Moravita (in Sag, la pod)

View PostDragon Warrior, on 4th November 2010, 14:34, said:

Ok, si daca stii pe unde sunt camerele preferi sa iti recalculezi traseul astfel incat sa nu intalnesti camerele ca sa nu platesti rovinieta?


Made in Romania.

Teoretic se poate face ceea ce zici, dar sunt si echipaje mobile care se plimba prin zona si care pot sa te opreasca.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postpolizei, on 4th November 2010, 14:00, said:

Deci avem 3 tipuri : Camere fixe , Camere mobile si PDA-uri la echipaje de politie !

Ca sa fim si mai clari, camerele fixe sunt instalate de obicei la afisajele alea mari peste sosea pe care nu prea ai cum sa le eviti fara ocoluri mari si dese.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Pda-urile alea de la politie pot acesa baza de date a rar, stiu de lipsa/prezenta itp, rovigneta. avantaj noi, au un delay de cateva minute... sunt doar pentru o eventuala verificare dupa ce te-au oprit.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postslai, on 4th November 2010, 22:05, said:

Pda-urile alea de la politie pot acesa baza de date a rar, stiu de lipsa/prezenta itp, rovigneta. avantaj noi, au un delay de cateva minute...
Am vazut cum functioneaza un PDA la Drumuri Nationale. Cam in 10 secunde i-a zis daca o masina are sau nu vigneta.

#16
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
http://stirileprotv....i-amendati.html

Mie unul mi se pare ciudat sa fie atatia nepasatori/neplatitori de vinieta. La mine este pe lista de plata cu RCA/ITP/Impozit anual. Nu as putea sa plec cu masina de pe loc, in lipsa ei - disconfort psihologic. Asa in semn de protest pentru porcaria de drumuri existente, as intelege sa fie unii care sa n-o achite, dar procentul vehiculat este foarte mare. Sigur ca abia acum, dupa cateva zeci de ani, a reusit si CNADNR sa-si achizitioneze vreo 100 de PDA-uri de control, probabil supralicitate la 10.000 RON bucata ... dar daca au fost atat de incompetenti in toti acesti ani, isi merita soarta de rusine a celor ~340 de km de autostrada.

Edited by vladut_v, 05 November 2010 - 20:20.


#17
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

View Postferibalint, on 4th November 2010, 15:10, said:

Aici te contrazic.....ca vanzator de roviniete de 2-3 ani aveam obligatia de a transmite numerele de inmatriculare/categorie/perioada valabilitate pt care sau vandut rovignete.
Baietii de la drumuri cu acele FIAT-uri galbene avea pe laptop-uri baza de date....

Si daca am luat rovinieta pt. 1 an cand inca aveam nr. rosii? - ce mai verifica?  :angry:

#18
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Azi am venit de la Cluj pe E60 si dupa Brasov, in dreptul Petromului de pe stanga (ala de dupa pod), era parcat pe partea carosabila un Doblo galben, incadrat cu conuri, care filma cu o camera pe un trepied de cca. 40 cm tot ce venea dinspre Timisul de Sus (de Jos?, nu stiu, nu le-am retinut niciodata).
Posibil sa nu fie singurii din tara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate