Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#163
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postthesys, on 17th October 2011, 14:41, said:

Salut,
De aceeasi parere sunt si eu: infiintarea unei Asociatii noi, fiecare cu problemele ei.
Dar tot din discutiile cu vechii proprietari m-am interesat si eu cum sta treaba cu problema parcarilor, de ce s-a iscat acest scandat si de ce unii sunt revoltati ca Asociatia a hotarat ca locatarii sa-si parcheze masina unde e liber, ATENTIE pana la terminarea lucrarilor de la blocul 5 (in mod special). De ce? Simplu...  locatarii din blocul 4 desi au platit un loc de parcare NU au unde sa-si parcheze masina, deoarece intre blocul 4 si 5 e santier. Daca va uitati pe planul de parcari, intre bl 4 si 5 nu mai este spatiu verde, ci 28 de parcari plus alte 4 perpendicular pe ele (in linie cu cele actuale, de-a lungul drumului de access); bine nu toate apartin blocului 4, dar macar jumatate tot sunt... vreo 15 masini.. ei bine, unde sa-si parcheze oamenii astia masinile ? Evident pe acele locuri gasite libere... si uite asa a aparut aceasta "revolta" sau neintelegere... dar care se va aplana odata cu terminarea parcarilor dintre blocuri.
Repet, eu sunt un viitor locatar, nu tin cu nimeni, dar am stat de vorba cu mai multi, m-am uitat pe schita si am inteles situatia care se va rezolva... la fel e si cu drumul de access, care acum este mai mult decat .. varza, dar sunt convins sau mai bine zis... SPER, :D ca dupa terminarea santierului va fi practicabil chiar si cu piciorul fara ciubote de cauciuc :D


Am inteles, inseamna ca nu e atat de urata situatia pe cat pare initial. In cazul acesta, nu este nicio problema, atata timp cat vecinii din blocul 4 nu au unde parca din cauza lucrarilor actuale. In orice caz, nu stiu cum s-a vandut in blocurile 1-4, 5 si 6, daca pretul includea sau nu locul de parcare, insa eu de exemplu l-am platit separat. Motiv pentru care ma gandesc ca or sa fie locatari fara un loc de parcare stabil. O sa vedem atunci cum o sa se prezinte situatia, sa speram ca nu o sa avem discutii :).

Pe straduta de acces la complex nu mi s-a parut extrem de rau drumul. Sa vedeti cum arata Drumul Fermei, e un haos. La noi pare mai ok. Sambata am intrat pe celalalt drum de acces la complex (paralel cu al nostru), si sincer era vai de el, plin de gropi si in capat o mocirla de-ti era frica sa nu ramai acolo. Deci al nostru chiar mi s-a parut bun :). Oricum o sa fie puse dale si in fata blocurilor 7 si 8, deci portiunea de drum nepavat / asfaltat o sa fie cu vreo 50m mai mica. Un plus de avantaj.

maxxx_gl, nu ar trebui sa apara nicio problema de la Fondul de garantare sau de la banca. Am discutat si eu cu banca si mi-au spus ca nu am de ce sa-mi fac griji, fonduri sunt destule. Nu se termina in 3 luni. La mine banca a spus ca o sa trimita documentatia de pe acum la fond sa blocheze fondurile, dupa care, la finalizarea contructiei si semnarea contractului final de vz - cumparare mai cer odata avizul de la Fond si cam asta e tot. Asta cred ca ar fi cea mai mica problema, sincer :).

Succes tuturor!

#164
maxxx_gl

maxxx_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.08.2011

View Postthesys, on 17th October 2011, 15:56, said:

Salut,

Mda, ar fi o problema referitor la deciziile ce privesc intregul Complex: dezapezire drum acces - eventual asfaltarea lui, transformator electric ars, eventual poarta de access sau paza, etc... dar, ma gandesc eu, in astfel de cazuri, putem sa ne strangem toti pt a discuta punctual problemele ce ne vizeaza pe toti.. si gata :)
Nu vor fi mai multe Asociatii (>2) deoarece Dezvoltatorii n-au mai cumparat nici o parcela in continuare.. deoarece proprietarii actuali nu vor sa vanda, deci nu se va mai prelungi Complexul pana in strada Oltenitei (cel putin momentan, slabe sanse - desi nu se stie niciodata, ce criza ne va mai "cotropi" si la anu' )
numai de bine
:)

Nu stiam ca parcela dinspre sos Oltenitei este a unor alti proprietari. Sa inteleg ca ei au cumparat doar cei 3 metri pe care s-a facut drumul? Am vazut ca isi depozitau diverse materiale de constructie pe acea parcela si am tras concluzia ca le apartine.

#165
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postmaxxx_gl, on 17th October 2011, 15:30, said:

Nu stiam ca parcela dinspre sos Oltenitei este a unor alti proprietari. Sa inteleg ca ei au cumparat doar cei 3 metri pe care s-a facut drumul? Am vazut ca isi depozitau diverse materiale de constructie pe acea parcela si am tras concluzia ca le apartine.


Drumul poate fi al altor proprietari care nu prea au ce face si trebuie sa lase drum de servitute celor care nu au acces la drum. Acum ca ei si-au depozitat materialele pe alt teren, probabil au vorbit cu cei de acolo. Desi initial si eu ma gandeam ca l-au cumparat.

Concluzia e ca cei 3m de drum nu sunt neaparat ai dezvolvatorilor.

Legat de dezapezire de exemplu, ma gandesc ca noi o sa ne ocupam de asta fiind drum privat. Probabil primaria nu se implica. Detalii de genul asta putem sa aflam de la cei care au stat deja o iarna acolo.

Edited by f5refresh, 17 October 2011 - 16:37.


#166
laurentiu2012

laurentiu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2011
buna seara tuturor!
considerati ca se va respecta termenul de 30.10.2011  pt blocurile 5,6??(avand in vedere stadiul lucrarilor)/
dar pt blocurile 7,8??()
Cine poate sa-mi raspunda la o intrbare :: "La unele bai, pe peretele din imediata apropiere a usii sunt scoase cca. 10 furtune.Am observaat in blocul 5 ca s-a pus fainata pe langa ele. Cum se vor masca aceste furtune??se va monta oare vreun capac sau???Sunt foarte inestetice in aceasta faza"


am observat ca se grabesc sa termine si graba am observat ca strica treaba.
cei care au in baie masina de spalat, imi puteti spune, in cazul in care o montati langa cada, ce dimensiune, ati cumparat cada?ar trebui sa mai las vreo marja ceva?mawsina de spalat sa nu fie lipita de cada, nu??

#167
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmaxxx_gl, on 17th October 2011, 12:30, said:

Sa inteleg ca ei au cumparat doar cei 3 metri pe care s-a facut drumul? Am vazut ca isi depozitau diverse materiale de constructie pe acea parcela si am tras concluzia ca le apartine.

Cel mai probabil, odata ce-au cumparat parcelele cele mai indepartate, li s-a dat/cedat access la drumul de servitute pentru a putea ajunge la acele parcele din str. Oltenitei. Cat despre depozitarea materialelor, si eu cred ca au avut o intelegere cu proprietarii respectivi.
Altfel, cred ca nu ezitau sa spuna ca in primavara vor continua cu alte 4 blocuri inspre Oltenitei sau altfel... de ce nu incepeau Complexul chiar din strada Oltenitei ?
In mod cert nu mai au nimic cumparat, ca intr-o discutie cu unul dintre patroni, s-a exprimat in felul urmator: "daca mai putem cumpara in continuare vreo parcela vom mai construi, speram pana in strada, in momentul de fata ne-am aratat dorinta de-a cumpara actualilor proprietari, insa n-am primit raspuns, vom vedea"

Si da, vom vedea daca vremea va tine cu noi, :D
Poza atasata am facut-o azi (bl.8), daca la bl 7 cred ca se pregatesc sa toarte plafonul, la bl 8 deabia incep sa faca cofrajul pt ultimul plafon + ca la bl.7 a inceput timid izolarea. Sa speram ca aceasta graba nu va avea repercusiuni in viitor... ca ar fi chiar pacat.

sa avem bafta :)

Attached Files

  • Attached File  Bl8.jpg   2.25MB   55 downloads


#168
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlaurentiu2012, on 17th October 2011, 15:46, said:

buna seara tuturor!
considerati ca se va respecta termenul de 30.10.2011  pt blocurile 5,6??(avand in vedere stadiul lucrarilor)/
dar pt blocurile 7,8??()
Cine poate sa-mi raspunda la o intrbare :: "La unele bai, pe peretele din imediata apropiere a usii sunt scoase cca. 10 furtune.Am observaat in blocul 5 ca s-a pus fainata pe langa ele. Cum se vor masca aceste furtune??se va monta oare vreun capac sau???Sunt foarte inestetice in aceasta faza"
am observat ca se grabesc sa termine si graba am observat ca strica treaba.
cei care au in baie masina de spalat, imi puteti spune, in cazul in care o montati langa cada, ce dimensiune, ati cumparat cada?ar trebui sa mai las vreo marja ceva?mawsina de spalat sa nu fie lipita de cada, nu??

Salut...

       Si banui ca intrebarile erau retorice... Altfel, ma risc sa-ti raspund....  NU, nu se vor respecta termenele ca n-au cum.... si evident stim de pe acum pe cine va pica vina... pe vremea nefavorabila, desi eu zic ca s-au ambalat la prea multe blocuri... chiar daca sunt 2 cate 2 dar la un interval foarte scurt intre ele.
        Asa cum am mai zis, sper din tot sufletul sa nu faca rabat la calitate doar de dragul de-a termina la timp... sincer, eu as prefera o intarziere de-o luna... hai doua, dar sa stiu ca in final voi avea acea calitatea care m-a determinat sa-mi iau apartament in acest Complex si nu doresc sa regret asta, nici eu si cred ca nici ceilalti viitori locatari ... ca apoi nu vad unde s-ar mai putea ascunde de valul de blesteme ce-o sa-i navaleasca :D

Apropos, cand ai zis ca se grabesc si ca strica treaba, la ce te-ai referit, ce-ai observat ?

1. Despre un eventual capac ce sa mascheze acel distribuitor, n-am habar... din pacate n-am vazut nici un ap gata finisat
2. Iar din schema lor inteleg ca au loc pe acelasi perete cada+masina de spalat, oricum, noi intentionam sa montam o cabina de dus, o consider mai utila... unde stam acum, avem cada, si numai dus facem... deci, la ce sa-mi ocup spatiu cu o cada pe care n-o folosesc in scopul pentru care a fost proiectata.

Numai de bine.

#169
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postf5refresh, on 17th October 2011, 12:06, said:

Legat de intrebarea colegului de mai jos, despre antecontract (scuze, cu putina intarziere), forma propusa de dezvoltator este echitabila pentru ambele parti, nimic in plus sau in minus.


View Postthesys, on 17th October 2011, 13:53, said:

Salut si scuze pentru intarziere...
cred ca e tardiv, (banuiesc ca deja ai semnat contractul) dar ca sa-ti intaresc linistea ta, desi am citit contractul de mai multe ori, totul mi s-a parut corect, si prin urmare n-am avut ce modificari sa-i aduc.

Acum, ca o paranteza, vazand ca vremea e din ce in ce mai nasola, ma ingrijoreaza un pic faptul ca inca n-au terminat de ridicat pana sus structura de beton, sper sa nu ne prinda inghetul :D

Multam fain. A fost ok, dupa mai multe discutii.


View Postthesys, on 17th October 2011, 15:11, said:

Din pacate nu stiu mai multe date despre acel forum intern al celor din complex, de el am auzit de la un locatar cu mult inainte de-a ne hotara sa cumparam aici si ne fiind hotarat n-am insistat pe tema asta.

Salut!
Forumul cu pricina este pe yahoo group si apartine numai locatarilor din blocurile 1-4.
Mai multe nu stiu nici eu, decat ca... au zis ca vom face si noi parte din el, cand vom fi vecini "cu acte in regula"...
Adica... faptul ca suntem in faza de a ne "chinui" sa devenim vecini, nu este suficient :)
Cred ca vor sa ne vada mutati si abia pe urma sa ne bage si pe noi in grup.

Toate cele bune!

View Postf5refresh, on 17th October 2011, 16:02, said:

Sambata am intrat pe celalalt drum de acces la complex (paralel cu al nostru), si sincer era vai de el, plin de gropi si in capat o mocirla de-ti era frica sa nu ramai acolo.

Intrati pe a doua strada paralela cu a noastra, este asfaltata super si doar in capat, cand faci stanga spre complex, este putin noroi.

#170
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postf5refresh, on 17th October 2011, 11:30, said:

Bl 7 si 8 au regim de inaltime P+3E+M, deci etajul 4 este de fapt etajul "mansardat". Cu toate astea nu o sa fie mansarda in adevaratul sens al cuvantului, ci etaj normal la fel ca la blocurile 1-4. Doar blocurile 5 si 6 au mansarda in adevaratul sens al cuvantului, cu ferestre velux si inaltimea camerei diferita.

Salut,

        Legat de inaltimea blocurilor si mansardare la 7 si 8 (ca astea ma intereseaza pe mine), daca inaltimea este de P+3E+M iar "mansarda" de la ultimul etaj este practic un etaj normal ca la celelalte (vezi Bl 1-4 ultimul etaj) de ce la astea din urma, 7 si 8, acoperisul va pleca de la etajul 3 pana sus la 4 inclusiv (practic acoperisul va acoperi 2 etaje, et 3 si 4) ? Stie cineva ?
        Intreb asta, deoarece inainte de-a face precontractul, am intrebat insistent daca etajul 3 va fi acoperit de acoperis, si mi s-a raspuns ferm ca NU, acoperisul inclinat va acoperi doar etajul 4. Deja incep sa-mi schimb parerea despre corectitudinea informatiilor furnizate initial...

A se vedea in poza atasata la ce ma refer.

Attached Files

  • Attached File  _001.jpg   75.93K   52 downloads


#171
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postthesys, on 18th October 2011, 09:56, said:

Salut,

        Legat de inaltimea blocurilor si mansardare la 7 si 8 (ca astea ma intereseaza pe mine), daca inaltimea este de P+3E+M iar "mansarda" de la ultimul etaj este practic un etaj normal ca la celelalte (vezi Bl 1-4 ultimul etaj) de ce la astea din urma, 7 si 8, acoperisul va pleca de la etajul 3 pana sus la 4 inclusiv (practic acoperisul va acoperi 2 etaje, et 3 si 4) ? Stie cineva ?
        Intreb asta, deoarece inainte de-a face precontractul, am intrebat insistent daca etajul 3 va fi acoperit de acoperis, si mi s-a raspuns ferm ca NU, acoperisul inclinat va acoperi doar etajul 4. Deja incep sa-mi schimb parerea despre corectitudinea informatiilor furnizate initial...

A se vedea in poza atasata la ce ma refer.


Hmm nu stiam ca ar avea de gand sa faca asa la bl. 7 si 8. Am discutat si eu si mi-au spus ca etajul 4 o sa fie la fel ca la blocurile 1 - 4, cu inaltime normala la camera, nu mai joasa. Din poza atasata de tine se vede clar ca au prelungit placa in exterior la et. 3, ca si cum ar urma sa-l mansardeze.

In orice caz, atata timp cat etajul 4 o sa fie etaj normal, fara velux si chestii de genul, nu am nicio obiectie. Dar totusi, informatiile ar fi trebuit sa fie bune de la bun inceput.

Ramane de discutat, tot vreau sa trec pe acolo zilele astea sa mai vorbesc despre finisari, cum trebuie procedat etc.


PS: la blocul 7 e aceeasi situatie? Nu mi-a sarit in ochi sincer, nu am fost atent.

Edited by f5refresh, 18 October 2011 - 10:47.


#172
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postf5refresh, on 18th October 2011, 07:46, said:

Hmm nu stiam ca ar avea de gand sa faca asa la bl. 7 si 8. Am discutat si eu si mi-au spus ca etajul 4 o sa fie la fel ca la blocurile 1 - 4, cu inaltime normala la camera, nu mai joasa. Din poza atasata de tine se vede clar ca au prelungit placa in exterior la et. 3, ca si cum ar urma sa-l mansardeze.

In orice caz, atata timp cat etajul 4 o sa fie etaj normal, fara velux si chestii de genul, nu am nicio obiectie. Dar totusi, informatiile ar fi trebuit sa fie bune de la bun inceput.

PS: la blocul 7 e aceeasi situatie? Nu mi-a sarit in ochi sincer, nu am fost atent.

Salut,

Asa ziceam si eu... informatiile trebuiau sa fie precise inca de la inceput, nu sa ma puna in fata faptului implinit.
Banuiesc ca si 7 e in aceeasi situatie, deoarece ele merg cate 2, sincer n-am fost atent, si nici pozele facute ieri nu le am la mine (ma uit pe ele cand ajung acasa)

Mie mi-e frica sa nu ma coc vara (ca se va incinge tabla) iar iarna sa-mi urce consumul de gaz pt ca am impresia ca sub acel acoperis nu va fi izolat peretele cum trebuie + tencuit.

Sa ne spui si nou daca afli ceva in acest sens.
Multumesc,

#173
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postthesys, on 18th October 2011, 11:00, said:

Salut,

Asa ziceam si eu... informatiile trebuiau sa fie precise inca de la inceput, nu sa ma puna in fata faptului implinit.
Banuiesc ca si 7 e in aceeasi situatie, deoarece ele merg cate 2, sincer n-am fost atent, si nici pozele facute ieri nu le am la mine (ma uit pe ele cand ajung acasa)

Mie mi-e frica sa nu ma coc vara (ca se va incinge tabla) iar iarna sa-mi urce consumul de gaz pt ca am impresia ca sub acel acoperis nu va fi izolat peretele cum trebuie + tencuit.

Sa ne spui si nou daca afli ceva in acest sens.
Multumesc,

Costurile n-ar trebui sa fie ridicate iarna, dimpotriva. Eu mi-am luat la et. 4 app. Mansarda o sa ofere un plus de izolatie. Or sa fie izolati peretii, dupa care vine partea de lemn, o plasa, dupa care tabla. Spatiul ramas liber o sa se comporte ca un izolator in plus.

Acelasi lucru ar trebui sa fie valabil si vara, pentru ca izolatiile de regula au dublu rol, iarna tin cald, vara racoare. Acum ramane de vazut.

In orice caz, problema mea este legata de etajul 4, sa nu ma trezesc ca o sa fie cu inaltimea mai mica si ferestre velux ca tai si spanzur. Asta pentru ca am intrebat in mai multe randuri daca etajul o sa fie mai mic, velux, sau cum o sa fie, si mi s-a spus mereu ca regimul o sa fie acelasi ca la bl. 1-4.

Le-am trimis un mail ca n-am timp de telefoane acum, daca primesc un raspuns, va anunt.


PS: le-am gasit grupul de pe yahoo: groups.yahoo.com/group/metropolitan_residence/ (sper ca asta nu e considerata reclama). Dar ca sa vezi postarile trebuie sa fii acceptat de moderator. Sunt cateva postari disponibile pt. ansamblurile 1-2 si 3-4, cautati in yahoo groups dupa Metropolitan Residence si le gasiti

Edited by f5refresh, 18 October 2011 - 11:16.


#174
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postf5refresh, on 18th October 2011, 11:05, said:

Costurile n-ar trebui sa fie ridicate iarna, dimpotriva. Eu mi-am luat la et. 4 app. Mansarda o sa ofere un plus de izolatie. Or sa fie izolati peretii, dupa care vine partea de lemn, o plasa, dupa care tabla. Spatiul ramas liber o sa se comporte ca un izolator in plus.

Acelasi lucru ar trebui sa fie valabil si vara, pentru ca izolatiile de regula au dublu rol, iarna tin cald, vara racoare. Acum ramane de vazut.

In orice caz, problema mea este legata de etajul 4, sa nu ma trezesc ca o sa fie cu inaltimea mai mica si ferestre velux ca tai si spanzur. Asta pentru ca am intrebat in mai multe randuri daca etajul o sa fie mai mic, velux, sau cum o sa fie, si mi s-a spus mereu ca regimul o sa fie acelasi ca la bl. 1-4.

Le-am trimis un mail ca n-am timp de telefoane acum, daca primesc un raspuns, va anunt.


PS: le-am gasit grupul de pe yahoo: groups.yahoo.com/group/metropolitan_residence/ (sper ca asta nu e considerata reclama). Dar ca sa vezi postarile trebuie sa fii acceptat de moderator. Sunt cateva postari disponibile pt. ansamblurile 1-2 si 3-4, cautati in yahoo groups dupa Metropolitan Residence si le gasiti


M-am uitat acum la ei pe site la graficul cu app disponibile la 6 oct 2011.

Blocurile 5 si 6 au doar 3 etaje in lista, pe cand blocurile 7 si 8 au 4 etaje in lista. Deci ultimul etaj o sa fie etaj normal.

Avand in vedere ca si la blocurile 5 si 6 regimul este P+3E+M, tind sa cred ca si etajul 3 o sa fie mansardat, exact cum ai observat thesys. Merita sa ii intrebi din nou cand mai treci pe la ei. O sa ma interesez si eu cu prima ocazie, just to be sure.

#175
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postf5refresh, on 18th October 2011, 08:41, said:

M-am uitat acum la ei pe site la graficul cu app disponibile la 6 oct 2011.

Blocurile 5 si 6 au doar 3 etaje in lista, pe cand blocurile 7 si 8 au 4 etaje in lista. Deci ultimul etaj o sa fie etaj normal.

Avand in vedere ca si la blocurile 5 si 6 regimul este P+3E+M, tind sa cred ca si etajul 3 o sa fie mansardat, exact cum ai observat thesys. Merita sa ii intrebi din nou cand mai treci pe la ei. O sa ma interesez si eu cu prima ocazie, just to be sure.

Pai stai ca mie tot nu mi-e clar...
in precontract eu am trecut "ap x din imobil P+3E+M la etaj 3", insa din ce vad eu ca se construieste, imobil P+2E+M asa cum sunt blocurile 1-4. De aici trag concluzia ca ori contractul a fost facut GRESIT si am fost pacalit/mintit (ca ce am eu in hartie nu corespunde cu realitatea) ori, pe parcursul lucrarilor s-au gadit sa mai bage un etaj sub mansarda , ca sa mai faca ceva profit.

Definitie DEX:
MANSÁRDĂ, mansarde, s. f. Ultimul etaj al unei case, așezat sub acoperiș, cu tavanul înclinat și amenajat ca locuință

Deci imediat sub acoperisul unei cladiri, nu cu un NIVEL mai jos. Mansarda NU poate sa cuprinda 2 nivele.
Eu am contractat un ap la etaj si nu la mansarda, imediat sub acoperis.

     Poate cineva dintre voi va spune ca sunt nebun, ca e tot aia.. nu e chiar asa, e o mica diferenta... nu prea imi da liniste sa am geamurile prin acoperis, aici e vorba de izolatia dintre gam si acoperisul de tabla, structura din lemn netratat care in timp poate crea probleme si ascunde multe insecte (+ altele), plus zgomotul produs de ploaie, scurgeri de apa, etc... Ba mai mult ma simt furat/pacalit ca mi-au vandut altceva decat ce scrie in actem ca n-au fost in stare sa-mi prezinte inca de la inceput problema, sa-mi prezinte proiectul pentru blocul 8, aruncandu-mi mereu aceeasi placa, ca sunt la fel ca celelante blocuri, 1-4.. ei bine uite ca nu sunt.

#176
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007

View Postthesys, on 18th October 2011, 12:51, said:

Pai stai ca mie tot nu mi-e clar...
in precontract eu am trecut "ap x din imobil P+3E+M la etaj 3", insa din ce vad eu ca se construieste, imobil P+2E+M asa cum sunt blocurile 1-4. De aici trag concluzia ca ori contractul a fost facut GRESIT si am fost pacalit/mintit (ca ce am eu in hartie nu corespunde cu realitatea) ori, pe parcursul lucrarilor s-au gadit sa mai bage un etaj sub mansarda , ca sa mai faca ceva profit.

Definitie DEX:
MANSÁRDĂ, mansarde, s. f. Ultimul etaj al unei case, așezat sub acoperiș, cu tavanul înclinat și amenajat ca locuință

Deci imediat sub acoperisul unei cladiri, nu cu un NIVEL mai jos. Mansarda NU poate sa cuprinda 2 nivele.
Eu am contractat un ap la etaj si nu la mansarda, imediat sub acoperis.

     Poate cineva dintre voi va spune ca sunt nebun, ca e tot aia.. nu e chiar asa, e o mica diferenta... nu prea imi da liniste sa am geamurile prin acoperis, aici e vorba de izolatia dintre gam si acoperisul de tabla, structura din lemn netratat care in timp poate crea probleme si ascunde multe insecte (+ altele), plus zgomotul produs de ploaie, scurgeri de apa, etc... Ba mai mult ma simt furat/pacalit ca mi-au vandut altceva decat ce scrie in actem ca n-au fost in stare sa-mi prezinte inca de la inceput problema, sa-mi prezinte proiectul pentru blocul 8, aruncandu-mi mereu aceeasi placa, ca sunt la fel ca celelante blocuri, 1-4.. ei bine uite ca nu sunt.

Mda, nu stiu ce sa-ti spun. Proiectul este pentru P+3E+M, deci etaj si mansarda. In mod normal etajul 3 ar trebui sa fie etaj obisnuit, nemansardat, cum spuneai si tu. Detaliile astea nu poti sa le lamuresti decat cu dezvoltatorii din pacate. Si eu sunt curios cum sta treaba de fapt.

#177
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postthesys, on 18th October 2011, 13:51, said:

Poate cineva dintre voi va spune ca sunt nebun, ca e tot aia.. nu e chiar asa, e o mica diferenta... nu prea imi da liniste sa am geamurile prin acoperis, aici e vorba de izolatia dintre gam si acoperisul de tabla, structura din lemn netratat care in timp poate crea probleme si ascunde multe insecte (+ altele), plus zgomotul produs de ploaie, scurgeri de apa, etc... Ba mai mult ma simt furat/pacalit ca mi-au vandut altceva decat ce scrie in actem ca n-au fost in stare sa-mi prezinte inca de la inceput problema, sa-mi prezinte proiectul pentru blocul 8, aruncandu-mi mereu aceeasi placa, ca sunt la fel ca celelante blocuri, 1-4.. ei bine uite ca nu sunt.

mda... :(
m-ati bagat si pe mine in sperieti...
eu am tot la et 3 si puteam sa jur ca deasupra mea mai este etajul 4 si abia pe urma acoperis, cel putin asa am inteles si eu.
dar... daca e sa ne luam dupa lista lor de preturi... ei dau preturi pana la et 3 :((((


View Postgepeto2011, on 18th October 2011, 15:35, said:

mda... :(
m-ati bagat si pe mine in sperieti...
eu am tot la et 3 si puteam sa jur ca deasupra mea mai este etajul 4 si abia pe urma acoperis, cel putin asa am inteles si eu.
dar... daca e sa ne luam dupa lista lor de preturi... ei dau preturi pana la et 3 :((((


scriu tot eu :)
desi... s-ar putea sa mai avem o sansa
stiti de ce? ei spun in prezentare ca sunt 28 de unitati locative, dar in blocurile 7 si 8 sunt cate 35 unitati locative, asta inseamna ca are 4 etaje??
uoooffff!!!

Attached Files



#178
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgepeto2011, on 18th October 2011, 11:40, said:

mda... :(
m-ati bagat si pe mine in sperieti...
eu am tot la et 3 si puteam sa jur ca deasupra mea mai este etajul 4 si abia pe urma acoperis, cel putin asa am inteles si eu.
dar... daca e sa ne luam dupa lista lor de preturi... ei dau preturi pana la et 3 :((((

scriu tot eu :)
desi... s-ar putea sa mai avem o sansa
stiti de ce? ei spun in prezentare ca sunt 28 de unitati locative, dar in blocurile 7 si 8 sunt cate 35 unitati locative, asta inseamna ca are 4 etaje??
uoooffff!!!


N-ai inteles... blocurile au 4 etaje... dar in proiectul lor MANSARDA pleaca de la etajul 3 !!!!
Adica, acoperisul oblic din tabla rosie, acopera atat peretii etajului 3 cat si peretii etajului 4; n-a zis nimeni ca n-ar avea 4 etaje, dar in conceptul lor Mansarda cuprinte 2 etaje, ceea ce pt mine e inadmisibil.

#179
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postthesys, on 18th October 2011, 15:54, said:

N-ai inteles... blocurile au 4 etaje... dar in proiectul lor MANSARDA pleaca de la etajul 3 !!!!
Adica, acoperisul oblic din tabla rosie, acopera atat peretii etajului 3 cat si peretii etajului 4; n-a zis nimeni ca n-ar avea 4 etaje, dar in conceptul lor Mansarda cuprinte 2 etaje, ceea ce pt mine e inadmisibil.

Ah!
Poi cand am citit tot ce ati scris, nici n-am mai rationat... deja aveam o gramada de ganduri in cap...
Bineinteles ca este inadmisbil ca la et. 3 sa ma uit "prin" acoperis...
Cred ca maine ajung si eu la ei... sper...
Intre timp, daca iti raspund tie la mail sau reusesti sa iei legatura cu cineva, te rog sa scrii aici.

Multu'

View Postgepeto2011, on 18th October 2011, 16:03, said:

Ah!
Poi cand am citit tot ce ati scris, nici n-am mai rationat... deja aveam o gramada de ganduri in cap...
Bineinteles ca este inadmisbil ca la et. 3 sa ma uit "prin" acoperis...
Cred ca maine ajung si eu la ei... sper...
Intre timp, daca iti raspund tie la mail sau reusesti sa iei legatura cu cineva, te rog sa scrii aici.

Multu'

+ ca eu plec din oras pt ca vreau linisteeee
nu am kef sa aud ploaia pe tabla... o fi frumoasa ploaia uneori, dar nu sa-mi faca mie creierii varza de la zgomot... sa picure... sa... naiba mai stie ce...
sunt multe impedimente din punctul meu de vedere... daca e cu "mansarda" pe doua etaje...

#180
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgepeto2011, on 18th October 2011, 12:11, said:

Bineinteles ca este inadmisbil ca la et. 3 sa ma uit "prin" acoperis...
...nu am kef sa aud ploaia pe tabla... o fi frumoasa ploaia uneori, dar nu sa-mi faca mie creierii varza de la zgomot... sa picure... sa... naiba mai stie ce...
sunt multe impedimente din punctul meu de vedere... daca e cu "mansarda" pe doua etaje...


Asa cum banuiam, blocul 7 seamana cu blocul 8, ambele au asa zisa "mansarda" incepand cu etajul 3 pana sus peste et 4
Am atasat o poza mai veche, dar unde se vede si bl 7 ca va avea aceeasi soarta.

Apoi, altele, ca sa vedeti cam cum o sa fie cand veti privi pe geam :), cam ce distanta e intre perete si acoperis si cum este izolat peretele, ca spunea cineva ca e mai ok cu caldura... n-as zice... si se observa daca lemnul acela este tratat cu ceva sau nu, ma indoiesc.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate