Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#55
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View Postcirneci_daniela, on 13th December 2010, 02:34, said:

Cu decontul in ceea ce ma priveste s-a procedat in felul urmator: la mine s-a aplicat la gresie, usi de interior. Am dorit un model de usa altul decat cel standard si care era mai scump decat suma alocata de ei.
Ex:usa standard la ei costa 300 ron. Usa pe care mi-o doream eu costa 480. Atunci eu le-am dat diferenta de 180 ron si comanda la firma respectiva au facut-o ei.
La fel si la gresie si faianta.
Daca modelul de usa, gresie, obiect sanitar, pe care il doresti tu sa ti-l montezi, e mai putin  ca si pret decat ce au pus ei din standard ( desi slabe sanse) nu iti dau bani inapoi. Cam asa sta treaba!

Trebuie sa ii intrebi care este suma alocata de ei pentru diferitele obiecte, finisaje etc si apoi tu pui diferenta sau nu pui nimic daca te nimeresti exact pe suma lor.

O zi placuta!

cu siguranta materialele alese de noi vor fi mai scumpe pentru ca nu poti sa gasesti ceva bun la bugetul oferit de ei. multumesc pentru informatii.

#56
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010
va rog sa-mi spuneti daca la voi a durat mai mult de 2 saptamani finisarea apartamentului. vad ca nu mai scrie nimeni aici...sunteti ocupati cu mutarea mobilei in noul apartament? :)

#57
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Depinde. La mine a durat mult mai mult. Dar daca vine cineva sa stea cu muncitorii in fiecare zi, nu neaparat sa lucreze repede dar sa lucreze bine, degeaba e gata in 2 saptamani daca la sfarsit descoperi ca sunt zeci de mici probleme care necesita rezolvare.
In alta ordine de idei, am vb cu unul dintre dezvoltatori si a zis ca se vor monta statii de dedurizare(pt duritatea apei), in schimb nu am intrebat si cand se va intampla asta, poate mai intrebati si voi cand aveti ocazia. Eu inca nu am contoarul de gaze montat, nu am semnat inca dar in mod normal cand semnez ar trebui deja sa am totul gata.
Stie cineva ce se mai intampla cu initiativa RDS?

#58
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View Postmstcrstn, on 14th December 2010, 13:49, said:

Depinde. La mine a durat mult mai mult. Dar daca vine cineva sa stea cu muncitorii in fiecare zi, nu neaparat sa lucreze repede dar sa lucreze bine, degeaba e gata in 2 saptamani daca la sfarsit descoperi ca sunt zeci de mici probleme care necesita rezolvare.
In alta ordine de idei, am vb cu unul dintre dezvoltatori si a zis ca se vor monta statii de dedurizare(pt duritatea apei), in schimb nu am intrebat si cand se va intampla asta, poate mai intrebati si voi cand aveti ocazia. Eu inca nu am contoarul de gaze montat, nu am semnat inca dar in mod normal cand semnez ar trebui deja sa am totul gata.
Stie cineva ce se mai intampla cu initiativa RDS?

ai luat prin prima casa?

#59
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Da.

#60
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
Hello,

A-nceput de ieri sa cada cate-un strop .... dar nu a stat .... Cam asa as intitula ultimile
zile in noul nostru apartament. Bucurosi ca e gata finisat,  ca avem gaz, ca centrala merge, in sfarsit ne-au adus si usa de la baia mica pe care o asteptam de o luna, am facut curatenie luna si iata ca iar ne suparam, au aparut alte PROBLEME.
PROBLEME care zic eu, nu sunt deloc minore.
Au inceput sa se umezeasca peretii la doua calorifere din living si dormitor, in jurul returului si aseara am descoperit apa pe hol, care venea de sub gresia asa frumos montata si mult admirata de noi. Va trebui sa ne dam seama de unde vine apa dar speram din tot sufletul sa nu fie fisurata vre-o teava in sapa ..pentru ca asta ar insemna sa fie sparta toata gresia, verificate tevile si iar moloz si iar mizerie si iar asteptare si iar stres si nervi din cauza neseriozitatii respectarii termenelor de lucru. Adio mutare in luna ianuarie in apartamentul pentru care deja am inceput sa platim rate la banca.
Plus ca am aflat ca problema cu returul de la calorifere a aparut in mai multe apartamente si vor sparge peretii in dreptul lor pentru a le schimba. Sa insemne asta oare ca materialele folosite au fost asa proaste, astfel incat au cedat la 8-10 ore de circulare de apa calda prin ele? Au fost montate prost? Nu au fost verificate?
D-nilor dezvoltatori si constructori ce incredere sa mai avem noi in calitatea lucrarilor d-voastra? Ce inseamna pentru dvs predarea unui apartament la cheie?

Va rugam sa fiti corecti fata de noi asa cum si noi ne-am indeplinit obligatiile sa va platim pretul apartamentului integral in conturile d-voastra.

PS. In ceea ce priveste RDS-ul, pentru mine una, in acest stadiu nu e nicidecum o prioritate. As vrea sa vad mai intai ca ceea ce e de baza asigurarii confortului in acest apartament este asigurat.

#61
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Si eu am probleme cu returul la un calorifer, asta la prima strigare. Inca nu a fost pusa in functiune centrala, vom vedea atunci daca mai apare si alceva. In debara am peretele pe jumatate ud, azi s-a incercat sa se gaseasca sursa de apa de deasupra, pana am plecat eu de acolo nu o gasisera. Sper sa nu se dovedeasca ca instalatiile sunt de proasta calitate sau facute de amatori.
P.S. Iar ca sa nu mi se mai atraga atentia ca stau toata ziua si ma plang pe forum: SUNT FOARTE FERICIT CA AM ACESTE PROBLEME!

#62
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010
Deja imi vine sa cred ca am facut o alegere proasta vazand ultimele probleme aparute...iar eu trebuie sa dau avansul in cateva zile :(

#63
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Nu cred ca ai facut o alegere proasta pt ca astea sunt probleme minore fata de ce intampina alte persoane in alte constructii noi. Asa se construieste in Romania. Am cautat mult inainte sa cumpar aici si desi am fost avertizat de cei din Oltenitei Residence(chiar la problemele cu finisarile se refereau si ei) nu am avut alta alternativa mai buna. De ex. un bloc nou in zona dristor care aproape ca ma avea ca proprietar a depasit termenul de predare cu mai mult de 3-4 luni si nu e inca la finisaje, mai si cerea 30% avans.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ne multumim cu putin si trebuie sa inghitim toate astea. Sper sa facem curand o noua intalnire a proprietarilor, mai sunt multe de vorbit.

#64
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View Postmstcrstn, on 16th December 2010, 08:33, said:

Nu cred ca ai facut o alegere proasta pt ca astea sunt probleme minore fata de ce intampina alte persoane in alte constructii noi. Asa se construieste in Romania. Am cautat mult inainte sa cumpar aici si desi am fost avertizat de cei din Oltenitei Residence(chiar la problemele cu finisarile se refereau si ei) nu am avut alta alternativa mai buna. De ex. un bloc nou in zona dristor care aproape ca ma avea ca proprietar a depasit termenul de predare cu mai mult de 3-4 luni si nu e inca la finisaje, mai si cerea 30% avans.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ne multumim cu putin si trebuie sa inghitim toate astea. Sper sa facem curand o noua intalnire a proprietarilor, mai sunt multe de vorbit.

eu incercam sa aflu cat mai multe ca sa stiu la ce sa fiu atenta insa acum e un pic cam tarziu. sper ca problemele sa fie din ce in ce mai putine pentru toata lumea. intra-adevar apartament in bloc nou in bucuresti care sa fie si acceptabil la pret nu exista. pentru noi varianta de aici a fost cea mai buna.
in ce bloc ai cumparat tu?

#65
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
blocul 3 (numerotarea incepand dinspre camp).

#66
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009
La mine a fost intepata o teapa de  apa din sapa de la caloriferul din balcon la centrala - am scapat usor, au spart o placa de gresie si peretele cu caloriferul si au scos teapa si au bagat-o pe cealalta, si tot la caloriferul de la balcon mai curge pe la retur in perete, problema este de la coturile care s-au prins de PEX cu sertizari care(coturile), cica au fost de proasta calitate si curg toate, acum le schimba la toata lumea, la mine se stia deja de problema lor si au fost montate din cele manuale, dar au scapat si pe la mine pe la retururi la calorifere ... deci si eu o sa sparg tot apartamentul in momentaul in care este gata ... asta e ...
   Vedeti ca apa de pe gresie la baie unde nu poate sa iasa pe perete din cauza faiantei este din perete de pe la coturile de la pex catre calorifer/ apa cada / apa lavoar/ apa wc...  daca aveti apa sub ele scoateti de prima oara faianta din dreptul robinetilor si schimbati coturile/ valabil si pentru bucatarie ...

#67
cata_mihalache

cata_mihalache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2010

View Postbiog, on 22nd November 2010, 14:56, said:

salutare,

ma bucur ca s-a redeschis discutia despre metropolitan, mai ales ca am observat ca se misca treaba incet incet si sunt deja apartamente finisate. noi am semnat antecontractul pentru un apart cu 2 camere in primul bloc si acum suntem in focuri cu finisajele, ar trebui sa incheiem contractul de vanzare cumparare prin ianuarie :)) legat de finisaje parerile sunt impartite...am auzit si oameni f nemultumiti de cum au fost facute finisajele si am auzit si cazuri mai fericite...noi de abia avem gresia pusa in bucatarie si pe hol, deocamdata totul bine. pentru cei care au deja finisajele facute, ce ii sfatuiti pe cei care de abia au inceput cu ele / o sa inceapa? la ce sa fim atenti?

mersi!
salutare
mare atentie la finisaje! eu unul am preferat sa pun o diferenta de bani si sa lucrez singur! adica : un exemplu simplu la parchet am preferat sa aduc un alt meserias ! intrebi cu cat sunt platiti oamenii lor ,iti dau banii si pui diferenta . sunt platiti foarte prost si nu exista prea multa implicare! asa poti face si cu zugraveala!
eu unul am schimbat aproape tot: doze,prize,intrerupatoare,tablou,calorifer,usi.....

#68
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

View Postcata_mihalache, on 22nd December 2010, 20:17, said:

salutare
mare atentie la finisaje! eu unul am preferat sa pun o diferenta de bani si sa lucrez singur! adica : un exemplu simplu la parchet am preferat sa aduc un alt meserias ! intrebi cu cat sunt platiti oamenii lor ,iti dau banii si pui diferenta . sunt platiti foarte prost si nu exista prea multa implicare! asa poti face si cu zugraveala!
eu unul am schimbat aproape tot: doze,prize,intrerupatoare,tablou,calorifer,usi.....

asta este cea mai buna varianta: cu oamenii tai. nu-s dezamagit de lucrarile prestate, dar ar fi putut fi mai atenti: am probleme cu returul la un calorifer, dar sper sa se remedize cat de curand si cu parchetul in living.
cred ca cel mai bine ar fi fost sa fi luat aprt la gri.

#69
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
Salutare,

Revenind la sertizarile defectuoase vreau sa mentionez ca au fost refacute de catre dezvoltatori pe cheltuiala lor cum era si firesc. Mai exact la noi au fost inlocuite toate coturile la 90 de grade cu unele mai solide ce folosesc alt sistem de sertizare din cate am putut eu sa observ.
Acum centrala termica nu mai pierde presiune iar in casa temperatura este confortabila cu centrala setata pe la jumate din capacitate ceea ce dovedeste ca izolatia este buna si peretii exteriori destul de grosi. Umiditatea din apartament a inceput sa scada si aici contribuie si vecinii care s-au mutat si isi incalzesc la randul lor apartamentele. Probleme cu instalatiile electrice nu am auzit sa fie si nici cu instalatia de gaz.
Incet incet constructia pare sa se aseze. Mai sunt mici retusuri de facut la exterior dar acestea impreuna cu amenajarea spatiilor verzi am inteles ca vor fi executate de catre dezvoltatori dupa ce vremea se va mai imbuna, pentru acestea fiind necesara o temperatura exterioara ceva mai ridicata decat cea actuala.
Saptamana trecuta a inceput sa construiasca deja reteaua de cablare structurata pentru cele patru blocuri unul dintre providerii de internet si televiziune din zona deci deja se pot face conectari banuiesc.
In legatura cu apa din puturi, dezvoltatorii s-au angajat fata de proprietari ca vor face analiza acesteia si in cazul in care nu va fi in parametrii reglementati vor monta filtrele necesare tratarii acesteia.
Am observat ca se muta din ce in ce mai multi proprietari in ansamblu si asta nu poate decat sa ne bucure.  

    O zi faina!

#70
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Acum de ce nu mai intra cei de la agentie si de la dezvoltator sa se bata cu pumnul in piept asa cum faceau inainte ? Chiar si eu credeam ca isi vor da silinta sa fie seriosi dar odata ce isi vad banii in conturi uita pe toata lumea .
Pacat, sper ca astea sa fi fost probleme voastre si sa se remedieze rapid .
Zile calduroase va doresc.

#71
csmn84

csmn84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2006
Salut,
Am fost astazi la o vizionare in Metropolitan si intentionez sa cumpar un ap cu 2 camere. Inainte de a cumpara am nevoie de ajutorul celor s-au mutata deja acolo:
- am vazut discutii referitoare la problema apei....aici nu cred ca are rost sa ne facem iluzii ca dezvoltatorii o sa rezolve problema. La mine partea cu promisiunile nu tine... Cat ar costa un sistem de purificare a apei (inca nu m-am interesat, dar este in interesul tuturor daca cineva ar oferii detalii despte acest lucru)?
- referitor la canalizare? este legata la reteaua publica? sau este prin fose......si alte astfel de instrumente?
- parcurge cineva acel drum pe jos, spre tranvai? cat se face pana acolo? sunt caine pe acel drum? Ma gandesc ca poate intr-o zi nu o sa putem folosi masina.....
- pretul este cel pe care il stim, inclusiv tva. ce alte costuri mai implica achizitionarea unui apartament in acest complex?
- Am vazut disctuii despre calitatea finisajelor. Credeti ca daca as "sarii" cu ceva la cel care lucreaza in apartamentul meu, s-ar mai rezolva o parte din ele? in cazul in care ajung acolo  :D

Referitor la drumul de acces, astazi am intrebat si cei de acolo mi-au spus ca drumul se va repara dupa construirea celorlalte blocuri....Dar, am uitat sa intreb, se construiesc in spatele celor existente, sau spre sosea?

Sambata sper sa va fac o vizita, si sper sa gasesc vreun locatar prin complex, poate e dragut si imi raspunde si mie la cateva intrebari  :D

Multumesc.

Edited by csmn84, 09 February 2011 - 17:14.


#72
Carmenita-Carmen

Carmenita-Carmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.04.2010
dupa cum am anticipat inca de la inceput ca vor fi probleme asa a fost.Ieftinul inseamna in cele mai multe cazuri foarte scump.Ma bucur ca am optat pentru alta zona,nu din Popesti.
Va urez sa le stapaniti sanatosi si sa aveti parte de cat mai putine probleme.
Carmen





View Postcsmn84, on 9th February 2011, 18:11, said:

Salut,
Am fost astazi la o vizionare in Metropolitan si intentionez sa cumpar un ap cu 2 camere. Inainte de a cumpara am nevoie de ajutorul celor s-au mutata deja acolo:
- am vazut discutii referitoare la problema apei....aici nu cred ca are rost sa ne facem iluzii ca dezvoltatorii o sa rezolve problema. La mine partea cu promisiunile nu tine... Cat ar costa un sistem de purificare a apei (inca nu m-am interesat, dar este in interesul tuturor daca cineva ar oferii detalii despte acest lucru)?
- referitor la canalizare? este legata la reteaua publica? sau este prin fose......si alte astfel de instrumente?
- parcurge cineva acel drum pe jos, spre tranvai? cat se face pana acolo? sunt caine pe acel drum? Ma gandesc ca poate intr-o zi nu o sa putem folosi masina.....
- pretul este cel pe care il stim, inclusiv tva. ce alte costuri mai implica achizitionarea unui apartament in acest complex?
- Am vazut disctuii despre calitatea finisajelor. Credeti ca daca as "sarii" cu ceva la cel care lucreaza in apartamentul meu, s-ar mai rezolva o parte din ele? in cazul in care ajung acolo  :D

Referitor la drumul de acces, astazi am intrebat si cei de acolo mi-au spus ca drumul se va repara dupa construirea celorlalte blocuri....Dar, am uitat sa intreb, se construiesc in spatele celor existente, sau spre sosea?

Sambata sper sa va fac o vizita, si sper sa gasesc vreun locatar prin complex, poate e dragut si imi raspunde si mie la cateva intrebari  :D

Multumesc.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate