Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Muzica simfonica/opera/clasica pentru incepatori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Aud cate odata la TV, radio, cate un fragment dintr-o opera/opereta/simfonie (nu prea pot sa le deosebesc deocamdata), si simt ca-mi plac, ceva imi spune ca trebuie sa incerc si genul asta. Drept urmare sunt dispus sa incerc.

Va rog sa-mi recomandati ceva pentru incepatori, ceva care sa ma faca sa ma acomodez mai usor cu genul asta "greu" de muzica.

Am ascultatat "frugal" Ceakovski, Beethoven, lieduri de Shubert...si cam atat. Vreau sa invat mai mult, vreau sa-mi "depasesc conditia".

Am nevoie de ajutorul vostru. Multumesc anticipat.

#2
IuliaIuliaIulia

IuliaIuliaIulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/btyhpyJTyXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zpmfvq6x_ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu una iti recomand ryuichi sakamoto, abel korzeniowski,  Yann Tiersen.
auditie placuta :)

#3
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
La TV - MEZZO

#4
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Va multumesc.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Prima data ma bucur ca mai exista cineva care recunoaste ca nu stie prea multe despre acest domeniu si isi doreste sa invete. Asta denota mult curaj.
Sugestia mea e sa reti ca "cate bordee atatea obicee", hi,hi..

Mie personal la opera imi place Verdi. Si ma contrez cu un Wagnerian, fiecare folosind argumentele care i se par mai potrivite...Dar fiecare are gustul lui si vorba aia...

Dta o sa iti formezi gustul personala dupa ce o sa asculti mai multe. Asa ca yout..izeaza la greu.
Vezi ca miercuri seara un post de tembeliziune da si specatcole de opera, pt ca zice ca e (mai) cultural..
Altul e cam Meezzo de felul lui..
Si prin RFG mai e un cinema care..
Sper ca intelegi unde te-am pus sa cauti, pt ca altfel pot fi amendat pt reclama. Si cum niciunul dintre cele 4 enumerata nu ma platesc sa le fac reclama, si nici nu sunt ale mele,, hi, hi.. Inca, dar mai sper..
(Spera matale, ca speri degeaba, hi, hi).
Vezi si ca prin aceasta arie e o discutie in care unul cam dus cu submarinul, hi, hi, a aruncat cu piatra. Si incearca sa (isi) (de)scrie impresiile.
Respectivul mai face scandal ca vrea ca altii sa ii urmeze sfatul, ca de', se da mare intelept...
Asa ca intra pe acolo, culege numele unor (capod)opere si fa ce am scris mai sus.
Curaj si incredere in tine. Nimeni nu s-a nascut invatat.
Auditii placute.

#6
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPrien, on 4th November 2010, 13:08, said:

Prima data ma bucur ca mai exista cineva care recunoaste ca nu stie prea multe despre acest domeniu si isi doreste sa invete. Asta denota mult curaj.
Sugestia mea e sa reti ca "cate bordee atatea obicee", hi,hi..

Mie personal la opera imi place Verdi. Si ma contrez cu un Wagnerian, fiecare folosind argumentele care i se par mai potrivite...Dar fiecare are gustul lui si vorba aia...

Dta o sa iti formezi gustul personala dupa ce o sa asculti mai multe. Asa ca yout..izeaza la greu.
Vezi ca miercuri seara un post de tembeliziune da si specatcole de opera, pt ca zice ca e (mai) cultural..
Altul e cam Meezzo de felul lui..
Si prin RFG mai e un cinema care..
Sper ca intelegi unde te-am pus sa cauti, pt ca altfel pot fi amendat pt reclama. Si cum niciunul dintre cele 4 enumerata nu ma platesc sa le fac reclama, si nici nu sunt ale mele,, hi, hi.. Inca, dar mai sper..
(Spera matale, ca speri degeaba, hi, hi).
Vezi si ca prin aceasta arie e o discutie in care unul cam dus cu submarinul, hi, hi, a aruncat cu piatra. Si incearca sa (isi) (de)scrie impresiile.
Respectivul mai face scandal ca vrea ca altii sa ii urmeze sfatul, ca de', se da mare intelept...
Asa ca intra pe acolo, culege numele unor (capod)opere si fa ce am scris mai sus.
Curaj si incredere in tine. Nimeni nu s-a nascut invatat.
Auditii placute.
mezzo nu prea mai e ce-a fost acum cativa ani,cam exagereaza cu jazz-ul.

#7
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostPrien, on 4th November 2010, 16:08, said:

Prima data ma bucur ca mai exista cineva care recunoaste ca nu stie prea multe despre acest domeniu si isi doreste sa invete. Asta denota mult curaj.
Sugestia mea e sa reti ca "cate bordee atatea obicee", hi,hi..

Mie personal la opera imi place Verdi. Si ma contrez cu un Wagnerian, fiecare folosind argumentele care i se par mai potrivite...Dar fiecare are gustul lui si vorba aia...

Dta o sa iti formezi gustul personala dupa ce o sa asculti mai multe. Asa ca yout..izeaza la greu.
Vezi ca miercuri seara un post de tembeliziune da si specatcole de opera, pt ca zice ca e (mai) cultural..
Altul e cam Meezzo de felul lui..
Si prin RFG mai e un cinema care..
Sper ca intelegi unde te-am pus sa cauti, pt ca altfel pot fi amendat pt reclama. Si cum niciunul dintre cele 4 enumerata nu ma platesc sa le fac reclama, si nici nu sunt ale mele,, hi, hi.. Inca, dar mai sper..
(Spera matale, ca speri degeaba, hi, hi).
Vezi si ca prin aceasta arie e o discutie in care unul cam dus cu submarinul, hi, hi, a aruncat cu piatra. Si incearca sa (isi) (de)scrie impresiile.
Respectivul mai face scandal ca vrea ca altii sa ii urmeze sfatul, ca de', se da mare intelept...
Asa ca intra pe acolo, culege numele unor (capod)opere si fa ce am scris mai sus.
Curaj si incredere in tine. Nimeni nu s-a nascut invatat.
Auditii placute.
dom'le, nu-s wagnerian dacă îl ascult pe wagner. sunt amator de muzică d-asta așa, mai clasică, și nu mă refer la perioadă :D

după părerea mea, youtube-ul e o sursă mișto, își face omul o idee și aprofundează apoi ce-i place.

sau de ce nu, la sala radio - oricum e moca pt studenți șamd :D

#8
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postbalama, on 2nd November 2010, 22:14, said:

Aud cate odata la TV, radio, cate un fragment dintr-o opera/opereta/simfonie (nu prea pot sa le deosebesc deocamdata), si simt ca-mi plac, ceva imi spune ca trebuie sa incerc si genul asta. Drept urmare sunt dispus sa incerc.

Va rog sa-mi recomandati ceva pentru incepatori, ceva care sa ma faca sa ma acomodez mai usor cu genul asta "greu" de muzica.

Am ascultatat "frugal" Ceakovski, Beethoven, lieduri de Shubert...si cam atat. Vreau sa invat mai mult, vreau sa-mi "depasesc conditia".
sa mori tu ca ai ascultat integralele beethoveniene, si acum doresti mai mult, incepator fiind?  :rolleyes:  
wow.

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postsushimic, on 13th January 2011, 00:41, said:

sa mori tu ca ai ascultat integralele beethoveniene, si acum doresti mai mult, incepator fiind?  :rolleyes:  
wow.
de ce-ar face cineva chestia asta?
la urma urmei dacă tot îț place barocu și clasicismu posă-i asculți direct pe moțart și haydn, nu-i nevoie să asculți opusurile de tinerețe (și nu numai) ale nu nea ludwig :D

#10
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
nu stiu cum poti fi incepator in ascultarea uneui gen de muzica....
Daca vrei sa asculti muzica simfonica la radio iti recomand Romania Muzical 97.6 Mhz

#11
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 14th January 2011, 13:21, said:

de ce-ar face cineva chestia asta?
la urma urmei dacă tot îț place barocu și clasicismu posă-i asculți direct pe moțart și haydn, nu-i nevoie să asculți opusurile de tinerețe (și nu numai) ale nu nea ludwig :D
si in capsorul dumitale, ceaiky sau schubert intra la preclasici?  balamaua , prin enumerarile facute a dovedit ca este interesat de ritmurile de DUPA beethoven, insa, specificand ca auditia a fost frugala, i-am recomandat ironic sa-i asculte cu adevarat. ca op. 111 sau razumovski nu-i taman din tineretile bonn-ezului. ;)

View Postrvic77, on 14th January 2011, 13:31, said:

nu stiu cum poti fi incepator in ascultarea uneui gen de muzica....
Daca vrei sa asculti muzica simfonica la radio iti recomand Romania Muzical 97.6 Mhz
asa bine. eu, ca si multi altii, am inceput cu CD-urile "best of", si de acolo, am mers mai departe cu ce compozitori si curente mi-au mers mie mai mult la suflet. daca saream direct la simfoniile rachmaninoviene sau la shosta,  ma indoiesc ca ma mai prindea cineva in berthelot.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postsushimic, on 15th January 2011, 18:52, said:

si in capsorul dumitale, ceaiky sau schubert intra la preclasici?  balamaua , prin enumerarile facute a dovedit ca este interesat de ritmurile de DUPA beethoven, insa, specificand ca auditia a fost frugala, i-am recomandat ironic sa-i asculte cu adevarat. ca op. 111 sau razumovski nu-i taman din tineretile bonn-ezului. ;)
dumneata i-ai recomandat integrala lucrărilor lui nea ludwig, ceea ce, chiar și pentru urechile mai puțin pretențioase este un adevărat chin auditiv.
dacă omu tot îi începător, nu m-apuc să-i recomand eu niște rășini de triouri de-o să mă ia la-njurat de numa, că-i provoc crampe-n nervii auditivi. ;)

Quote

asa bine. eu, ca si multi altii, am inceput cu CD-urile "best of", si de acolo, am mers mai departe cu ce compozitori si curente mi-au mers mie mai mult la suflet. daca saream direct la simfoniile rachmaninoviene sau la shosta,  ma indoiesc ca ma mai prindea cineva in berthelot.
chiar așa, având în vedere că se cântă de numa rahma și șosta la sala radio or te-mir-unde, ce spui dumneata îi cam vax-albina :lol:


și eu militez pentru sidiurile de genu best of, e atât de mișto să crezi cu sentimentu că a 3-a parte din simfonia a 5-a de beethoven e de fapt o nocturnă de chopin :roflmao:

#13
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 15th January 2011, 19:57, said:

dumneata i-ai recomandat integrala lucrărilor lui nea ludwig, ceea ce, chiar și pentru urechile mai puțin pretențioase este un adevărat chin auditiv.
dacă omu tot îi începător, nu m-apuc să-i recomand eu niște rășini de triouri de-o să mă ia la-njurat de numa, că-i provoc crampe-n nervii auditivi. ;)
ai inteles fix cat te-a dus capul si ai complicat discutia cu tot felul de digresiuni fara nici un rost. doar ca poti aparea la "guru members".

as usual. ;)

#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postsushimic, on 16th January 2011, 22:22, said:

ai inteles fix cat te-a dus capul si ai complicat discutia cu tot felul de digresiuni fara nici un rost. doar ca poti aparea la "guru members".

as usual. ;)
de parcă eu l-am îndrumat pe bietul necunoscător către integrala lu pește :console:

#15
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 16th January 2011, 22:44, said:

de parcă eu l-am îndrumat pe bietul necunoscător către integrala lu pește :console:
bai madam, am precizat deja ca eram ironic. dar se putea vedea sarcasmul si din avion. ca musiu de abia ce daduse cu nasul prin "fur elise" si visa sa-l depaseasca pe beethoven, sa "se autodepaseasca" . ;)

geeez.

Edited by sushimic, 16 January 2011 - 22:59.


#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postsushimic, on 16th January 2011, 23:55, said:

bai madam, am precizat deja ca eram ironic. dar se putea vedea sarcasmul si din avion. ca musiu de abia ce daduse cu nasul prin "fur elise" si visa sa-l depaseasca pe beethoven, sa "se autodepaseasca" . ;)

geeez.
dacă dete cu nasu prin für elise, prin prima parte dintr-a 5-a și ultima dintr-a 9-a se poate spune că deja l-a fumat. are bagaju necesar și suficient pentru a trece la chestiuni mai serioase gen stravinski or mahler. :console:

#17
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
iar ai trecut pe pufoaica?

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
plăvane, inputul dumitale pe aria se rezumă la niște onomatopee plasate din fundul curții. de la integrala beethoven ți se trade, în speță opusurile numerotate cu hess & șit. dar nu numai.
dacă ai ceva ontopic, bagă, la restu, postează direct în recycle bin :)

iaca pentru începători - preludii de chipin și rachmaninov :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate