Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#199
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postthesys, on 19th October 2011, 12:09, said:

O sa incerc sa ajung azi si eu, sa vad cum driblez dradinita lu' fii-miu, ca neaparat trebuie sa vb cu cineva, cineva...

Vecine... deci ajungi azi acolo? Pe la ce ora?
Am si eu un stress :) Vreau sa facem front comun :)

#200
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postf5refresh, on 19th October 2011, 12:45, said:

(singurul app. de 2 camere tipul 3 disponibil il mai aveau doar la 4 din pacate, altfel luam si eu la et. 3).

mda... si eu vroiam ap. cu 2 camere tip 3, dar intr-adevar, mai aveau doar la 4 si nu am vrut et. 4...
eu sunt in blocul 8 pt ca am vrut sa fac modificari si au zis ca doar in faza asta se pot face
la blocul 7, nu-mi conveneau etajele cand am rezervat eu (P si 4)

#201
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgepeto2011, on 19th October 2011, 11:34, said:

mda... si eu vroiam ap. cu 2 camere tip 3, dar intr-adevar, mai aveau doar la 4 si nu am vrut et. 4...
eu sunt in blocul 8 pt ca am vrut sa fac modificari si au zis ca doar in faza asta se pot face
la blocul 7, nu-mi conveneau etajele cand am rezervat eu (P si 4)


Salut, gepeto2011 ai mess ?
ti-am dat PM

#202
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011
1. Despre un eventual capac ce sa mascheze acel distribuitor, n-am habar... din pacate n-am vazut nici un ap gata finisat
2. Iar din schema lor inteleg ca au loc pe acelasi perete cada+masina de spalat, oricum, noi intentionam sa montam o cabina de dus, o consider mai utila... unde stam acum, avem cada, si numai dus facem... deci, la ce sa-mi ocup spatiu cu o cada pe care n-o folosesc in scopul pentru care a fost proiectata.

Numai de bine.
[/quote]


buna seara!!!
ppt. thesys : in legatura cu cabina in locul cazii -_- cred ca nu ai copilas pana acum, sau ai?? eu unul inca nam dar tare mi-ar placea sa stau seara cu el in cada sa ne jucam  prin bulellele. acum serios  stiu de la altii ca copilasii pana la un an li se face baie zilnic si asta inseamna ca trebuie sa iei o cadita din aia, dar .... fiecare cu planurile lui.

daca ai tipul 1 cu 2 camere pe un perete se pune cada cu masina, dar acele furtune sunt pe peretele celalat...

#203
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011

View Postthesys, on 19th October 2011, 12:09, said:

:))
la mine a fost invers... am vrut la 2 si pana m-am prezentat cu avansul, il daduse.. asa ca am urcat la 3, ca deh... ma gandeam ca acoperisul inclinat e mai sus cu un etaj, ca nu-i problema... dar uite ca n-a fost asa cum mi s-a prezentat situatia la inceput.
O sa incerc sa ajung azi si eu, sa vad cum driblez dradinita lu' fii-miu, ca neaparat trebuie sa vb cu cineva, cineva competent, de ma intelegi.. ca totusi bag o gramada de bani acolo...
      ... si daca nu si nu, ma gandesc sa renunt, atata timp cat am fost pacalit si nu vor sa indrepte lucrurile.

De putut cred ca se mai poate face ceva.... sa toarne acum plafonul de la 4, si in exterior, sa faca acel suport de acoperis, asa cum e in proiect, ca daca ma uit pe Autorizatia de Constructie , ei o au pentru P+3E+M, de ce-au schimbat-o... NU STIU



aaaa thesys pai vad ca ai copilas . sati traiasca.  pai acum te inteleg ca vrei cabina de dus(spatiu mai mult, secolu vitezei, etc).... dar poate mai faci unul.....:))

Si acum cred cati aduci aminte cand vb noi 2 acum vreo 2-3 luni , credeai ca poate sunt vesnicul nemultumit, dar vezi ce dezvoltatori de treba sunt domnii??? despre treaba cu vorbitul cu cineva competent...(cam la cine te gandesti, ca sunt curios??hmm). pai multe sunt diferite mai nene decat asa cu ni leau prezentat la inceput.(si noi tacem, ca asa e normal, NU?)

Ma oameni buni, in special cei care au pus bucataria pe balcon : (dar si ceilalti): daca s-a mai discutat scuze, dar ia spuneti-mi si mie cand vor face sotiile dvs mancarica, nu cumva mirosul va intra in sufragerie si in camera de la mijloc?
Va intreb asta pt ca daca nati obsewrvat in balcon la usile de termopan nu exista clante.(hahaha )va vine sa credeti aSA  ceva???ahaha.
Sau va dau eu alta speta : va poate oricand bloca un copil din interiorul casei, si o sa ramaneti pe balcon si ..... (dar exista o solutie in acest caz,  spargeti geamul).

Bine, asta e doar una  una din bataia de joc pe care neo arunca sefii.....

#204
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
salutare!

are vreunul dintre voi ap. cu 2 camere tip 3 (exclus parter) si vrea sa faca schimb cu un ap. 2 camere tip 2, la et. 3, bloc 8? :)
imi incerc si eu norocul :)

multumesc!

Edited by gepeto2011, 20 October 2011 - 10:46.


#205
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postgepeto2011, on 20th October 2011, 11:21, said:

salutare!

are vreunul dintre voi ap. cu 2 camere tip 3 (exclus parter) si vrea sa faca schimb cu un ap. 2 camere tip 2, la et. 3, bloc 8? :)
imi incerc si eu norocul :)

multumesc!

Nu mai excluzi si et. 4? :D

Poate ai noroc si vrea cineva sa schimbe. N-ai intrebat si la dezv dc nu stiu pe cineva? Ca ma gandesc ca prin ei s-ar putea gasi mai usor.

#206
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postf5refresh, on 20th October 2011, 12:47, said:

Nu mai excluzi si et. 4? :D

Poate ai noroc si vrea cineva sa schimbe. N-ai intrebat si la dezv dc nu stiu pe cineva? Ca ma gandesc ca prin ei s-ar putea gasi mai usor.

poi... nu mai exclud et. 4 in conditiile date...
este o kestiune pur psihologica...
daca et. 3 era cum credeam, adica cum este et. 1 si 2, excludeam et. 4...
asa... daca aman2 sunt la fel...
intelegi tu...
azi merg pentru modificari si in cazul in care ar fi cineva interesant sa schimbe, voi vedea
insa... nu cred, ca parca am vzt ca toti au fct deja antecontractul...

#207
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgepeto2011, on 20th October 2011, 08:54, said:

poi... nu mai exclud et. 4 in conditiile date...
este o kestiune pur psihologica...
daca et. 3 era cum credeam, adica cum este et. 1 si 2, excludeam et. 4...
asa... daca aman2 sunt la fel...
intelegi tu...
azi merg pentru modificari si in cazul in care ar fi cineva interesant sa schimbe, voi vedea
insa... nu cred, ca parca am vzt ca toti au fct deja antecontractul...


Salut,

care-i ideea schimbului ? ce nu-ti mai place la actualul apartament ?  Daca nu-i vorba de pozitionare (ca accepti si et 4) ... a intervenit altceva ?
cred ca e mai bine la 3 decat la 4 unde ai si acoperis deasupara capului.
slabe sanse de schimb acum.

#208
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postthesys, on 21st October 2011, 09:43, said:

Salut,

care-i ideea schimbului ? ce nu-ti mai place la actualul apartament ?  Daca nu-i vorba de pozitionare (ca accepti si et 4) ... a intervenit altceva ?
cred ca e mai bine la 3 decat la 4 unde ai si acoperis deasupara capului.
slabe sanse de schimb acum.

Salut,
Ideea era ca eu mereu mi-am dorit apartament cu 2 camere, tip 3, dar de-asta nu mai avea decat la parter si la 4 cand am rezervat eu.
Nu am vrut parter si nu am vrut nici 4
Dar acum... ca si et 3 e cu "acoperis"... tabla... parca nu ma mai deranjeaza atat de tare daca e et. 4 :)
Ai inteles?
In fine... nu mai fac nimic; deja m-am apucat de modificari in ap. initial...

#209
crisgaza

crisgaza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2011
Deci din ce am citit pe aici cel mai bine ar fi sa le cer banii de finisaje si pt mana de lucru si sa ma descurc de una singura...

#210
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011

View Postcrisgaza, on 21st October 2011, 23:30, said:

Deci din ce am citit pe aici cel mai bine ar fi sa le cer banii de finisaje si pt mana de lucru si sa ma descurc de una singura...

pai nu cred ca vor
iar daca vor fi de acord iti vor da ffff putini bani

#211
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postlaurentiu2012, on 22nd October 2011, 18:52, said:

pai nu cred ca vor
iar daca vor fi de acord iti vor da ffff putini bani

Din cate am inteles eu sunt de acord, si banii ti-i dau din bugetul pe care l-au stabilit ei si pe care ti-l comunica. Merita intrebat, evident.

#212
crisgaza

crisgaza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2011
pana la urma ori ca platesc ei...ori ca platesc eu direct...mare diferenta nu ar fi...

#213
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlaurentiu2012, on 19th October 2011, 17:10, said:

... pai acum te inteleg ca vrei cabina de dus(spatiu mai mult, secolu vitezei, etc).... dar poate mai faci unul.....:))

... pai multe sunt diferite mai nene decat asa cu ni leau prezentat la inceput.(si noi tacem, ca asa e normal, NU?)

Ma oameni buni, in special cei care au pus bucataria pe balcon : (dar si ceilalti): daca s-a mai discutat scuze, dar ia spuneti-mi si mie cand vor face sotiile dvs mancarica, nu cumva mirosul va intra in sufragerie si in camera de la mijloc?
Va intreb asta pt ca daca nati obsewrvat in balcon la usile de termopan nu exista clante.(hahaha )va vine sa credeti aSA  ceva???ahaha.
Sau va dau eu alta speta : va poate oricand bloca un copil din interiorul casei, si o sa ramaneti pe balcon si ..... (dar exista o solutie in acest caz,  spargeti geamul).

Bine, asta e doar una  una din bataia de joc pe care neo arunca sefii.....

Salut,

... da, vreau spatiu mai mult in baie, dar daca cada de dus o iau cu marginile mai ridicate, cred ca o pot folosi si in alte scopuri :D
          
             La ce lucruri diferite te referi ? Eu am sesizat una, cea cu acoperisul, persoana cu care am vb la inceput mi-a zis ceva si acum am constat altceva... dar am analizat problema, si zau ca o pot considera (acum) un avantaj, daca treaba va fi facuta bine, n-ar trebui sa fie nici o problema.
Tu ai descoperit si altele ?  Daca da, eu zic sa le prezinti, sa le stim si noi sau poate se pot corecta, sau e tardiv ?

Cat despre bucatarie, eu vreau sa mi-o prelungesc si in balcon, sa o maresc, nu sa o mut cu totul in balcon.. ca atunci... da, e cam nasol cu mirosul si fumul care se face, imi poate intra peste tot, deoarece balconul da si in sufragerie. Dar cum spuneam, eu o maresc, si o separ de restul balconului cu un zid fara usa sau geam, astfel o sa am o buc asa cum apare in schita + bucata de balcon din dreptul ei, iar din sufragerie o sa am access numai in balconul ramas.

Da, asa-i , usa de la balcon fiind din termopan, nu are clanta in exterior (se poate monta un simplu maner de care sa o tragi dupa tine, dar nu o poti incuia sau descuia), toate sunt asa proiectate, asa am si eu acum unde stau. Daca esti in balcon iar in casa ai un copilas pus pe shotii, te poate inchide pe balcon :D fara nici o problema, am patit-o, deci nu-i o greseala ce tine de constructia blocului, ce tine de constructia termopanului... ca cica e o masura de siguranta, sa nu-ti intre hotii din afara , cei ce-ti escaladeaza balconul :D

#214
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Subscriu la ceea ce a scris Thesys legat de usile de la balcon. Toate sunt proiectate asa si nu am vazut nicaieri altele care sa fie diferite... exceptandu-le pe cele din termopan proiectate pentru interior. Dar nu e cazul, astea sunt usi de exterior.

In alta ordine de idei, a venit si la noi evaluatorul si apartamentul a fost evaluat la 55.000 de Euro ( noi avem cu 2 camere), adica exact pretul final de achizitie. In legatura cu evaluarea, tin sa precizez ceva. Scrisese cineva mai sus ca nu e necesar sa ai montat tot ( sper sa nu ma insel). Nu este adevarat. Si noi am fost indusi in eroare de lucrul asta, dar trebuie sa ai montat tot in apartament, nu doar gresie si faianta, ci si usi, obiecte sanitare, etc. Cei de la banca au fost foarte clari in privinta asta. Nu vad de ce ai fi dispus sa risti pe banii tai... la unele banci platesti a doua evaluare si banuiesc ca nu i-ar conveni nimanui. :)

Inca ceva mai vroiam sa adaug legat de obiectele sanitare din baie. Nu am bugetul in fata, dar in bugetul respectiv intra si anumite accesorii aditionale (dar obligatorii), gen robineti, racord pentru WC, rezervor, sifon, etc. Ideea e ca noi pe astea am dat cam 500 RON. Le-am luat din Dedeman si am luat la calitatea indicata de instalator. Nu am vrut sa ne zgarcim pentru ca am inteles ca sunt totusi foarte importante.

Legat de locurile de parcare, am o intrebare, atat pentru cei care le-au platit, cat si pentru cei ca noi, care le au gratuit. Noi le avem cu drept de folosinta, dar unii dintre voi cu drept de proprietate. Mai exact, care e diferenta?Inseamna ca noi nu vom avea un loc al nostru desemnat in urma contractului? Adica parcam pe unde gasim? Sper sa stie cineva. Oricum, maine, cand mergem sa ne prelungim antecontractul, il vom intreba pe dezvoltator.

#215
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View PostArtlover1982, on 27th October 2011, 15:29, said:

Subscriu la ceea ce a scris Thesys legat de usile de la balcon. Toate sunt proiectate asa si nu am vazut nicaieri altele care sa fie diferite... exceptandu-le pe cele din termopan proiectate pentru interior. Dar nu e cazul, astea sunt usi de exterior.

Si daca inchizi balconul si spatiul din balcon il faci bucatarie, de exemplu... usa aia nu devine usa de interior si-i trebuie macar un maner eventual si cu o incuietoare, ceva...?!
Dar asta ramane la latitudinea fiecaruia, cred...

View PostArtlover1982, on 27th October 2011, 15:29, said:

In alta ordine de idei, a venit si la noi evaluatorul si apartamentul a fost evaluat la 55.000 de Euro ( noi avem cu 2 camere), adica exact pretul final de achizitie. In legatura cu evaluarea, tin sa precizez ceva. Scrisese cineva mai sus ca nu e necesar sa ai montat tot ( sper sa nu ma insel). Nu este adevarat. Si noi am fost indusi in eroare de lucrul asta, dar trebuie sa ai montat tot in apartament, nu doar gresie si faianta, ci si usi, obiecte sanitare, etc. Cei de la banca au fost foarte clari in privinta asta. Nu vad de ce ai fi dispus sa risti pe banii tai... la unele banci platesti a doua evaluare si banuiesc ca nu i-ar conveni nimanui. :)

Mie asa mi-a spus la BCR...  :huh:
A specificat clar sa fie usile si geamurile, dar celelalte finisaje gen faianta, gresie, parchet, etc, nu e musai sa fie toate, intrucat se vede ca e constructie noua si e clar ca se merge pe nou...
Insa... clar este mai bine sa vina evaluatorul cand este totul gata, curat, frumos... :)

View PostArtlover1982, on 27th October 2011, 15:29, said:

Inca ceva mai vroiam sa adaug legat de obiectele sanitare din baie. Nu am bugetul in fata, dar in bugetul respectiv intra si anumite accesorii aditionale (dar obligatorii), gen robineti, racord pentru WC, rezervor, sifon, etc. Ideea e ca noi pe astea am dat cam 500 RON. Le-am luat din Dedeman si am luat la calitatea indicata de instalator. Nu am vrut sa ne zgarcim pentru ca am inteles ca sunt totusi foarte importante.

Dar pentru accesoriile aditionale, pe care tu ai dat 500 lei, dezvoltatorii ti-au dat ceva bani?
Adica.. ei spun ca au buget de lavoar+picior+vas wc=195 lei... dar sa inteleg ca numai obiectele astea, nu si racorduri, etc? Nici n-ar putea in banii astia.... :))) Dar... eu cred ca o parte din aceste accesorii sa fie suportate si de ei. De fapt... ce inseamna sa-ti dea casa racordata la utilitati, daca nu iti pun racorduri, robineti, etc...?! Pe-astea trebuie sa le aducem noi, sa inteleg!?

Edited by gepeto2011, 27 October 2011 - 15:32.


#216
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011
[quote name='gepeto2011' date='27th October 2011, 16:54' post='10612507']
Si daca inchizi balconul si spatiul din balcon il faci bucatarie, de exemplu... usa aia nu devine usa de interior si-i trebuie macar un maner eventual si cu o incuietoare, ceva...?!
Dar asta ramane la latitudinea fiecaruia, cred...

salut tuturor
cei de la complex stiu pe toata lumea care sia pus bucataria pe balcon, ca dar neu luat 2000 lei pt scoaterea chiuvetei, scurgere, gaze??nu??
asa ca usa aia cred ca e de interior , nu??
e asta e.
eu unul o sa ma adresez protectiei consumatorului ilfov zilele astea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate