Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
cornelius1949

cornelius1949

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2007
Unul din feciorii mei a plecat dupa o mexicanca . Este inginer, are un master (nu stiu cat conteaza asta) si dorinta de a munci. Spune ca a trecut si pe la ambasada Ro. -ca este aproape de ei- ca sa ceara informatii in legatura job-urile.Daca cineva are sau avut vreo experienta,vreun prieten in Mexic si stie despre conditiile de acolo le multmesc anticipat.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 cornelius1949, on 30th October 2010, 19:09, said:

Este inginer, are un master (nu stiu cat conteaza asta) si dorinta de a munci.
Am cunoscut anul trecut un tanar mexican, student anul III la inginerie auto.
Printre altele, spunea ca inginerii sunt platiti binisor, se incepe de pe la 2000 dolari, chiar mai mult, daca sunt priceputi..

#3
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015
Salut.

A fost cineva in Ciudad de Mexico? Cum e lumea pe acolo? Sunt sigure strazile? Si eu vreau sa ajung in capitala Mexicului mai ales ca am ajuns sa invat limba spaniola mexicana cu ajutor serialelor si apoi prin intermediul catorva persoane care le-am cunoscut pe internet. P.S: daca nu ma credeti va fac o demosntratie :))

#4
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Da' limba română de unde ai învăţat-o?

N-am fost în Mexic, nu ştiu cum e. Ştiu doar că pe-acolo şi-au făcut veacul mulţi criminali în serie, dar nu lăsa detaliul ăsta să-ţi strice vacanţa.

Edited by Abbiex, 03 July 2015 - 13:29.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
C-o fi tare greu sa inveti spaniola Posted Image

Well, da. Orasul e sigur, atata timp cat iti vezi de treaba. Cunosc romani mutati in Mexic si nu s-a plans nici unul sa fi fost rapiti.

Furturile din buzunare sunt la moda precum in Romania.


ps. sa stii ca nu sunt diferente foarte mari intre "mexicana" si spaniola. Cel putin nu la fel de sesizabile precum spaniola peruanilor sau diferentele dintre portugheza braziliana, cea din nordul portugaliei si portugheza standard.

De limba araba nici nu mai zic, eu ma tavalesc de ras cand vad, de exemplu, un algerian si un iraqi incercand sa vorbeasca, vezi doamne, in limba araba :lol: Si nici cu egiptenii nu mi-e rusine dar astia-s mai inteligibili, sau cel putin asa par. Multe cuvinte din dialectul egiptean au fost imprumutate de restul pe calea artei.

Edited by lex404, 03 July 2015 - 13:27.


#6
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 lex404, on 03 iulie 2015 - 13:24, said:

C-o fi tare greu sa inveti spaniola Posted Image

Well, da. Orasul e sigur, atata timp cat iti vezi de treaba. Cunosc romani mutati in Mexic si nu s-a plans nici unul sa fi fost rapiti.

Furturile din buzunare sunt la moda precum in Romania.


ps. sa stii ca nu sunt diferente foarte mari intre "mexicana" si spaniola. Cel putin nu la fel de sesizabile precum spaniola peruanilor sau diferentele dintre portugheza braziliana, cea din nordul portugaliei si portugheza standard.

De limba araba nici nu mai zic, eu ma tavalesc de ras cand vad, de exemplu, un algerian si un iraqi incercand sa vorbeasca, vezi doamne, in limba araba Posted Image Si nici cu egiptenii nu mi-e rusine dar astia-s mai inteligibili, sau cel putin asa par. Multe cuvinte din dialectul egiptean au fost imprumutate de restul pe calea artei.

Unele persoane care m-au cunoscut pe net au zis ca nu sunt din Romania:)) de aia am spus. Ei, daca zici ca e cam ca si la noi atunci e bine..

Cat priveste spaniola din Mexic chiar sunt mari diferente de cea originala. Vrei sa te iau la niste fraze? :)))

Edited by fictivul, 03 July 2015 - 13:43.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Eu am fost, dar doar in plimbare. Nu am iesit din locurile turistice si alea au fost sigure.
In privinta spaniolei, o sa te intelegi cu ei si daca o stii pe aia originala dar la nivel de baza.

Acum daca tu te gandesti la emigrare e clar ca ar trebui sa te pui la punct cu limba (eventual o certificare), asta in cazul in care nu te duci acolo fiindca ai deja un job asigurat.

Orasul e foarte mare si foarte aglomerat, in timpul zilei sunt aprox 30 de milioane de oameni, cam jumate fiind cei care vin la serviciu in oras din vecinatati/suburbii.
De ce ai ales Ciudad de Mexico pentru emigrare? Daca doar pentru faptul ca ai vazut niste telenovele eu zic sa o lasi balta. Sa nu ai impresia ca te vor primi cu bratele deschise.
Mai intai verifica piata de joburi, vezi preturile la locuinte, mancare, transport etc.

#8
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
De ce-ai emigra intr-un loc mai prost decat Romania?

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Ce te face sa crezi ca e mai prost?
Au infrastructura foarte bine pusa la punct, multe spatii verzi, temperatura nu ajunge ata de jos ca la noi iarna si nici atat de sus cat e la noi vara.

Edited by AlexEn, 03 July 2015 - 14:19.


#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 AlexEn, on 03 iulie 2015 - 14:16, said:

Ce te face sa crezi ca e mai prost?
Au infrastructura foarte bine pusa la punct, multe spatii verzi, temperatura nu ajunge ata de jos ca la noi iarna si nici atat de sus cat e la noi vara.

sunt umblat dincolo de serialele mexicane, d-aia zic.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 25.10.2007
Am fost acum vreo 3 ani. Nu am remarcat nici un fel de probleme, dar in general am umblat cu masina. Cuvantul de baza in Mexic este cabron sau chiar pinche cabron :)
Iti recomand hotelul Fiesta Americana Reforma.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

 tsunnami, on 03 iulie 2015 - 14:32, said:


sunt umblat dincolo de serialele mexicane, d-aia zic.

Viata in tara mai stii cum e? Nu sunt ironica :)

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 AlexEn, on 03 iulie 2015 - 14:47, said:


Viata in tara mai stii cum e? Nu sunt ironica Posted Image

maiu stiu, da, am trait acolo 5 ani pana in septembrie

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Tara fiind Romania, da? :lol:

Fiecare stie unde-i e mai bine pana la urma. Daca as avea banii de aici si in Mexic m-as muta fara ezitare acolo, chit ca nu vorbesc prea multa spaniola.
Oricum astept sa vedem ce zice initiatorul referitor la motivatia lui de a se muta tocmai in Ciudad de Mexico.

#15
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Se cam omoara aia pe acolo intre ei. Cartelurile fac legea, rapesc si omoara cateodata si oameni nevinovati doar ca sa arate ca ei controleaza totul.

#16
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Ciudad Ciudatul asta de Mexico

#17
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 AlexEn, on 03 iulie 2015 - 13:57, said:

Eu am fost, dar doar in plimbare. Nu am iesit din locurile turistice si alea au fost sigure.
In privinta spaniolei, o sa te intelegi cu ei si daca o stii pe aia originala dar la nivel de baza.

Acum daca tu te gandesti la emigrare e clar ca ar trebui sa te pui la punct cu limba (eventual o certificare), asta in cazul in care nu te duci acolo fiindca ai deja un job asigurat.

Orasul e foarte mare si foarte aglomerat, in timpul zilei sunt aprox 30 de milioane de oameni, cam jumate fiind cei care vin la serviciu in oras din vecinatati/suburbii.
De ce ai ales Ciudad de Mexico pentru emigrare? Daca doar pentru faptul ca ai vazut niste telenovele eu zic sa o lasi balta. Sa nu ai impresia ca te vor primi cu bratele deschise.
Mai intai verifica piata de joburi, vezi preturile la locuinte, mancare, transport etc.

Poate trebuia sa postez la vacante... nu verau sa emigrez. Doar sa vizitez.. sa stau o perioada si sa ma intorc.

 Eduardo-S, on 03 iulie 2015 - 16:18, said:

Se cam omoara aia pe acolo intre ei. Cartelurile fac legea, rapesc si omoara cateodata si oameni nevinovati doar ca sa arate ca ei controleaza totul.

Daca te plimbi prin cartiere ciudate cu siguranta risti..

 Argv, on 03 iulie 2015 - 14:34, said:

Am fost acum vreo 3 ani. Nu am remarcat nici un fel de probleme, dar in general am umblat cu masina. Cuvantul de baza in Mexic este cabron sau chiar pinche cabron Posted Image
Iti recomand hotelul Fiesta Americana Reforma.
Si salutul: Que onda carnal? sau Que transita por tus venas ademas de colesterol? Posted Image

 tsunnami, on 03 iulie 2015 - 14:54, said:


maiu stiu, da, am trait acolo 5 ani pana in septembrie

Si de ce nu mai stai acolo?

#18
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015
Mexico este o tara frumoasa cu oameni minunati si primitori.Trebuie privit dincolo de "renumele" prin acre e cunoscut.Fiecare tara din lume isi are merele ei stricate si "reputatiile" ce i se adauga dar asta nu inseamna ca trebuie generalizat cu atata cruzime totul sau cinic ori cu ironie.E ca si cum ai spune ca toti Italienii sunt mafioti sau toti arabii sunt teroristi ori ca toti romanii sunt tzigani si hoti!!! Cred ca asta nu convine romanilor si se ataca serios cand aud ce "reclame"au prin Franta,Italia sau UK!!Am cunoscut f multi romani care prin Franta fac ce pot ca sa ascunda faptul ca-s romani pt ca-s imediat bagati in categ. de hoti si tzigani!!!Si ei in realitate Nu au nimic de-a face cu asta!
Deci eu zic sa nu generalizam si sa zicem ca in Mexico e rau si sunt carteluri si crime la tot pasul etc etc.NU sunt mai multe ca-n USA de ex,poate chiar mai putine!DAR lumea mereu se inchina Americii si lasa cu vederea tot ceea ce este rau in ea!

Revin la Mexico pt ca asta e subiectul.Am fost in Mexico City 1 sapt dar in vizita la o prietena,mexicana mai acum 2 ani.E un oras frumos si modern dar NU este pe placul meu fiindca nu-mi plac orasele mari si suprapopulate si zgomotoase.Poate singurul care mi-a placut si inca imi trezeste uneori amintiri frumoase si de dor cat si melancolie este NYC unde am trait 10 ani.Insa erau alti ani atunci si la fel altfel era si orasul.Cu mult inainte de asa zisul atac terorist.

Deci metropolele nu ma mai atrag.Mi-am facut destui ani veacul prin multe mai ales in USA unde am trait atat pe coasta de East cat si de Vest,in special LA,San Francisco si Sacramento.Dar revenind la Mexico si nu mai divaghez,eu am parasit USA definitiv si de 5 ani traiesc acum in Merida,Yucatan deci langa plaja de la Golful Mexico.Nu f departe de Cancun.Am plecat din considerente financiare pt ca viata in USA nu mai este cum era odinioara si s-a imputit totul!Este fff scump de trait acolo si nu-mi convine sa cheltuiesc sume mari de $ pe NIMIC!In Mexico cu $ esti un mic rege si viata e ieftina si frumoasa evident cu conditia sa ai un income in $!!! NU in Pesos.
Cum inca lucrez freelance(fac asta de 20 ani)prin computer clientii mei sunt in USA ori in UK si deci sunt platit fie in $ fie in Pounds.Si la schimb valutar sunt f bine asigurat.Deci repet,viata in Mexico e f buna in astfel de cazuri ca al meu!!! Majoritaea expatilor Americani din Merida si Yucatan(aici populatia de baza este de origine Maya) sunt pensionari pt ca o duc f bine aici cu pensiile in $ decat in USA!!!!

Anul trecut am primit viza de rezident permanent care se da dupa 5 ani de sedere continua.Merida este un oras frumos si cu poate cele mai mici infractiuni din tara!!!Omoruri sunt extrem de ff putine pe an si la fel si furturi.Politia e f buna si multa!! Mereu patruleaza cu masinile peste TOT,indiferent de zone.Personal nu am intalnit probleme in acesti 5 ani.Mai mult mi-a fost teama uneori in anume cartiere din NY sau LA decat aici!!!Desigur ca EXISTA MULTA violenta in Mexico si carteluri dure care se omoara intre ele zilnic DAR astea sunt in zonele de mijloc si Nord dar mai aprig in orasele de granita cu USA!!!Adica NU as sfatui pe nimeni sa mearga prin Tijuana nici ziua macar!Mai ales ca turist :) Ori Guadalajara sau multe alte orase mari chiar.In Sud insa e calm si total la extrema cealalta decat in restul tarii.Nu aiurea aleg Europenii din UK,Olanda,Germania,Spania si cei din USA sa traiasca aici.Eu m-am mutat aici la sfatul unei prietene din Amsterdam care a trait 7 ani aci,recent a plecat in Miami dar isi pastreaza inca vila aici pe care o inchiriaza.

In fine,idea este ca nu stiu cum vrei sa te muti aici pe baza unor siropuri de telenovele :) :) NU are nimic de-a face cu viata si chiar si daca stii sau nu spaniola :) Cum ai sa traiesti si din ce si cum gasesti de munca cand ai acest drept abia DUPA 5 ani de trait aici si dupa ce ai viza care o am eu.Eu am dreptul la munca cum dar nu am treaba cu ei.Eu doar traiesc aici atat tot.Cum nu muncesc pt ei fie la stat ori particular nici nu platesc taxe.Nu am casa mea dar inchiriez pt ca e mai simplu si in 5 ani am locuit in 4 cartiere diferite si consider asta si o experienta placuta pt mine de a cunoaste si mai bine tot orasul.NU imi place Centro,adica centrul orasului pt ca e extrem de fff zgomoots!Mexicanii sunt fff zgomotosi.De aceea aleg vile in zone rezidentiale ff linistite si cu multa natura.

Desigur ca Yucatan este o zona tropicala si deci e vara tot anul si niciodata nu coboara mai jos de 26-28C dar vara e dura pt europeni mai ales!Primul meu an a fost greu pana m-am obisnuit si acum sunt f OK.
NU vorbesc spaniola f bine dar cunosc ce e de baza si ma descurc perfect.Nu am nevoie.

Deci astea am tinut sa spun si eu,mai laes ca traiesc efectiv aici si cunosc ff bine totul.

Daca nu vrei sa emigrezi,ci doar sa vizitezi  ti se acorda de cum intri pe aeroport o viza valabila pe 3 luni deci e destul timp sa vezi tot ce vrei.Vrei sa ramai,dupa 2 luni incepi sa faci application pt viza temporara si ti se acorda pe 1 an si apoi o reinoiesti an de an pana faci 5 ani cand o iei pe cea permanenta.NU te intreaba nimeni de ce vrei sa stai aici si ce vrei sa faci.Nici nu te obliga sa stii limba.
Pt mine e un loc ideal si imi place.Mexicancele sunt aparte si au sarmul lor ;) Imi place pielea aramie naturala.Bastinasii sa le zic asa,adica cei ce se trag din stramosii Maya au rasa lor anume si piele e inchisa natural si sunt mici de statura.Cei care se trag din familii de conquistadores sau au emigrat din Spania dupa Cortez si Francesco de Montejo(el a cucerit Yucatanul) sunt europeni ca rasa si se vede f bine caci au trasaturile respective si sunt inalti si albi.Chiar se ascund de soare(umbrele)cat pot sa nu cumva sa para la...nivelul poporului Maya,deci e o chestie rasista veche aici.NU o agreez.Eu personal mor dupa soare si mereu ori la plaja ori in curte la soare si mereu sunt bronzat.

In fine,cam astea am de spus.Ar fi o multime dar poate alta data.Hasta luego gringo :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate