Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#73
mona512

mona512

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcsmn84, on 9th February 2011, 17:11, said:

Salut,
Am fost astazi la o vizionare in Metropolitan si intentionez sa cumpar un ap cu 2 camere. Inainte de a cumpara am nevoie de ajutorul celor s-au mutata deja acolo:
- am vazut discutii referitoare la problema apei....aici nu cred ca are rost sa ne facem iluzii ca dezvoltatorii o sa rezolve problema. La mine partea cu promisiunile nu tine... Cat ar costa un sistem de purificare a apei (inca nu m-am interesat, dar este in interesul tuturor daca cineva ar oferii detalii despte acest lucru)?
- referitor la canalizare? este legata la reteaua publica? sau este prin fose......si alte astfel de instrumente?
- parcurge cineva acel drum pe jos, spre tranvai? cat se face pana acolo? sunt caine pe acel drum? Ma gandesc ca poate intr-o zi nu o sa putem folosi masina.....
- pretul este cel pe care il stim, inclusiv tva. ce alte costuri mai implica achizitionarea unui apartament in acest complex?
- Am vazut disctuii despre calitatea finisajelor. Credeti ca daca as "sarii" cu ceva la cel care lucreaza in apartamentul meu, s-ar mai rezolva o parte din ele? in cazul in care ajung acolo  :D

Referitor la drumul de acces, astazi am intrebat si cei de acolo mi-au spus ca drumul se va repara dupa construirea celorlalte blocuri....Dar, am uitat sa intreb, se construiesc in spatele celor existente, sau spre sosea?

Sambata sper sa va fac o vizita, si sper sa gasesc vreun locatar prin complex, poate e dragut si imi raspunde si mie la cateva intrebari  :D

Multumesc.

Buna ,

Am sa incerc sa iti raspund cat pot de bine la toate intrebarile.
- Probleme cu apa sunt   , dar se vor remedia. Dezvoltatorii vor achizitiona 2 statii de dedurizare si tratare a apei , cate unul pentru fiecare put.
- Costurile sunt intr-adevar ridicate  , dar asta nu este problema proprietarilor , atat timp cat aceste costuri vor fi suportate de dezvoltatori.
- In sarcina proprietarilor vor ramane insa , costurile de intretinere a acestor statii de dedurizare , care sunt minime ( am postat lista primita de la furnizorul statiilor de dedurizare pe grupul infiintat de proprietari).
- Canalizarea este legata la reteaua publica - nu exista fose si "alte astfel de instrumente"
- Eu parcurg in fiecare zi drumul pe jos , nu am carnet , nu am masina - si fac 15 min iarna  , de cand s-a incalzit fac in jur de 10 min.
-Sunt doi  caini la intrarea pe drumul privat al ansamblului , dar am senzatia ca apartin casutei de la drum. Oricum , din moment ce merg in fiecare zi pe jos pe langa ei si sunt intreaga , nu cred ca reprezinta o problema ... caini sunt si in Bucuresti.
-Referitor la pret  : Ap. 2 camere tip 1 si 3 - 57.000euro cu tva inclus +1 parcare
    Ap. 2 cam tip 2 - 55.000 euro cu tva inclus + 1 parcare
    Ap. 3 camere  - 75.000 euro cu tva inclus + 1 parcare

Daca mai ai alte nelamuriri iti stau la dispozitie !!!

O zi frumoasa !

#74
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
A locuit cineva acolo anul trecut vara? Cum este aerul, avand in vedere ca este in vecinatatea gropii de gunoi de la Glina si a Protan-ului...? (de exemplu vezi problemele de la Confort City). Am fost acolo ieri, pe zi, la o vizionare si mi-a placut... Multumesc

#75
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Acum ca s-a incalzit si a venit vremea buna, era vorba sa inceapa sa se ocupe putin de stransul gunoaielor (in partea din spate, la blocul 1), sa monteze fantanile si mai ales sa (re) asfalteze drumul de acces. Mai are cineva o veste, sau tot la stadiul de "o sa face" au ramas?

Alta chestie (care m-a cam deranjat nitel) e legat de garantia oferita (atat la interior cat si la exterior (care este, obligatoriu prin lege, de 10 ani)). Ca au cam ezitat si dat din colt in colt si, pana la urma, tot nu ai dat un raspuns clar...

#76
Mihaela_Popescu

Mihaela_Popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2011

View Postcolombo2003, on 23rd March 2011, 14:38, said:

Acum ca s-a incalzit si a venit vremea buna, era vorba sa inceapa sa se ocupe putin de stransul gunoaielor (in partea din spate, la blocul 1), sa monteze fantanile si mai ales sa (re) asfalteze drumul de acces. Mai are cineva o veste, sau tot la stadiul de "o sa face" au ramas?

Alta chestie (care m-a cam deranjat nitel) e legat de garantia oferita (atat la interior cat si la exterior (care este, obligatoriu prin lege, de 10 ani)). Ca au cam ezitat si dat din colt in colt si, pana la urma, tot nu ai dat un raspuns clar...
Dl. Colombo2003 sincer nu am auzit de o lege prin care garantia de buna executie sa fie de 10 ani,constructorul raspunde pentru viciile ascunse si pentru structura constructiei pe toata durata de existenta a acesteia ,in rest ce vreti dvs depaseste limita bunului simt.Probabil doriti ca dupa noua ani de cand cumparati dvs o locuinta, oriunde in aceasta tara constructorul sa va faca o noua finisare,o noua zugraveala, ca de cea din urma cu noua ani s-a murdarit/matuit,sa va inlocuiasca toata instalatia,gresia,faianta sa va faca o finisare generala si tot asa din 10 in 10 ani.Poate va apucati de construit si daca oferiti  10 ani garantie completa la finisaje eu va promit ca o sa cumpar o locuinta de acest gen si mai am o multime de prieteni care ar cumpara de la dvs.
Sa nu se inteleaga gresit ca iau apararea dezvoltatorilor acestui ansamblu pt ca si eu am fost aici si nu am ramas prea incantata, dar cand citesc asemenea prostii nu ma pot abtine sa nu raspund. :nonobad:

#77
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Scuze de acest off topic, dar nici eu nu ma pot abtine...

1)nu e vorba de a perpetua reparatiile, pa baza garantiei, din 10 in 10 ani. Cei 10 ani se aplica o singura data si atat. Bineinteles ca la un moment dat trebuie sa te ocupi (si) tu de propria ta gospodarie (ca doar e casa ta; si eventual impreuna cu asociatia de locatari, daca lucrarile sunt mai mari, compleze si/sau de interes general.

2) Nici eu nu stiam ce-i drept de asa ceva si nici nu am studiat prea mult, dar, in momentul in care vin niste oameni (deci din mai multe surse), abilitati (cum ar fi arhitect sef, avocat, dezvoltator) si spun de treaba asta, ce vrei mai mult? In plus, daca iti spuns ca asa ceva este prevazut in antecontract e bine? Multumita acum?

PS. Si eu eram interesat, insa am renuntat definitiv si la dezvoltator si la zona. Numai bine tututor

#78
adionita

adionita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 27.04.2008
Ce se mai aude cu RDS-ul in zona ? Am fost la ei sa intreb si mi s-a spus ca trebuie ca minim 50 de locatari sa faca o cerere comuna pentru a aduce serviciile lor in zona.

Eu ma voi muta in mai aici si as avea nevoie de RDS ;)

#79
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De aproape o luna de zile, nimeni, nimic? In ce stadiu mai sunt lucrarile la blocul V?

La celelalte blocuri, s-au montat fantanile si bancutele? S-a facut curentia promisa? S-a asfaltat drumul de acces (ca deh, acum e vreme buna, si nu mai au scuza) sau totul a ramas doar la stadiul de vorbe si de "o sa facem"?

#80
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Buna ziua

Am mers impreuna cu sotul meu ieri la o vizionare. Ne-ar interesa un apartament cu 3 camere iar momentan tot ce putem face este sa rezervam unul in Blocul 7. Restul au fost vandute.

Pretul unui apartament cu 3 camere este acum de 70.000 Euro cu TVA inclus.

Am citit postul cu atentie, dar m-ar mai interesa niste lucruri, care daca nu ma insel, nu au fost mentionate si nici intrebate.

De exemplu, ce costuri vin la intretinere vara si iarna si in ce constau ele?

Ce buget ati avut alocat de la ei pentru finisajele interioare? Ma intereseaza o medie, daca va mai amintiti.

Daca am inteles bine, iti poti aduce tu un muncitor sa lucreze in interior, iar ei iti platesc exact cat l-ar plati pe un muncitor de-al lor - evident, tu pui peste daca e nevoie. As dori sa-mi reconfirme cineva ca acest lucru e adevarat si daca da, in ce suma trebuie sa te incadrezi pentru plata muncitorului?

Noi inca nu avem copil si nu am reusit sa ma interesez inca, dar as dori sa stiu daca printre cei de aici sunt si familii cu copii. Daca da, ati gasit o gradinita si o scoala in zona? Eu am vazut fugitiv 2 ieri.

In rest, am dori sa dam o fuga in weekend acolo - poate reusim sa vorbim si cu locatarii.

Multumesc mult!

#81
adionita

adionita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 27.04.2008

View PostArtlover1982, on 12th May 2011, 08:14, said:

Buna ziua

Am mers impreuna cu sotul meu ieri la o vizionare. Ne-ar interesa un apartament cu 3 camere iar momentan tot ce putem face este sa rezervam unul in Blocul 7. Restul au fost vandute.

Pretul unui apartament cu 3 camere este acum de 70.000 Euro cu TVA inclus.

Am citit postul cu atentie, dar m-ar mai interesa niste lucruri, care daca nu ma insel, nu au fost mentionate si nici intrebate.

De exemplu, ce costuri vin la intretinere vara si iarna si in ce constau ele?

Ce buget ati avut alocat de la ei pentru finisajele interioare? Ma intereseaza o medie, daca va mai amintiti.

Daca am inteles bine, iti poti aduce tu un muncitor sa lucreze in interior, iar ei iti platesc exact cat l-ar plati pe un muncitor de-al lor - evident, tu pui peste daca e nevoie. As dori sa-mi reconfirme cineva ca acest lucru e adevarat si daca da, in ce suma trebuie sa te incadrezi pentru plata muncitorului?

Noi inca nu avem copil si nu am reusit sa ma interesez inca, dar as dori sa stiu daca printre cei de aici sunt si familii cu copii. Daca da, ati gasit o gradinita si o scoala in zona? Eu am vazut fugitiv 2 ieri.

In rest, am dori sa dam o fuga in weekend acolo - poate reusim sa vorbim si cu locatarii.

Multumesc mult!

Va asteptam ca vecini ! Succes !

Finisajele e musai sa le alegeti de Dedeman !

Attached Files


Edited by adionita, 17 May 2011 - 08:18.


#82
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

View PostArtlover1982, on 12th May 2011, 07:14, said:

Buna ziua

Am mers impreuna cu sotul meu ieri la o vizionare. Ne-ar interesa un apartament cu 3 camere iar momentan tot ce putem face este sa rezervam unul in Blocul 7. Restul au fost vandute.

Pretul unui apartament cu 3 camere este acum de 70.000 Euro cu TVA inclus.

Am citit postul cu atentie, dar m-ar mai interesa niste lucruri, care daca nu ma insel, nu au fost mentionate si nici intrebate.

De exemplu, ce costuri vin la intretinere vara si iarna si in ce constau ele?

Ce buget ati avut alocat de la ei pentru finisajele interioare? Ma intereseaza o medie, daca va mai amintiti.

Daca am inteles bine, iti poti aduce tu un muncitor sa lucreze in interior, iar ei iti platesc exact cat l-ar plati pe un muncitor de-al lor - evident, tu pui peste daca e nevoie. As dori sa-mi reconfirme cineva ca acest lucru e adevarat si daca da, in ce suma trebuie sa te incadrezi pentru plata muncitorului?

Noi inca nu avem copil si nu am reusit sa ma interesez inca, dar as dori sa stiu daca printre cei de aici sunt si familii cu copii. Daca da, ati gasit o gradinita si o scoala in zona? Eu am vazut fugitiv 2 ieri.

In rest, am dori sa dam o fuga in weekend acolo - poate reusim sa vorbim si cu locatarii.

Multumesc mult!


Buna ,

Pot sa iti dau niste detalii legate doar de cateva din punctele mentionate:


Intretinere

Gaz - centrala fara termostat care a generat caldura in continuu din 20 Decembrie pana pe 15 martie - 460 de metri cubi consumati - aprox 600 de lei in 5 luni. Stau pe partea cu Soare si am consum de gaz cu 40- 50% mai putin decat cei pe partea opusa. Ultima facura de gaz venita pt luna Mai - 14 metri cubi :).
Curent - depinde de consumatorii din casa. pt 100 Kwh aprox 50 de lei.
Apa - gratis
Cheltuieli comune/ de asociatie de locatari - in juma de an am platit 100 de lei (gunoi, infintare asociatie....) si mai este un provizion de 30 -40 de lei pt "contul" meu.

Aducerea muncitorilor:

Da, poti aduce, dar calculul ti-l fac dezvoltatorii. Sfatul meu este sa iti aduci tu om.

Familii cu copii:

Sunt. In blocul #4 sunt 3 familii, am vazut si in celelalte. Da, sunt si gradinite atat in popesti, cat si in Sectorul 4.

Spunea un vecin mai sus ca doar de la dedeman iti poti lua materiale: WRONG! eu am luat din atat Hornbach, cat si din Praktiker si au fost platite de dezvoltatori, dar eu am facut transportul.

O zi buna,
Adi

#83
chiritescudaniela

chiritescudaniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2011
Buna tuturor,

Ma intereseaza sa cumpar un apartament cu 2 camere in blocurile care se construiesc in ansamblul Metropolitan Residence 2.
Cei care deja locuiesc in blocurile care au fost date deja in folosinta imi pot spune daca pana acum au fost probleme cu aprtamentele pozitionate pe nord? Gen mucegai, umezeala?
Din cate imi dau seama nu este soare de loc pe partea aceea. Asa este sau ma insel?

Multumesc pentru raspuns.

#84
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

View Postchiritescudaniela, on 13th June 2011, 18:31, said:

Buna tuturor,

Ma intereseaza sa cumpar un apartament cu 2 camere in blocurile care se construiesc in ansamblul Metropolitan Residence 2.
Cei care deja locuiesc in blocurile care au fost date deja in folosinta imi pot spune daca pana acum au fost probleme cu aprtamentele pozitionate pe nord? Gen mucegai, umezeala?
Din cate imi dau seama nu este soare de loc pe partea aceea. Asa este sau ma insel?

Multumesc pentru raspuns.

Salut,

Soare ai dimineata pana la orele 09:30 apoi.. ce se reflecta din geamurilie vecinilor din blocul din fata:).
Din vecinii care au apartamente pozitionate pe nord nu am auzit sa se fi plans vreunul de mucegai iar umezeala ar putea proveni de la o ploaie torentiala si sa fi uitat geamul deschis.
vara este ideal sa ai unul pozitionat pe nord (mai racoros) iar iarna pe sud (consum injumatatit la gaze). alegerea iti apartine.

O zi buna,
Adi

#85
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006
Salut,

sunt un viitor locatar, si as vrea sa va intreb pe voi, cei care s-au mutat deja, daca a facut cineva vreun test de duritate a apei (asta dupa ce s-a montat statia de dedurizare de catre dezvoltator)
multumesc anticipat,

#86
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010
Attache!

Attached Files


Edited by AdiUat, 28 July 2011 - 15:43.


#87
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011
salut, sunt nou  pe acest forum si avand in vedere ca mi-as dori sa-mi cumpar un apartament in acest comlex rezidential v-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu informatii depre acest loc?am inteles ca parerile impartite.
ce nu pot sa inteleg este faptul ca dezvoltatorii spun ca-ti predau apartamentul la cheie, insa surpriza.... la bucatarie nu-ti asigura chiuveta si bateria.(vi se pare normal normal acest lucru??mie NU!);dar ce parere aveti despre pretul pe care il asigura pentru chiuveta baie +picior +wc = 195 lei?(exista oare ceva la pretul asta?- sau monteaza ceva sh?); pentru parchet asigura 15 lei, dar in acesti bani intra oare si plinta si buretele?sau pe acestea trebuie sa le cumparam tot noi?
am mari indoieli cu privire si la calitatea lucrarilor pe care le executa acei muncitori. bineinteles acestea sunt pareri personale, dar v-as fi recunoscatori si m-ar bucura daca m-ati contrazice.(ps scuze pt greselile de orografie).

#88
adionita

adionita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 27.04.2008

View Postlaurentiu2012, on 28th July 2011, 22:00, said:

salut, sunt nou  pe acest forum si avand in vedere ca mi-as dori sa-mi cumpar un apartament in acest comlex rezidential v-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu informatii depre acest loc?am inteles ca parerile impartite.
ce nu pot sa inteleg este faptul ca dezvoltatorii spun ca-ti predau apartamentul la cheie, insa surpriza.... la bucatarie nu-ti asigura chiuveta si bateria.(vi se pare normal normal acest lucru??mie NU!);dar ce parere aveti despre pretul pe care il asigura pentru chiuveta baie +picior +wc = 195 lei?(exista oare ceva la pretul asta?- sau monteaza ceva sh?); pentru parchet asigura 15 lei, dar in acesti bani intra oare si plinta si buretele?sau pe acestea trebuie sa le cumparam tot noi?
am mari indoieli cu privire si la calitatea lucrarilor pe care le executa acei muncitori. bineinteles acestea sunt pareri personale, dar v-as fi recunoscatori si m-ar bucura daca m-ati contrazice.(ps scuze pt greselile de orografie).

preturile pt finisaje sunt acceptabile (poti sa verifici si la alte ansambluri)
nu am auzit pana acum sa ti se puna chiuveta la bucatarie pe banii lor deoarece aceasta tb montata pe mobila
pt 135 de lei gasesti un set chiuveta + masca + oglinda la brico si wc pe la 150 ron deci cu 100 ron in plus ti-ai facut baia
calitatea lucrarilor este intradevar proasta : daca vrei sa iasa bn ia-ti muncitorii tai sau stai pe langa ei si motiveaza-i financiar
+ vezi ca ai pret separat pt plinta mai sus si materialele auxiliare sunt incluse(adeziv,glet,burete etc/)

#89
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011

View Postadionita, on 29th July 2011, 02:21, said:

preturile pt finisaje sunt acceptabile (poti sa verifici si la alte ansambluri)
nu am auzit pana acum sa ti se puna chiuveta la bucatarie pe banii lor deoarece aceasta tb montata pe mobila
pt 135 de lei gasesti un set chiuveta + masca + oglinda la brico si wc pe la 150 ron deci cu 100 ron in plus ti-ai facut baia
calitatea lucrarilor este intradevar proasta : daca vrei sa iasa bn ia-ti muncitorii tai sau stai pe langa ei si motiveaza-i financiar
+ vezi ca ai pret separat pt plinta mai sus si materialele auxiliare sunt incluse(adeziv,glet,burete etc/)
sal adionita si multumesc pt raspuns, dar sincer preturile pt finisaje tie ti se par acceptabile?(nu vorbii din prisma faptului k deja esti mutat in acel bloc).daca e sa conversam (momentan pe net, pe viitor fatan fata ca vecini) am prieteni care au cumparat la brancusi residence, undeva pe valea oltului, e adevarat mai scump, insa alta calitate si da , aveau chiuveta la bucatarie chiar daca era prinsa in doua sup metalice(pai ne gandim ca poate unul nu are bani sasi cumpere pe moment si mobila de bucatarie , nu?);
acum despre cele necesare la baie, chiar tu ai spus-o: mai trebuie sa punem acei 100 lei, nu? :confuzzled:
poate nu ma uit eu unde trebuie dar nu vad pretul pt plinta(te referi la lista scanata sau foto de tn?)
multumesc inca o data si sa ne auzim cu bine!
personal raman la ideea ca totul lasa de dorit cu privire la acest ansamblu, chiar daca in decembrie ma voi muta si eu in acel loc.
ps. pentru cei care inca culeg informatii despre acest ansamblu, personal ii sfatuiesc sa se gandeasca , sa urmareasca executarea lucrarilor si sa cantareasca bine inainte sa ia hotararea.;
ps2. aaa si cel mai deranjant lucru: ati urmarit vreodata comportamentul celor doi dezvoltatori, dupa ce semnezi antecontraCTUL?? (modul de vorbire; si de prezenta?  ) cred k lasa mult de dorit- ceva de genul interlop care are impresia ca tea luat de pe  strada si tia dat o casa.

#90
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006
Multumesc mult pentru informatii...
vad ca analizele sunt foarte bune plecand de la premiza ca s-au facut "pe bune", si in aceste conditii s-a mai gandit cineva la vreun filtru pe intrarea apei in casa, si-a mai montat cineva ceva in acest sens ?
s-a gandit cineva la vreun back-up (solutie de dedurizare) pe intervalele de timp cand statia mare va intra in revizie sau se va defecta ?
puteti spune ca sunt carcotas in acest sens dar problema asta s-ar putea sa afecteze financiar, mai tarziu
;)
numai de bine

PS. Si da, si mie mi se par cam mici preturile alocate pentru obiectele sanitare (..si restul); nu sunt snob, dar uitandu-ma la Dedeman de banii astia te incadrezi mai mult la oferte, care sa fim seriosi, n-au cine stie ce calitate.
      Si cum te muti si tu in casa noua, vrei ca toate sa-ti fie pe plac si sa te tina... nu sa le schimbi la anul cu unele mai scupe, urmarind de data asta calitatea si nu pretul
Bafta.

View PostAdiUat, on 28th July 2011, 13:42, said:

Attache!


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate