Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#19
biog

biog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2010

View Postlau_p86, on 23rd November 2010, 00:41, said:

Hai sa va spun eu cate ceva :
La finisaje mergeti pe santier si punetii pe muncitori sa acopere gresia si parchetul cu carton si apoi cu folie, pentru ca se zgarie in draci. Eu trebuie sa scot gresia din baie pe care au facut-o zob cand au pus faianta, apoi inca ceva nu se incepe cu gresia, se pune fainata intai si apoi gresia ... plus ca muncitorii dupa acest santier lasa in urma dezastru adica ex :  sparge zidul  ca sa intre tocul de usa, jos numai pietre si toate alea le lasa asa si calca in ele si merge mai departe, sa specificam jos era montata gresie si parchet. vine domnul cu gletul cica repara glaful sparge langa termopan peretele ca sa-l indrepte, numai ca i-a scapat ciocanul si a spart tocul de la termopan, acum cica, o sa o vad minuntea, o repara aia(aka termopanistii) cu o solutie profesionista, eu unul nu vad rezolvarea decat prin inlocuirea termopanului, dar astept ca deja am 2 luni decand tot astept :).
  Despre filtre va spun ce am montat eu: la intrarea generala am pus 2 filtre unul sita de inox pentru obiecte mai mari de 0.5 mm si un filtru de carbon pentru microorganisme(se schimba la 4 luni)
                                                                  la centrala am montat un filtru magnetic + unul de fosfat (anti calcar)  

E pacat de proiect ca e mare si frumos mai ales ca eu am de 3 camere si balconul imens, dar  calitatea finisajelor lasa multe de dorit, eu am incercat sa stau langa ei si chiar sa le dau suplimente sa imi faca lucrurile mai bune, nu prea am reusit.  Sunt numai zilieri pe acolo care azi vin maine nu mai vin si sunt platiti la m2 sau la lucrare si vor sa termine cat mai repede dar  nu le iese nimic bine(nu chiar la toti).

Succes voua, cat depsre calitatea apei, eu de cand sunt in bucuresti nu am reusit sa beau apa de la robinet, atunci de ce as avea pretentii tocmai acum sa beau ? exista apa imbuteliata.
Sa ridice mana cine bea apa  de la canal din bucuresti !!!

O zi buna sa aveti.

Buna,

Spuneai de filtre pentru apa si pentru centrala...imi poti spune te rog cat te-au costat si cand le-ai spus si astora? noi de exemplu am cerut o priza pe balcon pe care am si platit-o (ne vor da banii inapoi) si acum ne spun ca e prea mult de munca sa mai puna si priza, ca nu au oameni etc etc...nah, o sa folosim prelungitor, desi ar fi fost dragut sa ne spuna la un moment dat dc vreti priza sau ce mai vreti, spuneti acum ca mai tarziu nu stim dc se mai poate....

noua ne-a pus gresia in bucatarie si pe hol, sper sa nu fie nevoie sa le inlocuim :) apropo, tu iti platesti inlocuirea gresiei din baie?

legat de calitatea apei, nu cred ca are nimeni pretentia sa bea apa de la robinet, cum spuneai si tu, nu stiu cine mai face asta...ideea e ca iti cam afecteaza pielea si parul :)

mersi,
Geta

#20
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View Postbiog, on 23rd November 2010, 10:19, said:

Buna,

Spuneai de filtre pentru apa si pentru centrala...imi poti spune te rog cat te-au costat si cand le-ai spus si astora? noi de exemplu am cerut o priza pe balcon pe care am si platit-o (ne vor da banii inapoi) si acum ne spun ca e prea mult de munca sa mai puna si priza, ca nu au oameni etc etc...nah, o sa folosim prelungitor, desi ar fi fost dragut sa ne spuna la un moment dat dc vreti priza sau ce mai vreti, spuneti acum ca mai tarziu nu stim dc se mai poate....

noua ne-a pus gresia in bucatarie si pe hol, sper sa nu fie nevoie sa le inlocuim :) apropo, tu iti platesti inlocuirea gresiei din baie?

legat de calitatea apei, nu cred ca are nimeni pretentia sa bea apa de la robinet, cum spuneai si tu, nu stiu cine mai face asta...ideea e ca iti cam afecteaza pielea si parul :)

mersi,
Geta

Filtrele 350Ron + manopera 120Ron  am discutat cu persoana care face instalatia sanitara inainte de a monta centrala. dar din cate stiu eu pot fi montate oricand.
Apoi odata la 6 luni filtrul de carbon se schimba = 50Ron.
De gresie inca nu stiu cum o scoatem la capat, ideea este ca eu am cumparat-o si prima oara si a 2 a oara, mai avem niste calcule la sfarsit de facut si atunci o sa vad cum ies.
Cu partea asta ca au uitat e ceva normal, eu ii spuneam electricianului ca vreau o priza montata in baie, si a uitat de vreo 3 ori noroc ca m-am dus acolo inainte sa toarne sapa in apartament si am vazut ca nu a tras priza si l-am avertizat pe inginer sa nu puna sapa pana nu imi trage firul la priza.

Cu gresia depinde daca este lucioasa sau mata, ca ei in standard au numai mata gresia, si aia e mai suferitoare, dar daca ati ales ceva lucioasa sa mergeti sa o protejati.

O seara buna.

Edited by lau_p86, 25 November 2010 - 00:29.


#21
biog

biog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2010

View Postlau_p86, on 25th November 2010, 00:24, said:

Filtrele 350Ron + manopera 120Ron  am discutat cu persoana care face instalatia sanitara inainte de a monta centrala. dar din cate stiu eu pot fi montate oricand.
Apoi odata la 6 luni filtrul de carbon se schimba = 50Ron.
De gresie inca nu stiu cum o scoatem la capat, ideea este ca eu am cumparat-o si prima oara si a 2 a oara, mai avem niste calcule la sfarsit de facut si atunci o sa vad cum ies.
Cu partea asta ca au uitat e ceva normal, eu ii spuneam electricianului ca vreau o priza montata in baie, si a uitat de vreo 3 ori noroc ca m-am dus acolo inainte sa toarne sapa in apartament si am vazut ca nu a tras priza si l-am avertizat pe inginer sa nu puna sapa pana nu imi trage firul la priza.

Cu gresia depinde daca este lucioasa sau mata, ca ei in standard au numai mata gresia, si aia e mai suferitoare, dar daca ati ales ceva lucioasa sa mergeti sa o protejati.

O seara buna.

mersi mult de info! :) filtrele de unde le-ai luat? nu am cautat pana acum, ma gandesc ca se gasesc peste tot, dar mai bine intreb ca nu ne prea pricepem :)

a noastra e mata, noi nu am mai fost pe acolo de saptamana trecuta...au spus ca ne-au pus si faianta, o sa vedem la fata locului daunele...

o seara buna!

#22
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View Postbiog, on 25th November 2010, 00:44, said:

mersi mult de info! :) filtrele de unde le-ai luat? nu am cautat pana acum, ma gandesc ca se gasesc peste tot, dar mai bine intreb ca nu ne prea pricepem :)

a noastra e mata, noi nu am mai fost pe acolo de saptamana trecuta...au spus ca ne-au pus si faianta, o sa vedem la fata locului daunele...

o seara buna!
da, se gasesc pe la hornbach, baumax, dedeman.... eu le-am luat de la hornbach.
dar inainte sa le cumparati mergeti pe santier si incercati sa luati legatura cu Petrisor instalatorul.

#23
DEPECHEMODE2010

DEPECHEMODE2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2010
Buna ziua,

Sunt si eu semiproprietarul (am incheiat antecontractul) unui apt 2 cam in blocul 2 din acest ansamblu si am citit cu mare interes tot ce s-a scris din aprilie-nov pe acest forum! Parerile sunt impartite dar cred ca pana la urma am facut alegerea cea mai buna raportandu-ma la pret/calitate!
M-am dus aproape zilnic la aprt sapt trecuta ( trebuia sa-mi vina evaluatorul sapt asta) si am ramas neplacut surprins de stadiul lucrarilor!!Daca nu "stateam cu gura" pe ing sa-i puna la treaba nu stiu daca ne incadram in timp..asa ca aviz "amatorilor" i-as sfatuii pe cei mai "noi"..sa se duca cat mai des si sa se intereseze de stadiu lucrarilor la aprt lor!
Cu privire la serviciile de tel/internet as "vota" pt RDS (  acasa tot internet de la RDs am si sun foooarte multumit de ei)+ de asta avem si gsptv inclus(doamnele si domnisoarele sper ca ne intelg acum.. :peacefingers:
Am inteles ca este o pb cu apa din Popesti si as vrea mai multe infor despre aceste filtre:cat costa/cine le monteaza( instalatorul Petrisor)?!
Cam atat pt azi ma duc la santier! Va salut pe toti!!

#24
DEPECHEMODE2010

DEPECHEMODE2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2010
Revin cu informatii:

am fost ieri la metropolitan si la "rulota" s-a intocmit o foaie prin care cei interesati semnau pentru a "vota" aducerea RDSului in zona ansamblului!!Cei interesati pot sa vina,sa semneze, cred ca este o intitiativa foarte buna!
Inca o informatie primita de la un reprezentant al firmei de imobiliare: s-ar parea ca pe data de 18 dec2010 va avea loc o mica petrecere cu cei care au achizitionat un aprt in ansamblu, moment frumos pentru a socializa si a ne cunoaste..zic io..
Va salut pe toti!

#25
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

View PostDEPECHEMODE2010, on 28th November 2010, 11:48, said:

Revin cu informatii:

am fost ieri la metropolitan si la "rulota" s-a intocmit o foaie prin care cei interesati semnau pentru a "vota" aducerea RDSului in zona ansamblului!!Cei interesati pot sa vina,sa semneze, cred ca este o intitiativa foarte buna!
Inca o informatie primita de la un reprezentant al firmei de imobiliare: s-ar parea ca pe data de 18 dec2010 va avea loc o mica petrecere cu cei care au achizitionat un aprt in ansamblu, moment frumos pentru a socializa si a ne cunoaste..zic io..
Va salut pe toti!


frumos, frumos   :) . pana atunci sigur voi semna contractul de vanzare cumparare

#26
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Pana la petrecere eu unu sunt plin de nervi. Ca sa incerc sa nu vorbesc prea mult ca sigur o sa zic multe vrute si nevrute, mai are cineva probleme cu echipa de curatenie? din cate am inteles erau 2 fete care curatau apartamentele, si de sapt trecuta nu mai sunt. Acum cand e gata mobila si producatorul nu o mai poate tine pt ca deja am amanat o sapt, nu e nimeni sa faca curat in apartament (care arata jalnic pt ca nu s-a pus pe jos nimic de cand s-a lucrat, doar cand am mai venit eu pe la bloc am pus). Deci, mai are cineva problema asta si ce solutie a gasit?

#27
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

View Postmstcrstn, on 29th November 2010, 21:22, said:

Pana la petrecere eu unu sunt plin de nervi. Ca sa incerc sa nu vorbesc prea mult ca sigur o sa zic multe vrute si nevrute, mai are cineva probleme cu echipa de curatenie? din cate am inteles erau 2 fete care curatau apartamentele, si de sapt trecuta nu mai sunt. Acum cand e gata mobila si producatorul nu o mai poate tine pt ca deja am amanat o sapt, nu e nimeni sa faca curat in apartament (care arata jalnic pt ca nu s-a pus pe jos nimic de cand s-a lucrat, doar cand am mai venit eu pe la bloc am pus). Deci, mai are cineva problema asta si ce solutie a gasit?

Incearca sa nu transformi asta in problema ta: dezvoltatorii trebuie sa iti dea apart curat, deci cu ei ar trebui sa discuti, iar din cate imi amintesc acu vreo doua saptamani vazusem doua fete de la curatenie intr-un bloc.

Ei ar trebui sa se gandeasca la chestia asta deoarece multa lume este intr-un stadiu avansat al procesului de vanzare si curatenia trebuie facuta.

O seara buna.

Edited by AdiUat, 29 November 2010 - 21:29.


#28
DEPECHEMODE2010

DEPECHEMODE2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2010

View PostAdiUat, on 29th November 2010, 21:28, said:

Incearca sa nu transformi asta in problema ta: dezvoltatorii trebuie sa iti dea apart curat, deci cu ei ar trebui sa discuti, iar din cate imi amintesc acu vreo doua saptamani vazusem doua fete de la curatenie intr-un bloc.

Ei ar trebui sa se gandeasca la chestia asta deoarece multa lume este intr-un stadiu avansat al procesului de vanzare si curatenia trebuie facuta.

O seara buna.

Am fost azi pe santier, la fiecare bloc a aparut un anunt prin care eram instiintati de faptul ca sambata 14 dec ora 14.00 se va infiinta asociatia de proprietari!
Cu privire la acele fete care faceau curatenie am inteles de la cineva ca le-au dat afara deoarece mai mult stricau faianta/gresia oamenilor decat curatenie si pe acest motiv a ramas ca ei(muncitorii) sa ia "grosul", iar proprietarii sa-si faca singuri curat...asa mi s-a spus asa va spun si io voua..sincer nu mi se pare normal..mai ales ca toti am dat un ban si vrem sa fie totul ok!!
Si eu am mobila de adus si noroc ca m-a inteles producatorul s-o mai las 2 sapt la el caci altfel nu stiu cum o rezolvam!

#29
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View PostDEPECHEMODE2010, on 30th November 2010, 15:28, said:

Am fost azi pe santier, la fiecare bloc a aparut un anunt prin care eram instiintati de faptul ca sambata 14 dec ora 14.00 se va infiinta asociatia de proprietari!
Cu privire la acele fete care faceau curatenie am inteles de la cineva ca le-au dat afara deoarece mai mult stricau faianta/gresia oamenilor decat curatenie si pe acest motiv a ramas ca ei(muncitorii) sa ia "grosul", iar proprietarii sa-si faca singuri curat...asa mi s-a spus asa va spun si io voua..sincer nu mi se pare normal..mai ales ca toti am dat un ban si vrem sa fie totul ok!!
Si eu am mobila de adus si noroc ca m-a inteles producatorul s-o mai las 2 sapt la el caci altfel nu stiu cum o rezolvam!


Hai ca asta e prea de tot, cu ce curatau alea saracele gresia ? nu cred  ca le-au stricat ele, ele le-au scos la iveala doar,  eu am patit asa cu gresia din baie, cand au pus-o nu au protejat-o cu nimic, si m-am trezit eu dupa ce au terminat de pus si faianta ca sa curat gresia, si am facut lustru la gresie si ca sa vezi, m-am trezit cu ea facuta harcea parcea, numai zgarieturi si ciubita la margini... pai pana cand am curat-o nu am observat nimic, si apoi INGINERUL imi zice, cand i-am aratat dezastru, "pai eu stiu ca nu ai zgariat-o tu cand ai spalat-o???"  deci luati aminte (mentionez am spalat-o cu apa de la robinet ca doar asta aveam la indemana  plus o carpa curata si moale)

O zi buna.

Edited by lau_p86, 30 November 2010 - 18:34.


#30
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
Buna!

La capitolul finisaje, nu stiu ce s-a intamplat cu echipele sau cu inginerii dar a trebuit sa stam cu telefoane, cu gura pe ei si nici in momentul asta, dupa ce s-au depasit si termenele din contracte problemele nu sunt rezolvate 100%: au uitat sa monteze aerisirea la una din bai, marginile balconului sunt strambe, usile sunt montate strambe sau au montat alte usi decat cele pe care le comandasem, un geam de la baie e stramb, la baia mica mi-au montat o chiuveta de copii, din aia care se foloseste la gradinite..Ma asteptam sa apara astfel de probleme. Proiectul este reusit, apartamentele sunt frumoase, constructorii sunt flexibili, nu vreau sa am o atitudine de carcatos fata de acest proiect dar asta nu inseamna ca e normal sa se intample asa.  Ce avem de facut: ori sa facem sesizari mai departe cu OPC si avocati ori sa inchidem ochii si sa inghitem la gandul ca asa stim noi romanii sa prestam servicii unii pentru altii, nu numai in domeniul constructiilor ci si la alte nivele.
Din pacate echipele de muncitori nu sunt motivate sa isi faca treaba bine, ori nu le pasa, ori nu se pricep. Sefii de santier ori s-au plictisit sa traga de ei si nu au cu cine ori sunt si ei la randul lor demotivati sa lucreze profesionist si organizat. Comunicarea cu clientul in tot acest proiect s-a realizat foarte defectuos: ba isi noteaza nu stiu ce doamna de la agentie pe agenda niste informatii pe care uita sa le transmita complet si la timp echipelor mai departe, ba isi noteaza inginerul de santier alte informatii pe o alta agenda si pe care data viitoare cand te intalnesti cu el nu o mai are. Oare ei se gandesc la faptul ca fara noi, cei care intitiaza astfel de proiecte si cei care le cumpara, ei nu ar mai avea de lucru?

Legat de curatenie si noua ne-au zis ca femeile de serviciu nu vor mai face curatenie: ca au stricat, zgariat ele gresie,faianta sau tamplarie sau pur si simplu se arunca vina de la unii la altii. Si eu am fost surprinsa ca saptamana trecuta mi-au scos foliile de pe jos desi in apartament inca mai era de lucru si se tot perindau muncitorii pe acolo.
Am inteles ca intalnirea pentru constituirea asociatiei va fi pe 4 dec la ora 14.00 iar de petrecere nu stim nimic dar o sa ma interesez.
Sper sa se rezolve cat mai curand problemele pentru toata lumea!

O zi frumoasa!

#31
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
_____Si eu sunt foarte suparat de cum se finalizeaza lucrurile. Au inceput bine, dar la finisari a fost bataie de joc. Tata si-a luat concediu 2 saptamani si a stat de dimineata pana seara cu oameni sa rezolve problemele. Sunt oameni platiti sa faca asta, eu inteleg ca noi treb sa fim primii care semnaleaza o problema, dar nu tot noi treb sa o rezolvam. Acum de 1 decembrie am stat si am frecat in genunchi la gresie si faianta, omul care a fost trimis "sa scota grosul" a plecat dupa o ora doua, oricum nu facea nimic. Nici nu am stat sa mai vb cu Razvan, mai bine vorbesc cu peretii. Sunt de acord, curatenia finala o fac proprietarii, dar nu tot eu trebuie sa stau sa frec pana numai pot la gresie dupa ce in apartamentul meu aveai sanse mai mari sa gasesti aur decat o folie de protectie.
_____ Aceleasi probleme le-au avut si cei din Oltenitei Residence, speram ca aici va fi diferit. Nu imi pare rau ca am cumparat(sper sa nu mai apara si alte probleme ca atunci o sa imi para). Daca inainte am fost intrebat de cineva care vrea sa cumpere aici am vb frumos despre proiect, acum i-am zis sa mai caute si prin alte parti, poate gaeseste ceva mai bun si lume mai serioasa. E bataie de joc sa dai 78.000 euro pe criza asta si sa stai in genunchi sa freci pe jos.
____P.s. Si eu sunt de acord sa facem ceva in privinta acestei lipse de interes a dezvoltatorilor care probabil s-au vazut cu sacii in caruta. Vor mai aparea probleme si trebuie sa le aratam ca nu o sa le inghitim pur si simplu. Din cate se tot vorbeste se vor mai construi 4 blocuri. Daca o sa isi bata joc in continuare ma jur ca ma pun langa rulota aia cat e ziua de lunga si cand vin clientii....le zic adevarul doar.

Edited by mstcrstn, 01 December 2010 - 16:18.


#32
biog

biog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2010
Pana acum, noi am fost destul de calmi si am crezut ca totul merge inspre bine...nici noua nu ne pare rau ca incercam sa ne cumparam aici apartament, dar cerem un pic mai multa seriozitate...azi trebuia sa vina evaluatorul, dar s-a lasat pe maine ca nu s-au uscat peretii iar parchetul mai mult ca sigur nu o sa il puna ca e umezeala in apartament si probabil se va umfla...am vb la banca si ne-au sfatuit ca mai bine mai asteptam sa ni se puna si parchetul pentru ca altfel o sa se treaca in raportul de evaluare ca apartmentul are un aspect neingrijit...
Din ceea ce ni s-a spus pana acum, am impresia ca nimeni de acolo nu prea vrea sa isi asume responsabilitatile care li se cuvin...noua ni s-a spus sa nu-i fortam pe muncitori sa ne puna parchetul ca daca se umfla noi trb sa ne cumparam altul...poftim?! in primul rand, am anuntat cu o saptamana inainte ca ne vine evaluatorul saptamana asta si ni s-a spus ca in cel mai rau caz nu avem parchet decat intr-o singura camera, iar acum, o saptamana mai tarziu, se pare ca nu o sa avem in nicio camera. asta in conditiile in care aveam deja pusa gresie / faianta... pana la urma noi nu le cerem decat sa isi faca treaba...pot sa accept ca sunt anumite lucruri neprevazute si se fac amanari, dar asa cum noi ii informam in timp, puteau sa ne spuna de luni ca nu se usuca peretii pana vineri...ei zic ca tine si fac ca ei...in antecontract se specifica clar ca ei trebuie sa predea apartamentul finisat si ei ar trebui sa ofere o garantie ca lucrarea e facuta corect...noi ne-am facut treaba si le-am dat cat material ne-au spus, cu tot cu cei 10% pierderi. in cazul in care muncitorii nu se pricep sa faca treaba ca lumea, nu este de datoria noastra sa platim greselile lor, ci este a celor care i-au angajat. stie cineva de garantia pe care ei trebuie sa ne-o ofere pentru constructie/finisaje etc? daca in 3 zile, o luna, 2, 9, dupa ce ne mutam in apartamentul nou, ne cade faianta si se umfla parchetul, ei ar trebui sa plateasca inlocuirea lor, asa ca e bine sa avem toata informatia din timp...nu ne dorim nici noua si nici altora sa li se intample asa ceva, dar trebuie sa ne luam toate masurile si sa stim ca suntem informati corect.
Nu sunt de acord nici cu asumarea responsabilitatii sa ne facem curat in apartamentele noastre...in primul rand, nu sunt apartamentele noastre, sunt inca ale dezvoltatorilor, pana la semnarea contractul de vanzare-cumparare cand apartamentul este trecut in proprietatea noastra, deci este responsabilitatea lor...eu sper sa incepem sa fim uniti ca niste viitori proprietari ce suntem si sa nu ii lasam sa profite de noi, sa isi faca treaba si sa isi rezolve problemele...atata tot. de restul ne ocupam noi.

sa avem o zi buna, in ciuda vremii de afara :)

#33
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
Biog- Legat de garantia lucrarilor, dezvoltatorii au spus ca o sa avem garantie. Nu stiu daca am inteles eu bine, dar cumva garantia ne va fi oferita de firma de la care s-a comandat parchetul, garantii care vor sta la administratie. Imi este inca destul de neclar.
Din pacate, echipele de pe santier nu ofera informatii corecte si realiste in ceea ce priveste stadiul si timpul de efectuare a anumitor lucrari, nu te anunta daca  a aparut vreo modificare. Din ce am observat pana acum, tot noi trebuie sa sunam si sa estimam stadiul anumitor lucrari. Am sesizat ca atunci cand spun: '' facem, facem in 2-3 zile'' de fapt inseamna inca o saptamana si ceva.
La intalnirea de sambata 4 dec, ora 14.00, toti proprietarii ar trebui sa fie prezenti iar apartamentele nevandute inca vor reprezentate de dezvoltatori. Cred ca va fi o ocazie buna sa-i intrebam pe ei direct si sa ne dea toate informatiile de care avem nevoie.
Senzatia mea este ca noi ca si proprietari actuali si viitori suntem dezinformati cu privire la multe aspecte pe care le vom descoperi pe parcurs. Poate ar fi bine sa-i mai intrebam pe vecinii nostri de la Oltenitei Residence care deja au trecut prin asta.

O seara buna!

#34
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Tot mergand pe drumul care face legatura cu soseaua am realizat ca in mai putin de jumatate de an (si asta pe o periaoda de vara nu de iarna) acesta aproape s-a distrus. Se pare ca se vor mai construi inca 4 blocuri, cel putin asa spune toata lumea, inclusiv dezvoltatorii. Tot ei au zis ca drumul va fi refacut. Eu unu nu prea mai cred in ce zic ei, dar daca vor mai face 4 blocuri, vor avea interes ca drumul sa arate acceptabil macar. Problema zic eu ca apare daca drumul va fi facut prin aceleasi metode. Dupa cum se vede mai mult de 6-7 luni nu rezista. Il vor mai reface odata, vor vinde si celelalte blocuri si vom ramane peste un an maxim 2 fara drum. Trebuie sa ne punem aceasta problema, chiar daca nu e actuala sigur vom ramane cu buza umflata daca nu incercam sa facem ceva. Nu stiu exact ce deocamdata, dar ar trebui pt inceput macar sa intrebam fiecare cand ii vedem iar la urmatoarea sedinta sa hotaram ce putem face. P.S. Ce se mai aude cu RDS? felicitari celor care au avut initiativa cu semnaturile.

#35
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
In privinta drumului, dezvoltatorii nu au de gand sa il mai refaca, ba din contra ei considera ca a fost foarte bine facut.  Eu i-am intrebat si cand am semnat contractul acest aspect si indirect asta mi-au transmis. Bineinteles ca drumul va ajunge intr-o stare jalnica cu multe gropi si baltoci.
Ei vor face drum doar in dreptul blocurilor construite de ei. Drumul respectiv este privat si va trebui refacut si tot timpul refacut din costurile noastre. Pe langa refacerea drumului fiind drum privat banuiesc ca tot noi va trebui sa ne ocupam si de dezapezirea lui. Acuma atata timp ca este santier acolo, daca se va inzepezi drumul oricum este si in interesul lor sa aiba cale de acces.
La urmatoarea intalnire propun si eu sa-i intrebam si sa insistam mai mult pe subiectul acesta.
Din pacate intalnirea de sambata, mie una mi s-a parut foarte dezorganizata, nu am inteles mai nimic din ea, ar fi fost multe de discutat si de pus la punct. Ar fi bine sa facem un forum sau un grup de discutii unde sa aiba acces toti proprietari astfel incat la urmatoarele adunari sa fim mai coerenti, mai informati si sa prioritizam mai bine problemele. Va rog asadar daca cineva prezent la intalnirea de sambata a initiati deja un grup de discutii sa il faca cunoscut!

Multumesc!

#36
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Am putea sa promovam acest forum, eu ajung miercuri pe acolo, daca nu uit poate aduc niste coli A4 pe care sa scriu aceasta adresa, nu cred ca toata lumea cunoaste existenta acestui forum. Daca vor mai face 4 blocuri in continuare, vor reface si drumul, nu pentru noi ci pentru ei. Nu poti primi persoanele interesate de proiect pe un drum mai rau decat cel ce duce spre Transfagarasan :P. Daca ne organizam si suntem multi altfel putem vorbi. Mai trebuie sa punem problema si spatiului verde, au zis cand am semnat ca tot ei vor pune si pomi, asa au zis asa sa si faca, pana la urma noi le dam banii care am stabilit si ei trebuie sa faca ce au promis. NU as vrea sa ne trezim la anul ca trebuie sa strangem bani pentru refacerea drumului( si suma nu va fi mica deloc) si pentru amenajarea unui spatiu verde( pentru completarea lui si intretinere va fi nevoie  dar asta e cu totul altceva)

Edited by mstcrstn, 06 December 2010 - 19:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate