Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View PostBlackbeard, on 03 iulie 2015 - 17:58, said:

Mexico este o tara frumoasa cu oameni minunati si primitori.Trebuie privit dincolo de "renumele" prin acre e cunoscut.Fiecare tara din lume isi are merele ei stricate si "reputatiile" ce i se adauga dar asta nu inseamna ca trebuie generalizat cu atata cruzime totul sau cinic ori cu ironie.E ca si cum ai spune ca toti Italienii sunt mafioti sau toti arabii sunt teroristi ori ca toti romanii sunt tzigani si hoti!!! Cred ca asta nu convine romanilor si se ataca serios cand aud ce "reclame"au prin Franta,Italia sau UK!!Am cunoscut f multi romani care prin Franta fac ce pot ca sa ascunda faptul ca-s romani pt ca-s imediat bagati in categ. de hoti si tzigani!!!Si ei in realitate Nu au nimic de-a face cu asta!
Deci eu zic sa nu generalizam si sa zicem ca in Mexico e rau si sunt carteluri si crime la tot pasul etc etc.NU sunt mai multe ca-n USA de ex,poate chiar mai putine!DAR lumea mereu se inchina Americii si lasa cu vederea tot ceea ce este rau in ea!

Revin la Mexico pt ca asta e subiectul.Am fost in Mexico City 1 sapt dar in vizita la o prietena,mexicana mai acum 2 ani.E un oras frumos si modern dar NU este pe placul meu fiindca nu-mi plac orasele mari si suprapopulate si zgomotoase.Poate singurul care mi-a placut si inca imi trezeste uneori amintiri frumoase si de dor cat si melancolie este NYC unde am trait 10 ani.Insa erau alti ani atunci si la fel altfel era si orasul.Cu mult inainte de asa zisul atac terorist.

Deci metropolele nu ma mai atrag.Mi-am facut destui ani veacul prin multe mai ales in USA unde am trait atat pe coasta de East cat si de Vest,in special LA,San Francisco si Sacramento.Dar revenind la Mexico si nu mai divaghez,eu am parasit USA definitiv si de 5 ani traiesc acum in Merida,Yucatan deci langa plaja de la Golful Mexico.Nu f departe de Cancun.Am plecat din considerente financiare pt ca viata in USA nu mai este cum era odinioara si s-a imputit totul!Este fff scump de trait acolo si nu-mi convine sa cheltuiesc sume mari de $ pe NIMIC!In Mexico cu $ esti un mic rege si viata e ieftina si frumoasa evident cu conditia sa ai un income in $!!! NU in Pesos.
Cum inca lucrez freelance(fac asta de 20 ani)prin computer clientii mei sunt in USA ori in UK si deci sunt platit fie in $ fie in Pounds.Si la schimb valutar sunt f bine asigurat.Deci repet,viata in Mexico e f buna in astfel de cazuri ca al meu!!! Majoritaea expatilor Americani din Merida si Yucatan(aici populatia de baza este de origine Maya) sunt pensionari pt ca o duc f bine aici cu pensiile in $ decat in USA!!!!

Anul trecut am primit viza de rezident permanent care se da dupa 5 ani de sedere continua.Merida este un oras frumos si cu poate cele mai mici infractiuni din tara!!!Omoruri sunt extrem de ff putine pe an si la fel si furturi.Politia e f buna si multa!! Mereu patruleaza cu masinile peste TOT,indiferent de zone.Personal nu am intalnit probleme in acesti 5 ani.Mai mult mi-a fost teama uneori in anume cartiere din NY sau LA decat aici!!!Desigur ca EXISTA MULTA violenta in Mexico si carteluri dure care se omoara intre ele zilnic DAR astea sunt in zonele de mijloc si Nord dar mai aprig in orasele de granita cu USA!!!Adica NU as sfatui pe nimeni sa mearga prin Tijuana nici ziua macar!Mai ales ca turist Posted Image Ori Guadalajara sau multe alte orase mari chiar.In Sud insa e calm si total la extrema cealalta decat in restul tarii.Nu aiurea aleg Europenii din UK,Olanda,Germania,Spania si cei din USA sa traiasca aici.Eu m-am mutat aici la sfatul unei prietene din Amsterdam care a trait 7 ani aci,recent a plecat in Miami dar isi pastreaza inca vila aici pe care o inchiriaza.

In fine,idea este ca nu stiu cum vrei sa te muti aici pe baza unor siropuri de telenovele Posted Image Posted Image NU are nimic de-a face cu viata si chiar si daca stii sau nu spaniola Posted Image Cum ai sa traiesti si din ce si cum gasesti de munca cand ai acest drept abia DUPA 5 ani de trait aici si dupa ce ai viza care o am eu.Eu am dreptul la munca cum dar nu am treaba cu ei.Eu doar traiesc aici atat tot.Cum nu muncesc pt ei fie la stat ori particular nici nu platesc taxe.Nu am casa mea dar inchiriez pt ca e mai simplu si in 5 ani am locuit in 4 cartiere diferite si consider asta si o experienta placuta pt mine de a cunoaste si mai bine tot orasul.NU imi place Centro,adica centrul orasului pt ca e extrem de fff zgomoots!Mexicanii sunt fff zgomotosi.De aceea aleg vile in zone rezidentiale ff linistite si cu multa natura.

Desigur ca Yucatan este o zona tropicala si deci e vara tot anul si niciodata nu coboara mai jos de 26-28C dar vara e dura pt europeni mai ales!Primul meu an a fost greu pana m-am obisnuit si acum sunt f OK.
NU vorbesc spaniola f bine dar cunosc ce e de baza si ma descurc perfect.Nu am nevoie.

Deci astea am tinut sa spun si eu,mai laes ca traiesc efectiv aici si cunosc ff bine totul.

Daca nu vrei sa emigrezi,ci doar sa vizitezi  ti se acorda de cum intri pe aeroport o viza valabila pe 3 luni deci e destul timp sa vezi tot ce vrei.Vrei sa ramai,dupa 2 luni incepi sa faci application pt viza temporara si ti se acorda pe 1 an si apoi o reinoiesti an de an pana faci 5 ani cand o iei pe cea permanenta.NU te intreaba nimeni de ce vrei sa stai aici si ce vrei sa faci.Nici nu te obliga sa stii limba.
Pt mine e un loc ideal si imi place.Mexicancele sunt aparte si au sarmul lor Posted Image Imi place pielea aramie naturala.Bastinasii sa le zic asa,adica cei ce se trag din stramosii Maya au rasa lor anume si piele e inchisa natural si sunt mici de statura.Cei care se trag din familii de conquistadores sau au emigrat din Spania dupa Cortez si Francesco de Montejo(el a cucerit Yucatanul) sunt europeni ca rasa si se vede f bine caci au trasaturile respective si sunt inalti si albi.Chiar se ascund de soare(umbrele)cat pot sa nu cumva sa para la...nivelul poporului Maya,deci e o chestie rasista veche aici.NU o agreez.Eu personal mor dupa soare si mereu ori la plaja ori in curte la soare si mereu sunt bronzat.

In fine,cam astea am de spus.Ar fi o multime dar poate alta data.Hasta luego gringo Posted Image


Oralee, pues gracias por tu presentacion. Espero que algun dia pueda visitar Mexico. Por supuesto que no me quiero quedar ahi, solo quiero visitar la ciudad. Si no es gran molestia, me podrias mandar en privado fotos del lugar?

Saludos!!

#20
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015

View Postfictivul, on 03 iulie 2015 - 19:36, said:



Oralee, pues gracias por tu presentacion. Espero que algun dia pueda visitar Mexico. Por supuesto que no me quiero quedar ahi, solo quiero visitar la ciudad. Si no es gran molestia, me podrias mandar en privado fotos del lugar?

Saludos!!

OK.Am sa postez aici cateva din orasul unde locuiesc eu sa ai idee si la fel si oricine interesat:)Deci orasul se numeste Merida si e in statul Yucatan la 30 min de mers cu masina de plaja care este la orasul vecin numit Progreso.Am ales poze ce am facut intr-o Duminica cand aici e f frumos in oras si lumea se distreaza mereu si danseaza pe strazi si asta se face in fiecare Duminica!

[ http://i59.tinypic.com/14jyurk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i57.tinypic.com/2iqfxix.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i57.tinypic.com/rw8gpk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i57.tinypic.com/10cp9go.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i62.tinypic.com/ay96if.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i58.tinypic.com/t00m5g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i60.tinypic.com/2nte813.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i61.tinypic.com/zwkynl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

NU sunt mai multe ca-n USA de ex,poate chiar mai putine!DAR lumea mereu se inchina Americii si lasa cu vederea tot ceea ce este rau in ea!

Siiiigur, Laredo, Texas vs Nuevo Lareod cred ca-s 2-3 ordine de magnitudine la numarul de crime.
Sint de acord cu tine ca multi se sperie pe degeaba dar nici n-are sens sa ne imbatam cu apa rece.

Quote

Eu am dreptul la munca cum dar nu am treaba cu ei.Eu doar traiesc aici atat tot.

Sint vreo 2 topice aici cu iesirea la pensie (mai devreme sau mai tirziu in viata), dar diversitatea e destul de mica, adica se vorbeste de Romania.
Tu de ce ai ales Mexicul si nu altceva, stiu si eu, Bali, Thailanda, Costa Rica sau chiar Romania?
Cum e viata ta acolo? Ce insemna un mic rege dincolo de chestiile de baza, masa, casa, si poate o femeie in casa/ajutor domestic? Cum decurge o zi dicolo de munca la calculator, cu cine iesi, unde te duci, cum te distrezi, ce activitati ai? Ca la de la o virsta incolo astea sint deficitare chiar in tara de bastina...

#22
cristina_emr

cristina_emr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2015
Posted Image Buna tuturor,
As dori sa ma stabilesc in Mexic(mai exact in Cancun sau Mexico City)si as vrea sa intru in legatura cu persoane care vor sa emigreze in Mexic sau cu persoane care locuiesc deja acolo,ca sa pot afla cat mai multe,daca iti poti gasi un job cum sunt preturile, la imobilare,chiriile etc..asa in general orice informatie ar fi binevenita.Exista vreo metoda legala de a emigra din tara noastra acolo?Daca stii doar engleza la perfectie ai sanse sa supravietuiesti si sa-ti gasesti un job?Eu as vrea sa fiu profesoara de limba engleza sau sa lucrez in turism.Astept sa-mi scrieti aici pareri si sfaturi,am uitat sa precizez ca am 32 aniPosted Image

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
@cristina_emr
Mai era un topic asemanator, acum le-am unit. Citeste ce a scris userul @Blackbeard, el locuieste acolo....

#24
cristina_emr

cristina_emr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2015
Multumesc Posted Image

#25
felicia5550

felicia5550

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2016
Bună, tuturor!Posted Image
Eu și soțul meu am decis să ne mutăm cu familia (avem o fetiță în vârstă de 5 ani) în Mexic. Am ales zona Peninsulei Yucatán, orașul Mérida mai exact. Avem niște rude în orașul Cancún care ne-au recomandat această regiune deoarece criminalitatea este puțin mai scăzută decât în alte părți ale Mexicului (Ciudad de México, Guadalajara, etc.). Am observat că, clima, este una tropicală (temperaturile depășind 20°C pe toată durata anului). Cu spaniolă ne descurcăm destul de bine, ambii fiind purtători ai diplomei D.E.L.E. nivel superior.
Ce vroiam să știm este:
1.Cum este sistemul de învățământ în Mexic?
2.Credeți că fetița se va adapta la limbă? (noi am învățat-o puțină spaniolă cum ar fi: cum să se prezinte, saluturi, anotimpurile, animalele, etc.).
3.Noi am dori să cumpărăm o casă, cam care este procesul?
4.Este o diferență foare mare între spaniola standard și dialectul mexican?
5.Sunt bine plătite job-urile? (eu sunt profesor universitar de fizică iar soțul este inginer proiectant).
Cam atât deocamdată. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!Posted Image

Edited by felicia5550, 25 September 2016 - 20:51.


#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cm multe necunoscute inainte de o mutare intr-o tara nu f cunoscuta pt chesti bune si cu un nivel de dezvoltare ce lasa de dorit.

#27
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
sincer, rudele din Cancún ar putea sa va raspunda mult mai precis la punctele 1, 3, 4, 5. Cat despre invatarea limbii, fetita nu va avea probleme. Este la varsta cand absoarbe tot si invata intuitiv, iar daca o si bagati in sistem (gradinita, scoala), intr-un an n-o sa mai suporte sa-i cititi povestile in romana :)

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postfelicia5550, on 25 septembrie 2016 - 20:50, said:

Avem niște rude în orașul Cancún care ne-au recomandat această regiune deoarece criminalitatea este puțin mai scăzută decât în alte părți ale Mexicului
Superb!

Pana si mexicanii sar gardul si risca moartea numai ca sa se carabaneasca odata de acolo si voi n-aveti de lucru.

#29
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Mexicul este o foarte buna destinatie turistica insa nu si pentru emigrare

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postfelicia5550, on 25 septembrie 2016 - 20:50, said:


2.Credeți că fetița se va adapta la limbă? (noi am învățat-o puțină spaniolă cum ar fi: cum să se prezinte, saluturi, anotimpurile, animalele, etc.).

La vârsta asta copii se adaptează aproape instant la orice limbă. Întrebarea e: voi vă veți adapta la toate celelalte?

#31
felicia5550

felicia5550

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2016

View PostDaculScoril0, on 25 septembrie 2016 - 21:20, said:


La vârsta asta copii se adaptează aproape instant la orice limbă. Întrebarea e: voi vă veți adapta la toate celelalte?
De noi sincer nu ne prea facem griji.

#32
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
La ce profesati amandoi (daca nu cumva esti un troll plictisit) duceti o viata lejera in Norvegia. Clima ok, nu lesini de cald vara, venituri ok, invatamant bun.

#33
felicia5550

felicia5550

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2016

View PostMaitestein, on 25 septembrie 2016 - 21:28, said:

La ce profesati amandoi (daca nu cumva esti un troll plictisit) duceti o viata lejera in Norvegia. Clima ok, nu lesini de cald vara, venituri ok, invatamant bun.
În Norvegie singurul lucru care nu ne place este clima și în plus limba ne-ar da bătăi de cap.

Edited by felicia5550, 25 September 2016 - 21:30.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
nivelul de trai in mexic e cam tot pe acolo ca si in romania. si la ei au probleme cu coruptia poate mai mari decat in romania. coruptia din romania macar o intelegeti, stiti cine-i sefu', la cine trebuie data spaga ca sa se rezolve ceva, stiti ca daca ajungeti in spital trebuie sa cotizati, daca-ti vin organele in control la firma si fac pe nebunul asteapta spaga etc, pe cea de acolo trebuie s-o invatati. e posibil ca sistemul nostru de invatamant sa fie mai ok decat al lor, ca sa puteti oferi o educatie de calitate cat mai buna copiilor.

de ce nu emigrati in spania ca tot cunoasteti limba? vi s-au oferit posturi in mexic asa bine platite?

Edited by Fane, 25 September 2016 - 21:31.


#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Mai sunt romani stabiliti in Mexic, nu-i o noutate.
Cu limba s-ar putea sa aveti o problema. Din cate stiu dialectul yucatan ii foarte diferit fata de restul spaniolei si fata de spaniola mexicana.

ps. din Yucatan nu fug prea multi.

Edited by lex404, 25 September 2016 - 21:34.


#36
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Chiar asa... alta destinatie decat Mexicul nu ati gasit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate