Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Papagalul Micul Alexander sau Indian Ring Neck

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
[COLOR=red]Mi-am luat ieri un papagal micul alexander(pui , dupa cum spune vanzatorul) si am cautat documentatie sau un forum pt a ma informa spre binele papagalului , dar prea nu am gasit mai nimic  
Ce ma intereseaza pe mine:
Cum poti deosebi masculul de femela?(am inteles ca dupa o anumita varsta apare un inel in jurul gatului la mascul;dar femela cum o pot deosebii?pt ca exista posibilitatea sa am un exemplar matur  )
Care sunt bolile la care este predispusa aceasta specie?
Este un bun vorbaret?(am gasit pe unele situri ca nu prea vorbeste si este putin sociabil ,iar pe altele scria ca este un excelent vorbaret,si este sociabil ) CARE ESTE ADEVARUL???
Alimentatia este similara celorlalti papagali,tinand cont de faptul ca este originar din India sau are anumite exceptii?
Si ar mai fi multe...







O sa postez aici linkurile care o sa le citesc,si care au legatura cu "Micul Alexander" sau "IndianRingneck" sau " " pt ca cei care au de gand pe viitor sa isi ia aceasta specie sa nu se loveasca de aceeleasi intrebari ca si mine...  











Aici sunt mai multe subspecii de acelasi papagal...: http://home.wanadoo....s/P-krameri.htm
Acum chiar ca nu inteleg ce papagal am... :confuzzled:  


Aici este un site unde iti gasesti raspuns la multe intrebari legate de papagali: http://budgies.ubergoth.net/contents/


Aaaa...inca o intrebare:

Cumi imi dau seama ce varsta are,sau macar daca este pui sau nu?
Vanzatorul mi-a spus ca ciocul are insertii de negru atunci cand este pui si sa ma uit ce crud e...   :eek:

Io oricum l-am luat ca mi-a placut si ca este curios(este caraghios cand te priveste),ca daca puneam botu la vanzator...:death:

Edited by icXu, 09 August 2005 - 22:12.


#2
dyc

dyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2005

icXu, on Aug 9 2005, 22:01, said:

[COLOR=red]Mi-am luat ieri un papagal micul alexander(pui , dupa cum spune vanzatorul) si am cautat documentatie sau un forum pt a ma informa spre binele papagalului , dar prea nu am gasit mai nimic 
Ce ma intereseaza pe mine:
Cum poti deosebi masculul de femela?(am inteles ca dupa o anumita varsta apare un inel in jurul gatului la mascul;dar femela cum o pot deosebii?pt ca exista posibilitatea sa am un exemplar matur  )
Care sunt bolile la care este predispusa aceasta specie?
Este un bun vorbaret?(am gasit pe unele situri ca nu prea vorbeste si este putin sociabil ,iar pe altele scria ca este un excelent vorbaret,si este sociabil ) CARE ESTE ADEVARUL???
Alimentatia este similara celorlalti papagali,tinand cont de faptul ca este originar din India sau are anumite exceptii?
Si ar mai fi multe...
O sa postez aici linkurile care o sa le citesc,si care au legatura cu "Micul Alexander" sau "IndianRingneck" sau " " pt ca cei care au de gand pe viitor sa isi ia aceasta specie sa nu se loveasca de aceeleasi intrebari ca si mine... 
Aici sunt mai multe subspecii de acelasi papagal...: http://home.wanadoo....s/P-krameri.htm
Acum chiar ca nu inteleg ce papagal am... :confuzzled: 
Aici este un site unde iti gasesti raspuns la multe intrebari legate de papagali: http://budgies.ubergoth.net/contents/
Aaaa...inca o intrebare:

Cumi imi dau seama ce varsta are,sau macar daca este pui sau nu?
Vanzatorul mi-a spus ca ciocul are insertii de negru atunci cand este pui si sa ma uit ce crud e...   :eek:

Io oricum l-am luat ca mi-a placut si ca este curios(este caraghios cand te priveste),ca daca puneam botu la vanzator...:death:

<{POST_SNAPBACK}>






M-ar interesa si pe mie un astfel de papagal !
Cum se comporta?  banuiesc ca deja s-a adaptat cu noua casa; ce parere ai despre specia asta?
Ce ai pana la urma mascul sau femela?Pui sau e matur?
Descrie care e dif dintre pui - matur si mascul - femela.


:worthy:

#3
dyc

dyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2005
Luni ma duc sa cumpar !
Sper sa-mi dai un  raspuns la intrebarile de mai sus.

Si inca una... Este valabila chestia cu diferentele de comportanent dintre masculi si femele? :D

#4
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Dca vrei sa-ti cumperi eu iti recomand sa iei de la un crescator serios,dc nu ai posibilitatea asta incearca sa gasesti la petshopuri un exemplar inelat (are un inel de aluminiu  pe unul dintre picioare)doarece pe inel trebuie sa scrie locul si data nasterii.

NU ITI RECOMAND SA IEI PAPAGAL DE LA PETSHOP-UL DIN PITESTI CA SUNT CEI MAI MARI TEPARI !!!! :puke:

Acum "sunt pe fuga" si nu-ti pot raspunde detaliat la intrebarile tale
Eu sunt foarte multumit de papagalul care l-am luat deoarece este foarte foarte bland si inteligent;la 2 zile deja manca din mana mea;la 4 zile nu se mai speria de mine deloc;la o saptamana statea pe mine dar cu mici retineri;
Acum sta pe mine toata ziua si nu mai pot scapa de el;ma cugule de nas de ureche,de buze,ma pigule in cap exact cum face el cand isi curata penele(are grija de mine :D ) ...





Be  :coolspeak: !!!

#5
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
eu am in papagal Micul Alexandru, si e foarte dulce. Ii place sa fie in centrul atentiei. Intr-o saptamana am reusit sa-l fac sa vina pe deget, sa-mi manance fructe din mana. :lol:
Singura problema e ca roade tot ce gaseste(hartie, mobila, lemn, haine, plastic...)

#6
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Se pare ca este o chestie genetica treaba cu rosul ca si al meu roade intruna :D
Problema e ca se cam da la cablurile electrice si nu stiu cum sa-l astampar :angry: l-as tine inchis atunci cand plec dar nu vreau sa-l supar....

#7
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Coco

Edited by icXu, 16 September 2005 - 19:55.


#8
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Tot coco !

Attached Files


Edited by icXu, 16 September 2005 - 20:02.


#9
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
EU am un micul alexander, care nu mai este mic. L-am luat dintr-un pet shop. NU stiam nimic despre el. Am incercat sa ma documentez. Problema e ca l-am luat deja mare. NU am reusit nicium sa il imblanzesc. E mascul (are inelul acela rosu in jurul gatului). Cel din pet shop mi-a zis ca sexul i se mai poate determina prin analize ADN . Tot el mi-a zis ca se imblanzec destul de greu, ca sunt foarte speriosi. Dar stiu ca sunt si multi care au astfel de papagali si i-au imblanzit . Postul de mai sus confirma. Si mai stiu pe cineva care a avut un micul alexander si era foarte vorbaret.
Ce sa zic, e dragals. Tipa foarte tare si dupa ce isi fac erepertoriul de tipete trece la mieunat si fluierat. Nu vorbeste. POat enici eu nu m-am ocupat de el cum trebuie dar...ma bucur ca, macar e sanatos, are papa bun si e vesel si galagios.
Stiu ca trebuie ferit de curent, sa aib aapa proaspata in permanenta si mancare. Sa ii dai si fructe. Al meu mananca banane, mere. O si morcovii ii devoreaza, plus batoanele alea de la Vitakraft. Referitor la ros: poate pentru ca trebuie sa isi toceasca ciocul. Eu i-am luat o piatra din pet shop. NU din aia care s epune la Perusi. Una mai dura, alba, de forma dreptunghiulara. Si o foloseste de zor baiatul.
Toate bune si mult noroc.

#10
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Am cautat si eu piatra la petshop dar nu am gasit :(
Este cumva piatra ponce?
Am citit undeva ca e buna si piatra ponce,dar nu as vrea sa ma risc...

#11
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005

 icXu, on Oct 30 2005, 12:42, said:

Am cautat si eu piatra la petshop dar nu am gasit :(
Este cumva piatra ponce?
Am citit undeva ca e buna si piatra ponce,dar nu as vrea sa ma risc...

Din pacate nu stiu sa spun ce fel de piatra este, dar sigur nu este piatra ponce. Eventual poti incerca si cu piatra aia pentru perusi, dar, avand in vedere ce cioc are Micul Alexander, ma gandesc ca intr-o zi nu ramane nimic din ea, o va sfarama. Oricum, mai bine ceva decat deloc. Al meu, dupa ce rontaie semintele batoanele Vitakraft, rontaie si lemnul ramas. POti sa ii iei o jucarie din aia cu lemne suprapuse si cu clopotel. Isi mai face de lucru si mai ciuguleste si lemnele/

#12
mniniom

mniniom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.09.2005
am si eu un micul alexander. cand l-am luat vanzatoarea mi-a zis ca e pui si ca din cauza asta e sperios, dar se pare ca nici dupa aprox 2 ani de zile nu e deloc sociabil si se speria la fel ca in prima zi. cand il lasam singur in camera tipa dupa noi, cand stau la birou sta si se uita curios la ce fac. problema e cand ii schimb mancarea si apa, se sperie se agita.... daca nici pana acum nu i-a aparut inelul in jurul gatului inseaman ca nu am luat pui, ci un alexander matur si mai mult ca sigur e fetita.
initial am zis ca-l donez, acum am mai luat un pui de perus (are 1 luna) si-mi pare rau sa-l dau pe alexander. cel mic zboara pe colivia alexanderului si incearca sa intre la el.
chiar nu stiu cum sa fac, as dori sa-l dau (gratis) pe alexander cuiva care mai are unul, poate asa ar fi si el(ea) mai fericit(a) si mi-ar placea daca ar face o pereche si ar si niste puisori si sa ma aleg si eu cu unul...

am si eu un micul alexander. cand l-am luat vanzatoarea mi-a zis ca e pui si ca din cauza asta e sperios, dar se pare ca nici dupa aprox 2 ani de zile nu e deloc sociabil si se speria la fel ca in prima zi. cand il lasam singur in camera tipa dupa noi, cand stau la birou sta si se uita curios la ce fac. problema e cand ii schimb mancarea si apa, se sperie se agita.... daca nici pana acum nu i-a aparut inelul in jurul gatului inseaman ca nu am luat pui, ci un alexander matur si mai mult ca sigur e fetita.
initial am zis ca-l donez, acum am mai luat un pui de perus (are 1 luna) si-mi pare rau sa-l dau pe alexander. cel mic zboara pe colivia alexanderului si incearca sa intre la el.
chiar nu stiu cum sa fac, as dori sa-l dau (gratis) pe alexander cuiva care mai are unul, poate asa ar fi si el(ea) mai fericit(a) si mi-ar placea daca ar face o pereche  :inlove:  si ar si niste puisori si sa ma aleg si eu cu unul...

Attached Files



#13
Rosalyne

Rosalyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2006
Si eu am un micul Alexander.Am avut perusi inainte si special mi l am luat pe acesta sa l imblanzasc si sa l fac sa vorbeasca.Dar il am de o jumatate de an si nimic, e inca foarte sperios. Asa ca m am gandit sa i iau o perceche. Stiu ca daca are pe cineva ca el nu o sa se mai imblanzeasca dar macar daca eu nu i pot oferi afectiune atunci sa primeasca de la un compatriot ca el :kisstogether: Asa ca mi a atras atentia anuntul tau
si m ar interesa papagalul tau. Daca oferta mai e valabila astept sa ma cauti.Iubesc faorte mult pasarile si voi avea grija de el in cel mai exemplar mod.

 mniniom, on Mar 17 2006, 13:12, said:

am si eu un micul alexander. cand l-am luat vanzatoarea mi-a zis ca e pui si ca din cauza asta e sperios, dar se pare ca nici dupa aprox 2 ani de zile nu e deloc sociabil si se speria la fel ca in prima zi. cand il lasam singur in camera tipa dupa noi, cand stau la birou sta si se uita curios la ce fac. problema e cand ii schimb mancarea si apa, se sperie se agita.... daca nici pana acum nu i-a aparut inelul in jurul gatului inseaman ca nu am luat pui, ci un alexander matur si mai mult ca sigur e fetita.
initial am zis ca-l donez, acum am mai luat un pui de perus (are 1 luna) si-mi pare rau sa-l dau pe alexander. cel mic zboara pe colivia alexanderului si incearca sa intre la el.
chiar nu stiu cum sa fac, as dori sa-l dau (gratis) pe alexander cuiva care mai are unul, poate asa ar fi si el(ea) mai fericit(a) si mi-ar placea daca ar face o pereche si ar si niste puisori si sa ma aleg si eu cu unul...

am si eu un micul alexander. cand l-am luat vanzatoarea mi-a zis ca e pui si ca din cauza asta e sperios, dar se pare ca nici dupa aprox 2 ani de zile nu e deloc sociabil si se speria la fel ca in prima zi. cand il lasam singur in camera tipa dupa noi, cand stau la birou sta si se uita curios la ce fac. problema e cand ii schimb mancarea si apa, se sperie se agita.... daca nici pana acum nu i-a aparut inelul in jurul gatului inseaman ca nu am luat pui, ci un alexander matur si mai mult ca sigur e fetita.
initial am zis ca-l donez, acum am mai luat un pui de perus (are 1 luna) si-mi pare rau sa-l dau pe alexander. cel mic zboara pe colivia alexanderului si incearca sa intre la el.
chiar nu stiu cum sa fac, as dori sa-l dau (gratis) pe alexander cuiva care mai are unul, poate asa ar fi si el(ea) mai fericit(a) si mi-ar placea daca ar face o pereche  :inlove:  si ar si niste puisori si sa ma aleg si eu cu unul...


#14
danono

danono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 10.12.2005
Si eu am un exemplar (e galben curat, fara nici o alta culoare). Cand l-am cumparat mi s-a spus ca e mascul, dar la un an si jumatate inca nu i-a aparut inelul in jurul gatului.
E destul de salbatic inca, asculta cateodata comenzi in genul "intra in cusca", "vino afara" ,"pleaca de pe ficus"..., dar asta doar cand este in toane bune.
Daca noi mancam face scandal mostru pina ai dam si lui ceva din ceea ce mancam noi.  Se distreaza de minune adunand scame de pe jos, si in loc sa zboare prefera sa fuga pe jos.

M-am gandit si eu sa-i cumpar o pereche, dar am zis sa mai asteptam.
Nu vorbeste desi ne-am ocupat destul de bine de el zic eu ( mama lui vorbeste destul de bine)

#15
robylyx

robylyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2007
Am citit toate posturile despre Micul Alexander si vad ca parerile sunt impartite. Eu deja sunt la al doilea si va impartasesc si voua din experienta.
1. Nu va cumparati animale din petshopuri (nu ma refer la caini). Nu pot sa ofere nici cele mai mici detalii despre ele, sunt mult mai scumpi decat la crescatori si de obicei au cel putin 1 an. Ori daca iti iei Alexander la 1 an...ai sanse 1% sa-l domesticesti. Cei din magazine sunt prinsi din libertate si nu se vor acomoda aproape deloc intr-o colivie sau apartament. Ca sa ai un alexander bland, ascultator, prietenos etc ar trebui sa fie cam la a doua generatie nascuta in captivitate. Conteaza foarte mult.
2. Cand il aduceti acasa il lasati o zi in colivie (sa va hotarati inainte unde va sta colivia si ar fi bine acolo sa si ramana) ca sa vada imprejurimile si "teritoriul" unde ar putea sa zboare, iar de a doua zi dati-i drumu`. Nu stati langa el, nu fugiti dupa el si nu incercati sa-l prindeti pentru ca se va speria si va va face munca aproape imposibila. Ideal ar fi sa nu-l bagati absolut deloc in seama. Fiind o pasare foarte curioasa fi-ti siguri ca va veni el la voi. Si nu va faceti griji ca nu intra la loc in colivie. Va intra singur de foame, sete etc. sau chiar daca nu va intra in prima seara cu siguranta va dormi ori pe colivie ori pe sus pe undeva.
3. Mancarea trebuie sa fie foarte diversificata. In principiu va recomand mancarea de la Vitacraft pentru pasari mari, batoanele de la acelasi producator. Nu le dati sub nicio forma seminte din piata de pe taraba. Apa trebuie schimbata zilnic. Eu va recomand apa plata din comert si nu cea de la robinet. Pe langa astea dati-le mere, pere, portocale, banane, prune, alune, arahide. De aseamenea le plac la nebunie zaharul cubic si nucile, dar ATENTIE, nu le dati in exces. Un cub de zahar la 3-4 zile este suficient si maxim o nuca pe zi (e prea bogata in ulei).
4. Petreceti cat mai mult timp cu el. Nu-l lasati singur intr-o camera, nu-i acoperiti colivia etc. Pana intr-un an nu are cum sa vorbeasca pentru ca nu este suficient de dezvoltat. Masculilor incepe sa li se formeze un inel NEGRU (nu rosu) pe la varsta de 7-8 luni si este perfect vizibil la 1 an. Femelele nu au inel, dar le puteti identifica dupa pozitia pe bat. Ele stau cumva inclinate intr-un unghi de 45 de grade spre deosebire de baieti care stau in pozitie verticala.

Va sfatuiesc sa nu luati alexander decat cu inel la picior. Aia e dovada ca e nascut la noi, in captivitate. Seria aceea o puteti verifica la asociatia unde este inregistrat crescatorul.

Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie.

#16
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
bun.
am inteles. inel. tanar. etc

dar de unde il cumperi?
eu sunt in galati. am vazut in piata dar nu sunt nebun sa cumpar de la aia. am intrat in vorba cu ei. nu spun nimic!!!

deci de unde iau de la un crescator roman? de unde iau unul mic? abia intarcat?

da mai multe detalii. orice detaliu care tise pare neimportant e important pentru mine cel putin.

incepe un tutorial: cusca, jucariile, mancarea, temepratura, ambientul, comportamentul proprietarului etc

deci repet: de unde l-ai cumparat? de unde cumpar eu?

#17
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

 robylyx, on Mar 27 2007, 16:27, said:

Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie.

unde esti domnule?
vreau sa imi iau un alexandru din asta.
ai zis ca ne stai la dispozitie

#18
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
nimeni?
nimic?
nu mai are nimeni pe forumul asta un alexandru, mic sau mare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate