Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ubuntu 10.10 i386 sau amd64?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Tommy-S

Tommy-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2010
Salut
vreau sa pun si eu o intrebare "newbie".Am un Intel i5 cu xp pe el dar as vrea sa incerc si Ubuntu.Care imagine iso. trebuie sa o downloadez, i386 sau amd64?Banuiesc ca amd64 dar as vrea sa fiu sigur....Mentionez ca nu intentionez sa instalez Ubuntu (sau alt OS) ci vreau sa il folosesc ca live CD.Daca aveti si alte sugestii in afara de Ubuntu va rog sa imi spuneti...In principiu as vrea un live cd care sa ma ajute la media ( sa aiba playere de filme , muzica, internet radio) dar nu m-ar deranja si ceva joculete preinstalate .....

#2
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010
Poti sa iei oricare din ele, dar Ubuntu nu vine cu codec-uri. Mint vine cu codec-uri.

Edited by ix_, 03 November 2010 - 20:54.


#3
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
Dacă nu ai peste 4GB RAM varianta pe 64Biți nu este prea utilă.

#4
Tommy-S

Tommy-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2010

View Postdondos, on 3rd November 2010, 20:58, said:

Dacă nu ai peste 4GB RAM varianta pe 64Biți nu este prea utilă.

Pai din cate stiam credeam ca era vorba de arhitectura procesorului si nu de numarul de rami pe care ii ai....

#5
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
http://demostene.ro/...de-operare.html

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pe disc nu cred ca vei gasi distributii care sa faca tot ce vrei din cauza patentelor.
Poti instala pe un SD card , de exemplu.
Daca nu te deranjeaza prea tare poti sa ne spui ce faci cu XP si nu poti face cu Ubuntu sa zicem pe laptopul in cauza ?

#7
Tommy-S

Tommy-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2010

View Postchilly willy, on 3rd November 2010, 21:28, said:

pe disc nu cred ca vei gasi distributii care sa faca tot ce vrei din cauza patentelor.
Poti instala pe un SD card , de exemplu.
Daca nu te deranjeaza prea tare poti sa ne spui ce faci cu XP si nu poti face cu Ubuntu sa zicem pe laptopul in cauza ?


Pai e vorba de laptopul de servici iar baietii astia de la mine (fiind vorba de o corporatie multinationala care activeaza in domeniul financiar si fiind vorba de securitatea informatiilor) m-au facut un simplu user fara drepturi de nici un fel.E asa de trist incat nici winamp-ul nu il am instalat(pt. ca am restrictie la a instala orice fel de soft).....si de altfel sistemul e destul de ok... M-am gandit ca ma pot folosi de un OS pe live CD care sa nu altereze in nici un fel starea lui initiala...Stiu ca as putea sparge parola admin-ului( de pe xp) dar chiar nu vreau sa fac asta....

#8
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Ti s-a raspuns mai sus Linux Mint este ceea ce ai nevoie, este derivat din Ubuntu, are toate "bunatatile" din Ubuntu, in plus contine preinstalate si codec-urile necesare sa rulezi filme, muzica, flash s.a.m.d. Ti-as recomanda varianta KDE de la Linux Mint care e mai prietenoasa si placuta vizual. Daca mai astepti putin o sa apara cat de curand ultima varianta pe KDE Linux Mint 10 (Isadora)

#9
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Pai te opreste cineva sa folosesti aplicatii portabile pt XP?

Playere - VLC pentru filme, xmplay daca vrei numai mp3 etc.

Edited by ear1976, 03 November 2010 - 22:58.


#10
Tommy-S

Tommy-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2010

View Post13YTe, on 3rd November 2010, 22:57, said:

Ti s-a raspuns mai sus Linux Mint este ceea ce ai nevoie, este derivat din Ubuntu, are toate "bunatatile" din Ubuntu, in plus contine preinstalate si codec-urile necesare sa rulezi filme, muzica, flash s.a.m.d. Ti-as recomanda varianta KDE de la Linux Mint care e mai prietenoasa si placuta vizual. Daca mai astepti putin o sa apara cat de curand ultima varianta pe KDE Linux Mint 10 (Isadora)

Multumesc pt. raspunsuri.O sa stau cu ochii pe distrowatch...


  Inca o chestie .... am reusit sa trag Ubuntu 10.10 desktop i386.iso si am ars-o pe un dvd dupa care am incercat sa butez os-ul pe laptop-ul mai sus mentionat.A intrat ce-i drept dar cu mari probleme de display in sensul ca nici macar nu puteam citi meniurile....imi arat doar anumite litere din subcategoriile meniurilor.....(ex daca la meniul din dreapta sus-cel de shutdown-prima varianta era "log off" mie imi arata "     g     f".Foarte nasol.
   am bagat dvd-ul in desktop si surpriza merge perfect Ubuntu.....

   Care o fi chestia?
   A mai tras cineva Ubuntu 10.10 si l-a mai folosit cineva pe un laptop asemanator( intel i5, 2 G Ram , .....)?

#11
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View PostTommy-S, on 3rd November 2010, 22:35, said:

Pai e vorba de laptopul de servici iar baietii astia de la mine (fiind vorba de o corporatie multinationala care activeaza in domeniul financiar si fiind vorba de securitatea informatiilor) m-au facut un simplu user fara drepturi de nici un fel.E asa de trist incat nici winamp-ul nu il am instalat(pt. ca am restrictie la a instala orice fel de soft).....si de altfel sistemul e destul de ok... M-am gandit ca ma pot folosi de un OS pe live CD care sa nu altereze in nici un fel starea lui initiala...Stiu ca as putea sparge parola admin-ului( de pe xp) dar chiar nu vreau sa fac asta....

Asta chiar nu pot s-o cred! Mă scuzați de offtopic, dar nu mă pot abține: ești exemplul viu și din păcate generalizat a ceea ce merge greșit în țara noastră. Nu pot să cred că ai ajuns într-o corporatie multinationala care activeaza in domeniul financiarși te gândești să le spargi parolele de admin doar pt că-ți lipsește tie winampul la serviciu... în rest, să fiu și puțin on topic: mergi pe varianta x32, eu le-am încercat pe ambele și pot să spun că x64 are mai multe buguri și mi s-a părut mai instabilă.

#12
Tommy-S

Tommy-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2010

View PostChampy0n, on 4th November 2010, 03:37, said:

Asta chiar nu pot s-o cred! Mă scuzați de offtopic, dar nu mă pot abține: ești exemplul viu și din păcate generalizat a ceea ce merge greșit în țara noastră. Nu pot să cred că ai ajuns într-o corporatie multinationala care activeaza in domeniul financiarși te gândești să le spargi parolele de admin doar pt că-ți lipsește tie winampul la serviciu... în rest, să fiu și puțin on topic: mergi pe varianta x32, eu le-am încercat pe ambele și pot să spun că x64 are mai multe buguri și mi s-a părut mai instabilă.


off topic  Prietene poate iti era dor de o vorba romaneasca ...ai dat-o cu mucii in fasole.Cu riscul de a deveni malitios (cum de altfel mi-ai raspuns tu) iti spun ca de data asta ti-a luat-o gura(sau in cazul de fata mana) pe dinainte.Pai tu nici n-ai citit cum am inceput topic-ul?Cred ca am fost destul de explicit :

     "Mentionez ca nu intentionez sa instalez Ubuntu (sau alt OS) ci vreau sa il folosesc ca live CD".

     Asta presupune ca nu vreau sa schimb nimic din ce ar putea sa ma compromita pe mine sau entitatea pentru care lucrez.
     Asta tocmai pentru ca chiar cred ca regulile sunt facute pt. a fi repectate.Din acelasi motiv nici nu ma gandesc sa sparg parola admin-ului.
     Acea propozitie (" Stiu ca as putea sparge parola admin-ului( de pe xp) dar chiar nu vreau sa fac asta....") am emis-o doar gandindu-ma ca vor aparea ceva baieti care sa ma sfatuiasca rapid ca si asta e o varianta.Daca citesti cu atentie am spus ca nu vreau sa sparg parola admin-ului.
      Avand in vedere ca ai emis o afirmatie total gratuita, fara sa ai nici o baza, m-as astepta la niste scuze. Sper sa nu fii exemplul viu si din pacate generalizat al celor plecati prin alte tari: " Aaa, pai la noi la Italia...."

     Acum sa fiu si on topic nu am fost ironic la inceput cand ti-am spus prietene si iti multumesc pt. raspuns, doar ca daca ai fi citit mesajele de mai sus ai fi observat ca exact varianta  x32 nu este stabila pe laptop(cel putin in cazul meu) desi cu acelasi live CD am intrat pe desktop fara probleme.

#13
tr00don

tr00don

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.05.2009

View Postix_, on 3rd November 2010, 13:52, said:

Poti sa iei oricare din ele, dar Ubuntu nu vine cu codec-uri. Mint vine cu codec-uri.

ubuntu instaleaza codecuri atunci cand ai prima data nevoie de ele. te intreaba daca e ok si le descarca.

View PostChampy0n, on 3rd November 2010, 20:37, said:

eu le-am încercat pe ambele și pot să spun că x64 are mai multe buguri și mi s-a părut mai instabilă.

pot sa confirm. si e explicabil, deoarece sunt mai putini utilizatori si deci e mai putin testata.

#14
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View Posttr00don, on 11th November 2010, 20:50, said:

ubuntu instaleaza codecuri atunci cand ai prima data nevoie de ele. te intreaba daca e ok si le descarca.
El vrea sa foloseasca live cd pentru multimedia. Care e logica in a folosi live cd fara codecuri pentru multimedia?

P.S. Casca ochii inainte sa raspunzi.

Edited by ix_, 11 November 2010 - 20:58.


#15
Tommy-S

Tommy-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2010

View Postix_, on 11th November 2010, 21:58, said:

El vrea sa foloseasca live cd pentru multimedia. Care e logica in a folosi live cd fara codecuri pentru multimedia?

P.S. Casca ochii inainte sa raspunzi.


Multumesc de rapunsuri acum trag Linux Mint

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate