Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Diacritice si keyworduri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
syscrash

syscrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.03.2004
pe scurt.... de exemplu cand un utilizator cauta 'agentie imobiliara'  google le va arata situl meu pe care scrie cu diacritice? (agenție imobiliară)
este recomandata scrierea cu diacritice pt seo?

#2
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Dacă folosești UTF-8 merge fără nici o problemă. Nu bag mâna în foc pentru iso-8859-2.

#3
syscrash

syscrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.03.2004
deci daca folosesc utf-8 cand cineva cauta 'agentie imobiliara' google le va arata si situl meu pe care scrie 'agenție imobiliară'?

ok.ms
cand scriu keywordurile sa le scriu cu diacrticie sau nu?

#4
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

syscrash, on Aug 10 2005, 16:30, said:

deci daca folosesc utf-8 cand cineva cauta 'agentie imobiliara' google le va arata si situl meu pe care scrie 'agenție imobiliară'?

Da. Testat de mine. :)

syscrash, on Aug 10 2005, 16:30, said:

ok.ms
cand scriu keywordurile sa le scriu cu diacrticie sau nu?

<{POST_SNAPBACK}>


Scrie-le cu diacritice.

#5
syscrash

syscrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.03.2004
mersi. alte sfaturi in leg cu asta?

#6
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
O intrebare: cati utilizatori folosesc diacriticile in cautari?
Cine sta sa caute pe Google "agenție imobiliară", cand e mai lejara varinata fara diacritice.
Mai e pana o sa vada Google asemanarile/legaturile dintre cuvintele cu diacritice si cele fara. Rezultatele in mare parte nu sint aceleasi, chiar unele pagini din rezultatele de celor cu diacritice sint incluse in cele fara.

#7
syscrash

syscrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.03.2004
so....gaseste sau nu gugl rtezultate prin continutul meu scris cu diacritice cand primeste un request fara diacritice?

#8
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Tu ce zici? Cu sau fara.
Poti face experimente singur. Faci diferenta intre rezultate.

#9
syscrash

syscrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.03.2004
hm....deci daca nu face diferenta intre requestul cu diacritice si cel fara n-ar face diferenta nici intre paginile cu textul cu diacritice si cele cu textul fara diacritice?
asta ar fi concluzia logica nu?

#10
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
@Krumel: am testat. Google nu face garantat nici o diferență între „agenție imobiliară” și „agentie imobiliara”. Cel puțin nu în cazul UTF-8, nu știu cum tratează celelalte encoding-uri.

De ce sunt atât de sigur că nu face deosebirea: am făcut căutări fără diacritice și mi-a dat în lista de rezultate pagina mea scrisă cu diacritice. Cuvintele căutate erau bolduite, chiar dacă conțineau diacritice. E clar că știe că există o corespondență între „a” și „ă” de exemplu.

#11
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
M-am referit doar la diferentele dintre „agenție imobiliară” și „agentie imobiliara”. Dupa cum am postat si rezultatele de pe Google. Se vede cred clar, care e diferenta si cum le vede.
Nu am zis ca e strict. Am zis ca rezultatele la unele cautari difera.

@evilone ai ramas acelasi user cu raspunsuri la subiect si bine informate.
:coolspeak:
Bafta.

#12
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
@syscrash, să bagi atributele lang="ro" și/sau xml:lang="ro" (în funcție de versiunea HTML/XHTML pe care o folosești) la tag-ul <html>. S-ar putea ca absența acelui atribut să determine diferențele pe care le-a observat Krumel. Eu am făcut teste doar pe site-uri cu atributul ăla setat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate