Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#253
adrian_gda

adrian_gda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2009
Salut, si eu sunt interesat de un apartament in blocul 7 . Sincer de cateva luni bune nu s-a mai discutat nimic in ceea ce priveste calitatea lucrarilor si a finisarilor ci mai degraba polemici cu privire la cada vs cabina de dush...termopanul e oscilobatant sau nu... parcarea e trasata sau nu..sincer se scapa din vedere CALITATEA LUCRARILOR  PANA LA URMA AM INTELES CA IN BLOCURILE 1-4  au fost probleme majore cu finisarile, la fel sunt si in 5-6  sau  in 7-8?
Voi care ar urma sa va mutati acolo si care ati luat deja in primire apartamentele, ati patit ca cei din blocurile 1-4 ca ati smotruit pana la loc comanda sau dezvoltatorii v-au tratat de data asta cu respect?
Sunt si alte lucruri importante care scapa din vedere nu daca centrala e Feroli sau Ariston....sau daca la Gigi gresia e mai frumoasa ca la Marian..urmeaza sa locuiti acolo zeci de ani !!Dezvoltatorul a perseverat in greselile de la blocurile 1-4 sau nu?
Drumul !!! se asfalteaza sau nu? eu din ce m-am interesat se pare ca e drum privat si cade in sarcina dezvoltatorului si ulterior a proprietarilor....parculete se fac sau nu? am fost in multe complexuri rezidentiale si sunt nelipsite...aici nelipsit e praful....

#254
pis_87

pis_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2011

View Postelenaro, on 15th November 2011, 10:47, said:

nu am discutat cu cei din blocurile 1-4 legat de gunoi, dar nu cred ca vor fi de acord. i-am intrebat daca ne vor in asociatia lor, dar nu au fost de acord, au si asa prea multe probleme, nu prea incaseasa banii la timp si sunt in urma cu platile. stiu asta pentru ca sunt si pe grupul lor pe yahoo. oricum poate toti cei din blocurile 5-8 vor vrea alta asociatie, vedem.
Elena




Locuiesc in ansamblu in blocurile deja construite si am o mare nedumerire imi poate spune si  cineva daca este normal sa se  ceara fond de rulment 150 RON din moment ce totul este individual iar costurile intretinerii ar fi in jur de 60 RON / luna (gunoi, curatenie, intretinere puturi, lumina scara) si fond de investitii 150 RON din moment ce totul e nou ? Si daca spre exemplu sunt mutata din luna iunie  de ce trebuie sa platesc intretinerea si din luna aprilie si mai?  Am discutat aceasta problema cu domnii devoltatori  si li sa parut o mare abureala cand au auzit acest lucru.  Mai multi  proprietari am primit o notificare ca daca nu achitam intretinerea pe lunile respectiva o sa ne dea in judecata (inclusiv plata intretinetii de dinainte sa ne mutam cu 2 luni). Am vrut sa achitam  o parte din intretinere unui domn care incaseaza banii si nu a vrut sa incaseze decat daca ii primeste pe toti. Intr-un final a iesit o mare cearta iar domnul dezvoltator la scos afara din ansamblu pe cel care trebuia sa incaseze banii :nonobad: :thumbup:

#255
adrian_gda

adrian_gda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2009

View Posttzitzy_g, on 8th November 2011, 12:00, said:

Sper ca ne vor anunta si pe noi cei ce se vor muta in blocurile 5 si 6 cum sta treaba in casa noua.
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste usa de exterior: o cumpar eu sau vine standard din constructie?
In lista cu necesar de cumparat nu apar decat cele de interior.
Si nici despre prize, corpuri de iluminat...
Asta as vrea si eu sa aflu...din pacate cei din blocurile 5 si 6 nu mai dau nici un semn vis-a-vis de problemele intampinate de la receptia ap. pana in prezent.
Poate totusi cineva ne lamureste si pe noi.

#256
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
In cazul meu, usa de exterior si tot ce tine de prize, capace, intrerupatoare au fost cele incluse in pret, nu le'am luat eu (pe moment. voi personaliza mai tarziu). La fel, am cerut mobilierul de baie si usile interioare conform proiectului, apoi schimb eu. Corpurile de iluminat insa nu intra in tema dezvoltatorilor se pare. Cred ca fiecare isi aranjeaza casa cum doreste, tine de design, de imbumbat cu mobila, etc... Sincer, legat de asta, am planurile mele de amenajare, nu ma intereseaza teribil. Bucataria la fel, o mobilez eu cum doresc, nu tin sa imi puna ei chestii aiurea doar ca sa arunc mai tarziu. Asta e gandul meu personal...

La fel, cred foarte important, fie ca ai balcon inchis, fie deschis, daca vrem sa mentinem blocurile astea cu un fason civilizat cat mai mult timp si sa salvam parale de zugraveli exterioare si reparatii... ar trebui montate protectii la parapetul/pervazul balcoanelor si al dormitoarelor daca nu vrem ca in timp sa ne apara pete oribile pe fatada de la scurgerea apelor, mizerie si tot. Acum cat arata bine casa. Cea mai ieftina solutie - o tabla vopsita "dupa gust" (in nuanta tamplariei poate...) care sa iasa cativa centimetri in afara profilului balconului sau pervazului de la dormitor... Cu un picurator, sa nu ajunga apa pe parapet. Nu e in pret!

Am facut si eu receptia, s'a strans o lista nu prea scurta dar foarte rezolvabila de mici probleme de finisaj: un capac lipsa pe un perete, o placa-doua de gresie de inlocuit (sparte), mici ajustari in baie si hol in jurul robinetilor de apa (care ies in mod stupid din pereti asa incat capacele care trebuiau sa fie la fata zidului stau in aer, ca la tzara...), detalii de bun-simt... la chestia cu finisarea zonei distribuitoarelor de apa/caldura am primit raspuns prompt: asa ramane.

o sa mesteresc eu totul cand se incheie toata batalia....... asta e... e ultima problema la cate show-uri am avut in tot timpul asta. oricum: ce propun dezvoltatorii e o chestie minima in care va trebui sa investesti tu serios mai tarziu. Chestia asta este teoretic justificata de pretul asa-zis "mic" al casei sustinut de dezvoltatori (mic raportat la ce??? la munca mea???? la viata mea???? tupeu....), pentru ca "suntem romani fraieri si saraci lipiti" in viziunea dezvoltatorilor de peste tot, nu numai Metropolitan, dar si a statului cu legile lui neaplicate! Zero respect de nicaieri... dar date fiind conditiile, e casa ta, te lupti ce te lupti, iti iei shuturi, umbli in instante daca ai chef, apoi tragi aer in piept si o produci fix cum doresti... daca ne luptam un pic nu e pentru a le face viata grea dezvoltatorilor de amorul artei (asta e gestul lor urat, ca producatori de bunuri, nu al clinetului), ci pentru a rezolva niste lucruri civilizate care TREBUIE sa intre in ORICE nivel de pret de locuinta! Voi detalia alta data problemele reale, nu am stomac acum.

Dar astea sunt povesti... cred ca lucrurile mai grele de acum incolo vor aparea: asociatii, intretineri, drum de acces, parking, contracte cu diverse regii... ar fi placut ca macar noi intre noi sa ne avem ok pentru ca... de asta ne'am mutat aici, nu? :) liniste, comunitate micuta si complet izolata de oras, ne putem cunoaste intre noi, rezolvam impreuna chestii, nu ne freaca nimeni la cap... nu?... sper... altfel puteam ramane lejer in mijlocul orasului, in blocuri "anonime" de 10 etaje, cu o groaza de probleme pe care nu le rezolva nimeni. zic asta pentru ca citesc deja pe aici ( cu tenta de gluma ) despre pregatiri de lupte pe locuri de parcare, blocat masini, stergatoare, zgariat table... sange, arme, crime pasionale.... sa'mi spuneti de pe'acum, sa renunt! eu nu ma bag "sclav" la banca 30 de ani pentru aceleasi si aceleasi eterne fenomene, ca'i zice Popesti sau Bucuresti sau Paris!... vorba cuiva: aici ne vom creste impreuna copiii... o vreme cel putin, nu e musai sa ies la pensie aici.

a-propos!!! ce parere aveti de povestea cu euro care "dispare pana la sfarsitul anului"? e de urmarit subiectul, nu?

si inca o chestie: drumul de acces. inteleg ca pe moment nu merita amenajat atata timp cat exista santier. o sa'l rupa cu utilaje si materiale, bani aruncati aiurea. insa!! daca pana in final dezvoltatorii nu il vor amenaja ca drum serios, cu pat, straturi, finisaj ca lumea (am eu un feeling ca nisip ramane... poate ma insel), cum suna ideea de a ne gandi serios sa facem noi gestul asta? va fi un efort financiar asupra celor 8 blocuri insa un drum neamenajat nu va putea fi curatat niciodata de nimeni (iarna in special - nu intra nimeni cu utilaj pe gropi de pamant, cu sau fara bani)... adica... mie imi place sa mai dau zapada din jurul blocului, dar sa iau drumul ala la muncit... sa avem pardon! :) vroiam doar sa va intreb ce credeti in conditiile in care strazile adiacente sunt ca dupa razboi oricum. cred ca pot obtine preturi de pe piata... la limita dale de beton daca nu alee serioasa: carosabil, trotuar, asflat, borduri... la fel, sper sa avem gard serios in jurul incintei. e bine pentru toata lumea. ce stiti despre toate astea?

#257
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View PostASN, on 29th November 2011, 11:39, said:

a-propos!!! ce parere aveti de povestea cu euro care "dispare pana la sfarsitul anului"? e de urmarit subiectul, nu?

Este exact cum ai spus si tu, o poveste. Nu dispare euro in urmatoarele 20 de zile. Ca probabil or sa fie probleme in urmatorii ani, asta e altceva, ramane de vazut. Oricum de banca nu scapam, poate sa pica euro de 100 de ori.

Legat de fond de rulment si fond de investitii, ca intreba cineva: da, e normal. Chiar daca sunt noi toate, nu s-au facut la bl 1-4 anumite investitii la puturile de apa - gen dedurizare, denisipare, etc. Filtrele alea costa, si nu sunt chiar ieftine. Apoi, au avut probleme cu soarecii de camp -> investitii in deratizare. Cheltuieli sunt, mai ales la inceput pana se pun toate la punct. Fondurile respectiev nu tin de un apartament in sine, ci de tot blocul / complexul.

La locurile de parcare, eu presupun ca o sa fie urmatoarea situatie. Cei care nu au locul cumparat, cu cadastru / intabulare, probabil vor primi drept de folosinta pe celelalte locuri, putand parca pe oricare dintre ele - nu vad sa va dea ei un loc anume. Aici este posibil sa apara probleme, gen vecini cu 2 masini, vecinii de la bl 1-4 care nu au locuri si pun aici, etc. Solutia e data tot de bl 1-4 -> ROI -> se elibereaza de Asociatie (cand o sa se faca pt bl. 5-8) un permis pentru o masina pentru un anumit loc de parcare din cele comune. Nu o sa fie toata lumea multumita mai mult ca sigur, dar pare o solutie buna.

Referitor la ce spunea cineva mai devreme ca se pierde din vedere calitatea lucrarii: se pierde in conditiile in care nu treci deloc pe acolo sa vezi ce se intampla, daca arata ok lucrurile sau nu. Noi nu avem de unde sa stim daca lucrarea a fost facuta cu un grad ridicat de calitate in conditiile in care pentru blocurile 7-8 nu s-au terminat finisajele si la etajele superioare nici nu s-a inceput tencuirea in interior. Deci mai e destul de lucru. Sunt destui oameni care scriu pe aici, dar nu cred ca sunt ei ametiti si nu sunt atenti la calitate. Despre asta o sa se discute cand o sa fie cazul. Deocamdata eu sunt relativ multumit de cum s-au miscat la mine in app, nu am ce sa reprosez. Dar peretii sunt inca la rosu, asa ca nici nu am multe pretentii in stadiul actual.

Drumul - o sa fie o problema. In momentul de fata s-au pus dale in dreptul blocurilor 5-6 si or sa urmeze si blocurile 7-8. Dupa ce se termina asta o sa trebuiasca discutat la nivel de asociatii ce se face cu restul de drum pana la sosea. Normal ca nu e ok sa-l lasam asa, ca dupa o iarna doua ajunge numai gropi. Insa deocamdata este mult prea devreme de discutat.

La nivel de finisaje, nu sunt de lux dar mie mi se pare ca se duc la un nivel mediu. Ati dat aici 55.k pe un apartamen. Ganditi-va cati bani costa un app in Bucuresti, sau ce conditii ofera un app din Bucuresti la 55.k. Va spun eu: blocuri insalubre, gandaci, pereti scorojiti, igrasie, usi vechi etc. Adica o sa fii nevoit sa scoti alti bani din buzunar ca sa-l aduci la nivelul de confort dorit. Aici partea buna e ca ai un anumit control din perioada constructiei si poti obtine un confort decent. Bugetele pentru finisaje nu sunt mari, dar spre deosebire de alte ansambluri rezidentiale, unde un app de 60mp costa 80.k euro, eu zic ca e ok. Ca nu e normal ce se intampla in Romania pe piata imobiliara, asta este o cu totul alta poveste. Agenti imobiliari pregatiti in padure, fara nicio baza economica, fara nici cel mai mic interes pentru binele cumparatorului. Nu sunt in stare sa-ti dea niciun act al app sau sa-ti prezinte anumite detalii. Singurul lucru pe care-l fac este sa paraziteze piata si sa tina preturile sus. Si toata povestea asta e mentinuta si de programul Prima casa cu plafoanele lui. Nu neg, am profitat si eu de prima casa, insa daca nu ar fi fost programul, preturile s-ar fi stabilit undeva la 30-40.k euro.

Apropo, mai intreba cineva: usa de exterior este inclusa in finisaje, costa 260 lei. Eu in locul vostru nu as merge cu ea - la un picior sigur zboara din perete. Pana si usile de interior costa mai mult - 300 lei (in bugetul lor).

O zi faina,
Rares

#258
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Buna,

In seara asta putem spune ' in sfarsit acasa.' :) Am semnat actele si o sa incerc sa fiu succinta, dar sa includ in acelasi timp lucrurile importante.

A intrebat cineva de problemele de la finisaje. Eu sper sa imi fac timp zilele urmatoare sa atasez poze din apartamentul nostru. In prezent nu le am pentru ca am semnat actele destul de tarziu si nu mai era suficienta lumina in apartament. Totusi, as vrea sa mentionez ca noua apartamentul ne-a fost predat la cheie. In momentul predarii, adica astazi, noi nu am avut nici o neregula. Chiar si molozul era strans din apartament. Imi imaginez ca nu se asteapta nimeni sa ti-l predea si smotruit.  Din acest motiv o sa atasez poze ca dovada a spuselor mele.

Mai mult decat atat, in momentul in care trebuia sa ne fie predat apartamentul, domnii dezvoltatori au urcat cu sotul meu in apartament pentru constatari si nu doar asta. Cu ceva timp inainte sa ne faca receptia, domnul Dragulin a atasat o hartie deasupra panoului electric. Pe hartia respectiva erau scrise ultimele retusuri care trebuiau efectuate in apartament - lucruri care au fost facute pana in momentul semnarii.

Sa nu uit sa mentionez ceva legat de usa de exterior de la dezvoltatori ( adica cea de 260 RON)- un lucru foarte interesant de care noi nu am stiut. Pana in momentul predarii apartamentului s-a utilizat o cheie de serviciu de catre toti cei care au intrat in apartament ( muncitori, etc). In momentul in care l-am luat in primire, se desface setul de 5 chei in care exista o cheie CIP. Odata introdusa in broasca atat pe interior cat si pe exterior ( executand procesul de inchidere-deschidere), se anuleaza cheia de serviciu si raman valabile doar cele 5 care au fost sigilate. Acest lucru a fost testat de noi. Cred ca si acest lucru poate fi luat in calcul.

All in all, cred ca trebuie sa avem o perspectiva de ansamblu. Spunea cineva mai sus de dezavantajele unui bloc vechi. In primul rand, unii proprietari de blocuri vechi nu sunt realisti la preturi versus conditii. In al doilea rand, in orice bloc vechi te-ai muta, pe langa problemele mentionate de cineva mai sus, mai sunt si cele legate de finisaje. Tot trebuia sa imi aduc muncitori, tot trageam de ei si nu aveam neaparat garantia lucrului facut bine...Aici, chiar daca bugetul lor nu este unul prea mare, il completezi dar ai mana de lucru 0 - ma rog, asta daca nu iti doresti lucruri care nu fac parte din proiect.

Acestea fiind zise, ma duc sa sarbatoresc si promit sa atasez poze cat de curand. :)

#259
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011

View Postf5refresh, on 29th November 2011, 16:41, said:

La locurile de parcare, eu presupun ca o sa fie urmatoarea situatie. Cei care nu au locul cumparat, cu cadastru / intabulare, probabil vor primi drept de folosinta pe celelalte locuri, putand parca pe oricare dintre ele - nu vad sa va dea ei un loc anume. Aici este posibil sa apara probleme, gen vecini cu 2 masini, vecinii de la bl 1-4 care nu au locuri si pun aici, etc. Solutia e data tot de bl 1-4 -> ROI -> se elibereaza de Asociatie (cand o sa se faca pt bl. 5-8) un permis pentru o masina pentru un anumit loc de parcare din cele comune. Nu o sa fie toata lumea multumita mai mult ca sigur, dar pare o solutie buna.



In cazul nostru, diferenta dintre proprietate si drept de folosinta este cam asa: daca esti proprietar ai un loc clar (sau cate ai cumparat), localizat(e) exact, pe care nu calca nimeni 24/24 - liber non-stop fara drept de apel - calca cineva pe el, ai dreptul sa iei masuri legale; daca ai drept de folosinta ai un loc, oricare (dintre cele necumparate, desigur), pe care ai dreptul sa iti pui masina la orice ora (e o incinta privata, nu spatiu public) - grav devine in momentul in care NU gasesti nimic liber cand te intorci acasa si esti nevoit sa o lasi aiurea pe alee sau in camp, doar pentru ca cineva, inevitabil, a abuzat (si iar ai dreptul la masuri legale, doar ca e mai complicat de demonstrat - nu imposibil).

Totul tine de numarul de locuri desenate efectiv pe asfalt de catre dezvoltatori - ar trebui sa stim din actele proiectului, mai precis dintr'un aviz de circulatie/politie (cerut prin certificatul de urbanism pentru PUZ si apoi DTAC) care arata felul in care se realizeaza accesul la lot si cum se stocheaza masinile viitorilor locuitori (pe Bucuresti, dar aplicabil si in Ilfov, cu interpretari ca la romani, exista norme minime pe suprafata de apartament, in mare: 100mp - 1 loc, >100mp - 2 locuri, +20% vizitatori - de vazut avizul! altfel presupunem).

Lucruri de bun simt, dar punand raul inainte :) :

- cei care au cumparat - cate locuri or fi cumparat din numarul total pana la urma?? au cumparat cu nemiluita asa incat cei cu drept de folosinta nu mai au fizic unde sa parcheze? nu cred... pentru ca se naste un conflict intre acte... problema dezvoltatorilor, nu a clientilor si nu a proiectului (daca e corect). daca nu mai ai loc de vandut spui de la inceput si nu mai scrii in contract, cumpara omu' casa fara loc - o prostie din start pentru ca cel care cumpara azi casa poate nu are masina, dar al doilea proprietar poate va avea! si problema se va perpetua. daca s'au vandut haotic locuri (chiar nu cred!!) nu mai este posibil sa se indeplineasca cele scrise in contracte - drept de folosinta loc parcare in incinta. si cand spunem loc de parcare, nu vorbim de masini lasate aiurea pe alee sa faci slalom p'acolo sau in fata geamului oamenilor sau in dreptul scarii blocului sau in camp sau blocandu'i pe altii, ci spatiu marcat, finisat, cu suprafata corecta, asezat unde trebuie.

- in general, daca ai doua sau mai multe masini - indiferent de statutul locului/locurilor de parcare pe care il/le ai de drept - cele "in plus" vor trebui sa'si gaseasca spatiu asa incat sa nu incurce dreptul altcuiva niciun moment. ce inseamna "sa isi gaseasca spatiu"...? nu stiu!!! :) dar... e chestie de minim respect in final, de calitatea omului. nu tine de legi, niciodata nu a tinut efectiv de legi, doar de bun simt...

- vecinii de la 1-4, daca functioneaza pe acelasi principiu (ar face bine!), nu ar trebui sa interfereze cu locurile de la 5-8... de fapt problema se pune altfel: TOT ansamblul de 8 blocuri TREBUIE sa aiba numarul necesar de locuri in intreaga incinta, raportat la numarul apartamentelor si la suprafetele lor (sau cum naiba o fi gandit Ilfovul avizele... la cate am vazut ma astept la orice catastrofa!!). regula asta e echilibrata (poate nu suficienta pentru toti, desi ar trebui). si mai e un aspect: daca noua tuturor ne vine vreodata chef sa cerem Primariei sa amenajeze locuri de parcare in jurul zonei noastre (sa zicem pe "strada" dinspre camp), pe motiv ca ne sufocam inauntru si ca dezvoltatorii nu s'au ingrijit - NU se va intampla usor! pentru ca noi (dezvoltatorii de fapt) aveam un teren, aveam obligatia de la inceput sa aplicam legea prin proiect (in speta sa existe acel aviz de circulatie pentru care se arata ca sunt prevazute si se vor realiza locurile minime legale pentru numarul de apartamente propus). mai mult, daca vreodata Primaria va amenaja strada dinspre camp, toti cei care parcheaza acolo acum vor avea o problema (sau vor parca in continuare dar pe trotuare)... iar drumul de servitute nu va putea servi drept spatiu de parcare decat ilegal (sau cu acord), in curtea omului care detine terenul invecinat. in mod normal drumul ala trebuie sa aiba gard (de orice fel) stanga-dreapta. asta e... alt aspect: ansamblul nu are parking subteran! din nou, decizia investitorului! inseamna ca nu e nevoie si totul e rezolvat corect la sol... totul se gandeste si se echilibreaza din faza de proiect de urbanism: POT, CUT, regim de inaltime, minim 30% spatii verzi, acces, nr. apartamente, suprafata lor, numar de locuri de parcare, spatii tehnice (retele edilitare si alte chestii conexe), regim juridic.... daca o etapa a fost "pacalita" vorbim vorbe - facem regulamente interne care vor supara inevitabil pe cativa.

Si credeti'ma! Vad asa ceva zilnic, am invartit proiecte de genul asta la greu, am lucrat pentru dezvoltatori, stiu cum se fac corect si am vazut cum se pot "maslui" (ma rog, in fiecare zi afli "ceva nou", e teribil). Ca o gluma: in loc sa se certe, mai bine ar colabora cu mine domnii dezvoltatori, cred ca ar fi mult mai profitabil reciproc pe termen lung!  :naughty: ... Dar eu INCA am senzatia ca e totul ok, fara sa vad hartii, cred ca sunt locuri suficiente (minim) si ca totul tine de noi... Nu stiu... Strict in jurul blocului 5 am numarat cam 30 de locuri pentru 25-26 de apartamente. La fel va fi la 6 si apoi la 7, 8 imi inchipui. Vom vedea cand e totul gata. Dar oricum, odata ce se ridica santierul, trebuie oareshce ordine. Facem o mica lista, vedem cine ce doreste si... ne intelegem.


Intrebare, ca sa pornim de la momentul zero pe subiect (cand 'om ajunge la asta, mai sunt atatea altele de facut intre timp): putem vedea proiectul si avizul pentru locurile care se vor construi pe teren? intreg complexul. de acolo e simplu... vom avea sau nu probleme. si probleme nu neaparat ca ne luam la cearta p'acolo ca romanii, ci ca inevitabil va arata ca porcu' ansamblul... masini aiurea peste tot si pasiuni.

#260
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
ASN, noi avem drept de folosinta. Tu ai la fel sau ai drept de proprietate?

Din cate am inteles eu, vom primi o schita ( eu am uitat sa intreb de ea in momentul semnarii actelor din pacate) si vor fi locuri desemnate de catre dansii - adica de catre dezvoltatori. In mod normal trebuie sa fie locuri suficiente pentru toti. Intr-adevar sunt si locatari cu 2 masini, dar poate sunt si unii fara nici o masina... ma gandesc.

Cred ca odata ce ne mutam mai multi ( eu sunt in Bl. 5) ma gandesc ca ne putem intalni sa discutam Live aspectele astea - civilizat evident. Si mai cred ca ne putem intelege... depinde de cat bun simt are fiecare dintre noi si de cat de flexibili suntem. :)

Tu esti tot in Bl. 5, nu?

#261
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
Da, tot in blocul 5. Cu drept de folosinta un loc de parcare, este suficient. Nu pot pierde asta decat daca cineva abuzeaza, dar chiar si atunci se rezolva.

Nu stiu in ce fel vor desemna locurile pe schita, probabil nu vor avea o regula anume, m'au lasat sa cred ca le vor distribui "la rand". Dansii spuneau ca lumea din 1-4 a dorit in general sa "isi vada masina" din apartament si de aici o intreaga situatie... Sigur, pentru mine ar fi placut sa o am in zona blocului meu cat de cat, mai ai greutati, mai cari chestii (de)la masina - si nici asta nu e un impediment real. Dar ca sa o ai fix sub nas pe orice geam te'ai uita e mai complicat, nu toata lumea va avea sansa si... sincer acum... intr'un complex privat, inchis, nici nu e prea important. Cred ca la fineturi de genul asta se inflameaza spiritele de obicei. Mama naibii, la o adica punem 7 camere video pe peretii blocurilor si ne zgaim la masini din toate unghiurile pana ne dau lacrimile :) Glumesc...

Cu siguranta, vom discuta problema cand ne asezam si noi mai confortabil acolo, eu am facut mai sus o teorie (de amorul artei) despre cum ar trebui sa fie gandite ansamblurile astea si despre principiile de la care ar trebui sa porneasca un dezvoltator daca are minim de respect pentru clienti. In practica nu e totul in alb si negru, nici eu nu sunt prea naiv, nici legile nu sunt prea destepte, vom rezolva totul intre noi ca buni vecini. Incercam serios oricum, e calea buna. Ma bazez foarte mult pe faptul ca ne vom cunoaste destul de repede cu totii in complex si... cred ca orice neintelegere sau dorinta se poate vorbi, e pacat sa nu... sunt solutii ca sa fie toti cat de cat multumiti. Cu 1, 2 sau fara masina.

Eu unul pun in balanta serios: e un pas ENORM fata de infernul din centrul orasului, unde sunt acum. O sansa de liniste foarte buna. Ma bucur sincer! Daca stricam fenomenul asta... asta e... cautam altceva si mai bun.

#262
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Si eu mizez pe intelegerea dintre noi toti. Normal ca toti isi doresc masina la nas, dar nu se poate intotdeauna.

Ma rog, important e sa ne cunoastem si sa comunicam in mod civilizat si eficient pentru binele intregii comunitati abia formate. :)

Tu vrei sa te muti de luna asta? Noi cam de maine ne apucam de curatenie si am dat deja comanda de mobila. Apropos, la ce etaj stai? Noi suntem la 1.

#263
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
Etajul 2. Nu stiu daca ma mut efectiv (in sensul de ramas peste noapte) dar cu siguranta ma apuc de treaba. Zilele astea semnez definitiv. In curand intru in concediu si voi petrece mult timp acolo. Curatenie, imbunatatiri si apoi incet-incet amenajare, mobilare. Decembrie-ianuarie sunt foarte prezent. Cam asta va fi vacanta mea. :)

#264
maxxx_gl

maxxx_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.08.2011
Salut.

Am o intrebare pentru cei din blocurile 7-8 legata de finalizarea constructiilor: credeti ca reusim sa ne incadram pentru Prima casa 4? Pe 31 decembrie se termina Prima casa, iar pana la semnarea noului acord dintre banci si FNGCIMM va mai trece ceva timp. Cei de la banca sunt destul de sceptici in ceea ce priveste evolutia dosarului si incadrarea in termenul maxim admis.

Voi cum sunteti cu dosarul?

#265
adelli

adelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2011

View Postpis_87, on 29th November 2011, 09:14, said:

Locuiesc in ansamblu in blocurile deja construite si am o mare nedumerire imi poate spune si  cineva daca este normal sa se  ceara fond de rulment 150 RON din moment ce totul este individual iar costurile intretinerii ar fi in jur de 60 RON / luna (gunoi, curatenie, intretinere puturi, lumina scara) si fond de investitii 150 RON din moment ce totul e nou ? Si daca spre exemplu sunt mutata din luna iunie  de ce trebuie sa platesc intretinerea si din luna aprilie si mai?  Am discutat aceasta problema cu domnii devoltatori  si li sa parut o mare abureala cand au auzit acest lucru.  Mai multi  proprietari am primit o notificare ca daca nu achitam intretinerea pe lunile respectiva o sa ne dea in judecata (inclusiv plata intretinetii de dinainte sa ne mutam cu 2 luni). Am vrut sa achitam  o parte din intretinere unui domn care incaseaza banii si nu a vrut sa incaseze decat daca ii primeste pe toti. Intr-un final a iesit o mare cearta iar domnul dezvoltator la scos afara din ansamblu pe cel care trebuia sa incaseze banii :nonobad: :thumbup:


buna

1) nu cred ca ai adus actele catre asociatie imediat ce ai semnat contractul
2) in luna aprilie apar cheltuieli pt infiintarea asociatiei, stampilte, avans filtre ceea ce e echivalent cu investitii, in nicun caz cheltuieli pe numar de persoane
3) definitia fondului de rulment o gasesti in statut in capitolul 3, art 11, si da este obligatoriu si are aceasta valoare pentru ca asa s-a hotarat in adunare generala
4) fondul de investitii este stabilit tot in adunarea generala si este obligatoriu si va fi folosit pentru achizitionarea filtrului deferizator, instalarea de intefoane, supravegherea video, dar de care probabil nu stii pentru ca nu ai fost prezent la adunarile generale
5) pentru orice alte nelamuri scrie o cerere si pune-o in cutia postala a administratiei pentru a primi raspunsurile

#266
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011

View Postmaxxx_gl, on 5th December 2011, 15:31, said:

Salut.

Am o intrebare pentru cei din blocurile 7-8 legata de finalizarea constructiilor: credeti ca reusim sa ne incadram pentru Prima casa 4? Pe 31 decembrie se termina Prima casa, iar pana la semnarea noului acord dintre banci si FNGCIMM va mai trece ceva timp. Cei de la banca sunt destul de sceptici in ceea ce priveste evolutia dosarului si incadrarea in termenul maxim admis.

Voi cum sunteti cu dosarul?



Aud ca unele banci au inca fonduri suficiente pentru 4-5 luni de aici inainte pe programul PC si nu tin cont de 31 decembrie. Au ok si buget sa duca mai departe programul si in prima jumatate a anului viitor, functie de cerere. De verificat de la banca la banca.

#267
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Legat de Prima Casa si noua ni s-a spus acelasi lucru de la Millennium. Nu s-a anuntat ca programul se va termina pe 31 Decembrie.

Daca banca X mai are fonduri continua sa dea credite prin acest program. :)

#268
Sorell81

Sorell81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 04.02.2007

View PostASN, on 29th November 2011, 11:39, said:

ar fi placut ca macar noi intre noi sa ne avem ok pentru ca... de asta ne'am mutat aici, nu? :) liniste, comunitate micuta si complet izolata de oras, ne putem cunoaste intre noi, rezolvam impreuna chestii, nu ne freaca nimeni la cap... nu?... sper... altfel puteam ramane lejer in mijlocul orasului, in blocuri "anonime" de 10 etaje, cu o groaza de probleme pe care nu le rezolva nimeni. zic asta pentru ca citesc deja pe aici ( cu tenta de gluma ) despre pregatiri de lupte pe locuri de parcare, blocat masini, stergatoare, zgariat table... sange, arme, crime pasionale.... sa'mi spuneti de pe'acum, sa renunt! eu nu ma bag "sclav" la banca 30 de ani pentru aceleasi si aceleasi eterne fenomene, ca'i zice Popesti sau Bucuresti sau Paris!... vorba cuiva: aici ne vom creste impreuna copiii... o vreme cel putin, nu e musai sa ies la pensie aici.

Vei ramane surprins!

View PostASN, on 1st December 2011, 08:32, said:

- vecinii de la 1-4, daca functioneaza pe acelasi principiu (ar face bine!), nu ar trebui sa interfereze cu locurile de la 5-8... de fapt problema se pune altfel: TOT ansamblul de 8 blocuri TREBUIE sa aiba numarul necesar de locuri in intreaga incinta

Vecinii de la blocul 4 au in PROPRIETATE terenul pe care a fost amenajata parcarea, inclusiv 15 locuri de pe terenul blocurilor 5-8 !



View Postadrian_gda, on 28th November 2011, 23:27, said:

PANA LA URMA AM INTELES CA IN BLOCURILE 1-4  au fost probleme majore cu finisarile

aici nelipsit e praful....

De unde ai inteles ca au fost probleme majore?

Ce inseamna la tine probleme majore?

E santier, cum ai vrea sa fie? Curatenie de spital?

#269
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View PostSorell81, on 7th December 2011, 21:11, said:

Vecinii de la blocul 4 au in PROPRIETATE terenul pe care a fost amenajata parcarea, inclusiv 15 locuri de pe terenul blocurilor 5-8 !


Care teren ????
Pai sa ne intelegem... parcarea respectiva a fost facuta pe un teren comun blocurilor 4 si 5 si NU este exclusiv in proprietatea bl 4, astfel cei din bl 4 vor avea cele 15 locuri promise in aceasta parcare, de-a lungul blocului 4 si NU aveti mai multe locuri de parcare "pe terenul blocurilor 5-8".

#270
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postthesys, on 8th December 2011, 08:49, said:

Care teren ????
Pai sa ne intelegem... parcarea respectiva a fost facuta pe un teren comun blocurilor 4 si 5 si NU este exclusiv in proprietatea bl 4, astfel cei din bl 4 vor avea cele 15 locuri promise in aceasta parcare, de-a lungul blocului 4 si NU aveti mai multe locuri de parcare "pe terenul blocurilor 5-8".

Tot asa am inteles si eu ca li s-au dat (sau cel putin promis) cateva locuri de parcare de la blocurile 5-8. Ramane de vazut unde si in ce fel. Ar trebui date, daca e asa, locurile de parcare de langa blocul 4 sau de undeva de pe laterala. O sa vedem noi despre ce e vorba.

Dar cum spuneai si tu, locurile nu or sa fie pe terenul bl. 5-8, deci oriunde doresc ei in parcarea aia sa lase masina.

La cate discutii au tot fost, in functie de cum imi gasesc locul ocupat cand vin acasa, ma gandesc foarte serios la o bariera micuta pentru loc. Nu e chiar placut si confortabil, dar e sanatos si cel putin pe mine m-ar scuti de niste nervi.


Rares

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate