Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Papagalul Micul Alexander sau Indian Ring Neck

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
luxmail

luxmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.12.2007

View Postruxy67, on Mar 16 2008, 10:22, said:

Micului alexandru  ii plac mai toate fructele cu conditia sa fie coapte , singurul fruct oprit este AVOCADO! incearca sa ii dai cubulete mici din diverse fructe si legume , nu mai mari de 1-2 cm pentru ca initial le iau in cioc si le toaca fara insa a le manca .
abia dupa ce dau de gust , le cauta prin colivie.
Merele sunt in general dorite de cei mici ca varsta , sunt si indicate atunci cand incepe diversificarea meniului .
nu uita insa ca trebuie sa fie bine spalate , sterse ( nu ude pentru ca favorizeaza fermentatia si duc la deranjamente stomacale) indicat ar fi sa ai in colivie un bloc mineral (JUMBO MINERAL) si nisip f. fin , de multe ori micul alexandru tavaleste fructele in nisip apoi le savureaza .
proportia de fructe trebuie sa fie de max. 40 % din dieta zilnica , 40 % seminte diverse , un min de minerale si nu in ultimul rand ceva crengute de salcie , mesteacan( altfel  mobila va avea de suferit)

Marul ii place la fel si banana. Ii fac portii cat un deget iar el le ia in ghiara si mamanca ca un om aproape, duce la gura cu ghiara singur.
Nu vrea deloc seminte, daca a spart cateva. Alune mananca, de la Zolux.
Cand ii dau banana scoate cateva sunete la ea si o manaca apoi.
Daca nu ii dau alune nu mananca nimic ( am testat o zi intreaga )
Seara vrea sa vina cu noi in dormitor, asa ca i-am gasit si acolo un loc. daca nu il luam da ture prin casa pana ii deschid usa ( asta se intampla numai seara dupa ora 21 ) - cred ca ii vine ora de somn.
Acum cand tastez , e in dormitor si sigur doarme !
Cum se crapa de ziua hopa o taie in sufragerie( daca nu e usa deshisa da o tura prin dormitor ) il aud si ii deshid usa
Sunt bucuros ca e calm, indiferent cine ne viziteaza poate pune mana pe el
A invatat un singur lucru pana acum. Can ii zic " hai noroc" intinde piciorul si eu dau cu el noroc cu degetu. E simpatic !!!

#56
ruxy67

ruxy67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2007
incearca sa il recompensezi de cate ori face un lucru pe care il vrei cu o aluna daca zici ca ii plac , sau cu mar( bucatele) apoi da-i o alta sarcina,sa stii ca indian ringneck sunt f. destepti si curiosi , aproape orice vede odata va vrea sa faca , din ce in ce mai bine , eu asa l-am dresat pe al meu , cum aude ca vin acasa incepe sa ma strige , stie cand vine fetita sau sotia acasa si incepe sa turuie de nu il mai poti opri , insa daca ii dai o sarcina si i-ai distras atentia , pana nu o duce la capat nu mai are astampar!
al meu se joaca cu o lingurita de inox la oglonda , devine obsedat sa o ciocneasca si apoi sa imi aduca lingurita .
a invatat sa isi spuna numele si o face acum de cate ori ne vede sau cand vrea sa fie bagat in seama .

#57
rapier_gv

rapier_gv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.04.2007
pare foarte simpatic!

o singura intrebare as mai avea: l-ai dresat cumva sa stea si pe degetul / mana ta? in sensul ca, asta vad ca e primul lucru pe care mi-l recomanda lumea sa-l invat, dintr-un motiv foarte bun de altfel: sa il pot "recupera" si baga la loc in colivie, daca trebuie sa plec undeva si nu are cine sa-l supravegheze, sau daca se face ora lui de culcare si nu vrea in colivie, etc.

#58
ruxy67

ruxy67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2007

View Postrapier_gv, on Mar 25 2008, 18:38, said:

pare foarte simpatic!

o singura intrebare as mai avea: l-ai dresat cumva sa stea si pe degetul / mana ta? in sensul ca, asta vad ca e primul lucru pe care mi-l recomanda lumea sa-l invat, dintr-un motiv foarte bun de altfel: sa il pot "recupera" si baga la loc in colivie, daca trebuie sa plec undeva si nu are cine sa-l supravegheze, sau daca se face ora lui de culcare si nu vrea in colivie, etc.




Sigur , mai mult decat atat , intai il inveti sa manance din palma , apoi sa vina pe mana si apoi ... nu mai scapi de el ! mananca chiar si mancarea din farfurie , in acelasi timp cu tine , iti va lua din lingura , din furculita , toate astea si multe altele , important e sa ii arati dragoste si sa realizeze ca nu ii vrei raul ! restul vin de la sine si asta in timp , cam 1-2 luni ! apoi , toata casa e la dispozitia lui , cu locuitori cu tot!

#59
LostInYourMind

LostInYourMind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.09.2008

View Postrobylyx, on Mar 27 2007, 16:27, said:

Am citit toate posturile despre Micul Alexander si vad ca parerile sunt impartite. Eu deja sunt la al doilea si va impartasesc si voua din experienta.
1. Nu va cumparati animale din petshopuri (nu ma refer la caini). Nu pot sa ofere nici cele mai mici detalii despre ele, sunt mult mai scumpi decat la crescatori si de obicei au cel putin 1 an. Ori daca iti iei Alexander la 1 an...ai sanse 1% sa-l domesticesti. Cei din magazine sunt prinsi din libertate si nu se vor acomoda aproape deloc intr-o colivie sau apartament. Ca sa ai un alexander bland, ascultator, prietenos etc ar trebui sa fie cam la a doua generatie nascuta in captivitate. Conteaza foarte mult.

Va sfatuiesc sa nu luati alexander decat cu inel la picior. Aia e dovada ca e nascut la noi, in captivitate. Seria aceea o puteti verifica la asociatia unde este inregistrat crescatorul.

Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie.


Eu am primit un papagal asa cumparat de la petshop. Au trecut aproape doi ani, si nu s-a domesticit deloc. E speriat mai tto timpul. Vreau sa-l fac sa se apropie de mine. Eu stau la casa, si parintii nu ma lasa sa-l iau in camera mea. Am sa-ncerc sa ma tin cu dansii... Faza-i k nah... nu-l pot schimba pe un pui pe care sa-l pot domestici... Ce sa fac ca sa-l imblanzesc? Si cam cat traiesc papagalii astia?

#60
ardeyou

ardeyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.06.2008

View PostLostInYourMind, on Sep 4 2008, 17:42, said:

Eu am primit un papagal asa cumparat de la petshop. Au trecut aproape doi ani, si nu s-a domesticit deloc. E speriat mai tto timpul. Vreau sa-l fac sa se apropie de mine. Eu stau la casa, si parintii nu ma lasa sa-l iau in camera mea. Am sa-ncerc sa ma tin cu dansii... Faza-i k nah... nu-l pot schimba pe un pui pe care sa-l pot domestici... Ce sa fac ca sa-l imblanzesc? Si cam cat traiesc papagalii astia?
Chiar cum se pot imblanzi papagalii astia ca eu am o fetita de 2 ani, vorbeste dar e salbatica rau. Am Auzit ca traiesc in captivitate cam 30 - 40 de ani

Edited by ardeyou, 15 December 2008 - 08:58.


#61
ardeyou

ardeyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.06.2008
Vand marele alexander, femela, vorbeste, la pret de 900 Ron

#62
Seahawk

Seahawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 25.04.2006
Știe cineva de unde pot cumpăra un pui de Micul Alexandru în Bucuresti ? Un crescător, eventual ? Sau un petshop de încredere ? Mulțumesc.

#63
RoBeRt97

RoBeRt97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2010
Incearca la numarul asta daca vrei sa-ti cumperi un papagal: 0722226991
Succes!

Si crescatorul e din Bucuresti ;)

#64
RoBeRt97

RoBeRt97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2010
Astăzi a venit puiul meu Micul Alexander albastru. Nu pot sa spun decât ca ii super tare.

#65
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Niste poze nu pui?

#66
vipers70

vipers70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2010
Salut,

Ieri am fost si eu si am cumparat un Micul Alexander si pot sa spun in prima faza ca este sperios dar pare sa se acomodeze repejor.
Din cate am citit pe acest forum se sperie daca vrei sa duci mana spre el si acum pot sa confirm ca fuge ca de "draku" cand imi vede mana.
Mancare am cumparat o cutie cu amestec seminte,boabe,alune etc de care nu se atinge inca (15 ore de cand il am) dar ii place sa ciuguleasca bucati de mar,prune si chiar cartofi.
Nu stiu cat de bine procedez dar pentru a se obisnui cu mine mai repede am asezat colivia chiar langa laptop unde petrec majoritatea timpul si sper ca acest lucru sa il faca sa se acomodeze cu mine mai repede in special cu mainile mele  :D .
Ceva sfaturi pentru a reusi sa il imblanzesc mai repede si sa reusesc eventual sa pun si mana pe el ?
P.S: Il cheama Seby, are inelul din jurul gatului negru dar este format doar pe jumatate din circumferinta gatului si presupun ca are in jur de 2 ani.

#67
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Daca nu e bland o sa dureze mult pana il imblanzesti pentru ca e foarte greu daca nu e pui.
Am si eu doi.

#68
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Nu mai are nimeni Micul Alexandru?

#69
alinlucian

alinlucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2008
Salut!
Azi am cumparat un mic alexandru verde ( e primul meu papagal) l-am achizitionat de la un magazin de specialitate unde mi-au zis ca are in jur de 6-7 luni din ce am citit si am vazut pare a fi tanar...(VROIAM DE LA UN CRESCATOR CU INEL SI TOATE CELE INSA IN DR. TR. Severin E GREU SA GASESTI, SI ASTA E ERA SINGURUL MICUL ALEXANDER IN TOATE MAGAZINELE UNDE AM INTREBAT SI UITAT).  In primele 3-4 ore cand ma apropiam de colivie se speria ...acum deja dupa 6-7 ore nu mai fuge cand ma apropii de colivie, i-am intins o bucatica de mar printre gratii si a muscat de cateva ori din ea..apoi a luato cu picioru si a mai ciugulit putin; si-a aranjat si penele.e foarte atent cand se vorbeste in apropierea lui ,in cateva zile o sa-i dau drumul prin casa si o sa revin cu reactii si eventual poze .
  Astept sfaturi si informatii ( am citit cateva zile despre micul alexander ) un sfat nu strica niciodata mai ales de la cei care au de ceva timp pasari.
Multumesc!

#70
jokko

jokko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2010
am 1 baiat verde, 1 an, semibland (noi il tinem liber prin casa, dar nu prea s-a ocupat nimeni de el), trebuie sa ne despartim pt. ca sotia nu-i mai suporta trilurile si mizeria... i l-am luat cadou fetitei vara trecuta, am crezut ca-i un fel de perus mai mare...dar m-am inselat, necesita mai multa grija si atentie... pt. cei interesati - 0720.911.911 - 230 ron

#71
AndreeaMiha

AndreeaMiha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2015
Buna ziua,
Am cumparat un Mic Alex pe 03.02.2015 si este foarte speriat. Este un pui agitat si sperios care de cand l-am adus acasa nu vrea sa coboare la mancare pentru ca ii este frica. Daca ma apropii de colivie se zbate incredibil de tare si mi-e teama sa nu se loveasca.
Am nevoie mare de ajutor.  Colivia are 45/75/90 cm si el sta doar pe stinghia de sus. Ieri si azi a ciugulit doar din batonul de seminte agatat de sus, la care poate ajunge in zona lui de confort si un pic de mar azi dimineata.
Am reusit in seara asta sa ii introduc un pic de ou cu pesmet intr-un capacel, printre gratii, dar chiar si asa s-a zbatut pana a daramat stinghia din mijloc si a si tipat de suparare si sperietura ca m-a vazut langa colivia lui atat de mult timp(a reusit sa manance un pic din ou).
Eu as vrea sa ii scot batonul sa il pot determina sa vina singur la recipientele de mancare si apa (apa nu a baut deloc de cand il am).
Ce sa fac? trebuie sa ii si asez stinghia din mijloc inapoi, ma gandesc sa ii scot batonul, ma gandesc sa ii si introduc o jucarie, dar cum sa fac toate aceste lucruri daca el se zbate atat de tare? nu poate sa se raneasca? Ajuutooor! Spuneti-mi va rog ce sa fac!

#72
Lory20

Lory20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.06.2015
Te rog spunemi cum ai reusit:)...miam luat si eu unul de cateva zile si daca incerc sa ma apropii de el,parca e apocalipsa in cusca

View PostAny, on 02 septembrie 2005 - 15:16, said:

eu am in papagal Micul Alexandru, si e foarte dulce. Ii place sa fie in centrul atentiei. Intr-o saptamana am reusit sa-l fac sa vina pe deget, sa-mi manance fructe din mana. :lol:
Singura problema e ca roade tot ce gaseste(hartie, mobila, lemn, haine, plastic...)

Edited by Lory20, 21 August 2015 - 07:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate