Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#235
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011
Salut,
vesti bune, astazi au dat drumul la apa maine facem proba la centrala si s-ar putea, daca totul se rezolva pana atunci, de saptamana viitoare sa ne si mutam.
la noi mai trebuie sa inlocuiasca gresia sparta din baie, am dus astazi 2 buc, plus sa rezolve balconul mic, ca nici acum nu l-au finisat.
Poate discutam cu totii la primarie pentru contractele de salubritate, Adelina din blocul 1 mi-a spus ca ea a facut contract initial pe persoana fizica pana au infiitat asociatia. Principala problema comuna acum va fi gunoiul, dar daca ne stragem cativa (am vazut ca abia asteptati sa va mutati la et, 1 si 2) poate stiti mai multe si voi.
seara buna,
Elena

#236
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postmaxxx_gl, on 14th November 2011, 12:52, said:

Salut.

Eu am in blocul 7 la etajul 2. Am primit un mesaj de la ei in legatura cu gresia si faianta ce trebuie adusa pana pe 1.12, iar doamna Munteanu mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa o ducem pana pe 22-23. Si daca luam de la Dedeman sa ii dam codurile SAP ca sa poata face comanda.

Am uitat sa o intreb ce diferenta trebuie achitata daca dorim sa avem faianta pana sus. Aveti idee care ar fi costul pe mana de munca/mp?

Apropo, am fost duminica pe acolo si erau pompierii pentru ca ardea rulota dintre blocurile 7 si 8. Prima data am crezut ca a luat foc podul si ma gandeam ca asta ne mai trebuia, insa pana la urma s-a terminat doar cu o rulota scrum si multa apa.

Toate bune.

Salut,

Manopera e de 5 lei/mp pentru gresie, faianta si parchet sub 8mm parca (cel mai gros de 8 ar fi ceva mai scump la manopera). Asta-l adaugi la pretul gresiei/faiantei/parchetului si vezi cat anume iti iese peste. Acum fiind vorba de faianta in baie pana sus, ar ajunge la 30 lei/mp ce vrei in plus.

Am trecut si eu ieri pe acolo si tot asa spuneau ca s-a trimis un mail, insa eu n-am primit nimic inca. In orice caz, trebuie sa ma orientez pentru astea. Stau in bl. 7 la etajul 4.

elenaro, cand va mutati mai multi in blocurile 5-6 si vreti sa discutati de infiintarea unei asociatii etc., lasati si un mesaj pe forum. As vrea si eu sa particip si probabil si altii din bl. 7-8. Desi pe la finele lui decembrie ar trebui sa fie gata si blocurile noastre.

Legat de gunoi, daca nu sunteti prea multe familii mutate, incearca sa discuti cu cei de la bl. 1-4 (Asociatia) si sa vezi dc poti lasa la ei gunoiul si sa le platesti pentru asta, evident. Cred ca ar fi mai usor. Asta daca accepta si ei.

Zi buna,

Rares

#237
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Salut,

Ar fi o idee foarte buna sa lasam mesaj pe Forum cu privire la infiintarea Asociatiei.

Cat priveste gunoiul, trebuie sa ne interesam si de asta. In plus, din cate stiu, avem 30 de zile la dispozitie sa ne mutam contoarele pe numele nostru si toate cele. Deci vom avea ceva de alergat.

Sper sa plece dosarul azi la Fond intr-un final si sa nu fie intors... ne omoara birocratia din Romania.

#238
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011
nu am discutat cu cei din blocurile 1-4 legat de gunoi, dar nu cred ca vor fi de acord. i-am intrebat daca ne vor in asociatia lor, dar nu au fost de acord, au si asa prea multe probleme, nu prea incaseasa banii la timp si sunt in urma cu platile. stiu asta pentru ca sunt si pe grupul lor pe yahoo. oricum poate toti cei din blocurile 5-8 vor vrea alta asociatie, vedem.
Elena

#239
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postelenaro, on 15th November 2011, 10:47, said:

nu am discutat cu cei din blocurile 1-4 legat de gunoi, dar nu cred ca vor fi de acord. i-am intrebat daca ne vor in asociatia lor, dar nu au fost de acord, au si asa prea multe probleme, nu prea incaseasa banii la timp si sunt in urma cu platile. stiu asta pentru ca sunt si pe grupul lor pe yahoo. oricum poate toti cei din blocurile 5-8 vor vrea alta asociatie, vedem.
Elena

Si eu sunt membru pe grupul lor si sincer parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa ne facem o alta Asociatie. Si daca nu ne vor, cu atat mai bine.

Au o gramada de probleme si se pare ca, din pacate, in loc sa traga toti intr-o directie sa le rezolve, incearca fiecare sa-si rezolve problema in felul lui. Plus ca e multa vorbaraie si treaba putina.

Voi cum ati facut cu parcarea? Ati semnat deja un contract pentru locul de parcare, in cazul in care l-ati cumparat? Sunt curios cum sunt distribuite sau daca iti dau posibilitatea sa-ti alegi locul la semnare.

Rares

#240
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011
salut Rares,

noi am cumparat locul de parcare, avem si cadatru pe el, vor fi locril prestabilite, al nostru va fi in spatele blocului 5, locul 4, nu stiu sigur, nu am schita in fata, dar locurile acum sunt pe loturi sigure (s-a facut dezmembrarea ), mult mai bine decat initial, 1 an de zile le-a luat sa rezolve cu parcarea si nici acum nu e totul clar, ei le au doar in folosinta nu au loturile dezmembrate, chiar daca le-au cumparat ca si noi.

#241
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postelenaro, on 15th November 2011, 12:22, said:

salut Rares,

noi am cumparat locul de parcare, avem si cadatru pe el, vor fi locril prestabilite, al nostru va fi in spatele blocului 5, locul 4, nu stiu sigur, nu am schita in fata, dar locurile acum sunt pe loturi sigure (s-a facut dezmembrarea ), mult mai bine decat initial, 1 an de zile le-a luat sa rezolve cu parcarea si nici acum nu e totul clar, ei le au doar in folosinta nu au loturile dezmembrate, chiar daca le-au cumparat ca si noi.

Ei nu au prea cumparat locul de parcare, asa cum e la noi. Ei au drept de folosinta asupra unui loc de parcare din zona comuna, noi avem drept de proprietate pe un loc de parcare marcat, cu cadastru si intabulare. Deci e altceva :).

Am vazut ca inca nu s-au rezolvat pb lor cu locurile de parcare, asteapta sa termine cu blocurile noastre ca li s-au promis niste locuri de parcare in plus de pe la noi, sau ceva de genu.

#242
tzitzy_g

tzitzy_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2008
Salut,


Am fost aseara in complex si am aflat ca intre 20 si 30 noiembrie toti cei care au contractatat apartamente in blocurile 7 si 8 trebuie sa isi caute gresie si faianta.
Am intrebat si despre costul manoperei gresie si faianta suplimentara. Acesta este de 30 lei/mp, in care bineinteles nu intra costul placilor. Pentru aranjare intr-un anumit model se percepe extra. Nu am aflat cat. De asemenea pentru placare oblica gresie (cum apare in desen la plan apartament in bucatarie si baie) se percepe extra.
In ceea ce priveste termopanele (configuratia standard): la living usa se deschide normal, unul din geamuri normal si la jumatate (oscilo-batant); la bucatarie usa normal si jumatate, geamul fix; la dormitor geamul din mijloc normal si la jumatate, cele din margine fixe.
Pentru materiale cumparate din Dedeman trebuie sa va notati codurile si se descurca dezvoltatorii. Pentru alte locatii va trebui sa faceti proforma pe numele dezvoltatorilor. Pentru gresie-faianta trebuie sa va faceti calculul sau sa mergeti la birou, in blocul 4, sa calculati impreuna cu ei, daca nu va pricepeti. Sa va luati ceva in plus 1-1.5mp.

Cam asta am reusit sa aflu aseara.

#243
tzitzy_g

tzitzy_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2008
Revin cu o completare.

Pentru cei care au apartamente in blocurile 7 si 8, etajele 3 si 4.
Am sunat acum la firma care se ocupa cu termopane si am aflat ca astazi este ultima zi in care se mai pot face modificari.
Se numeste D&D Stil Total.

#244
maxxx_gl

maxxx_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.08.2011

View Posttzitzy_g, on 16th November 2011, 10:46, said:

Salut,


Am fost aseara in complex si am aflat ca intre 20 si 30 noiembrie toti cei care au contractatat apartamente in blocurile 7 si 8 trebuie sa isi caute gresie si faianta.
Am intrebat si despre costul manoperei gresie si faianta suplimentara. Acesta este de 30 lei/mp, in care bineinteles nu intra costul placilor. Pentru aranjare intr-un anumit model se percepe extra. Nu am aflat cat. De asemenea pentru placare oblica gresie (cum apare in desen la plan apartament in bucatarie si baie) se percepe extra.
In ceea ce priveste termopanele (configuratia standard): la living usa se deschide normal, unul din geamuri normal si la jumatate (oscilo-batant); la bucatarie usa normal si jumatate, geamul fix; la dormitor geamul din mijloc normal si la jumatate, cele din margine fixe.
Pentru materiale cumparate din Dedeman trebuie sa va notati codurile si se descurca dezvoltatorii. Pentru alte locatii va trebui sa faceti proforma pe numele dezvoltatorilor. Pentru gresie-faianta trebuie sa va faceti calculul sau sa mergeti la birou, in blocul 4, sa calculati impreuna cu ei, daca nu va pricepeti. Sa va luati ceva in plus 1-1.5mp.

Cam asta am reusit sa aflu aseara.

Multumesc pentru informatii. Am vorbit si eu astazi cu ei iar costul manoperei pentru model este de 5Ron/mp.

#245
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011

View Postf5refresh, on 15th November 2011, 15:23, said:

Ei nu au prea cumparat locul de parcare, asa cum e la noi. Ei au drept de folosinta asupra unui loc de parcare din zona comuna, noi avem drept de proprietate pe un loc de parcare marcat, cu cadastru si intabulare.  Deci e altceva :).

Am vazut ca inca nu s-au rezolvat pb lor cu locurile de parcare, asteapta sa termine cu blocurile noastre ca li s-au promis niste locuri de parcare in plus de pe la noi, sau ceva de genu.


salut
sa inteleg ca cei care nu au cumparat locul de parcare, vor avea probleme??
dezvoltatorii mi-au spus ca cei care nu il cumpara au drept de folosinta asa cum reiese si din antecontract si ca fiecare loc va fi individualizat pe o schita, iar schita va fi anexata la cvc.
asa o fi oare?()poate ne spun cei din blocul 5 care au semnat deja.
tu crezi ca zona comuna va fi cumva separata de zona celor care au cumparat locul de parcare?? hmm eu nu cred. singurul lucru la cei care lau cumparat va fi cadastru si intabulare.

#246
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlaurentiu2012, on 24th November 2011, 18:06, said:

singurul lucru la cei care lau cumparat va fi cadastru si intabulare.

si mai mult decat atat dreptul de proprietate care conteaza defalt cel mai mult.

#247
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postlaurentiu2012, on 24th November 2011, 20:06, said:

salut
sa inteleg ca cei care nu au cumparat locul de parcare, vor avea probleme??
dezvoltatorii mi-au spus ca cei care nu il cumpara au drept de folosinta asa cum reiese si din antecontract si ca fiecare loc va fi individualizat pe o schita, iar schita va fi anexata la cvc.
asa o fi oare?()poate ne spun cei din blocul 5 care au semnat deja.
tu crezi ca zona comuna va fi cumva separata de zona celor care au cumparat locul de parcare?? hmm eu nu cred. singurul lucru la cei care lau cumparat va fi cadastru si intabulare.


Vor intampina cred aceleasi probleme cu cei de la bl 1-4. Adica or sa existe probabil certuri pe locurile de parcare, unii poate vin cu 2-3 masini si ocupa mai multe in vreme ce altii nu au deloc. Rezolvarea, ca si la bl 1-4, este un ROI de la Asociatie in care sa se specifice niste conditii (gen 1 masina de app pe un loc), sa se numeroteze locurile comune si sa se emita permise. Solutie buna zic eu daca se respecta.

Pentru cei care au cumparat locul situatia se schimba foarte mult in bine. Au drept de proprietate pe el, deci locul e al lor 24/24h si oricine il ocupa fara acordul proprietarului poate fi tras la raspundere. E ca si cum ti-ai parca masina in curte la cineva fara sa ai acordul :)

Conteaza foarte mult cum or sa fie toti vecinii si cat de bine o sa ne intelegem. Eu sper sa nu fie interminabilele discutii pe care le-am vazut la cei din blocurile vecine.

#248
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Legat de locurile de parcare, cred ca cel mai mult conteaza sa avem bun simt intre noi. :) Sper sa fie asa...

In alta ordine de idei, Marti semnam si noi actele. Yupeee!!!

#249
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011

View Postthesys, on 25th November 2011, 10:51, said:

si mai mult decat atat dreptul de proprietate care conteaza defalt cel mai mult.


salut thesys . pai am spus ca (cei care au cumparat au cadastru, intabulare), deci  cumpararea cred eu ca implica sI dreptul de proprietate .

oricum domnii dezvoltauri, ziceau la inceputuri ca fiecare apartament are si loc de parcare aferent.(acum nu stiu daca sau tinut de cuvant)( Acred ca no sa fie probleme

#250
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
Buna seara,

Imi pare bine sa va cunosc, sper ca in curand sa va pot cunoaste "pe viu"! Teoretic voi fi proprietar in blocul 5 zilele urmatoare... si, la fel ca si Dvs., sper sa ma pot muta in decembrie.

Pe moment insa am probleme... la un moment dat poate va fi interesant sa pun in scris aici, dar si pe unde conteaza cu adevarat, toata istoria. va ajuta cu siguranta alti cumparatori (in Metropolitan sau alte ansambluri noi). dar astept sa vedem cat de buna se arata viata cu noi pana la urma. pentru ca eu am CU TOTUL alte prioritati in viata, ma bazez INCA pe un cuvant-cheie din contract: "amiabil", mai ales ca termenele oficiale au cam trecut (tacit!), toata lumea are de pierdut... dar si dintr'un principiu (naiv si prostesc in ziua de azi), nu voi face valuri inainte de a incerca sa rezolv corect, strict cu oamenii implicati. am un contract, il respect. in rest am timp si resurse berechet pentru conflicte! nimeni nu se joaca! oricum, nu asta e de dorit... noi sa fim sanatosi...

Dar... pe subiect:

- locurile de parcare

impreuna cu proprietatea asupra apartamentului (pe care l'am ales, printre altele, TOCMAI pentru ca dispune de loc de masina, altfel nici nu m'as fi gandit!) eu am "drept de folosinta asupra unui loc de parcare in ansamblu" conform antecontractului. scurt. in mod normal, suprafetele si locurile tre' sa fie gandite cu simt de raspundere. si de fapt nici nu e vorba de bun simt, e vorba de lege: 1 loc la apartament de pana in 100mp, cel putin 2 locuri la peste 100mp desfasurati de apartament; ca sa nu mai vorbim de minim +20% pentru vizitatori... (bashca taxe de ~10.000euro pentru fiecare loc de parcare nerealizat... eheeei! ce viata grea ar fi!!! noroc ca in gluma asta de tara nu se aplica legea :) inca...). indiferent daca e vorba de proprietate sau drept de folosinta, prudent ar fi ca nimeni sa nu fie lasat cu ochii'n soare atata vreme cat asta cumperi prin acte.

dar blocurile 5 si 6 au impreuna 53 sau 54 de apartamente. in mare, din ce am vazut pe planuri, aceste 2 blocuri au in folosinta in jur de 60 de locuri de parcare (poate ceva mai multe? nu stiu...). ceva similar se intampla cu blocurile 7 si 8. in mod normal, tinand cont ca exista proprietari cu 2 masini, altii cu 1 masina, altii fara loc de parcare (am inteles ca sunt cumparatori care nu au dorit din start, probabil e in contract?)... ar trebui sa fie echilibrata situatia, asa incat toata lumea sa fie fericita.

altfel gandind: asta este totusi un ansamblu "inchis", privat. nu e ca si cum ar veni oameni din tot Popestiul, la liber, sa isi parcheze masinile la noi in ograda... deci in mare numarul masinilor ar trebui sa varieze foarte putin in timp. asta daca nu ne imbogatim brusc toti si ne luam fiecare cate 10 masini... caz in care Metropolitan oricum nu va mai fi "la nivel" :) cred, in sensul asta, ca ne putem intelege... atat ca amplasare cat si ca numar de locuri. evident iti doresti sa iti lasi masina cat mai aproape de bloc/apartament. eventual putem sa ne intelegem asupra unor schimburi de locatie avantajoase reciproc... sau nu. eu unul, atata vreme cat imi gasesc un loc liber oriunde in incinta cand revin de la lucru imi e egal. e o placere maxima la romani cand vezi ca ce ai in acte are corespondenta in lumea reala!!! :) (pana acum... nu sunt convins deloc din pacate...). cred ca se pot naste ceva conflicte punctuale daca iti vine cineva in vizita (revin inutil la lege...) sau... nu stiu. probabil se va face o regula si pe tema asta. acestea fiind datele, cred sincer ca ne descurcam.

aveti alte informatii pe subiect care merita atentie?...



- detalii de finisaje

s'a mai pus intrebarea: exista vreo maniera de a da o fata minim eleganta peretilor in zona distribuitoarelor de apa/caldura?? pentru ca efectiv vezi caramida in locul ala. din punctul meu de vedere e NEfinisat... o fi casa "ieftina", mai de "saraci", cum mi se tot explica, dar... totusi...
a obtinut cineva pana acum o solutie pe tema asta? la Dvs. asa a ramas sau se finiseaza in final?



Atat pe moment...


Din nou, am parcurs acest forum si sunt incantat sa va cunosc!

Cu siguranta voi lasa si alte comentarii pentru a ma integra si eu... :) (in conditiile in care TOTUSI lucrurile se vor rezolva asa cum ar fi fost bine sa se rezolve de la bun inceput... cu intelepciune!)


Seara buna!

#251
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Buna,

ASN, si noi suntem in Blocul 5 si semnam maine. Vroiam sa te intreb daca tu ai primit schita de parcare... adica daca stii deja unde va fi locul tau de parcare.

#252
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
Salut,

Nu, tot ce am aflat chiar in seara asta este ca cei care au "drept de folosinta" vor fi "asezati" in lungul gardului dinspre vilele vecine, probabil cat mai aproape de blocul de care apartin, dar fara o regula anume. De asta spuneam ca la o adica poate facem schimburi de bun simt intre noi... Cei cu spatiul cumparat se pare ca au locuri in parkingul dintre blocurile 4 si 5. Asta e ce am auzit asta'seara. Ramane de vazut cand inchei contractul zilele astea. Schita nu este gata inca...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate