Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Grecia 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#451
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007
Urez la toata "horticultura" (Florentine si Florinei ) de pe forum un sincer La Multi Ani ! Posted Image
Primavara frumoasa tuturor !

#452
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007
Christos a Inviat ! Christos Anesti ! Sarbatoarea crestina sa va aduca bucurie in suflete si bunatate .

Vacante frumoase si ganduri bune !

#453
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008
Adevarat a inviat!   Alithos Anesti!  /  Ἀληθῶς ἀνέστη!

Calatoriile voastre sa va infrumuseteze si imbogateasca viata!

#454
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007
Poate ne mai trece dorul .... Grecia ramane Grecia in sufletele noastre .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7c_MKAuguBo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#455
Beldiphoto

Beldiphoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.04.2014
Salutare tuturor calatorilor indragostiti de taramurile elene si celor care cu siguranta se vor indragosti de ele.

Daca va pot ajuta cu o recomandare , va rog, adresati-mi intrebari.

Am calatorit in:

2007 - Pelopones: Pyrgos, Olimpia, Patra si Kalamata (3uni) +Atena (pentru 2 zile)
2008 - Rodos ( Rodos, Faliraki,Kalithea,Prasonisi,Tsampika,Lindos,Lardos) (4 luni) + Atena(3zile)
2009 - Aegina (3sapt) + Creta (Heraklion,Hersonisos, Agio Nikolaus, Spinalonga, Sissi) (3luni)
2010 - Rodos (4luni) + optional Marmaris(Turcia) excursie de o zi
2011 - Rodos (Kiotari - o luna) + Creta(Chania, Rethimnon, Heraklion, Hersonisos,Malia, Agio Nikolaus, Sissi, Vai) (6 luni) + Insula Chrissi (in sudul Cretei) + Santorini (excursie de o zi)
2013 - Kefalonia(Lixouri, Argostoli, Petani, Myrthos, Assos, Fiskardo, Platia Ammos, Skala, Drogarati, Melissani) (4 luni) + excursii in Lefkada si Zakynthos + Atena + Meteora + Ioannina + Vollos + Thesalonik

urmeaza inca o vara in Kefalonia, saptamana viitoare sunt pe insula.

Despre peripetiile din Kefalonia puteti afla mult mai multe detalii de aici:

http://beldisblog.blogspot.ro/

Attached File  -101 (3).jpg   272.25K   23 downloadsAttached File  meteora edit.jpg   233.81K   27 downloadsAttached File  Santorini2.jpg   227.93K   23 downloadsAttached File  spinalonga is greece.jpg   359.74K   27 downloadsAttached File  _DSC1367-2.jpg   195.73K   26 downloadsAttached File  _DSC1533-6.jpg   214.44K   25 downloadsAttached File  _DSC3945-4.jpg   300.8K   22 downloadsAttached File  _DSC4682.jpg   152.99K   24 downloadsAttached File  _DSC4850.jpg   141.78K   21 downloadsAttached File  zakynthos.jpg   116.74K   21 downloads

#456
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
buna dimineata Posted Image

cu acelasi dor de grecia,nestins nici iarna,niciodata de fapt,as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare.daca s-o putea pt ce cer eu.

eu si sotul meu am fost in ultimii 3 ani in zakynthos tsilivi,halkidiki kassandra si thassos.cel mai bine ne-am simtit in zakynthos.si aici aveam de gand sa ne intoarcem si vara asta.

dar...a intervenit ceva ff important pt noi,mult mai important si nu mai putem merge.peste vreo 2 luni ne vor trebui ff mult bani si nu mai putem cheltui,cum facem in f an.as vrea totusi,acum sotul nu stie ca sa nu se entuziasmeze degeaba,sa putem merge undeva mai aproape,sa nu cheltuim f multi bani si sa fie un loc nici prea linistit,nici zgomotos,gen laganas,sa putem iesi seara,sa facem plaja,sa avem taverne...cam pe unde am fost asa a fost.

am citit de nei pori,platamonas...noi calatorim prin serbia si macedonia.din severin.si nu am gasit cati km sunt,dar cred ca in jur de 800.

puteti sa imi recomandati un loc cu cazare ieftina si tot ce am mentionat mai sus?as vrea sa mergem macar 6/7 nopti,sa cheltuim cat mai putin,dar simt ca nu pot sta fara aerul si mirosul greciei...

va multumesc mult si iertati-ma daca deranjez prin postarea mea.

Edited by sunandmoon, 22 May 2014 - 07:39.


#457
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postsunandmoon, on 22 mai 2014 - 07:38, said:

...,sa putem merge undeva mai aproape,sa nu cheltuim f multi bani si sa fie un loc nici prea linistit,nici zgomotos,...
In fiecare an scriu cate un polinom gen S = a0xn+a1xn-1+a2xn-2+ ... amxn-m, unde m apartine in totalitate Greciei, si cand pun conditia S < 800 euro, imi da intotdeauna Bulgaria. Asa ca renuntam.
Glumesc, vad ca aveti mare experienta cu Grecia, probabil veti alege insulele din nord, Halkidiki sau partea continentala la sud de P.Katerini.
Nu ramane decat sa cereti multe oferte. Eu cel mai bine m-am simtit intr-un sat din Thassos.
Spuneti-ne si noua ce ati gasit.

#458
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

View PostErrik_son, on 22 mai 2014 - 19:23, said:

In fiecare an scriu cate un polinom gen S = a0xn+a1xn-1+a2xn-2+ ... amxn-m, unde m apartine in totalitate Greciei, si cand pun conditia S < 800 euro, imi da intotdeauna Bulgaria. Asa ca renuntam.
Glumesc, vad ca aveti mare experienta cu Grecia, probabil veti alege insulele din nord, Halkidiki sau partea continentala la sud de P.Katerini.
Nu ramane decat sa cereti multe oferte. Eu cel mai bine m-am simtit intr-un sat din Thassos.
Spuneti-ne si noua ce ati gasit.
multumesc pt raspuns.

mare experienta cu grecia n-avem.de-asta si intreb,ce parti am putea vedea,cu un buget mai redus anul asta.desi nu cred ca se va putea.n-as alege in veci bulgaria.nu are farmecul greciei.mai bine stau acasa sau merg la munte.

si nci paralia katerini nu vreau.

Edited by sunandmoon, 22 May 2014 - 20:06.


#459
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postsunandmoon, on 22 mai 2014 - 07:38, said:

buna dimineata Posted Image

cu acelasi dor de grecia,nestins nici iarna,niciodata de fapt,as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare.daca s-o putea pt ce cer eu.

eu si sotul meu am fost in ultimii 3 ani in zakynthos tsilivi,halkidiki kassandra si thassos.cel mai bine ne-am simtit in zakynthos.si aici aveam de gand sa ne intoarcem si vara asta.

dar...a intervenit ceva ff important pt noi,mult mai important si nu mai putem merge.peste vreo 2 luni ne vor trebui ff mult bani si nu mai putem cheltui,cum facem in f an.as vrea totusi,acum sotul nu stie ca sa nu se entuziasmeze degeaba,sa putem merge undeva mai aproape,sa nu cheltuim f multi bani si sa fie un loc nici prea linistit,nici zgomotos,gen laganas,sa putem iesi seara,sa facem plaja,sa avem taverne...cam pe unde am fost asa a fost.

am citit de nei pori,platamonas...noi calatorim prin serbia si macedonia.din severin.si nu am gasit cati km sunt,dar cred ca in jur de 800.

puteti sa imi recomandati un loc cu cazare ieftina si tot ce am mentionat mai sus?as vrea sa mergem macar 6/7 nopti,sa cheltuim cat mai putin,dar simt ca nu pot sta fara aerul si mirosul greciei...

va multumesc mult si iertati-ma daca deranjez prin postarea mea.

Cred ca una dintre cele mai ieftine variante ar fi Thassos, dar poate nu vreti sa va reintoarceti. Ati putea incerca bratul Sithonia, dar poate l-ati vizitat cand ati fost in Halkidiki. Pe noi Sithonia nu ne-a impresionat, desi n-as putea sa explic clar de ce.

Eu as propune Lefkada daca nu vi se pare distanta prea mare. Nu e un concediu scump (daca nu cautati cazare luxoasa) si sunt multe de vazut.

Am mai citit de Parga, dar aici nu am fost. Corfu nu va tenteaza? Fata de Platamonas si Nei Pori sunt totusi destul de departe aceste destinatii.

Edited by shov54, 22 May 2014 - 21:07.


#460
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
shov,multumesc pt sugestii.asa este,in thassos nu am vrea sa ne intoarcem,sithonia am vazut-o in trecere,toate bratele le-am vazut,desi le-as mai vedea o data.corfu este destul de departe,asa si lefkada.m-am uitat la distante.cred ca halkidiki este cel mai aproape.sa mergem de ex sa ne cazam pe sithonia,de data asta...

dar,cred ca bugetul anul asta,nemaifiind doar pt grecia,e cam limitat.nu cred ca vom putea sa le facem pe amandoua.noi nu calculam la sange cand plecam.nici f multi bani nu am avut niciodata,dar peste 1000 de f data.plus problema concediului.

oricum va multumesc.

#461
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postsunandmoon, on 22 mai 2014 - 20:06, said:

n-as alege in veci bulgaria.nu are farmecul greciei.mai bine stau acasa sau merg la munte.
nu i-ai descoperit tu farmecul....serviciile si papica sunt superioare greciei....ma refer la raport calitate pret, altfel sunt fan specialitati grecesti ...da sub 50-60 de euro nu prea iesi ...2 adulti plus copil...pe cand la Bulgaria cu 30 de euro ....wow

#462
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

View PostOctavian_SK, on 22 mai 2014 - 22:38, said:

nu i-ai descoperit tu farmecul....serviciile si papica sunt superioare greciei....ma refer la raport calitate pret, altfel sunt fan specialitati grecesti ...da sub 50-60 de euro nu prea iesi ...2 adulti plus copil...pe cand la Bulgaria cu 30 de euro ....wow
se poate..dar nici nu tin sa il descopar.eu iubesc grecia!iubirea e iubire...

#463
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@sunandmoon vin si eu cu o idee, chiar de n-o fi buna: daca ai putea lua ceva transport cu autocarul, ai putea ajunge in Corfu. Zic Corfu pentru ca eu am gasit acolo ceva cazare, in sudul insulei, pe partea vestica, cu 380 euro, pentru 4 persoane/10 nopti, extraordinar de buna. E adevarat ca este fix partea de insula cea mai putin cautata, obiectivele de vizitat fiind in partea de nord a insulei, dar ai excursii, autobuze destule, iar in zona sunt plaje extraordinare. Zona este preponderent agricola, turismul fiind adiacent. Asta inseamna odihna reala. Stiu chestiile astea de la @almona care a fost pe acolo si anul acesta doreste sa revina.
Bafta in toate!

Edited by Lizicat, 24 May 2014 - 00:03.


#464
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
Lizicat,multumesc mult pt sugestie Posted Image dar al meu nici sa n-auda de autocar!e pasionat de condus.oricum multumesc pt ajutor.

si dimineata asta am un dor nebun,mai ales cand vad soarele de afara...

#465
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Postsunandmoon, on 24 mai 2014 - 09:23, said:

...al meu nici sa n-auda de autocar!e pasionat de condus...
Atunci Thassos, partea de vest!

#466
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
Lizicat multumesc Posted Image

acum sunt la stadiul de calculat.nu stiu daca reusesc sa adun si sa scad in favoarea plecarii,dar ma mai informez.

#467
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
acuma, daca nu-i indiscretie, ce "problema" va gatuie bugetul? ca daca -i cava nasol mai bine lasati concediul pe altadata....Grecia nu-i ieftina deloc in situatii deastea...

#468
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

View PostOctavian_SK, on 25 mai 2014 - 21:50, said:

acuma, daca nu-i indiscretie, ce "problema" va gatuie bugetul? ca daca -i cava nasol mai bine lasati concediul pe altadata....Grecia nu-i ieftina deloc in situatii deastea...
Octavian,incerc sa si plec,pt ca ceea ce urmeaza in viata noastra presupune minim de stres,optimism si o stare ff buna psihica si fizica pt a reusi.grecia m-ar introduce in ceea ce am nevoie mai tarziu vara asta.ar fi medicamentul uimitor care m-ar ajuta sa reusesc.

incerc anul asta sa le fac pe amandoua.o sa ma imprumut de bani mai tarziu daca va fi nevoie.si incerc sa ma strang putin doar sa imi iau medicamentul...acum pun tara la cale cu al meu,sa vedem daca reusim.

cazarea ar fi cam pana in 300 de euro 7 nopti la sfarsitul lui iunie.motorina ne-ar costa ceva.si de cheltuit incerc sa ma incadrez in bani mai putini ca anii trecuti.o sa merg mai mult la relaxare.de obicei,colindam f mult.

Edited by sunandmoon, 26 May 2014 - 07:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate