Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Mac-urile ar putea deveni la fel de RESTRICTIONATE ca iPhone-urile, iar anumite tehnologii precum Java, abandonate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Lumea se ceartă fără să urmărească evenimentele. Adobe a băgat la cap, iar Flash 10.3 e un răspuns excelent. Atît pentru OS X cît și pentru Windows. Am comparat consumul de procesor pe pîine la Flash 10.1 și 10.3. Performanțele sînt cu totul deosebite. În full load, procesoarele rămîn reci, nu sar de 25-35%, față de 70-90% cît erau în prima versiune. Deci se poate. Numai că performanța n-ar fi fost posibilă dacă Jobs nu s-ar fi răstit la Adobe. O fi Jobs chitros, dar a fost în folosul nostru.
Pe scurt, pentru noi, utilizatorii de mac, bine-a făcut! De cînd am instalat Flash 10.3, nici un browser n-a mai crăpat și nici un procesor n-a mai dat în clocot!

#56
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMosotti, on 22nd May 2011, 00:44, said:

iti zic io cum: la fel cum de exemplu un joc poate sa fie excelent pe PC si o catastrofa pe XBOX


apple probabil a ajuns la concluzia ca daca renunta la suport flash si java utilizatorii lor n-or sa le simta ABSOLUT DELOC lipsa, in sensul ca nu exista nicaieri in galaxie vreo aplicatie scrisa in java sau flash care sa nu aibe o alternativa cel putin la fel de buna, scrisa asa cum vor aia de la apple. singurul domeniu util in care am intilnit java este la online banking. singurul domeniu util in care am intilnit flash, hmmm, nu exista asa ceva

oricum, din cite am inteles, apple nu te opreste sa-ti pui un jvm pe mac, ci n-o sa mai faca ei jvm-ul propriu. daca iti faci tu unu sau daca face oracle unu, o sa poti sa ti-l pui. practic nici microsoft nu face jvm-ul pentru windows asa ca nu vad de ce dracu urla lumea atita
Totuși, diferența dintre XBOX și Windows e mult mai mare decât diferența dintre MAC OSX și Windows, datorită faptului că atât PCurile cât și MACurile folosesc x86 (da, Apple și-au dat seama că produceau procesoare de c'c't); pe când XBOX are ceva CPU de la IBM.
Ah, și Flash nu oferă probleme nici pe Linux, care e bazat pe kernelul Unix; și Mac OSX, de asemenea e bazat pe kernelul Unix.


Alternativă la eclipse/Netbeans? Eu îmi iau Mac și vreau să mă pun să scriu aplicații în Java...
Sau profesioniștii își dau seama că Apple sucks și nu folosesc Appe?
Sau  Java e un limbaj pe care nu-l folosește nimeni?


Ar fi tare să mă pun să-mi fac propriul JVM doar fiindcă vreau neaparat să folosesc Apple. :w00t:


View PostGady_paul, on 22nd May 2011, 11:07, said:

de ce oare flash are o reputatie asa proasta? youtube nu ti se pare "domeniu util"? Sa nu uitam ca flash cu actionscript 3 a inceput sa creeze aplicatii care rivalizeaza cu cele desktop (c++). Bine...mai au pana le vor ajunge dar...Si personal, prefer un site flash decat unul html/php. Ca mai sunt reclamele facute in flash de niscavai oameni care n-au ce face...e partea a doua.
Flash nu are o reputație proastă; e lider detașat de piață în domeniul său...
Iar să compari Flash cu C++ e abusrd...

View Posttracius01, on 22nd May 2011, 15:32, said:

flash nu creaza probleme pe mac os X, esti slab informat
Atunci de ce-i scot suportul?

#57
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
io nu stiu asa multe, invat de pe forumuri de la altii

zi-mi si mie un procesor, din ala naspa, facut de apple...

#58
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 10:21, said:

Apple și-au dat seama că produceau procesoare de c'c't;

Atunci de ce-i scot suportul?
omule tu nu ai habar ce vorbesti  -_-

apple nu a fabricat procesoare, daca vb de procesoarele Gx alea erau fabricate de IBM

suportul pentru mac in ceea ce priveste flashul nu va fi scos

#59
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mea Culpa; n-au făcut ei procesoare și nici nu s-a pomenit de scoaterea Flash de pe Mac OS X (doar pe iOS).

Totuși, de ce se scoate Java?

#60
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
pt. OpenJDK.

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 23:53, said:

Totuși, de ce se scoate Java?
Au publicat ei niste motive, le gasesti in acest topic.
Pe de alta parte, ei si-au ales Objective-C si cu el defileaza (asa cum MS defileaza cu C#). Mi se pare corect asa cum se prefigureaza adica JVM-ul sa fie produs de aceeasi entitate si pentru MAC la fel cum e pentru Unix-like si Windows.

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2011 - 09:30.


#62
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 23:53, said:

Mea Culpa; n-au făcut ei procesoare și nici nu s-a pomenit de scoaterea Flash de pe Mac OS X (doar pe iOS).

Totuși, de ce se scoate Java?

asa ca ironie a culpei, procesoarele de c'c't la care au renuntat apple au ajuns tocmai in xbox si au ramas in computere industriale, ca sa ajunga si amaritul la un computer apple portabil. altfel plateai 5000+ pe el si nu mai erau suficienti priceputi la trolit.

java nu se scoate, nu se mai include in os. dupa cum scrie cu vreo pagina mai sus, dar o pagina inainte e deja o asteptare mare.

Edited by Centris, 24 May 2011 - 11:05.


#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 09:21, said:

Totuși, diferența dintre XBOX și Windows e mult mai mare decât diferența dintre MAC OSX și Windows, datorită faptului că atât PCurile cât și MACurile folosesc x86 (da, Apple și-au dat seama că produceau procesoare de c'c't); pe când XBOX are ceva CPU de la IBM.
Ah, și Flash nu oferă probleme nici pe Linux, care e bazat pe kernelul Unix; și Mac OSX, de asemenea e bazat pe kernelul Unix.
este irelevanta care e diferenta intre windows si mac. daca exista o portare, atunci orice poate sa fie diferit intre cele 2 versiuni. poate ca aia care lucreaza la flashu pentru apple, un sistem cu o cota de piata minuscula sint mult mai penibili decit aia care lucreaza la flashu de windows. :w00t:

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 09:21, said:

Alternativă la eclipse/Netbeans? Eu îmi iau Mac și vreau să mă pun să scriu aplicații în Java...
Sau profesioniștii își dau seama că Apple sucks și nu folosesc Appe?
Sau  Java e un limbaj pe care nu-l folosește nimeni?
ma indoiesc ca programatorii java sint ahtiati dupa apple. java a plecat tocmai de la ideea de a avea un limbaj foarte portabil, ori nu vad de ce adeptul unui asemenea limbaj si-ar cumpara cel mai inchis sistem din univers ca sa javuiasca pe el. si nu vad pe nimeni sanatos la cap sa scrie aplicatii de desktop in java, mai ales pentru apple  :coolspeak:

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 09:21, said:

Ar fi tare să mă pun să-mi fac propriul JVM doar fiindcă vreau neaparat să folosesc Apple. :w00t:
ar fi tare ca proprietarul lu java sa faca JVM-ul si pentru apple, daca face pentru windows si dracu mai stie ce altceva

View Postm3th0dman, on 23rd May 2011, 09:21, said:

Flash nu are o reputație proastă; e lider detașat de piață în domeniul său...
Iar să compari Flash cu C++ e abusrd...
domeniu care e absolut penibil, al reclamelor enervante care sclipocesc si urla. oricum, acum se intimpla cam ce s-a intimplat cu toti regii de-a lungul timpului: toti mor la un momendat si apare altul.

Quote

Totuși, de ce se scoate Java?
nu scoate nici o java. nu mai lucreaza EI la el, pentru ca n-au chef  :thumbup:

#64
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostMosotti, on 25th May 2011, 16:15, said:

nu scoate nici o java. nu mai lucreaza EI la el, pentru ca n-au chef  :thumbup:
Aleluia! Eu sunt foarte bucuros de chestia asta, JVM-ul de pe Mac OS era oricum un jeg. Poate daca se ocupa Oracle de el o sa fie mai ok. Nu cred ca vre-un developer profesionist care e in toate mintile foloseste Mac OS ca sa dezvolte/testeze aplicatii Java. Iar aplicatii desktop in Java pentru Mac OS trebuie sa fii tampit/obligat cu pusca sa faci.

Edited by andrei_0, 26 May 2011 - 14:40.


#65
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postneagu_laurentiu, on 24th May 2011, 10:28, said:

Au publicat ei niste motive, le gasesti in acest topic.
Pe de alta parte, ei si-au ales Objective-C si cu el defileaza (asa cum MS defileaza cu C#). Mi se pare corect asa cum se prefigureaza adica JVM-ul sa fie produs de aceeasi entitate si pentru MAC la fel cum e pentru Unix-like si Windows.
Totuși, MS suportă Java, chiar dacă promovează C#.
De asemenea,  nu cred că e în interesul Oracle, să nu facă JVM pentru OS X - press release din 2010 - http://www.apple.com.../12openjdk.html .

View PostCentris, on 24th May 2011, 12:04, said:

asa ca ironie a culpei, procesoarele de c'c't la care au renuntat apple au ajuns tocmai in xbox si au ramas in computere industriale, ca sa ajunga si amaritul la un computer apple portabil. altfel plateai 5000+ pe el si nu mai erau suficienti priceputi la trolit.

java nu se scoate, nu se mai include in os. dupa cum scrie cu vreo pagina mai sus, dar o pagina inainte e deja o asteptare mare.
PowerPC nu sunt suitable pentru desktop (în acest context).
Și mai ironic e faptul că de fapt chiar și IBM PC au folosit procesoarele Intel (datorită PCului de fapt au ajuns și Intel si Microsoft mari).

Java devine deprecated... adică va apărea în curând Java SE 7 și nu va exista JVM pe Mac OS X să-l suporte.

View PostMosotti, on 25th May 2011, 16:15, said:

este irelevanta care e diferenta intre windows si mac. daca exista o portare, atunci orice poate sa fie diferit intre cele 2 versiuni. poate ca aia care lucreaza la flashu pentru apple, un sistem cu o cota de piata minuscula sint mult mai penibili decit aia care lucreaza la flashu de windows. :w00t:
Linux are o cotă de piață de vreo 3-5 ori mai mică decât Mac OS X; și totuși JVM există pentru Linux. :coolspeak:

View PostMosotti, on 25th May 2011, 16:15, said:

ma indoiesc ca programatorii java sint ahtiati dupa apple. java a plecat tocmai de la ideea de a avea un limbaj foarte portabil, ori nu vad de ce adeptul unui asemenea limbaj si-ar cumpara cel mai inchis sistem din univers ca sa javuiasca pe el. si nu vad pe nimeni sanatos la cap sa scrie aplicatii de desktop in java, mai ales pentru apple  :coolspeak:


ar fi tare ca proprietarul lu java sa faca JVM-ul si pentru apple, daca face pentru windows si dracu mai stie ce altceva
Știu, dar ziceai că există alterantivă la orice pe Mac OS X...


După cum spuneam mai sus, eu cred că ei chiar vor să facă.

View PostMosotti, on 25th May 2011, 16:15, said:

domeniu care e absolut penibil, al reclamelor enervante care sclipocesc si urla. oricum, acum se intimpla cam ce s-a intimplat cu toti regii de-a lungul timpului: toti mor la un momendat si apare altul.


nu scoate nici o java. nu mai lucreaza EI la el, pentru ca n-au chef  :thumbup:
Și dacă dispare Flash, gata cu reclamele penibile de pe internet? :lol:


Adică nu vor mai putea rula aplicații Java pe Mac.

#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Postm3th0dman, on 27th May 2011, 09:37, said:

Totuși, MS suportă Java, chiar dacă promovează C#.
Nu inteleg, suporta la fel ca si Apple.

View Postm3th0dman, on 27th May 2011, 09:37, said:

De asemenea,  nu cred că e în interesul Oracle, să nu facă JVM pentru OS X - press release din 2010 - http://www.apple.com.../12openjdk.html .
E o confuzie, eu nu am zis ca nu are interes, ba am dat mai sus link-ul cu stirea data de tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate